przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Wywiad: Zauważyć miasto – ożywianie ulic Szczecina


Wywiad: Zauważyć miasto – ożywianie ulic Szczecina - patronat ngo.pl 

Huśtawka z sentencją, wiersz w formie gry w klasy na portowym bulwarze, instalacja na cmentarzu, murale nawiązujące do historii miasta i osobistych wspomnień. Projekt „na mieście w (kon)tekście” to dziesięć street-artowych realizacji przygotowanych przez międzypokoleniową grupę działającą w Szczecinie pod kierunkiem Róży Czerniawskiej-Karcz i Kingi Rabińskiej. Z autorkami projektu rozmawia Agnieszka Pajączkowska.

Róża i Kinga ze Szczecina

Transparent z wierszem

Kinga: Byłam zastępcą dyrektora w Inkubatorze Kultury, który w Szczecinie wspiera organizacje pozarządowe. Związek Literatów Polskich wprowadził się tam jako jeden z pierwszych, a Róża była wtedy jego prezeską. Od początku bardzo się polubiłyśmy i zaprzyjaźniłyśmy.

Róża: Jak prezeska z dyrektorką! (śmiech). Naszym pierwszym wspólnym działaniem był transparent z wierszem, który wygrał Szczecińską Wiosnę Poezji. Miał długość dwóch pięter, do dziś wędruje po różnych budynkach Szczecina.

Agnieszka Pajączkowska: – Czyli już wcześniej łączyłyście słowa z przestrzenią miejską. Czy stąd pomysł, aby w projekcie sięgnąć po street art?

Kinga: – Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki”, w którym działam, od dawna miało ideę, aby wychodzić z twórczymi działaniami w przestrzeń publiczną. Street artkojarzy się z graffiti, z muralami, ale nie chcieliśmy, aby to były tylko malunki. Sztuka ulicy to także instalacje, działania tymczasowe, performatywne.

Róża: – Street art początkowo kojarzył się nam z dewastacją, wandalizmem, napisami na ścianach. To się jednak zmienia. Seniorzy miewają do miejskiej przestrzeni podejście niemal jak do świętości. Kiedyś tabliczka „Szanuj zieleń” oznaczała, że na trawnik nie można wchodzić. Teraz trawników chętnie się używa do pikników, spędzania razem czasu.

Na dalszy ciąg wywiadu zapraszamy na stronę ngo.pl :-)


udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2019/03/14, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2019/03/14 10:06:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2019/03/14 10:06:28 nowa pozycja