przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.61.2022
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 9 MAJA 2022 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina:

- informacja nt. schronów na terenie miasta Szczecina,
- bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (prezentacja Miejskiego Systemu Ochrony Uczestników Ruchu)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za- 8, wstrzym.- 1 przyjęła protokół  z posiedzenia w dniu 19 kwietnia br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina:

- informacja nt. schronów na terenie miasta Szczecina,
- bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (prezentacja Miejskiego Systemu Ochrony Uczestników Ruchu)


Prezentacji dokonał M. Pieczykolan Zastępca Dyrektora WZKiOL- na terenie Gminy Miasto Szczecin zewidencjonowano 346 obiektów ochronnych, do których zaliczamy:

- schrony pod budynkami,

- schrony wolnostojące,

- ukrycia wolnostojące

Przedmiotowe obiekty administrowane są przez właścicieli, zarządców lub administratorów, do których należą:  ZBiLK, TBS „Prawobrzeże”, STBS,  zakłady pracy, Agencja Mienia Wojskowego, Spółdzielnie Mieszkaniowe,  Wspólnoty Mieszkaniowe, Oświata (szkoły). W zdecydowanej większości schrony i ukrycia w aktualnym stanie nie są przystosowane do przebywania w nich ludzi. Ich stan techniczny oceniany jest od dobrego do, w wielu przypadkach, stanu ruiny. Obecny stan prawny, a w szczególności brak ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz stosownych Rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie wymogów i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle ochronne sprawia wiele trudności w zakresie ewidencjonowania, utrzymania, wyposażenia oraz finansowania obiektów ochronnych. W latach 2000-2018 wykonano prace remontowe w 87 budowlach ochronnych ( głównie w schronach pod budynkami ). W większości, poza schronami pod budynkami, budowle ( schrony i ukrycia wolnostojące nie posiadają w chwili obecnej infrastruktury pozwalającej na ich eksploatację. Istnieją jednak możliwości na dostosowanie ich do przyjęcia ludności w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Budowle ochronne ewidencjonowane są na szczeblu województwa.  Planowo pojemność obiektów ochronnych w Gminie Miasto Szczecin pozwala na ukrycie w pełni przygotowanych obiektach ochronnych ok. 15%  ludności Miasta.  Lokalizacja bezpiecznych miejsc nie jest tajemnicą, każdy może je znaleźć w internecie na ogólnodostępnych portalach.

Radny J. Posłuszny- czy mamy informację nt. stanu bezpieczeństwa schronów, czy spełniają  wymóg?

M. Pieczykolan- w zdecydowanej większości schrony i ukrycia w aktualnym stanie nie są przystosowane do przebywania w nich ludzi.  Przez lata zaniedbań w całym kraju tak właśnie wygląda obecna sytuacja. Dopiero rosyjska agresja na Ukrainę uświadamia nam wszystkim, jak wielkie są zaniedbania.  Miasto  często nie jest właścicielem  bunkrów,  często są  to dzierżawcy, których nie stać na ich utrzymanie. 

Radny W. Dzikowski- oczekiwałaby informacji w imieniu mieszkańców gdzie są schrony? Informacji od strony praktycznej co robić w sytuacji zagrożenia.

 M. Pieczykolan- na portalu miejskim zamieszczono opracowany dla mieszkańców Szczecina poradnik pt. „Bądź bardziej bezpieczny”, lokalizacje schronów są również ogólnodostępne.

Radna S. Biernat – mamy do czynienia z różnymi mieszkańcami, którzy nie mają dostępu do internetu.

Sz. Stempiński Pełnomicnik Prezydenta m. Szczecina – świadomość społeczna dotycząca tego, jak się zachować w kryzysowych sytuacjach, jest dość marna, o czym świadczą liczne pytania na forach internetowych, a nasze społeczeństwo jest podatne na dezinformację,   Schronień w Szczecinie jest całkiem sporo, wiele z nich od lat nie było używanych ani inwentaryzowanych. Poniemieckie obiekty są w stanie fatalnym, do wielu strach wejść, bo są zasypane tunele czy zarwane stropy. Nie nadają się do schronienia. W ramach realizacji rządowych wytycznych, celem upowszechnienia, poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, w tym z zakresu powszechnej samoobrony na stronie internetowej Urzędu Miasta Szczecin uruchomiono portal „BEZPIECZNI RAZEM”, w którym na bieżąco zamieszczane są treści, filmy oraz projekty edukacyjne zawierające zagadnienia z zakresu obrony cywilnej. Mamy przygotowane placówki oświatowe  szkoły, w których podczas zagrożenia mieszkańcy mogą się schronić otrzymując ciepły posiłek. Musimy zbudować od nowa system bezpieczeństwa, zwrócił uwagę, na inne niebezpieczeństwo miasta jakim jest przewożenie  ładunków  niebezpiecznych (200 ton przejeżdza przez miasto rocznie), zainstalowany zostanie nowy system, który ma zniwelować niebezpieczeństwo- 600 kamer, ma pozwolić na monitorowanie problemu.

Radny W.Dąbrowski- czy są przeglądy schronów?

M. Pieczykolan- są przeglądy okresowe, ale większość obiektów nie należy do miasta. Liczą na nową ustawę, iż da im narzędzia do wdrożenia działań.

Radny M. Pawlicki- czy funkcjonuje system korytarzy podziemnych zbudowanych przez Niemców?

Sz. Stempiński  Pełnomicnik Prezydenta m. Szczecina - większość schronów poniemieckich jest w gestii PKP, odwiedzał te obiekty są niezdatne do użytkowania.

Radny M. Pawlicki- czy miasto robiło ekspertyzy tych obiektów?

Sz. Stempiński– nie ma ekspertyz  nie są to obiekty miejskie.

Na tym zakończono dyskusję

Prezentacji pt. bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (prezentacja Miejskiego Systemu Ochrony Uczestników Ruchu) dokonał w formie audiowizualnej R. Siedlikowski  (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

Przewodniczący Komisji B.Baran– jakie są oczekiwania od miasta?

R. Siedlikowski – wnoszą o wskazanie trzech strategicznych miejsc celem zamontowania systemu na okres próbny (trzy miesięczny), następnie proponują spotkanie w celu przedstawienia wniosków  systemu ochrony uczestników.

Radny W. Dzikowski- pomysł godny analizy, czy nie warto rozważyć montaż systemu do rowerów miejskich?

Radny J. Posłuszny– rowerzyści to mieszkańcy miasta, spróbujmy przetestować system. Nie ponosimy żadnych kosztów.

Komisja rekomendowała  umożliwienie przez miasto 3 miesięcznego nieodpłatnego zastosowania  systemu przedłożonego przez firmę URBANITUS.

D. Radzimska Dyrektor – wszystkie nowe technologie są ważne dla miasta , jeżeli system może być próbnie wdrożony, możemy  wstępnie rozważyć współpracę, jednaka po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radna S. Biernat -  zgłosiła wniosek do WKG o odmalowanie ronda na ul.Goleniowskiej/Pomorskiej .

D. Radzimska- od 1-szego maja ruszył program odmalowywania skrzyżowań, pasów i rond na terenie m.Szczecina,  zgłosi ww. lokalizację.

Radna M. Myśliwiec- poruszyła problem niebezpiecznego miejsca, w którym  wchodzą w kolizję piesi z rowerzystami a dot. to odcinka od bramy szpitalnej na ul.Arkońskiej do skrzyżowania.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2022/04/25
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2022/09/20 12:08:27
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2022/09/20 12:08:27 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 12:08:18 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/05/17 09:26:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/05/10 14:05:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/04/28 11:43:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/04/28 10:50:41 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/04/25 14:12:09 Nowa pozycja