przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.65.2023
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 6 MARCA 2023 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Bezpieczeństwo drogowe na osiedlu Małe Błonia.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania; za- 7, wstrzym.- 1   przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 5 grudnia  br.


Ad. pkt. 3.
Bezpieczeństwo drogowe na osiedlu Małe Błonia.


Przewodniczący Komisji B. Baran- problemy mieszkańców Osiedla Małe Błonia  były  przedstawiane  podczas kilku spotkań w ubiegłej kadencji Rady Miasta, z udziałem mieszkańców i Rady Osiedla Żelechowa. Mieszkańcy oczekują rozwiązań w zakresie organizacji ruchu kołowego na osiedlu i bardzo dotkliwego braku miejsc postojowych (mieszkańcy bloków nagminnie parkują samochody po obu stronach ul. Małe Błonia, mimo że aż do skrzyżowania z ul. Świergotki nie można tego robić bez naruszenia przepisów). Mieszkańcy wielokrotnie występują do Policji i Straży Miejskiej o interwencję, osiedle wg. prospektów z roku 2013 miało być przyjazne dla mieszkańców a okazało się uciążliwością. Przez lata problem został pogłębiony. Zamiana działki miejskiej z miejscowym deweloperem tak, by mieszkańcy mogli sobie zbudować   parking nie doszła do skutku. Wprowadzono nowe linie komunikacyjne, które miały rozładować tam ruch samochodowy jednakże jak widać wprowadzenie linii  komunikacji autobusowej dojeżdżającej do Osiedla nie rozwiązało problemu, miasto jest na etapie analizy komunikacji.  

M. Charęza Kierownik ds. organizacji ruchu WGK– wynikiem konsultacji na kilku komisjach Rady Miasta było opracowanie zmiany  organizacji ruchu-  tak by ul. Małe Błonia była jednokierunkowa. – załącznik nr 3 do protokołu. Jednakże pomysł nie uzyskał większości mieszkańców,  sprzeciwiają się właściciele domów na prywatnych posesjach, gdyż wydłuży im to drogę wyjazdu lub dojazdu do domów. Dokonał prezentacji zagadnienia w formie audiowizualnej.

W imieniu mieszkańców Osiedla Małe Błonia w Szczecinie  zabrała głos mieszkanka tego Osiedla,  zwraca  się kolejny raz o pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców ulicy Małe Błonia i ulic wewnątrz osiedla.  Z tym problemem mieszkańcy borykają się już kilka lat, chodzi o brak miejsc postojowych i parkingu, bo jeden parking na ok. 40 miejsc nie wystarcza. Na ulicy Małe Błonia każdego dnia parkuje kilkadziesiąt (około 80) samochodów po obu stronach ulicy, to są samochody mieszkańców bloków wielorodzinnych. Parkują, bo „muszą”, brak jest również miejsca do zaparkowania dla osób niepełnosprawnych.

M. Sateja Zastępca Komendanta Straży Miejskiej–problem znany od kilku lat,  w tym rejonie jest stosunkowo dużo zgłoszeń. Mieszkańcy przysyłają  na bieżąco zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, każdą z tych osób należy przesłuchać.

Przedstawiciel Policji Miejskiej– potwierdzają problem, w tym rejonie mapa zagrożeń wskazuje nieprawidłowości.

A. Lisiński Przewodniczący RO – wprowadzając jednokierunkową organizacje ruchu należy wziąć pod uwagę interes dwóch stron, zaproponowane rozwiązanie w latach ubiegłych nie otrzymało wyraźnych wytycznych.

Mieszkanka osiedla–zaproponowała rozwiązanie, które odwróci wjazd do osiedla od ul. Rudzika do ul. Kanarka.

Radny J. Posłuszny– błąd tkwi w historii, popełniono go w momencie przyjmowania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, wtedy kiedy był jeden właściciel, nieporozumieniem jest zgoda na wybudowanie budynków wielorodzinnych w rejonie domów jednorodzinnych i zaprojektowanie  drogi o takich parametrach. Miasto obecnie nie posiada żadnego  terenu .

Radny W. Dąbrowski- podczas kolejnej dyskusji nt. poprawy organizacji ruchu i bezpieczeństwa na tym terenie, należy zaprosić BPPM oraz WUiNB , DEWELOPERA musimy wymusić racjonalne planowanie. Problem nierozwiązywalny bowiem wszystko jest własnością osób trzecich.

A.Lisiński-może rozwiązaniem jest zmiana planu dla tego terenu ? Na najbliższej sesji RM jest drobna zmiana planu dla osiedla ŻELECHOWA , może wycofać projekt uchwały z sesji i spróbować dokonać zmian w zakresie parkowania? Pojawiają się pierwsze wnioski o wykreślenie  terenu wraz z nieruchomością  tzw. ”Pałacyku” jako terenu chronionego i  zdjęcie z ewidencji zabytków. BPPM dopuszcza tam wybudowanie jeszcze dwóch budynków na tym terenie i zlokalizowanie  miejsc parkingowych. Można spróbować wprowadzić pilotażową organizację ruchu.

Komisja po dyskusji w wyniku głosowania; za- 6, wstrzym.- 1 przyjęła stanowisko  

„Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności  RM mając na względzie poprawę bezpieczeństwa drogowego i  komfortu życia mieszkańców osiedla Małe Błonia   wnosi o wprowadzenie  czasowej /na okres pół roku począwszy od połowy maja br. / jednokierunkowej organizacji ruchu drogowego na  odcinku od ul. Rudzika do (w kierunku) ul. Kanarka „  - załącznik nr 4 do protokołu.  


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja  w wyniku głosowania; za- 6, wstrzym.- 1 przyjęła stanowisko, iż kolejne posiedzenie odbędzie się dnia 20 marca br. w trybie zdalnym.

Komisja przyjęła do wiadomości stanowisko RO w sprawie zmiany  organizacji ruchu na uL. Felczaka bez dyskusji, temat był przedmiotem obrad sesji R.M. – skarga mieszkańca miasta – załącznik nr 5 do protokołu.  




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2023/01/27
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2023/04/19 12:52:58
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2023/04/19 12:52:58 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/19 12:52:25 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/03/14 10:42:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/02/24 10:11:56 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/02/24 09:53:41 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/02/21 12:28:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/02/02 11:22:59 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/02/02 10:53:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/01/27 09:18:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/01/27 08:49:44 Nowa pozycja