PROTOKÓŁ NR 0012.10.38.2022
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
Z DNIA 19 GRUDNIA 2022 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Łukasz Kadłubowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15.11.br |
3. | Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta oraz Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w sprawie mieszkaniowej. |
4. | Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta oraz Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w sprawie złożonego wniosku o wykup lokalu mieszkalnego.
|
5. | Rozpatrzenie petycji mieszkańców osiedla Arkońskie-Nimierzyn przeciwko likwidacji terenów zielonych i ogrodów działkowych |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15.11.br
Protokół z ww. posiedzenia został przyjęty w wyniku głosowania / 3-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta oraz Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w sprawie mieszkaniowej.
P. S. Rogulska (ZBiLK) – przedstawiła historię sprawy. Wyjaśniła, że Skarżąca zajmuje lokal mieszkalny przy ul. Drzymały o pow. 32m2. W 2012 roku nastąpiła realizacja wyroku eksmisji w miejscu. Skarżąca przez cały czas obowiązywania umowy najmu miała problemy z płatnością czynszu, a zawarta z nią ugoda na spłatę długu w ratach nie była realizowana. Skarżąca ma zawartą umowę o pracę i przyznaną rentę. Od 2017 roku występowała z pismami o zamianę lokalu, z którego korzystała bezumownie i do tego doszła jeszcze samowola budowlana w postaci nielegalnego ogrzewania lokalu. Dopiero w październiku tego roku zawarto z nią umowę z uwagi na częściowe spłacenie zadłużenia i usunięcie samowoli. Wyszliśmy z założenia, że przez rok będziemy obserwować, czy będzie płaciła dalej czynsz i wtedy postanowimy o ewentualnej zamianie na inny lokal. Do tego dochodzi jeszcze konflikt sąsiedzki. Skarżąca cały czas pisze do ZBiLK-u emalie, nie wnosząc formalnego wniosku o zamianę lokalu.
P. J. Martyniuk-Placha (Radca Prawny UM) - przedstawiła stanowisko prawne:
Zgodnie z § 38 Uchwały Nr XII/443/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin (Dz. Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2019 r. poz. 7031):
- Odmawia się udzielenia zgody na zamianę lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy w przypadku, gdy:
1) zamiana w istotny sposób pogarszałaby sytuację socjalną osób i w lokalu wynajętym w wyniku zamiany łączna powierzchnia pokoi przypadająca na jedną osobę byłaby mniejsza niż 7 m2 ;
2) w lokalu zgłoszonym do zamiany stwierdzono prace wykonane niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, a w wyznaczonym terminie najemca nie dokonał ich legalizacji lub legalizacja jest niemożliwa lub wnioskodawca nie dokonał przywrócenia stanu zgodnego z prawem;
3) wobec Wynajmującego nie uregulowano wszelkich zobowiązań finansowych związanych z korzystaniem z lokalu, lub zawarto co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku ugodę w sprawie spłaty zaległości w miesięcznych ratach i nie jest ona realizowana.
2. Gmina może odmówić zgody na zamianę lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy w przypadku, gdy umowa najmu została zawarta w okresie krótszym niż 12 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku o zamianę na innym lokal mieszkalny.
Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - stwierdził, że faktycznie istnieje tu ryzyko, że po zamianie lokalu proceder niepłacenia czynszu będzie kontynuowany przez Skarżącą na nowym lokalu.Dlatego należy przychylić się do stanowiska ZBiLK-u.
Komisja w wyniku glosowania /4-przeciw/ jednogłośnie uznała skargę za bezzasadną.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta oraz Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w sprawie złożonego wniosku o wykup lokalu mieszkalnego.
P. B. Wrzos (ZBILK) - wyjaśniła, że Skarżący we wrześniu 2017 roku, jako najemca złożył wniosek o sprzedaż lokalu mieszkalnego przy ul. Narutowicza, który został poddany przez zarządcę weryfikacji zgodnie z trybem postępowania w zakresie przygotowania dokumentacji do sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasto szczecin na rzecz najemcy. . Wnioskodawca zajmował część wspólną lokalu, która została przez niego zabudowana i po 2 latach zalegalizowana. Trudno tu mówić o bezczynności ZBiLK-u, ponieważ po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku o wykp przedmiotowego lokalu, przygotowano mu aneks do umowy sprzedaży. Lokal został oszacowany, ale wnioskodawca się nie zgodził się z jego wyceną. Pracownicy ZBiLK wielokrotnie informowali Skarżącego o procedurze zmierzającej do wykupu, oraz dopełnili wszelkich czynności w celu umożliwienia skarżącemu wykup lokalu. Przyczyną dla której nie doszło do powyższego jest kwestionowanie przez skarżącego sposobu przeliczenia metrażu zajmowanego przez niego lokalu, powstałego po jego wyodrębnieniu, którego dokonała osoba z stosownymi uprawnieniami budowlanymi.
Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – poprosił o opinię prawną. W czym ta skarga się przejawia i czy musimy ją rozpatrywać.
P. J. Martyniuk -Placha (Radca Prawny UM) - każdy obywatel ma prawo do złożenia skargi. W tym przypadku jesteśmy dodatkowo zobligowani przez Wojewodę, który przesłał skargę do Rady Miasta celem rozpatrzenia.
Zgodnie z treścią § 6 ust. 1 uchwały Nr XVIII/508/12 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia 23 kwietnia 2012 r. (tekst jednolity) w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat:
Ustala się bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego zbywanego na rzecz najemcy będącego(cej) osobą fizyczną, w wysokości określonej w pkt 1-4, tj.:
1) 25% - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu poniżej 5 lat;
2) 50% - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 5 do 10 lat;
3) 85% - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 10 do 20 lat;
4) 95% - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 20 lat;
Z kolei zgodnie z § 7 ust. 1 ww. uchwały sprzedaż lokali zajmowanych przez więcej niż jednego najemcę - na podstawie odrębnych umów - następuje na współwłasność wszystkich jego najemców z wyłączeniem § 6 ust.1. Przy sprzedaży takiego lokalu ustala się 90 % bonifikatę od ustalonej jego ceny sprzedaży.
Zgodnie natomiast z ust. 2 - który znajduje zastosowanie w niniejszym stanie faktycznym - jeżeli w lokalu zajmowanym przez dwóch najemców - na podstawie odrębnych umów- ustanie stosunek najmu i zwolni się od osób i rzeczy część tego lokalu, lokal ten jest sprzedawany w całości na rzecz najemcy (najemców) pozostałej jego części na jego (ich) wniosek. Przy sprzedaży takiego lokalu ustala się bonifikatę w wysokości wynikającej z §6 ust.1 pomniejszonej o:
1) 25% w przypadku, gdy zwolniona część jest większa od zajmowanej;
2) 15% w przypadku, gdy zwolniona część jest mniejsza od zajmowanej.
W konsekwencji uznać należy, iż zastosowana stawka bonifikaty określona została w prawidłowej wysokości. Do wykupu lokalu nie doszło. Procedura zaś umożliwiająca wykup lokalu zakończyła się z uwagi na upływ terminu ważności operatu, a tym samym zdezaktualizowanie się warunków sprzedaży.
P. B. Wrzos (ZBiLK) – wycena lokalu została przeprowadzona na zlecenie samego Skarżącego. Operat jest zlecany na koszt kupca, wycena była ważna do sierpnia 2022 roku i nie ma nowego wniosku o nowy operat szacunkowy. Najemcy nie przysługuje roszczenie o sprzedaż na jego rzecz zajmowanego lokalu mieszkalnego. Posiada on jedynie prawo pierszeństwa wykupu w sytuacji, gdy jest wola właściciela tj. Gminy Miasto Szczecin na sprzedaż lokalu.
Komisja w wyniku głosowania /4-przeciw/ jednogłośnie zaopiniowała skargę jako bezzasadną.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie petycji mieszkańców osiedla Arkońskie-Niemierzyn przeciwko likwidacji terenów zielonych i ogrodów działkowych
Wnioskodawca Pani Marta Woźny – wyjaśniła, powstał projekt planu zagospodarowania przestrzennego Arkońskie-Niemierzym-Harcerzy w Szczecinie. Obejmuje on obszar ograniczony ulicami Arkońska, Bułgarska, Słowiańska, Fałata, Harcerzy oraz granicami Zespołu Parków Kasprowicza-Arkońskie. Teren ten ma zostać przeznaczony na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, zabudowę jednorodzinną i usługi. Projekt obecnie jest w fazie opracowywania. Większość z wnioskodawców od wielu lat posiada tam ogródki działkowe, a sporo z nich zostało już zabranych pod parking dla szpitala, ulicę Majdańskiego oraz ekoport. Dodatkowo mamy trafostację, która źle wpływa na nasze zdrowie, a nasze nieruchomości straciły na cenie. Dlatego prosimy o pozostawienie pozostałych ogródkach działkowych i terenów zielonych. Bardzo żałuje, że obiecana przez Przewodniczącą Komisji Gospodarki Komunalnej wizja lokalna na tym terenie się nie odbyła, ponieważ chcieliśmy pokazać, jak mamy je zadbane i jak ważne jest pozostawienie zielonych terenów dla okolicznej zabudowy.
Wnioskodawca – ze strony ulicy Bułgarskiej 5 planowana jest rozbudowa stacji transportowej. Martwimy się tym, co będzie dalej z naszymi ogródkami. Naszym zdaniem nie powinno być takich funkcji w tym miejscu, a zapisana w planie zabudowa mieszkaniowa także zaburzy charakter osiedla.
Wnioskodawca Pani Marta Woźny - jako mieszkańcy ulicy Serbskiej, Bułgarskiej i Arkońskiej mamy 1600 podpisów wspierających petycję. Są to tereny podmokłe i postawienie kolejnych budynków nie wpłynie dobrze na tereny. Teren ten ma zostać przeznaczony na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, zabudowę jednorodzinną i usługi. Projekt obecnie jest w fazie opracowywania. Przeznaczenie zielonych terenów w okolicy pod budownictwo i usługi spowoduje zabetonowanie tych terenów wpływając negatywnie na proces retencji wód opadowych.
Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – na jakim etapie jest plan na ten teren ?
P. Fiuk-Dymek (BPPM) – projekt planu został przesłany do Rady Osiedla celem zaopiniowania. Jesteśmy w trakcie procedowania tego planu, ale mamy świadomość, że mieszkańcy mają inne spojrzenie na zagospodarowanie tego terenu. Należy pamiętać, że przy ul. Arkońskiej jest także siedziba NFZ, która też ma swoje plany pod kątem przeznaczenia tych terenów. Na dzień dzisiejszy nic się nie dzieje w tej sprawie i czekamy na stanowisko NFZ-u.
P. A. Szerniewicz (BPPM) – wyznaczaliśmy obszar zwartej zabudowy, teren ma pełną infrastrukturę techniczną i poszukujemy adekwatnej zabudowy, tak jak po stronie ulicy Kochanowskiego. W studium zostało to zapisane na sztywno, wysokość zabudowy do 3 kondygnacji, zabudowa wolnostojąca jak na ulicy Bułgarskiej i tak to sobie wyobrażamy. NFZ ma także swoje potrzeby chociażby względem parkingu.
Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – zapytał o opinię prawną w zakresie rozpatrywania petycji w zakresie toczącej się procedury planistycznej.
P. J. Martyniuk - Placha (Radca Prawny UM) - zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest to procedura bardzo sformalizowana. Na tym etapie Rada Miasta nie ma możliwości rozpatrywania przedmiotowej petycji. Rada Miasta rozpatrzy petycję na etapie, kiedy projekt uchwały w tej sprawie wpłynie do Rady Miasta. Kiedy nastąpi wyłożenie do planu to dopiero wtedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi. Na tym etapie z punktu formalno-prawnego petycja powinna być przekazana do Prezydenta Miasta.
Radny P. Jaskulski – należy wystosować zapytanie do Komisji Gospodarki Komunalnej, dlaczego nie było wizji lokalnej.
P. Fiuk-Dymek (BPPM) – jesteśmy w trakcie sporządzania planu i oczekujemy na stanowisko NFZ. Prawdopodobnie będzie to I kwartał 2023. Wizja może się odbyć bez względu na potrzeby NFZ-u.
Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – powiedział, że zorientuje się w kwestii dalszego procedowania tego tematu oraz przeprowadzenia wizji lokalnej przez Komisję Budownictwa i Komisję Gosp. Komunalnej. Zgłosił wniosek formalny o przekazanie petycji do Prezydenta Miasta celem rozpatrzenia wg. kompetencji. Podsumował, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu musi być uchwalony zgodnie ze studium oraz ze stanowiskiem popierającym Państwa postulaty.
Komisja w wyniku głosowania /4-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Radny Jaskulski – ma nadzieję, że plan zostanie przyjęty w porozumieniu ze wszystkimi stronami.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Główny Specjalista BRM | Łukasz Kadłubowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2022/11/29
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2023/01/24 08:11:35
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2023/01/24 08:11:35 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2022/12/21 12:27:11 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2022/12/19 08:23:23 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2022/12/09 08:34:57 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2022/12/06 15:26:50 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2022/11/29 12:51:46 | Nowa pozycja |