Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
4. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki, Kino HELIOS i Miasto Szczecin zaprasza 16 kwietnia 2012 o godzinie 19:00 na 4. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES oraz Pokaz specjalny Festiwal „Od ekstazy do zachwytu” Inne Kino
50 lat Eksperymentalnego Kina Hiszpańskiego
Już po raz czwarty . Między 12 a 28 kwietnia i Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES odwiedzi ponad 30 polskich i kilkanaście zagranicznych miast (m.in. Berlin, Dublin, Helsinki, Londyn, Porto, Praga) zatrzyma się też na dłużej w Poznaniu.
Organizator – Fundacja Ad Arte – od lat monitoruje wody krótkiego kina, selekcja w 2012 roku przyniosła 212 zgłoszeń! w programie znalazło się 10 produkcji: fabuły, animacje, dokumenty, teledyski i eksperymenty.
Wypływamy! Na początek wraz z pewnym neurotycznym chłopakiem upewnimy się, że „Wszystko w porządku” (reż. Filip Lisowski), później zobaczymy dosłowne dzielenie włosa na czworo w modowym „Telogenie” (reż. Alan Kępski), zanurzymy się w świecie snu połączeni z nim „Snepowiną” (reż. Marta Pajek), zobaczymy poruszającą „Rozmowę” (reż. Piotr Sułkowski), pójdziemy na spacer ze staruszkami i „Zwierzęciem bez nogi” (reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński), spróbujemy swoich sił z „Siłaczką” (reż. Aleksander Pawluczuk), zastygniemy na moment z górskim krajobrazem „Isli” (reż. Małgorzata Grygierczyk), pooglądamy hałasujące dźwięki w „Noise” (reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek), pojedziemy z trzema siostrami na „Naukę jazdy” (reż. Emi Mazurkiewicz), a na koniec zanurzymy się w ferii barw i rozwiążemy „Krzyżówkę dnia” (reż. Krzysztof Skonieczny).
***
+ Prezentacja Specjalna
Festiwal „Od ekstazy do zachwytu”
Inne Kino
50 lat Eksperymentalnego Kina Hiszpańskiego
„… ere erera baleibu izik subua aruaren…” - to pełnometrażowy film José Antonio Sistiagi z 1968-70 roku, będący pierwszym filmem w historii kina hiszpańskiego w całości namalowanym w technice animacji bez kamery na taśmie filmowej. Reżyser użył 35 mm taśmy celuloidowej jako białego, a właściwie: przezroczystego płótna, na które naniósł obraz w różnych technikach.
Powstały w okresie 17 miesięcy, pozbawiony w całości elementów figuratywnych i dźwiękowych, jest ten film dziełem nieopisywalnym w słowach, a przeznaczonym do kontemplacji wizualnej.
… ere erera baleibu izik subua aruaren… , José Antonio Sistiaga, 1968-70
* FILM ilustrowany współczesną muzyką eksperymentalna improwizowaną na bieżąco podczas projekcji
Aby uzyskac zaproszenie /wejsciowke nalezy pisac : do Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki sttpro@wp.pl lub na FaceBook/Film.Szczecin
SHORTWAVES : 19:00
W PROGRAMIE:
1. WSZYSTKO W PORZĄDKU
Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11'
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.
2. TELOGEN
Reż. Alan Kępski / 2012 / 4'
Transgresje ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki.
3. SNĘPOWINA
Reż. Marta Pajek / 2011 / 14'
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie - przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości.
4. ROZMOWA
Reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17'
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi z więzienia na przepustkę. Rozpościera się przed nią wszechświat niedostępnych dotąd emocji i przeżyć. Niezwykły sposób opowiadania to zasługa w równej mierze reżysera, jak i głównej bohaterki.
5. ZWIERZĘ BEZ NOGI (FISZ EMADE)
Reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4'
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą... na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.
6. SIŁACZKA
Reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7'
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka - Dorota Jadczak - nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.
7. ISLA
Reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1'
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.
8. NOISE
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7'
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.
9. NAUKA JAZDY
Reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13'
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.
10. KRZYŻÓWKA DNIA (BRODKA)
Reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4'
Kalejdoskop animacji: szereg technik i artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.
Łączny czas: 82'
Widzowie w każdym z festiwalowych miast będą mieli szansę wziąć udział w głosowaniu, w wyniku którego wyłoniony zostanie zwycięzca. Główna Nagroda Festiwalu to 10 000 PLN. Ponadto Profesjonalne Jury złożone ze specjalistów w dziedzinie kultury audiowizualnej przyzna specjalną nagrodę Short Waves PRO w wysokości 5 000 PLN. Poznańska część Festiwalu wzbogacona będzie o szereg wydarzeń towarzyszących, przybliżających publiczności różne oblicza krótkiego metrażu.
Zostań krótko-widzem Festiwalu SHORT WAVES!
Więcej informacji na: www.shortwaves.pl
Festiwal „Od ekstazy do zachwytu” 20:30 Inne Kino
50 lat Eksperymentalnego Kina Hiszpańskiego
wiecej Facebook/Film.Szczecin
organizowany przez MEDIATEKĘ Akademii Sztuki w Szczecinie i Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki we współpracy z Kinem Xcèntric przynależącym do Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB).
Program Festiwalu „Od ekstazy do zachwytu” został opracowany w ramach międzynarodowego projektu opartego na restauracji i prezentacji na arenie światowej wybranych z ponad tysiąca 44 hiszpańskich filmów eksperymentalnych od końca lat 50-tych XX wieku do współczesności (przygotowanie programu filmowego nastąpiło w wyniku współpracy CCCB i SEACEX – State Corporation for Spanish Cultural Action Abroad oraz przy wsparciu Filomoteki Katalonii). Był on już wyświetlany m.in. w National Gallery of Art w Waszyngtonie (2010), International House w Filadelfii (2010), The National Film Archive Prague (2010), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2010), Nacionalinė Dailės Galerija w Wilnie (2011), Tate Modern w Londynie (2011), Tiff Cinematheque w Toronto (2011), Pacific Cinematheque w Vancouver (2011), Jeu de Paume w Paryżu (2011) oraz w ramach 4-tego Międzynarodowego Festiwalu Kina SINFRONTERAS w Valle de Aburrá w Kolumbii (2011) oraz Biennale Wro Art Center we Wrocławiu (2011).
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki.
Artist & artProducers Association
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2012/04/20 14:08:38 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2012/04/13 13:57:04 | nowa pozycja |