przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Noc HRABALA Bohumila - Czeski miesiąc w Szczecinie


Stowarzyszenie Twórców I producentów Sztuki oraz Miasta Szczecin
i Czech Centresoraz Fundacja Odra Zoo.

8.XII.2012 G:20.00 SOBOTA

pl. ORŁA BIAŁEGO Budynek POLMOBYTU  II p. i Galeria ODRA ZOO

Noc HRABALA Bohumila.

- O Hrabalu , Literatura na żywo i czeska nowa fala w kinie.

- Zbyt Głośna Samotność? fragmenty przygotowywanego dla Teatru Telewizji monodramu na podst. tej opowieści przeczyta Jacek Zawadzki

- Współczesna Czeska Literatura  Czeskie Opowieści  prezentacja
nowych wydawnictw  Czeskieklimaty.pl ; Wydawnictwo AFERA i BONA.

- Czytanie 'GÓWNO SIĘ PALI ? - Gówno się pali to najsłynniejsza, książka Petra ?abacha, aż piętnaście razy wznawiana w Czechach. Na jej podstawie znane filmowe trio Jan H?ebejk - Petr Jarchovský - Ondej Trojan nakręcili kultowy już w Czechach film Pelíky.
Autor opisuje tu wrodzone różnice między mężczyznami a kobietami i wszystko, co z tych różnic wynika: nieporozumienia, konflikty, fascynacja, miłość... Książka składa się z dwóch opowiadań i jednej noweli, znajdujemy tu masę zabawnych anegdot, typowo czeską ironię, absurdalne sytuacje z czasów minionego reżimu. Gówno się pali to lekka i dowcipna książka, prawdziwa uczta dla każdego miłośnika dobrej zabawy i czeskiego poczucia humoru

- KINO CZESKiEJ NOWA FALI

- Pięć krótkich filmów z 1965 roku , zrealizowanych przez najwybitniejszych czeskich reżyserów nowej czeskiej fali :
Reżyseria: Vera Chytilova, Jaromil Jires, Jiri Menzel, Jan Nemec, Evald Schorm

Niezwykły manifest młodości w czeskim kinie epoki komunizmu. Twórcy tego nowelowego filmu kilka lat później, skupieni wokół Milosa Formana, stworzyli trzon czeskiej Nowej Fali.

"Perły na dnie" zadają kłam przeświadczeniu, ze filmy nowelowe to eksperyment, który w kinie nie wychodzi twórcom na dobre. Film, w którym obok siebie stanęli m.in.: VERA CHYTILOVA, JIRI MENZEL i JAN NEMEC stał się manifestem nadchodzącej Nowej Fali, która wkrótce miała zrewolucjonizować czeskie kino. "Perły..." były też jednak inteligentnym symbolem wolności w kraju rządzonym przez reżim. Dlatego też nad wszystkimi pięcioma nowelami unosi się ironiczny duch Bohumila Hrabala, którego proza stała się podstawą i punktem wyjścia dla filmu.

"Młodzi twórcy zgromadzeni przy projekcie "Perły na dnie" w nowatorski w czeskim kinie sposób postanowili połączyć doskonałą hrabalowską prozę z własnymi doświadczeniami. Ich młode spojrzenie wraz z wnikliwą obserwacją paradoksów rzeczywistości (z której słynął Hrabal) sprawiło, że "Perły na dnie" to niezwykły w czeskiej kinematografii manifest młodości, wolności i nowego filmowego języka. Już kilka lat później młodzi reżyserzy "Pereł...", skupieni wokół Milosa Formana, otworzyli czeską kinematografię na poetykę Nowej Fali, a już dwa lata po premierze filmu Jirí Menzel zdobył Oscara za "Pociągi pod specjalnym nadzorem".

Film składa się z pięciu nowel.

W noweli pierwszej, Śmierć pana Baltazara reż. Jiri Menzel) rodzina zapalonych kibiców udaje się na wyścigi motocyklowe o Wielką Nagrodę Czechosłowacji. Mąż, żona i stryj przyjeżdżają dzień wcześniej, żeby zajął dobre miejsca. Rozmawiają o zawodnikach i wyścigach, wspominają dawne imprezy tego typu. Nazajutrz przybywa kibiców, rośnie napięcie, wszyscy czekają na sensację, karmiąc się opowieściami o katastrofach podczas zawodów. Faworytem publiczności jest zawodnik Baltazar. Nieoczekiwanie na torze dochodzi do tragedii.

Akcja drugiej noweli Oszuści (reż. Jan Nemec) rozgrywa się w szpitalu: dwaj starzy, śmiertelnie chorzy mężczyźni, opowiadają sobie zmyślone historie ze swojego życia. Jeden wspomina najbardziej dramatyczne epizody swojej kariery towarzyszyły mu, gdy być znakomitym tenorem. Po ich śmierci szpitalny fryzjer wyjawia jednemu z pacjentów, że obaj byli oszustami: ?dziennikarz? pisywał do rubryki miłośników drzewek owocowych, a ?tenor? był tylko członkiem chóru. Ale fryzjer sam nie jest wolny od podobnej słabości.
W noweli trzeciej Dom radości (reż. Evald Schorm) dwaj urzędnicy towarzystwa ubezpieczeniowego przychodzą do właściciela niedużego domku, aby namówić go do wykupienia polisy. Właściciel domku, samorodny artysta, nie jest człowiekiem tuzinkowym. Jeszcze bardziej ekstrawagancka jest jego matka. Choć agenci mieli już do czynienia z prężnymi klientami, ten duet przekroczy ich najśmielsze wyobrażenia.

Nowela czwarta, Bar-automat Świat (reż. Vera Chytilova) przenosi nas do podmiejskiej restauracyjki, gdzie na pierwszym piętrze odbywa się przyjęcie weselne. Tymczasem w toalecie znajdującego się na parterze baru młoda dziewczyna popełnia samobójstwo, wieszając się. Do baru przychodzi malarz-amator, opowiada przy piwie, że rzuciła go narzeczona, która chciała ze sobą skończyć. W lokalu zjawiają się milicjanci, aresztują pana młodego. Panna młoda nie chce został sama w noc poślubną.

W noweli piątej Romanca (reż. Jaromir Jires) uhonorowanej Grand Prix na festiwalu w Oberhausen w 1966 r., młody hydraulik Gaston spotyka przed kinem piękną Cygankę. Za 40 koron dziewczyna zgadza się spędzić z nim noc. Gaston, który bardzo się jej podoba, zabiera ją do siebie. Dziewczyna zaczyna snuć plany ich wspólnego życia.


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2012/12/06, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2012/12/06 10:57:59
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2012/12/06 10:57:59 nowa pozycja