PROTOKÓŁ NR 0012.2.59.2021
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 15 PAŹDZIERNIKA 2021 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Bezpieczeństwo pieszych w Szczecinie - ciąg dalszy dyskusji. |
4. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta dnia 19 października br.
198/21 - Programu Ochrony Środowiska Miasta Szczecin na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2025-2028, 199/21 - powierzenia zadania jednostce budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”, 200/21 - zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”, 201/21 - wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania bioodpadów, 203/21 - zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, 204/21 - uchylająca uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów, 213/21 - wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów komunalnych, |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - wnosi o zdjęcie z porządku obrad w punkcie „Opiniowanie projektów uchwał”- trzech projektów o numerach 214, 215, 216 – proponuje zorganizowanie kolejnego posiedzenia na ten temat (poniedziałek godz.11.30).
Komisja przyjęła w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.- 1 ww. wniosek.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - wnosi o przesunięcie pkt. ”bezpieczeństwo mieszkańców „ na koniec posiedzenia”.
Komisja przyjęła w wyniku głosowania: za- 5, przeciw- 3, ww. wniosek.
Radna M. Myśliwiec- prosi w sprawach różnych o informacje nt. zbierania liści pozostawionych przed posesjami.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - poddała pod głosowanie projekt protokołu.
Radny R. Lewandowski- chce wnieść uwagi do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania: za- 5,wstrzym.- 2 , przeciw- 3 przyjęła ww. protokół
Radny M. Pawlicki -prosi o zaprotokołowanie, iż radny R. Lewandowski nie mógł zgłosić uwag do protokołu.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - wyjąsniła, iz bylismy w trakcie głosowania, ponadto uwagi do protokołu można zgłaszać na piśmie, prosi o przekazanie uwag radnego R. Lewandowskiego na piśmie.
Ad. pkt. 3.
Bezpieczeństwo pieszych w Szczecinie - ciąg dalszy dyskusji.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta dnia 19 października br.
198/21 - Programu Ochrony Środowiska Miasta Szczecin na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2025-2028,
199/21 - powierzenia zadania jednostce budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”,
200/21 - zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”,
201/21 - wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania bioodpadów,
203/21 - zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
204/21 - uchylająca uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów,
213/21 - wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów komunalnych,
projekt uchwały 198/21 w sprawie Programu Ochrony Środowiska Miasta Szczecin na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2025-2028,
D. Matejski Zastępca Dyrektora WOŚ- przedstawił podstawy prawne i wymagające prawem opinie do projektu uchwały.
Projektant planu dr Paweł Binkiewicz Lemitor Wrocław dokonał prezentacji programu ochrony środowiska na lata 2021-2024 (prezentacja audiowizualna).
Radny R. Lewandowski- analizując dokument ( str.76) gdzie sa wymienione zasoby geologiczne nie uględniono aspektu wód geotermalnych ciągnących się od Szczecina , dlaczego nie umieszczono tego bogactwa w tych zasobach ? jeśli uzupełnimy ten aspekt to należy zmodyfikować cele strategiczne.
Przedstawicielka firmy Lemiotr- w odnawialnych źródłach energii uwzględniliśmy ciepłownie geotermalne w Stargardzie i Pyrzycach.
Radny M. Ussarz – czy w UM istnieje sprawozdanie z wykonania programu ochrony środowiska poprzedniej edycji na lata 2017-2021.
D. Matejski WOŚ- przygotowując się do kolejnej edycji programu, mamy przedstawione raporty poprzedniej edycji.
Radny D. Ussarz- prosi o przesłanie na maila tych raportów.
Paweł Binkiewicz Lemitor – z realizacji programu są sporządzane w cyklach dwuletnich raporty, w dużej mierze są pracą wymagająca dużego nakładu i kontaktu.
Radny P. Słowik- prosi o szerszą informację nt. powstającego pierścienia zieleni wokół śródmieścia, skąd informacja o wielkości terenów w mieście Szczecinie, udział 53 procentowego udziału zieleni i wód – na czym opierają się dane, czy uwzględniono w tym obszar jeziora Dąbia. Jak dużo azbestu zostało do usunięcia oraz dlaczego taka długa perspektywa.
M. Stobis Lemiotr- zasoby zielenie na ternie miasta ustalono z Ogrodnik Miejska, celem jest powiększanie zieleni w granicach miasta (jako priorytet). Powiększenie procentowe zieleni na terenie miasta zostało opracowane na bazie danych przekazanych z GUS, w procentowych założeniach ujęto powierzchnie jeziora Dąbie i lasów. Są to powierzchnie biologiczno czynne.
dr Paweł Binkiewicz Lemitor Wrocław – termin usunięcia azbestu wynika z zapisów strategicznych na poziomie kraju, informacje nt. azbestu na terenie Szczecina koordynowali z UM i jednostkami miejskimi. Sprawdzi ilość azbestu na terenie m. Szczecina.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka – w analizie SWOT programu wpisano jako słaba stronę informację, iż nie ma programów mających na celu wymianę ogrzewania na ekologiczne, a wiemy że na terenie naszego miasta funkcjonują programy np. Zefirek, był Kawka, które właśnie zajmują się tym problemem.
N. Toczek Lemitor- tak posiadają taka wiedzę, jednakże informacja taka została pozyskana na konsultach społecznych, gdzie mieszkańcy wnosili uwagi, iż wspólnotom trudno otrzymać ww. dotacje.
Radna J. Balicka – taka teza mija się z prawdą, wspólnoty mogą otrzymać dotację.
D. Matejski- nawiązując do pytania o azbest, gmina od roku 2005 do 2020 usunęła ok. 1780 ton azbestu w ramach programu ogólnopolskiego; wspólnoty mieszkaniowe mogły korzystać z programu zamiany ogrzewania na ekologiczne w ramach programu MEWA; program ZEFIREK jest dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
Radny M. Pawlicki- program pozyskiwania azbestu nazywa się „Szczecin bez azbestu „ wydano już ok 1,8 miliona złotych. Zapytał o zalecenia wynikające z raportu dla gminy.
Paweł Binkiewicz Lemitor- jedną z kwestii jest wymiana źródeł emisji spalania, uwzględnienie na etapie planowania przestrzennego kontekstu zanieczyszczenia powietrza i zachowania korytarzy powietrza. Kwestia dostępności do zieleni zwłaszcza w gęstej zabudowie mieszkaniowej.
Radny P. Słowik- w celach dokumentu we wskaźnikach brak wartości docelowej jaką mamy osiągnąć, oczekuje konkretów a nie twierdzeń typu” wzrost” np. brak podanej ilości zlikwidowanych kotłów węglowych.
Przedstawicielka firmy Lemitor – nie chcieli podawać konkretnych danych np. ilości zlikwidowanych kotłów, bo nie posiadali takiej wiedzy, na przyszłość mają już określone wskaźniki.
Radny R. Lewandowski- nie uzyskała odpowiedzi na pytanie dot. źródeł geotermalnych.
Paweł Binkiewicz Lemitor – ustala więcej informacji po spotkaniu i przekażą przez WOŚ.
Radny M. Ussarz- dlaczego w analizie SWOT nie ujęto w słabych stronach: braku programu małych retencji, zły stan urządzeń przeciwpowodziowych (te zagadnienia były w poprzedniej edycji).
K. Stadnik Lemiotr – zagadnienie retencji jest ujęte w załączniku do programu, jest położony nacisk na konieczność rozbudowy urządzeń, zły stan zbiorników przeciwpowodziowych został zasygnalizowany w złym stanie zbiorników wód opadowych.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.- 1 , przeciw- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały 199/21 w sprawie powierzenia zadania jednostce budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”,
Projekt uchwały omówiła D. Radzimska Dyrektor WGK
Komisja w wyniku głosowania: za- 10 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały 200/21 zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”,
Projekt uchwały omówiła D. Radzimska Dyrektor WGK
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały 201/21 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania bioodpadów
Projekt uchwały omówiła D. Radzimska Dyrektor WGK
Komisja w wyniku głosowania: za- 7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały nr 203/21 zmieniający uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
Wprowadzenia do tematu dokonała D.Brzozowska- Dyrektor WPiOL
Radny M. Ussarz- nawiązał do zapisów deklaracji , może być niezrozumiała dla wypełniającego.Czy nie należy uprościć zapisów deklaracji.
D. Brzozowska- deklaracje te są wypełniane przez członków zarządców wspólnoty, którzy maja doświadczenie. W kolejnej edycji postarają się to uprościć.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.- 1, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
projekt uchwały 204/21 uchylająca uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów
Wprowadzenia do tematu dokonał M. Śniady Zastępca dyrektora WPiOL
Komisja w wyniku głosowania: za- 9 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt nr 213/21 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumień międzygminnych w sprawie przejęcia wykonania zadania publicznego w zakresie zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów komunalnych,
Projekt uchwały omówiła D. Radzimska Dyrektor WGK
Komisja w wyniku głosowania: za- 9 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2021/10/08
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2021/12/09 13:39:11
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2021/12/09 13:39:11 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/12/09 13:30:36 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/12/01 11:31:25 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/11/12 09:58:09 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/26 09:09:23 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/11 13:56:13 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/08 14:53:41 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/08 12:31:05 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/08 12:26:37 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2021/10/08 12:25:32 | Nowa pozycja |