Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Teatr Kana zaprasza w styczniu i lutym 2010
Szanowni Państwo,
z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa na najbliższe wydarzenia organizowane przez Teatr Kana. Na początku lutego będziemy gościć artystów z Niemiec i na te pokazy szczególnie zapraszamy!
28 stycznia godz. 17.00 / Instytut Pedagogiki US ul. Ogińskiego 16/17
Wykład otwarty. Przestrzeń publiczna jako scena działań wytwarzających interakcje społeczne w procesie twórczym. Prowadzenie: dr Karolina Izdebska.
Wstęp wolny
29 stycznia godz.18.00 / Teatr Kana
Projekcje filmów dokumentujących projekt Recykling 2009
Wstęp wolny
29 stycznia godz. 20.00 / Piwnica Kany
Wernisaż wystawy Faktury. Wystawa zbiorowa, której autorami są pracownicy Portu Rybackiego GRYF
Wstęp wolny
1 lutego godz. 19.00 / Teatr Kana
schindelkilliusdutschke teatrmuzykaperformance – pokaz powarsztatowy i spotkanie
Wstęp: 15 (ulgowe) i 20 zł
6 lutego godz. 19.00 / Teatr Kana
„CHANCE / ANTICIPATE” Anne Hirth / büro für zeit + raum: pokaz powarsztatowy: film (18 min.) i instalacja
Wstęp wolny
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA – WYKŁAD OTWARTY
Przestrzeń publiczna staje się specyficzną sceną-galerią dla działań artystycznych. Sztuka przeniesiona w przestrzeń publiczną umożliwia twórcom bezpośredni kontakt i „uliczny” dialog z odbiorcami. Wytwarzają się interakcje społeczne, które budują inne relacje z codziennością – rzeczywistość zostaje odmieniona. Te działania mają swój sens i społeczny skutek. Wszak sztuka jest formą komunikowania społecznego…Wykład na zaproszenie OT Kana, w ramach projektu W poszukiwaniu tożsamości miejsca. Prowadzenie: dr Karolina Izdebska z Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie
RECYKLING 2009 – PROJEKCJA FILMU
Na terenie Łasztowni, w starych rzeźniach (obecnie teren Portu Rybackiego GRYF), w ramach projektu W poszukiwaniu tożsamości miejsca, podjęty został problem przetwarzania danych zmagazynowanych w pamięci indywidualnej i zbiorowej w kontekście przestrzeni. Twórcy różnych dziedzin sztuki oraz pracownicy portu zaproszeni przez autorkę projektu Weronikę Fibich zastanawiali się wspólnie nad znaczeniem nośników pamięci (zdjęć, filmów, zapisków jak również własnych wspomnień). Gdzie przebiega granica między zapisem kliszy a umysłu ludzkiego? Czy to, co wspominamy jest własnym śladem pamięci czy wrażeniem przywołanym ze zdjęć, filmów i opowieści? Jakie konsekwencje wywołuje ponowne wykorzystanie raz zmagazynowanych informacji? I jak one się przeobrażają ze względu na czas i przestrzeń? Odpowiedzią na te pytania było zdarzenie artystyczne RECYKLING zrealizowane we wrześniu 2009 roku.
FAKTURY- WERNISAŻ WYSTAWY
Wernisaż wystawy „Faktury”. Wystawa zbiorowa, której autorami są pracownicy Portu Rybackiego GRYF. W życiu gospodarczym faktura kojarzy się jednoznacznie z poniesieniem kosztów. Ale oczywiście ten termin ma znaczenie jeszcze inne, wskazuje na charakterystyczne cechy powierzchni przedmiotu. Uważam, iż odnajdywanie ciekawych fragmentów jakiejś większej całości, pokazywanie mikro przestrzeni w dużym zbliżeniu, uczy uważności. Pozwala na wskazywanie nowych znaczeń zazwyczaj mijanych codziennie i dość pospiesznie detali miejsca w tym przypadku naszego miejsca pracy. Zbigniew Antonowicz
schindelkilliusdutschke
teatr muzyka performance
Volker Schindel, Rainer Killius i Tobias Dutschke to trzech profesjonalnych muzyków i aktorów, którzy w 2005 r. założyli własną formację muzyczno-performerską. Ich spektakle to niezwykłe połączenie wirtuozerii muzycznej z wysoką dawką abstrakcyjnego humoru i czystej radości gry – rodzaj precyzyjnej kompozycji wypełnionej ciągiem działań aktorskich. Podczas spotkania w Szczecinie zaprezentują wybrane fragmenty muzyczne oraz sceny ze swoich przedstawień i prób, a następnie porozmawiają z polską publicznością o ich metodach pracy, doświadczeniach, wnioskach z pracy warsztatowej w Schloss Bröllin.
Anne Hirth / büro für zeit + raum:
CHANCE / ANTICIPATE film (18 min.) i instalacja
BÜRO FÜR ZEIT + RAUM
Założycielka grupy, Anne Hirth, urodzona w 1974 roku w Niemczech, studiowała teatr ruchu (Movement Theater) w Szwajcarii, dramaturgię Theater Neumarkt w Zurychu i reżyserię w Hochschule für Schauspielkunst "Ernst-Busch" w Berlinie. Asystowała choreografom takim jak Luc Dunberry i Sasha Waltz. W 2005 założyła „büro für zeit + raum” realizujące projekty artystyczne w oparciu o kreatywność osób wybieranych do poszczególnych działań. Jej projekty sytuują się na pograniczu tradycyjnego aktorstwa i teatru tańca, czerpiąc jednocześnie inspiracje z doświadczeń niemego kina – cechuje je połączenie subtelnych wysmakowanych obrazów z wyrafinowanym poczuciem humoru.
Plac przed Operą w Rydze: Trzy kobiety sadzą w ziemi rośliny – ostrożnie tworzą kantem dłoni bruzdy. Są całe zagłębione w swojej pracy…Instalacja CHANCE/ANTICIPATE bazuje na tej obserwacji reżyserki, w której czynność sadzenia staje się metaforą urządzania świata przez człowieka. Instalacja i film są wynikiem dziesięciodniowego poszukiwania w ramach pobytu w Schloss Bröllin (specific site seeing festival) i częścią nowego projektu grupy „büro für raum und zeit“. Centralnym tematem jest ludzka zdolność antycypacji – czyli uprzedzenia potencjalnej przyszłości myślą – tak, aby świadomie urządzić/zmienić przestrzeń życiową i środowisko. Jest to wspólna praca Anny Hirth, Alexandry Süßmilch i Borisa van Hoofa.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Bukowska | 2010/03/02 08:10:22 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2010/01/28 13:53:23 | nowa pozycja |