PROTOKÓŁ NR 0012.12.40.2022
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY I PROMOCJI
Z DNIA 27 CZERWCA 2022 ROKU
Początek posiedzenia - 14:30
Zakończenie posiedzenia - 16:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał:
- Nr 116/22 w spr. demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, zlokalizowanego przy ul. E. Gierczak w Szczecinie, - Nr 152/22 w spr. wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego postać Heleny Majdaniec na terenie parku miejskiego im. Jana Kasprowicza w Szczecinie, - Nr 135/22 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok ( sfera "Kultura i ochrona dziedzictwa kulturalnego"), - Nr 166/22 w spr. zasad używania herbu, flagi, pieczęci, hejnału Miasta Szczecin oraz łańcucha Przewodniczącego Rady Miasta i sztandaru Rady Miasta, - Nr 167/22 w spr. zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina, - Nr 168/22 w spr. zasad przyznawania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecin. |
4. | Opiniowanie wniosku Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w spr. nadania nazw placowi i ulicom w Szczecinie ( Kazimierza Wielkiego, Jutrzenki, Dzierzby, Czarodziejska, Kawki, Horyzontalna). |
5. | Sytuacja dot. organizacji Dni Morza 2022. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 23.05.22 przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał:
- Nr 116/22 w spr. demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, zlokalizowanego przy ul. E. Gierczak w Szczecinie,
- Nr 152/22 w spr. wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego postać Heleny Majdaniec na terenie parku miejskiego im. Jana Kasprowicza w Szczecinie,
- Nr 135/22 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok ( sfera "Kultura i ochrona dziedzictwa kulturalnego"),
- Nr 166/22 w spr. zasad używania herbu, flagi, pieczęci, hejnału Miasta Szczecin oraz łańcucha Przewodniczącego Rady Miasta i sztandaru Rady Miasta,
- Nr 167/22 w spr. zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina,
- Nr 168/22 w spr. zasad przyznawania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecin.
Projekt uchwały Nr 116/22 w spr. demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, zlokalizowanego przy ul. E. Gierczak w Szczecinie
A.Maćkowska - Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – omówiła projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
P. Słowik – wyjaśnił, że projekty uchwał o numerach .21/22 – 24/22. nie zostały włączone do porządku obrad Komisji z uwagi na zastrzeżenia prawne dot. m.in. ochrony konserwatorskiej obiektów zlokalizowanych na cmentarzach. Wracając do tematu pomnika przy ul. E. Gierczak zapytał, jakie są szacunkowe koszty jego likwidacji.
A. Maćkowska – na ten moment nie mamy żadnego kosztorysu.
L. Rogaś – Zastępca Prezydenta Miasta - przytoczyła fragment pisma Dyrektora IPN, w którym deklaruje on przeprowadzenie demontażu pomnika i zagospodarowanie terenu po nim.
E. Łongiewska – Wijas – zapytała, w jakim terminie i w jaki sposób zostanie zagospodarowany ten teren? Co oznacza deklaracja IPN dot. upamiętnienia rzeczywistych bohaterów? Zapytała też, czy kompetencje dot. wznoszenia pomników zostały odebrane samorządom i przekazane do IPN?
A. Maćkowska – powiedziała, że IPN na pewno będzie z nami współpracował i nie będzie obejścia procedury. Pomysł i forma upamiętnienia będzie konsultowana z Radą Osiedla i z Zespołem ds. wznoszenia pomników, tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich
U. Pańka – zaproponowała, by w jednej uchwale podjąć decyzję o likwidacji pomnika. A w kolejnej – o wzniesieniu kolejnego, zgodnie z naszymi procedurami.
P. Słowik – przypomniał, że sama uchwała mówi wyłącznie o demontażu. O kolejnym pomniku jest mowa jedynie w uzasadnieniu.
Po wyczerpaniu głosów w dyskusji Przewodniczący P. Słowik poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 116/22.
W głosowaniu: za – jednogłośnie, Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Projekt uchwały Nr 152/22 w spr. wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego postać Heleny Majdaniec na terenie parku miejskiego im. Jana Kasprowicza w Szczecinie
A.Maćkowska – omówiła projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
E. Łongiewska – Wijas – chciałaby wiedzieć, jak ten pomnik będzie wyglądał (brak załącznika graficznego w projekcie uchwały). Zapytała też o opinie Zespołu ds. wznoszenia pomników, tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich
J.Leszczyńska – Dyrektor Wydziału Kultury - przedstawiła wizualizację pomnika, poinformowała, że będzie on wykonany z brązu. Przekazała też informację nt. wymiarów pomnika. Zespół pomnikowy wypowiedział się ogólnie rzecz biorąc pozytywnie, jednak ponieważ inicjatywa rozpoczęła się jeszcze przed powołaniem Zespołu, ten nie chciał zbyt ingerować w projekt. Jednak na prośbę Przewodniczącej Szpener pani projektantka dokonała kilku drobnych zmian w projekcie.
W głosowaniu: za – 8, przeciw – 0, wstrzym. - 1, Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Projekt uchwały Nr 135/22 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok
A.Maćkowska – omówiła projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
J. Balicka – zapytała, czy Urząd Marszałkowski, jako współprowadzący Teatr Kana, będzie partycypował w wydatkach na „Łąkę Kany”?
J. Leszczyńska – powiedziała, że Samorząd Marszałkowski zwiększył w tym roku dotację dla Teatru. Nie wie, czy są w tej kwocie także i pieniądze na Łąkę Kany. Przypomniała, że jest to zwycięski projekt SBO. Środki, jakie zostaną teraz przekazane na to zadanie wystarczą na opłacenie kosztów związanych z tworzeniem infrastruktury. Na działalność artystyczną środków w budżecie na razie nie ma. Dyrektor z pewnością będzie o nie zabiegał także i z innych źródeł.
U. Pańka – zapytała, jak instytucje kultury w mieście są przygotowane do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jak to wygląda w przypadku instytucji, które w tej zmianie budżetowej otrzymają środki na inwestycje?
A. Maćkowska – powiedziała, że wiele siedzib naszych instytucji to obiekty stare. Ich przystosowanie wymaga poważnych zmian i na ten moment nie przewiduje się takich działań. Nasze instytucje mają dostępność częściową: np. pętle dla osób niedosłyszących. We wniosku na Dom Kultury Skolwin jest uwzględnione ułatwienie dostępu do wyższych kondygnacji.
W związku z wyczerpaniem głosów w dyskusji Przewodniczący P. Słowik poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 135/22 zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok,.
W głosowaniu: za-8, przeciw – 0, wstrzym. – 2 Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Projekt uchwały Nr 166/22 w spr. zasad używania herbu, flagi, pieczęci, hejnału Miasta Szczecin oraz łańcucha Przewodniczącego Rady Miasta i sztandaru Rady Miasta,
Projekt uchwały Nr 167/22 w spr. zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina,
Projekt uchwały Nr 168/22 w spr. zasad przyznawania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecin.
R. Miszczuk – Dyrektor Biura Rady Miasta – omówił projekty uchwał, zgodnie z uzasadnieniem.
W tym momencie prowadzenie obrad przejął Wiceprzewodniczący Komisji M. Żylik.
U. Pańka – ad. Medal Zasłużony dla Miasta zapytała czy osoby, które ten medal otrzymają też mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i do bezpłatnego parkowania?
R. Miszczuk – potwierdził.
W tym momencie prowadzenie obrad przejął P. Słowik.
P. Bartnik – przypomniał, że łańcuch Przewodniczącego/ Przewodniczącej Rady Miasta nie jest od lat używany. Nie ma się czego wstydzić. Imponderabilia są bardzo ważne. To jest insygnium władzy. To symbol mieszczaństwa w Szczecinie. Zaproponował, by przekonać Przewodniczącą, by ten łańcuch założyła.
P. Słowik – poddał pod głosowanie omówione projekty uchwał.
Projekt uchwały Nr 166/22 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 8, przeciw – 0, wstrzym. – 1.
Projekt uchwały Nr 167/22 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 168/22 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wniosku Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w spr. nadania nazw placowi i ulicom w Szczecinie ( Kazimierza Wielkiego, Jutrzenki, Dzierzby, Czarodziejska, Kawki, Horyzontalna).
B. Baran – Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności – omówił projekty uchwał o numerach: 169/22 – 174/22.
P. Słowik poddał pod głosowanie ww. projekty uchwał.
Projekt uchwały Nr 169/22 w spr. nadania nazwy urzędowej placowi w mieście Szczecinie (plac Kazimierza Wielkiego) zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 170/22 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy w mieście Szczecinie (ul. Jutrzenki),zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 171/22 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy w mieście Szczecinie (ul. Dzierzby) zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 172/22 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy w mieście Szczecinie (ul. Czarodziejska) zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 173/22 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy w mieście Szczecinie (ul. Kawki) zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 174/22 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy w mieście Szczecinie (ul. Horyzontalna) zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – 7, przeciw – 0, wstrzym. – 1.
Ad. pkt. 5.
Sytuacja dot. organizacji Dni Morza 2022.
K. Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – przypomniał, że po 2021 roku i pozytywnej ocenie pierwszej edycji „Żagli” oraz po przesunięciu terminu wydarzenia, zdecydowano się, aby je pozostawić. „Dni Morza” miały zmienić formułę i zostać połączone z „Herring Szczecin” (decyzja z Narady Prezydenckiej). Jednak podczas kolejnej narady budżetowej, z powodu braków finansowych zadecydowano o rezygnacji z organizacji tej imprezy i w budżecie pozostawiono jedynie „Żagle 2022”. O kolejnych edycjach „Dni Morza” zadecydują kolejne narady i prace nad projektem budżetu 2023 r.
Radni nie zgłosili pytań do ww. wyjaśnień.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Przemysław Słowik |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2022/06/21
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2022/10/18 12:25:19
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2022/10/18 12:25:19 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2022/06/24 15:13:10 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2022/06/22 14:41:06 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2022/06/21 15:11:52 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2022/06/21 13:48:51 | Nowa pozycja |