przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Zbliża się termin składania wniosków na Warsztaty Grundtviga


Czy wasza organizacja lubi międzynarodowe wyzwania? Prowadzicie zajęcia z zakresu sztuki, kreatywności lub kulturoznawstwa? A może lubicie dyskutować o europejskiej tożsamości i aktywnym obywatelstwie? Zorganizujcie Warsztaty Grundtviga dla ludzi z całej Europy! 21 lutego 2012 mija termin składania wniosków

Celem akcji Warsztaty Grundtviga jest umożliwienie dorosłym słuchaczom uczestnictwa w warsztatach (wydarzeniach edukacyjnych i seminariach) organizowanych w innym kraju europejskim uczestniczącym w Programie ”Uczenie się przez całe życie”. Jest to wprowadzona w 2009 roku forma mobilności proponowana dorosłym słuchaczom w programie „Uczenie się przecz całe życie” - Grundtvig.

Podczas warsztatów osoby indywidualne lub małe grupy słuchaczy z kilku krajów zbierają się razem w celu doświadczenia innowacyjnej sytuacji uczenia się w środowisku wielonarodowym, co umożliwia im rozwój osobisty i zaspokojenie indywidualnych potrzeb związanych z uczeniem się. Słuchacze zachęcani są do aktywnego dzielenia się z innymi uczestnikami swoimi przemyśleniami i kompetencjami.

OGÓLNE ZAŁOŻENIA w roku 2012

W pojedynczych warsztatach będzie uczestniczyć co najmniej 10 słuchaczy, maksymalnie do 20 osób (liczba ta może być większa, lecz dofinansowanie z programu Grundtvig obejmuje grupę nie większą niż 20 osób). W warsztatach musi uczestniczyć minimum 10 obcokrajowców z minimum 3 krajów innych niż kraj organizatora. Maksymalnie 1/3 słuchaczy może pochodzić z jednego kraju. Obywatele kraju, w którym Warsztaty mają miejsce mogą w nich uczestniczyć, jednak nie otrzymają dofinansowania z programu Grundtvig i nie mogą stanowić więcej niż 1/3 liczby uczestników. Warsztaty muszą odbyć się w kraju wnioskującej organizacji. Warsztaty mogą dotyczyć dowolnej tematyki z zakresu ogólnej, niezawodowej edukacji osób dorosłych. Nie mogą jednak dotyczyć doskonalenia umiejętności zawodowych i nie mogą być skierowane do jakiejkolwiek grupy zawodowej.

Kto może skorzystać z akcji

Organizatorem warsztatów może być każda organizacja zainteresowana organizacją warsztatów tego rodzaju posiadająca osobowość prawną.
Słuchacze indywidualni wnioskujący o uczestnictwo w warsztatach muszą mieć ukończone 18 lat oraz być:

•obywatelami kraju uczestniczącego w Programie „Uczenie się przez całe życie”
•lub obywatelami innych krajów, pod warunkiem, że biorą udział w regularnym kształceniu w szkołach, na uczelniach wyższych, w instytucjach prowadzących szkolenie zawodowe, w organizacjach edukacji dorosłych, lub są zatrudnieni w krajach biorących udział w programie, na warunkach określonych przez uczestniczące kraje, przy jednoczesnym zachowaniu zasad programu.

Czas trwania warsztatu
Warsztaty - zajęcia ze słuchaczami - nie mogą trwać krócej niż pełne 5 dni roboczych i dłużej niż 10 dni roboczych. Dodatkowo, jeśli to potrzebne, można przyznać dofinansowanie na maksymalnie 2 dni podróży do/z miejsca warsztatów. Warsztat musi się odbyć nie wcześniej niż od 1 września 2012 i nie później niż do 31 sierpnia 2013 roku.

Przykładowe tematy Warsztatów

Warsztaty mogą dotyczyć dowolnej tematyki z zakresu ogólnej, niezawodowej edukacji osób dorosłych, np:

•zagadnienia takie jak: zachowania proekologiczne, umiejętność liczenia, umiejętność czytania i pisania, edukacja zdrowotna, aktywne starzenie się, edukacja międzypokoleniowa, kompetencje cyfrowe, uczenie się w rodzinie, integracja imigrantów, równość płci, sztuki wizualne, muzyka, kreatywność, matematyka, nauki ścisłe i inne tematy, które nie są silnie uzależnione od znajomości języków obcych
•uczenie się języków obcych, szczególnie przez osoby chcące rozwijać podstawowe kompetencje (lub poprawić kompetencje w specyficznych dziedzinach) w języku kraju, w którym warsztaty są organizowane, zwłaszcza w przypadku rzadziej używanych i nauczanych języków
•grupy dyskusyjne poświęcone zagadnieniom, które budzą ogólne zainteresowanie w Europie, mające na celu stymulowanie większego zainteresowania sprawami europejskimi wśród dorosłych mieszkańców Europy
•aktywne obywatelstwo i dialog międzykulturowy
Uwaga: Warsztaty nie mogą dotyczyć doskonalenia umiejętności zawodowych i nie mogą być skierowane do jakiejkolwiek grupy zawodowej. W szczególności warsztat nie może dotyczyć szkolenia kadry edukacji dorosłych.

DOFINANSOWANIE w roku 2012
Jedynie organizator warsztatów może się ubiegać o dofinansowanie z Narodowej Agencji. Z przyznanych środków finansowana jest organizacja Warsztatów (m.in. wynajęcie sal, opłacenie trenerów), koszty podróży, ubezpieczenia i utrzymania uczestników (liczone w postaci stawki na każdego uczestnika) oraz ewentualne koszty przygotowania uczestników: językowe, kulturowe i personalne. Dodatkowo, jeśli to konieczne, organizator może się ubiegać o dofinansowanie specjalnych potrzeb wynikających np. z niepełnosprawności danego słuchacza. Indywidualny słuchacz zatem nie ubiega się o dofinansowanie z Narodowej Agencji, lecz jego udział w Warsztatach jest finansowany przez organizatora ze środków otrzymanych z Narodowej Agencji.

Więcej informacji o akcji Warsztaty Grundtviga oraz obowiązujących na 2012 rok stawkach dofinansowania można przeczytać na stronie: www.grundtvig.org.pl . Na naszej stronie znajdą Państwo również przykłady dobrych praktyk.

Serdecznie zapraszamy!


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2012/02/09, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Katarzyna Bukowska, dnia: 2012/03/02 11:09:10
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Bukowska 2012/03/02 11:09:10 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2012/02/09 09:34:37 nowa pozycja