Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Program wydarzeń Domu Kultury 13 Muz
Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”
w okresie 10 – 16.08.2020 (poniedziałek – niedziela)
14.08.2020 (piątek), godz. 18.00
Rebus 6x2 - wernisaż online
www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / wstęp wolny
Rebus 6 x 2 to wystawa prezentująca prace sześciu artystek, które działalność plastyczną, artystyczną rozwijają w Szczecinie. Każda autorka kształciła swoje umiejętności w tym zakresie w szkołach wyższych. Każda z nich prowadzi lub prowadziła działalność edukacyjną, warsztatową, bądź wystawienniczą i promocyjną. Mają w swoim dorobku udział w wielu plenerach, a ich prace były wystawiane w Polsce i za granicą. Wszystkie razem należą do Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Prace, jakie będzie można zobaczyć na wystawie zbiorowej są zróżnicowane pod względem doboru techniki, tematu, czy ekspresji. Ich wzajemne relacje układają się w rebus, który zaczyna się od 6 x 2.
Na wystawie zaprezentują swoje prace:
Małgorzata Buca
Absolwentka PLSP w Koszalinie, kierunek formy użytkowe. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierunek grafika. Dyplom z wyróżnieniem artystycznym u prof. Henryka Regimowicza. Uprawia grafikę i malarstwo, zajmuje się projektowaniem znaków i form wydawniczych oraz dekoracją wnętrz. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in.: Trzebiatów, Golczewo, Goleniów, Mrzeżyno, Szczecin, Szczecinek, Gross Zicker, Putbus, Greifswald, Paryż, Warszawa, Kudowa Zdrój, Białystok, Muczne.
Karolina Gładkiewicz
Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na Wydziale Grafiki Architektury Wnętrz (obecnie Akademia Sztuki ) o specjalności - grafika użytkowa. Dyplom obroniła w pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji u dr hab. Leszka Żebrowskiego w 2007 r. Jest również absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Szczecińskim na Wydziale Humanistycznym o specjalności - pedagogika ogólna i szkolna. Zajmuje się grafiką użytkową, malarstwem, ceramiką. W 2007 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Szczecin. Od 2008 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Katarzyna Nyczke-Klim
Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz. Dyplom obroniła w 2007 roku w pracowni projektowania plakatu i ilustracji pod kierunkiem dr hab. Leszka Żebrowskiego. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika Ogólna i Szkolna oraz Edukacja i Rehabilitacja Osób z niepełnosprawnością intelektualną Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się plakatem, malarstwem oraz projektowaniem wydawniczym.
Agata Pełechaty
Absolwentka Liceum Plastycznego 1996 oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej (2001 r.) w Szczecinie. Dyplom w pracowni Znaku i Form Identyfikacji Wizualnej obroniła u prof. Andrzeja Tomczaka wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Liczne osiągnięcia i nagrody w konkursach, m.in. wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Grafiki Użytkowej uczelni artystycznych, I miejsce w konkursie na plakat „Kontrapunkt 35 lat” (2000 r.), I miejsce w konkursie na plakat organizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków związany z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa (2008 r.), I miejsce w konkursie na plakat związany z obchodami 22 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (2008 r.) Czynnie uczestniczy w plenerach i warsztatach twórczych. Wystawy poplenerowe: Golczewo, Mrzeżyno, Marianowo i inne: Galeria „Klatka”PKO BP Szczecin, Galeria „Bene est” Szczecin, Galeria „Szok” MOK Szczecinek, Greifswald (Niemcy), Galeria Teatru „Kana”, Galeria klubu “13 Muz”. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Magdalena Rogowska
Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych - wystawiennictwo. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej - dyplom magisterski w pracowni Plakatu i Ilustracji u prof. Grzegorza Marszałka. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Uprawia malarstwo sztalugowe, działania wizualne, film, diaporamę, instalacje. Ma także na swoim koncie autorską kolekcje mody i kapeluszy. Zajmuje się projektowaniem użytkowym (aranżacja wnętrz, identyfikacja wizualna, projektowanie layoutu gazet). Jest laureatką Grand Prix konkursu na film o Szczecinie zorganizowanego przez Urząd Miejski w Szczecinie (pomysł i realizacja filmu). Prace Magdaleny Rogowskiej znajdują się w m.in. prywatnych kolekcjach w USA, Danii, Malezji, Niemczech, Zimbabwe, Czechach, Francji i Polsce.
Magdalena Tyczka
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków - Szczecin od 2009 r. W swojej działalności artystycznej posługuje się różnymi technikami od malarstwa, technik mieszanych, grafiki cyfrowej, projektowania plakatów po fotografie, instalacje i animacje. Jest organizatorem wystaw artystów pomorskich, w tym artystów po obu stronach Odry - miast partnerskich Szczecin – Greifswald. Ma w swoim dorobku organizacje warsztatów artystycznych (fotografia otworkowa, polsko-niemieckie warsztaty malowania na jedwabiu) oraz projektów artystycznych związanych z upowszechnianiem kultury (Inkubator Kultury „O NAS U NAS”, „Bajki z Królestwa Lailoni”). Laureatka stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowała projekty z udziałem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz w ramach programu „Niepodległa” o szczecińskich bohaterkach. Bierze czynny udział działaniach artystycznych i plenerach międzynarodowych na Pomorzu m.in. plenery - Marianowo, Nowogard, Osieki, Rugia. Współpracuje z wieloma instytucjami w kraju i za granicą m.in. Duńskim Instytutem Kultury, Ambasadą Norwegii, czy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”
________________________________________
Wirtualna wystawa: Może i las
www.13muz.eu / wstęp wolny
Grupa Supergirls Do Design: Marta Szostek / Agata Kiedrowicz
Wystawa jest dostępna jako spacer wirtualny - dokumentacja online.
Spotkanie bezpośrednie/na żywo z artystkami zostanie przygotowane na zakończenie wystawy w postaci finisażu po wakacjach.
Wystawa „Może i las” to dwie wykreowane przestrzenie morza i lasu. Wykreowane abstrakcyjnie, jako przestrzenie multisensorycznego doświadczania koloru, formy, tekstury, zapachu, dźwięku, ale także paradoksu.
Z jednej strony, pojawia się tu wątek odwiecznego, mylnego przekonania o położeniu Szczecina nad morzem, z drugiej zaskakującego faktu zamknięcia lasu:
„Matecznika, miejsca czarów, raju utraconego. Świątyni życia i śmierci, ze snów, z baśni,
z przeszłości. Kryjówki (dla) zmysłów i tajemnic. Samowystarczalnego, żywego obiegu materii, energii i wody. Źródła wszystkiego. Domu. Wszyscy jesteśmy z lasu, wszyscy tęsknimy do lasu.”
https://www.behance.net/gallery/91994875/SUSHI-FOREST-editorial
https://www.facebook.com/pg/supergirlsdodesign/photos/?tab=album&album_id=549008598893261
Marta Szostek
Niezależna projektantka, tworzy produkty, obiekty oraz instalacje. Współpracuje m.in. z Puro Hotels, magazynem Kukbuk, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Dr. Irena Eris Hotele Spa. Współtwórczyni Supergirls Do Design, studia zajmującego się tworzeniem set designu dla doświadczeń kulinarnych. W 2010 roku wyjechała do Londynu gdzie ukończyła z wyróżnieniem roczne studia Foundation Diploma in Arts and Design na uczelni London Collage of Communication ( University of Arts London). W 2011 roku studentka Design Academy Eindhoven, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni projektowych na świecie. Od 2012 roku kontynuowała studia projektowe na School of Form w Poznaniu, które ukończyła dyplomem licencjackim w 2015 roku. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce (m.in. Łódź Design Festiwal 2013, Kids Love Design 2016 w Szczecinie), w Wielkiej Brytanii (m.in. London Design Week 2013, British Ceramics Biennale 2013), w Japonii (Tokio Design Week 2014), Indonezji (Ambasada Polski „Polish Design in the Middle of”), na Litwie („Polish Design in the Middle of”), w Belgii („Polish Trash Design”), w Nowym Jorku ( Pratt Mahnattan Gallery).
https://www.behance.net/martaszostek
Agata Kiedrowicz
Kuratorka, krytyczka oraz edukatorka designu.
Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów.
Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce. Wraz z Martą Szostek prowadzi studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych. Stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie „Kuchenne sensorium”. Bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, USTA, Newsweek Slow, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych.
Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki.
Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”
________________________________________
do 30.09.2020
Miejski Plac Zabaw - Życzenie dla Szczecina
Akcja plakatowa i akcja on-line
Z okazji 75-tych urodzin Szczecina galeria TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz” zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w akcji „Życzenie dla Szczecina”. Spotkajmy się, pomimo ograniczeń i stwórzmy wspólnie galerię życzeń. Świętujmy i twórzmy razem. Dowiedzmy się czego pragną mieszkańcy dla swojego miasta i czego mu życzą. Galeria życzeń powstanie w Internecie, ale pojawi się również w przestrzeni miasta. W różnych miejscach Szczecina, na słupach ogłoszeniowych, zawisną żółte plakaty, na których będzie można zapisać swoje życzenie. W ten sposób galeria życzeń dostępna będzie w przestrzeni miasta oraz w Internecie.
Jak wziąć udział w akcji?
- Wysyłając zdjęcie z zapisanym życzeniem na adres: tworzesie@gmail.com
- Wpisując życzenie na jednym z żółtych plakatów z białą karteczką, znajdujących się na słupach ogłoszeniowych w przestrzeni miasta.
- Publikując zdjęcie swojego życzenia na Instagramie z hasztagiem #życzeniedlaszczecina
Na jakie zdjęcia czekamy?
Czekamy na fotografie odręcznie zapisanych życzeń. Na zdjęciu może być tylko kartka z zapisanym życzeniem dla Szczecina lub zdjęcie osoby trzymającej kartkę z życzeniem. Nadesłane zdjęcia umieścimy w wirtualnej galerii na stronie www.tworzesie.pl i profilu FB. Wirtualna galeria będzie na bieżąco aktualizowana.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Zasypmy Szczecin życzeniami!
Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak
Plakat: Karolina Gołębiowska
Szczegóły: www.tworzesie.pl
Organizator: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”
Wydarzenie odbywa się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK
Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin
________________________________________
Wirtualna wystawa: Dust settles, soaps slip
www.13muz.eu / wstęp wolny
Wernisaż „Dust settles, soaps slip” odbył się 4 marca 2020 roku w galerii JEDNA/DRUGA. W związku z czasowym zamknięciem galerii spowodowanym epidemią zdecydowaliśmy się przenieść tę wystawę w przestrzeń Internetu - zapraszamy na wirtualne zwiedzanie.
Zapach spalonego lasu, skrzypienie topniejącego śniegu, otchłań dziury ozonowej, muśnięcie huraganu - jak bardzo wąska jest nasza perspektywa na niezwłoczność tego co nieuchronnie nadciąga. Trwamy w codziennych czynnościach starając się utrzymać na dystans niepokojące myśli, uciekając wzrokiem, usprawiedliwiając każde wybory.
Dust settles, soaps slip podąża tym nostalgicznym tropem budując krajobraz ze znalezionych przedmiotów, dywagując co jeszcze może z nich powstać.
Stars cry to konstelacja konsumpcjonizmu, rzeczy które uwielbiliśmy tworząc sobie przyjemne miejsce do życia. Są to też rozbłyskujące upadłe meteoryty popkultury przypominające o cywilizacji z nieokreślonych zamierzchłych czasów.
Anna Reutinger (ur. 1991) pochodzi z Oakland w Kalifornii, tworzy w Brukseli i Berlinie. Jej działania oscylują pomiędzy przypadkowymi, a zamierzonymi gestami. W swoich pracach Reutinger promuje powrót do rzemiosła jako zaczątku dla społecznej, materialnej i środowiskowej empatii. Tworzy rzeźby i instalacje w których używa znalezionych, wyrzuconych przedmiotów. W swoich obiektach i prowokowanych sytuacjach stara się zawrzeć antidotum na lęk przed rozwojem technologicznym i nieuchronnym kryzysem klimatycznym. W 2013 roku obroniła licencjat na University of California w Los Angeles, w 2016 roku ukończyła studia magisterskie na Sandberg Institut, Dirty Art Department w Amsterdamie, gdzie obecnie pracuje jako asystentka. Jej prace były pokazywane na Saint Etienne Biennal, w Galerii Jedna DVA Tři w Pradze, Klara Kiss Zipspace w Zurychu, W139 w Amsterdamie, Macao Milan w Mediolanie, Jan van Eyck Academie w Maastricht, De Fabriek w Eindhofen i The Hammer Museum oraz The Getty Center w Los Angeles.
Marta Krześlak (ur. 1994) tworzy rzeźby, instalacje i sytuacje site-specific. Jej zainteresowania oscylują wokół marzeń, wspomnień, zapamiętanych lub wyobrażonych krajobrazów. Używając obiektów znalezionych buduje narracje, w których analizuje naturę ludzkiego działania, czasem podkreślając jego absurdalność. Lubi bazować na decyzjach już podjętych i przestrzeniach zastanych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2018). Studiowała też na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie oraz École nationale supérieure des beaux-arts w Lyonie. W 2018 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Młode Wilki, Główną Nagrodę w Konkursie Fundacji Grey House oraz została laureatką Konkursu Najlepszych Dyplomów w Gdańsku. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Artystki poznały się podczas rezydencji artystycznej w Pradze, obecnie mają wspólną pracownię w Brukseli.
Kurator: Monika Szpener
Partner: REMONDIS Szczecin Sp. z o.o.
Wernisaż odbył się 4 marca 2020 r. w galerii JEDNA/DRUGA
Wystawa jest dostępna w formie wirtualnego zwiedzania od 12 maja 2020 r.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”
________________________________________
POZOSTAŁE WYDARZENIA ONLINE
Warsztaty teatralne online
www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube
Cykl warsztatów odbywających się dotychczas regularnie w każdy wtorek o godz. 16.00 w Domu Kultury „13 Muz” teraz również można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Szczegóły pod linkiem. Prowadzone też są próby teatralne (Teatr Janusza, SAS - Salon Artystyczny Seniorów. Szczegóły pod linkiem) i czatów (pomiędzy artystami) online.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Joanna Gabinowska | 2020/08/14 14:06:34 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 11:48:29 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 11:03:12 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 11:00:23 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 11:00:14 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 10:55:17 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 10:52:57 | modyfikacja wartości |
Joanna Gabinowska | 2020/08/10 10:51:29 | nowa pozycja |