przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Warsztaty na rzecz zrównoważonego rozwoju


Federacja Zielonych GAJA i Polska Zielona Sieć

serdecznie zapraszają na

warsztat
nakierowany na zwiększenie umiejętności korzystania z funduszy unijnych
na rzecz zrównoważonego rozwoju

Adresatem spotkania są organizacje pozarządowe, samorządy i przedstawiciele lokalnego biznesu z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Warsztat odbędzie się w dniu 21.11.2006, w godzinach 10:45 – 16:00 w Szczecinie, w budynku Książnicy Pomorskiej, ul. Podgórna 15/16, sala 613.

Cel: Warsztat ma się przyczynić do lepszego wykorzystania środków unijnych na rzecz zrównoważonego rozwoju na poziomie regionalnym w obecnym i przyszłym okresie programowania. Zaprezentowane zostaną praktyczne doświadczenia organizacji pozarządowych, lokalnych samorządów i partnerstw dotyczące projektów finansowanych z funduszy strukturalnych w województwie zachodniopomorskim. Zidentyfikowane zostaną problemy przy realizacji projektów i sposoby ich rozwiązywania. Wypracowana zostanie swoista metodologia przygotowania i realizacji projektów. Uczestnicy zostaną zaopatrzeni w praktyczną i aktualną wiedzę na temat możliwych źródeł finansowania ich pomysłów w ramach funduszy unijnych na lata 2004-2006 oraz 2007-2013.

Konkluzje wypracowane w trakcie warsztatu zostaną ujęte w przygotowywanej właśnie publikacji Polskiej Zielonej Sieci pt. „Jak usprawnić wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej przez polskie organizacje pozarządowe – praktyczne doświadczenia z pierwszego okresu korzystania z funduszy UE”.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie udziału w warsztacie do dnia 17.11.2006.

Tel./ fax.: 091/489-42-33 [Kinga Krzywicka] lub pocztą elektroniczną: kingak@gajanet.pl

Seminarium jest częścią projektu „Unia Europejska dla Zrównoważonego Rozwoju – Promocja Dobrych Praktyk” realizowanego przez Polską Zieloną Sieć dzięki wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Pracy w ramach środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Program warsztatu:

10:45 – 11:00 Rejestracja uczestników

11:00 – 11:15 Powitanie i wprowadzenie Moderator: Jakub Szumin, Federacja Zielonych GAJA

11.15 – 12.15 Prezentacja interesujących projektów realizowanych z funduszy unijnych w woj. zachodniopomorskim:

11.15 – 11.35 Winda do pracy Beata Karlińska, Koordynatorka programu, Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie

11.35 – 11.55 Rewitalizacja parku naturalistycznego „Dolina Miłości” - odtworzenie i promocja transgranicznego miejsca rekreacji i wypoczynku”. Jakub Szumin, Prezes Zarządu Federacji Zielonych GAJA.

11.55 – 12.15 Prelekcja dot. funduszu INTERREG [zostanie uzupełnione] W wystąpieniach pokazane zostaną praktyczne doświadczenia organizacji, lokalnych samorządów i partnerstw dotyczące projektów finansowanych z funduszy strukturalnych. Przedstawione zostaną projekty innowacyjne i modelowe jako potencjalne źródło inspiracji do kolejnych projektów w nowym okresie programowania. Szczególna uwaga poświęcona zostanie analizie przyczyn sukcesu oraz barier i trudności, na jakie napotkano w trakcie realizacji projektów, a także sposobów na ich rozwiązanie.

12.45 – 13.15 Fundusze strukturalne dla zrównoważonego rozwoju w bieżącym i następnym okresie programowania. Jak wykorzystać doświadczenia z lat 2004-2006? Dostępność środków dla organizacji w latach 2007-2013. Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Eko-Unia, zaangażowany w pilotażowy Program Leader+ jako współorganizator Partnertstwa Doliny Dobrej Widawy; członek Komitetu Monitorującego SPO „Rolny” i Komitetu Monitorującego Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich lub: Krzysztof Smolnicki – Polska Zielona Sieć, realizator projektu „Zrownoważony rozwój doliny Baryczy” dofinansowanego przez UE w ramach Programu Leader+; członek Regionalnego Komitetu Sterującego ZPORR w woj. dolnoślaskim

W wystąpieniu m.in.:

  • prezentacja doświadczeń z okresu 2004 – 2006 (analiza sukcesów i problemów na poziomie krajowym), 
  • prezentacja zmian w dostępności środków i nowych kierunków wydatkowania funduszy unijnych – na podstawie projektów programów operacyjnych (w tym regionalnych), 
  • analiza możliwości finansowania typowych działań służących zrównoważonemu rozwojowi.

13.15 – 14.00 Przerwa na poczęstunek

14.00 – 15.30 Jak usprawnić wykorzystanie funduszy unijnych na poziomie regionalnym? - warsztat Prowadzenie: Jakub Szumin, Federacja Zielonych GAJA

Przedmiotem warsztatu będzie analiza możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych w zakresie:

  • możliwości wykorzystania doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektów modelowych,
  • dostępności środków na poziomie regionanym (projekt RPO dla regionu i możliwości jego modyfikacji),
  • metodologii przygotowania i realizacji projektów (akcent na współpracę – w tym międzysektorową),
  • identyfikacji problemów przy realizacji projektów i sposobów ich rozwiązywania (zastosowanych i godnych zastosowania).

15.30 – 16.00 Podsumowanie i zamknięcie spotkania

Polska Zielona Sieć (PZS) zrzesza organizacje pozarządowe, które w celach statutowych lub swojej działalności odwołują się do zasady zrównoważonego rozwoju. Polska Zielona Sieć jest również współinicjatorem powołania i koordynatorem Koalicji Polskich Organizacji Ekologicznych na rzecz Funduszy Unijnych, która powstała na początku 2004r. w celu zwiększenia możliwości wykorzystania unijnych środków pomocowych dla zrównoważonego rozwoju. U podstaw powstania koalicji leży wizja zintegrowanych i efektywnych działań środowiska ekologicznego na rzecz promocji zasady zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu funduszami. Więcej informacji na stronach koalicji www.koalicjafs.org.pl.


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2006/11/23, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2006/11/23 14:23:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2006/11/23 14:23:57 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2006/11/09 08:22:32 nowa pozycja