PROTOKÓŁ NR 0012.2.87.2023
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 22 MARCA 2023 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta:
- 66/23 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia międzygminnego z Gminą Przelewice na realizację zadań z zakresu opieki nad bezdomnymi zwierzętami w latach 2024-2025, - 72/23 w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie lasów za ochronne, na terenie Gminy Miasto Szczecin, będących w administracji Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie |
4. | Opinia ws. kontynuacji dzierżawy nieruchomości położonej przy ul. Ku Słońcu 125A w Szczecinie |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Przyjęcie protokołu zostało przeniesione na kolejne posiedzenie Komisji.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta:
- 66/23 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia międzygminnego z Gminą Przelewice na realizację zadań z zakresu opieki nad bezdomnymi zwierzętami w latach 2024-2025,
- 72/23 w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie lasów za ochronne, na terenie Gminy Miasto Szczecin, będących w administracji Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie
- projekt nr 66/23 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia międzygminnego z Gminą Przelewice na realizację zadań z zakresu opieki nad bezdomnymi zwierzętami w latach 2024-2025,
P. A.Kieszkowska (Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska) – szczegółowo omówiła projekt uchwały. Jest to piąta gmina z którą Miasto ma podpisane porozumienie. Zgoda Rady Miasta będzie dot. lat przyszłych 2024-2025. Przyjmujemy do wykonania zadanie w postaci opieki nad bezdomnymi psami i kotami. Odbywa się to odpłatnie z określonym limitem przyjęcia psów i kotów w okresie 2 lat. Przedstawiła szczegółowe dane w zakresie odpłatności za pobyt psów i kotów w schronisku. Na przestrzeni ostatnich lat ok. 5 psów zostało przywiezionych z Gminy Przelewice i obecnie w schronisku przebywa jeden pies z tej gminy.
Radny P. Jaskulski – świadczy to o tym, że jako miasto cieszymy się zaufaniem ze strony innych gmin, które podejmują z nami współpracę. Oznacza to, że wykonujemy dobrą pracę w zakresie adopcji zwierząt. Pojawia się też szansa, abyśmy uzyskali dodatkowe wpływy i pokryli koszty leczenia i opieki oraz znalezienia nowych domów dla zwierząt. Zapytał na jakim etapie jest rozstrzygnięcie konkursu na nowego kierownika schroniska ? Nabór jest już zakończony. Czy było dużo chętnych ? Jak ten proces rekrutacji będzie dalej przebiegał ?.
P. T. Wawrzyńczak (Dyrektor ZUK) – pierwszy konkurs został w dniu wczorajszym unieważniony i jednocześnie został rozpisany nowy. Mieliśmy 5 ofert z czego 3 osoby nie spełniły warunków formalnych. Pozostałe 2 zaprosiliśmy na kolejne rozmowy. Po przeprowadzeniu rozmów stwierdziliśmy, że wyłonieni kandydaci nie wykazali się odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i wizją prowadzenia schroniska, dlatego należy ponowić konkurs. Mamy nadzieję, że przy ponownym konkursie tych ofert wpłynie o wiele więcej i uda się go nam rozstrzygnąć.
Radny P. Jaskulski – podziękował za informację. Stwierdził, że niewskazany jest tu pośpiech. Należy spokojnie poczekać, aby tu mieć pewność, że nowa osoba będzie odpowiednia do prowadzenia schroniska.
Radny M. Pawlicki – kiedy będzie ogłoszona II tura konkursu i jaki okres zostanie dany kandydatom na złożenie dokumentacji.
P. T. Wawrzyńczak (Dyrektor ZUK) – wczoraj było ogłoszenie, a oferty można składać do 7 kwietnia br.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - poddała pod głosowania projekt uchwały nr 66/23
Komisja w wyniku głosowania 12-za pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
- projekt nr 72/23 w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie lasów za ochronne, na terenie Gminy Miasto Szczecin, będących w administracji Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie
P. T. Wawrzyńczak (Dyrektor ZUK) - zgodnie z ustawą o lasach decyzję o funkcji ochronnej lasów podejmuje Prezydent Miasta, ale po zasięgnięciu opinii rady Miasta Szczecin. Ta funkcja ochronna, którą chcemy wprowadzić legitymizuje to co już się do tej pory dzieje, ale formalnie nie było to wprowadzone. Funkcja ochrony lasu polega na tym, że nie ma funkcji związanej z pozyskiwania drewna w celach gospodarczych, a priorytetem jest funkcja rekreacyjna tj. dbanie o drzewostan w celu zachowania dla przyszłych pokoleń. Chcemy tą funkcją ochronną objąć wszystkie lasy administrowane przez Gminę Miasto Szczecin. Reasumując, formalizujemy podejmowane już działania.
Radny P. Słowik – co to oznacza w praktyce ? Czy ma to konsekwencje prawne jeśli chodzi o dodatkową ochronę i zabezpieczenie. Jeśli chodzi o plany urządzenia lasów, to jak i kiedy są one konsultowane z mieszkańcami i gdzie można się zapoznać z tymi planami ?
Przedstawiciel ZUK – przez cały czas prowadzimy gospodarkę na terenie lasów i musimy ją prowadzić, aby dbać o ich stan zdrowotny i sanitarny. Jednak zmieniamy ją z gospodarki intensywnej na ekstensywną. Odchodzimy generalnie od prowadzenia zabiegów typu rębnie, trzebieże. W nowej propozycji planu jest to ujęte. Na całej powierzchni 2590 ha w ciągu 10 lat mamy zaplanowane przeprowadzenie wyrębnie tylko na 3 ha. Są to bardzo słabe siedliska i chcemy ten las tam odbudować. Trwają prace w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i czekamy na ich opinię. Plan urządzenia lasu zostanie wyłożony na okres 60 dni.
Radny L. Duklanowski – rozumie, że drzewa powalone w wyniku wichury i nawałnic będą nadal usuwane.
Przedstawiciel ZUK – tak, wymaga tego od nas ustawa o lasach. Będą usuwane z uwagi na stan sanitarny lasu oraz z uwagi na zagrożenie dla spacerowiczów.
Radny P. Jaskulski – każda inicjatywy związana z ochroną środowiska jest ważna i należy ją popierać.
Radny P. Słowik – w którym miejscu naszych lasów odbędzie się ta całkowita rębnia ?
Przedstawiciel ZUK - na Prawobrzeżu, w okolicach Dąbia. Mamy 10 lat na przeprowadzenie tego zabiegu, a wycinka obejmie tylko 1,5 ha. Jest to tylko zaplanowane, ale nie przesądzone. Na tych terenach nie rośnie nic wartościowego, co przedstawia wartość rekreacyjną. Będziemy na razie obserwować ten teren i jeśli uznamy, że nie jest tam potrzebna rębnia, to jej nie wykonamy.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - poddała pod głosowanie projekt uchwały nr 72/23
Komisja w wyniku głosowania 12-za pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 4.
Opinia ws. kontynuacji dzierżawy nieruchomości położonej przy ul. Ku Słońcu 125A w Szczecinie
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - w dokumentach przedstawionych Komisji pojawił się mały błąd pisarski w zakresie opinii rady osiedla. Powinna być pozytywna opinia Rady Osiedla Gumieńce, a nie Łękno. Jest to wyłącznie pomyłka pisarska.
P. D. Radzimska (Dyrektor WGK) – w aktach jest opinia właściwej Rady. Prosimy o zajęcie stanowiska w sprawie kontynuacji dzierżawy dla obiektu - działalności kwiaciarni, który funkcjonuje od 2003 roku. Obiekt ma ponad 111m2 powierzchni. Kontynuacja dzierżawy wynika z zakończeniem czasu obecnej dzierżawy. Posiadamy wszystkie opinie wydziałów merytorycznych oraz rekomendację Zakładu Usług Komunalnych, rady osiedla oraz Biura Konserwatora Zabytków.
Przewodniczący J. Balicka – poinformowała, że sprawa będzie także opiniowana na posiedzeniu Komisji Budownictwa. Poddał pod głosowanie wniosek w sprawie kontynuacji dzierżawy części nieruchomości zabudowanej położonej przy ul. Ku Słońcu 125A w Szczecinie.
Komisja w wyniku głosowania /13-za/ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie kontynuacji dzierżawy części nieruchomości zabudowanej położonej przy ul. Ku Słońcu 125A w Szczecinie pow. nieruchomości pod dzierżawę 111,74m2, dzierżawa na czas oznaczony 9 lat pod dalsze funkcjonowanie kwiaciarni (na działce nr 2/4 obręb 2113 - wykaz Nr 2/2023/ZUK). Stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka – poruszyła temat parkowania samochodów na ulicy Juranda, Lelewela i Makuszyńskiego. Wysłała w tej sprawie do radnych dokumentację fotograficzną w związku z obszerną dokumentacją od mieszkańców Pogodna. Prosi, aby radni zapoznali się z przesłaną korespondencją celem wypracowania stanowiska w zakresie obecnego parkowania, czy jest ono prawidłowe, czy też należy wprowadzić tam zmiany. Mieszkańcy uważają, że ilość parkowanych samochodów jest zbyt duża, co powoduje problemy w poruszaniu się pieszych.
Radny Jaskulski - czy jest to parking ?
Przewodnicząca Komisji - uważa, że jest to parking, ale mieszkaniec twierdzi, że jest to klepisko po trawniku. Udała się tam z wizją lokalną i jest to miejsce utwardzone.
Radny P. Jaskulski - jeśli jest to miejsce utwardzone jako parking i teren jest miejski to zasadne jest tam wprowadzenie odpowiedniej organizacji ruchu i trwałego oznaczenia oraz informacji, że jest to parking z określonymi zasadami parkowania. Jeśli miejsca są wymalowane to zasady parkowania są jasne i w taki trwały sposób należy je wyznaczyć z odpowiednim zabezpieczeniem ciągu pieszych. Miejsca parkingowe są potrzebne i też nie można ich ograniczać.
Pani A. Szotkowska (Z-ca |Prezydenta Miasta) – jest to temat do sprawdzenia. Prosi o przesłanie tych zdjęć. Wyznaczenie miejsc poprzez linie wymaga zachowania wszelkich wytycznych wynikających z rozporządzenia przepisów odległości. Z reguły powoduje to, że tych miejsc będzie mniej niż więcej z uwagi na zachowanie wytycznych.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - prześle zdjęcia i czeka na propozycje.
Radny R. Lewandowski – podziękował Wydziałowi Gospodarki Komunalnej oraz Pani Prezydent Annie Szotkowskiej za uporządkowanie przystanku nr 75,67 przy osiedlu Przyjaźni w kierunku Krzekowa. Została uporządkowana skarpa, po której biegną mieszkańcy osiedla do przystanku. Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych prosi o analizę możliwości wykonania zebry na ulicy Zielonogórskiej przy ul. 26-Kwietnia. Mieszkańcy zgłaszają, że obecna zebra jest za blisko skrzyżowania i powinna być 10m niżej na ulicy Zielonogórskiej. Obecnie jest to sytuacja kolizyjna zarówno dla samochodów jak i dla pieszych. Prosi o analizę i ewentualne przeniesienie tej zebry. W kwestii parkowania samochodów na Pogodnie podobny przypadek jest na ulicy Jodłowej. Często jest tak, że samochody parkują prawidłowo, ale przejście pieszych jest utrudnione.
Komisja po zapoznaniu się z pismem mieszkańca w sprawie sposobu rozliczania należności za wywóz nieczystości stałych przez SM "Wspólny Dom" (stanowi załącznik nr 3 do protokołu) postanowiła przekazać przedmiotową sprawę do Z-cy Prezydenta Miasta Pani Anny Szotkowskiej celem zajęcia stanowiska z jednoczesnym poinformowaniem wnioskodawcy o sposobie załatwienia sprawy.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2023/03/15
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2023/04/19 11:13:43
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2023/04/19 11:13:43 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2023/03/29 15:22:42 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2023/03/21 09:24:34 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/03/15 11:20:00 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/03/15 11:19:47 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/03/15 10:22:35 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/03/15 10:14:43 | Nowa pozycja |