Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Koncert "Wiolonczele Serca Europy"
Energię słowiańskiej duszy, jej wrażliwość na piękno i emocje, potrzeba ekspresji i niepowstrzymane umiłowanie wolności odnajdziemy podczas koncertu "Wiolonczele serca Europy" w wykonaniu Visegrad Cello Quartet - zespołu wiolonczelistów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
Muzyczny projekt Visegrad Cello Quartet odzwierciedla idee leżące u podstaw wspólnoty państw wyszehradzkich, oparte o wspólną tożsamość społeczeństw i wspierane poprzez intensywne kontakty oraz współpracę kulturalną i artystyczną. To kolejny projekt muzyczny realizowany w Szczecinie i współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Kwartet został założony przez Eugena Procháca ze Słowacji jako reprezentatywny zespół w ramach prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej (od lipca 2014 do czerwca 2015). Kwartet składa się z wiolonczelistów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, których cechuje duże doświadczenie w różnych stylach muzycznych. Polskę reprezentuje wiolonczelista Baltic Neopolis Orchestra -Tomasz Szczęsny, Czechy - Petr Nouzovský, Słowację - Eugen Prochác, a Węgry - Zoltán Rácz. Celem zespołu jest przede wszystkim prezentacja dorobku muzycznego każdego z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Podczas koncertu wykonane zostaną dzieła takich klasycznych mistrzów muzyki instrumentalnej, jak Fryderyk Chopin, David Popper czy Béla Bartók, ale również współczesnych twórców, których kompozycje zostały napisane specjalnie dla zaproszonych wiolonczelistów: Cello Quartet No. 1 „Višegradský” Romana Haasa i „Symphony for Four” Mirka Krajčego.
W koncercie wystąpi również Baltic Neopolis Quartet, który wykona utwór „Three pieces na kwartet smyczkowy” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, która w sezonie 2014/2015 jest kompozytorem-rezydentem Baltic Neopolis Orchestra w ramach programu Kompozytor-rezydent współfinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Artyści:
Visegrad Cello Quartet:
Petr Nouzovský (Czechy)
Eugen Prochác (Słowacja)
Zoltan Rácz (Węgry)
Tomasz Szczęsny (Polska)
Baltic Neopolis Quartet:
Filip Lipski (skrzypce)
Joanna Wójtowicz (skrzypce)
Wojciech Mazur (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)
Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska – Three pieces na kwartet smyczkowy (w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet)
Roman Haas - Cello Quartet No. 1 Višegradský
Wariacje na temat hymnu słowackiego
Wariacje na temat Antonína Dvořáka
Wariacje na temat Fryderyka Chopina
Wariacje na temat Béli Bartóka
Fryderyk Chopin - Mazurek F-dur, op. 68 nr 3
David Popper - Concert polonaise, op. 14
Bela Bartók - Cztery słowackie pieśni ludowe, Sz. 70
Mirko Krajči - Symphony for Four
Bilety:
30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (od godz. 16, tj. godzinę przed koncertem). Informacja: biuro@balticneopolis.pl.
Przypominam także o możliwości spotkania się i porozmawiania z Tomaszem Szczęsnym, który reprezentuje Polskę w kwartecie Visegrad Cello Quartet. Tomasz Szczęsny, tel. 600 992 788. W związku z próbami preferowany przez muzyka kontakt telefoniczny: 6.10.2014 (poniedziałek) w godz. 13.00 - 14.00, a potem po godz. 18.00.
Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Instytut Muzyki i Tańca
Sponsor: Zakład Budowlany Siemaszko, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Radio Szczecin, 13 Muz, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Echo Szczecina, Radisson Blu, Fitness World, Agencja Muzyczna Onomatopeja, Music Centre - Hudobne Centrum Slovakia
Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra
www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin
Koncert współfinansowany jest przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Kompozytorem - rezydentem Baltic Neopolis Orchestra w sezonie 2014/2015 jest Ewa Fabiańska-Jelińska.Wykonanie i prawykonanie utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Kompozytor - rezydent".
Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnym instytucjami muzycznymi.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Bukowska | 2014/10/07 13:41:08 | nowa pozycja |