przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Przegląd kina klimatycznego, czyli kryzys klimatyczny na ekranie


Już w poniedziałek, 29 listopada rusza „Przegląd kina klimatycznego” - bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych o kryzysie klimatycznym i związanym z nim aktywizmem młodzieży w Polsce i na świecie. Pokazom towarzyszyć będą rozmowy z osobami aktywistycznymi oraz wystawa transparentów, grafik i dokumentacji z protestów klimatycznych w Szczecinie.

Plakat imprezy

Przegląd rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 29 listopada, pokazem filmu „Ostatnie pokolenie”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu Mikołajem Borowym, który przyjedzie specjalnie na szczecińską premierę filmu. Kolejny pokaz zaplanowany jest w czwartek 2 grudnia, kiedy wyświetlony zostanie film „Jestem Greta”, a cały przegląd zakończy się w czwartek 9 grudnia projekcją filmu „Nadzieja umiera ostatnia”. Wszystkie pokazy odbywają się w Teatrze Kana, o godz. 18:00. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

„Zaangażowanie w aktywizm klimatyczny wśród młodzieży to zjawisko, które nie umknęło twórcom filmowym” - mówi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI. „Wszystkie filmy, które pokażemy w trakcie przeglądu, miały swoją premierę w tym roku. Mamy więc okazję pokazać nowe produkcje, które dokumentują bardzo aktualne zjawiska i z pewnością będą pretekstem do wielu ważnych rozmów. Zapraszamy na pokazy nie tylko młodzież, ale też tych, którzy chcieliby poznać powody angażowania się w tego typu działalność, lepiej zrozumieć motywacje młodych aktywistek i aktywistów” – dodaje.

Uczestnicy przeglądu będą mieli także możliwość zobaczyć wystawę, prezentującą działalność Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. „Udało nam się zebrać nie tylko zdjęcia z protestów w Szczecinie, ale też zachować część transparentów z tegorocznego Strajku” – mówi Marcin Chruśliński ze szczecińskiego MSK. „Dostaliśmy też grafiki, wlepki, a nawet filmy i instalacje, inspirowane tematem kryzysu klimatycznego. Wszystkie one staną się częścią wystawy, która uzupełniać będzie się z treścią filmów”.

„Przegląd kina klimatycznego” to wspólna inicjatywa szczecińskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, realizowana we współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Odbywa się dzięki finansowaniu ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2021, realizowanego przez Fundację Sektor 3 w Szczecinie. „Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym podmiotom za możliwość realizacji Przeglądu, szczególnie Teatrowi Kana za udostępnienie sali i pomoc w organizacji wydarzenia” – dodają organizatorzy.


Program przeglądu:

29.11.2021, godz. 18:00
Ostatnie pokolenie
reż. Mikołaj Borowy | Polska 2021 | 59’
Janka budzi się codziennie rano ze świadomością nadchodzącego końca świata. Aktywizm okazuje się formą działania dającą jej siłę i nadzieję. Wśród krajobrazu kopalni węgla brunatnego dociera do niej, że jest gotowa zrobić wszystko, by zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej.

2.12.2021, godz. 18:00
Jestem Greta
reż. Nathan Grossman | Szwecja 2020 | 99’
Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Dokumentuje, jak spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.

9.12.2021, godz. 18:00
Nadzieja umiera ostatnia
reż. Jonathan L. Ramsey | Polska 2021 | 82’
Twórcy filmu zapraszają na podróż w głąb umysłów młodych aktywistów i aktywistek z sześciu regionów Polski: Mazowsza, Śląska, województwa Łódzkiego, Opolszczyzny, Podlasia i Małopolski - miejsc, w których zmiany są kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej planowanej przez Unię Europejską.

Miejsce:
Ośrodek Teatralny Kana, pl. Św. Piotra i Pawła 4/5


Wydarzenie na Facebooku w następującym linku - https://www.facebook.com/events/600825501184423/
 


udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2021/11/26, odpowiedzialny/a: Piotr Spunda, wprowadził/a: Piotr Spunda, dnia: 2021/11/26 14:51:47
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Piotr Spunda 2021/11/26 14:51:47 nowa pozycja