Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Czas na debatę! - Muzealny Szczecin
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość zaprasza na debatę z cyklu: CZAS NA DEBATĘ! - edycja 11
„ M U Z E A L N Y S Z C Z E C I N ”
Wyobraźmy sobie Szczecin przyszłości, może rok 2030.... - SZCZECIN MIASTEM MUZEÓW. Nie tylko z Muzeum Morskim czy Muzeum Narodowym na czele, ale i z Muzeum Przełomów ściśle współpracującego z Gdańskim Muzeum Solidarności.
Budujmy wspólnie: muzealnicy, przedstawiciele IPN, samorządowcy a nade wszystko przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczestnicy tych wydarzeń. Pamiętajmy, że nikt z nas nie ma monopolu na te działania. To pomysł, który fantastycznie wpisuje się w zamysł walki Szczecina o przyznanie tytułu Miasta Europejskiej Stolicy Kulturalnej w roku ....
Muzeum Przełomów - mające siedzibę na Łasztowni i oddział w sali w budynku Stoczni Szczecińskiej, tam gdzie podpisano historyczne porozumienia Sierpnia`80. A wszystko to z zapewnionym stateczkiem białej floty jako komunikacją między muzeami. Muzeum Przełomów to zarazem centrum badań i edukacji oraz promocji.
Muzeum Sztuki Współczesnej, a właściwie jej centrum, prezentujące dokonania współczesnych artystów, a także liczne studia i badania nad sztuką współczesną w szczególności dotyczącej pogranicza polsko-niemieckiego. Muzeum Sztuki Współczesnej z licznymi działania artystycznymi typu wystawy, festiwale, spotkania, wykłady, akcje artystyczne.
Muzeum Komunikacji i Techniki z liczącą się w Europie kolekcją tramwajów i samochodów, ze zbiorami będącymi ciekawym połączeniem techniki i sztuki.
I coś nowego - polsko-niemieckie muzeum prezentujące „przedmioty zamknięte” a raczej zaklęte. Jedno muzeum dla wspólnego polsko-niemieckiego dziedzictwa, dziedzictwa dziś spornego i wielokrotnie ukrytego. Dziedzictwa znajdującego się po obu stronach i dla obu stron ważnego. To miejsce dla tzw. Berlinki, o której tak nieśmiało wspominamy obecnie. Miejsce dla Polaków i Niemców poznających dziedzictwo obu narodów.
Oczywiście można tworzyć kolejne muzea jak: Muzeum Polskiego i Europejskiego Żeglarstwa, rozbudowaną wystawę Eureka, Muzeum Morskie, Centrów Dokumentacji Studiów i Badań nad Wypędzeniem. Wspomnę tutaj jeszcze o jednym ważnym miejscu - Muzeum Sportu np. w formie izby regionalnej. Kiedyś Florian Kryger pokazał mi swoje królestwo - pokoik z eksponatami zbieranymi przez lata. Wierzę, że i takie miejsce musi powstać przy tworzeniu nowego stadionu. Przecież Szczecin jest miastem mistrzów!!!
Multimedialne, interaktywne, ciekawe, znane, aktywne... takie oto będą nasze SZCZECIŃSKIE MUZEA! Oczywiście ciekawe architektonicznie.
Marzenie? Nie. To realny temat do dyskusji i możliwy do osiągnięcia cel. Przypominam, że Berlin ma swoją wyspę muzeów. A Szczecin mógłby być takim miastem - nie miastem-muzeum, ale miastem muzeów. Liczącym się na całorocznej mapie turystów i muzealników. Miastem dziedzictwa europejskiego. Kolejna rzecz to przywrócenie pamięci współczesnej poprzez dokumentowanie
historii naszych osiedli i ludzi je tworzących, a w skali regionu - sieć małych lokalnych muzeów - takich „kapsuł czasu”. Dlaczego nie mogą powstawać izby regionalne w takich dzielnicach jak Dąbie, Grabowo, Skolwin czy Pomorzany?
Zapraszamy do odważnej dyskusji, dyskusji nad przyszłością, do której nieuchronnie zmierzamy. Zostawmy swój ślad w tym mieście. Następnym pokoleniom.
Andrzej Łazowski
Czas 18. października 2007 r. (czwartek), godz.17:30
Miejsce Muzeum Narodowe w Szczecinie Oddział Muzeum Morskie Sala zwana „świetlikiem”, parter ul. Wały Chrobrego 3 70-500 Szczecin
Prowadzący debatę :
-
Antoni Sobolewski - Wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość
Zaproszeni goście :
-
Muzeum Powstania Warszawskiego - Z-ca Dyrektora dr Paweł Ukielski - Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte podczas obchodów 60. rocznicy jego wybuchu jest wyrazem hołdu mieszkańców stolicy, wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Dla szerokiej publiczności ekspozycja otwarta została 2 października 2004 roku. Na powierzchni ok. 1800 m2 w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się wystawa zawierająca liczne informacje, fotografie, teksty oraz filmy.
-
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu - przedstawiciel Zespołu Aleksandra Rusnak - Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został powołany w marcu 2007 roku. Celem jest promowanie polskiego dziedzictwa narodowego jako ważnego elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, upowszechnienie dorobku historycznego i kulturowego stworzonego przez Polaków po okresie zniszczeń II Wojny Światowej;, prowadzenie działalności edukacyjnej
-
Muzeum Narodowego w Szczecinie - Dyrektor Lech Karwowski - Szczecińskie muzeum ustanowiono już 1 sierpnia 1945 r. jako jedną z pierwszych instytucji kultury. Spoczywała na nim odpowiedzialność przejmowania, zabezpieczania, ochrony i ewidencji dóbr kultury zachowanych w mieście i rozproszonych w regionie. Obecnie, Muzeum Narodowe w Szczecinie mieści się w czterech gmachach i posiada trzy oddziały: Muzeum Morskie, Muzeum Miasta Szczecina, Galeria Sztuki Współczesnej.
-
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie - Dyrektor Stanisław Horoszko - Muzeum istnieje od stycznia 2006. Przygotowuje się do przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowych, które przekształcą dawną Zajezdnię Tramwajową Niemierzyn w nowoczesną placówkę kulturalną i naukową.
-
sedina.pl - Portal Miłośników Dawnego Szczecina - Administrator Arkadiusz Bis - Po uruchomieniu Portalu - w maju 2007 roku, okazało się, że grono osób zainteresowanych wymianą poglądów i informacji o dziejach Szczecina jest bardzo liczne. Nieustannie rozwija się jego formuła; można w nim znaleźć: artykuły opisujące burzliwe dzieje miasta, galerię fotografii, forum dyskusyjne. Oprócz wirtualnej wymiany poglądów, nie tworząc żadnego oficjalnego stowarzyszenia organizuje pokazy, wycieczki, dyskusje.
-
Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne. Centrum Wynajmu i Turystyki - Agnieszka Fader - Firma ma do zaoferowania bogaty program związany z turystyką przyjazdową: wycieczki jednodniowe lub kilkudniowe, ofertę dotyczącą zwiedzania Szczecina z licencjonowanym przewodnikiem albo tańsza wersja z przewodnikiem audio w oryginalnej formie przekazu. Oferowane propozycje zwiedzania to: "Historyczny Szczecin", "Droga od socjalizmu do demokracji ", "Tanie zwiedzanie Szczecina", "Lata 60-te", "Śladami XIX-wieku", "Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne".
Loża Historyków :
-
Prof. Jan M. Piskorski
-
dr Barbara Ochendowska-Grzelak
Do grona publiczności zaprosiliśmy pracowników muzeów regionalnych i izb historycznych z województwa zachodniopomorskiego, aktywne osoby na polu nauki i kultury oraz mieszkańców Szczecina.
Wydarzenia towarzyszące :
- Prezentacje multimedialne placówek muzealnych
- Występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szczecina !
S t o w a r z y s z e n i e
Czas Przestrzeń Tożsamość
ul. Lenartowicza 3-4
71-445 Szczecin
e-mail: lazowski@post.pl
tel. 601 73 80 38
www.cpt.org.pl
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2007/10/29 08:29:11 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2007/10/16 07:59:02 | nowa pozycja |