przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.56.2022
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 31 STYCZNIA 2022 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 11:45

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Bezpieczeństwo funkcjonowania basenu olimpijskiego po awarii dn. 02.12.2021 r.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 24.01.22 przyjęto w głosowaniu: za - jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Bezpieczeństwo funkcjonowania basenu olimpijskiego po awarii dn. 02.12.2021 r.


B. Baran – przypomniał, że posiedzenie zostało zwołane na prośbę szczecińskiego środowiska pływackiego, zaniepokojonego długotrwałym wyłączeniem basenu olimpijskiego z eksploatacji. Po awarii, jaka miała miejsce w dniu 02.12.21, basen został zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Jednak w samym budynku nadal odbywają się np. zabiegi rehabilitacyjne, zajęcia na siłowni i w hali bokserskiej. Do pracy przychodzą pracownicy, w tym – ratownicy. Poprosił o wyjaśnienie tej sytuacji.

K. Rezler – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji – przedstawił informację nt. dotychczas podjętych działań (załącznik nr 3 do protokołu).

K. Soska – Zastępca Prezydenta Miasta – powiedział, że decyzja o zamknięciu basenu, podjęta ze względów bezpieczeństwa, okazała się słuszna. Ekspertyza pokazała, że mamy do czynienia z poważnym wydarzeniem, które będzie skutkowało zarówno terminami naprawczymi, jaki kosztami. W tej chwili prace idą dwutorowo: podejmowane są działania w celu tymczasowego zabezpieczenia basenu i uruchomienia jego działalności oraz przygotowywane są docelowe rozwiązania. Prezydent wyraził nadzieję, że w perspektywie kilku dni będzie można otworzyć pływalnię.

B. Baran – zapytał, jakie są planowane rozwiązania tymczasowe?

M. Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że została podpisana umowa na wykonanie robót zabezpieczających. Wyraził nadzieję, że wykonawca upora się z tym w 14 dni.

B. Baran – powiedział, że będzie wnioskował o przygotowanie projektu uchwały na sesję marcową, w celu zabezpieczenia środków finansowych na ten remont.

W. Dzikowski – zapytał, czy znamy orientacyjne koszty naprawy oraz technologię, czy też poznamy je dopiero po ekspertyzie?

K. Soska – poinformował, że zadecyduje o tym ekspertyza, wszystko zależy od wybranej technologii.

W. Dąbrowski – podkreślił, że Komisja Bezpieczeństwa powinna przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Wszystko można odbudować, ale nie życie. Radny zapytał o elementy łączące i o to, czy problem dotyczy tylko jednej ściany? Jeśli ekspertyza nie jest rozszerzona na całą konstrukcję, to zdaniem radnego, należy się wstrzymać z podejmowaniem uchwały dot. zapewnienia finansowania remontu.  Zapytał też, kto podjął decyzję o zamknięciu basenu: czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego?

K. Rezler – wyjaśnił, że decyzję podjęła dyrektor MOSRiR. Nie było mowy o katastrofie budowlanej, nie było też konieczności przekazania sprawy do PINB.

M. Przepiera – wyjaśnił, że temat dotyczy obwodu całego budynku, stąd też oczekiwanie na opinię biegłego. Uspokoił, że nie grozi nam sytuacja, że kwestia wyjdzie poza elewację.

B. Baran – poddał pod głosowanie wniosek o przygotowanie projektu uchwały budżetowej, zapewniającego finansowanie kosztów remontu, po uzyskaniu ekspertyzy i otrzymaniu oferty od wykonawcy.

W głosowaniu: za – jednogłośnie, Komisja zaopiniowała ww. wniosek pozytywnie.

R. Malec – Prezes Miejskiego Klubu Pływackiego – powiedział, że 1200 zawodników jest w tej chwili pozbawiona możliwości trenowania. Jest b. silna presja na to, by obiekt jak najszybciej przywrócono do użytkowania. Dziś zostały przedstawione konkretne terminy, pojawiły się realne możliwości. Jednak nadal następuje degradacja klubu z 50-letnią historią. Spadają składki członkowskie, co przekłada się na trudną sytuację finansową klubu. Jeśli sytuacja dłużej tak potrwa, to losy klubu stoją pod znakiem zapytania.

B. Baran – zauważył, że klub może prowadzić zajęcia na basenach zastępczych.

R. Malec – przyznał, że jest taka możliwość. Można korzystać z pływalni szkolnej w SP10. Niestety klub jest tam traktowany, jak podmiot gospodarczy i otrzymał propozycję stawki 120 zł/ tor. Za 5 dni treningu mieliby zapłacić 10 800 zł za 5 dni treningu. Roczny budżet klubu na obiekty to 20 000 zł. Klub złożył wniosek do Prezydenta i Wydziału Oświaty, jednak wobec braku odpowiedzi, zmuszony był odwołać treningi.

K. Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – powiedział, że spotkał się z Prezesem Malcem w ub. tygodniu i przedstawił propozycję formy wsparcia. Klub nie został pozostawiony sam sobie.

R. Malec – na piśmie nie otrzymał żadnej odpowiedzi. „Ja muszę bazować na konkretach, nie na ustnych obietnicach”. Otrzymał ustną obietnicę, że w ciągu roku zostanie to jakoś zwrócone.

K. Soska – poinformował, że odpowiedź jest już wysłana. Pisze w niej, że klub musi ponieść opłaty, o czym p. prezes wiedział od samego początku. Prezydent przypomniał, że MKP na swoją działalność otrzymuje z kasy miasta wysoką dotacje. „W tej chwili nie ponosicie Państwo opłat za korzystanie z basenu SDS, więc tłumaczenie, że nie macie pieniędzy nie jest właściwe”. W rozmowie z dyr. Kupisem przekazano, że jeśli zabraknie dotacji, pieniądze zostaną w jakiś sposób przekazane. Brak pływalni to temat dla nas b. pilny. Wydział Inwestycji Miejskich przyspieszył prace odbiorowe na basenie w SP51. Jest szansa, że w przyszłym tygodniu ruszy tam eksploatacja feryjna, i w nowym semestrze będą mogły z niego korzystać klasy sportowe. Prezydent wyraził nadzieję, że w ciągu 2 tygodni uda nam się uruchomić 50-metrową pływalnię na SDS-ie.

W. Dzikowski – złożył wniosek formalny, by MOSRiR składał Komisji Bezpieczeństwa oraz Komisji Budownictwa comiesięczne sprawozdanie na temat przebiegu prac remontowych na basenie SDS.

Za ww. wnioskiem radni głosowali jednomyślnie.

J. Posłuszny – zaproponował, by w/w sprawozdanie było składane co 2 tygodnie.

Powyższa propozycja została przyjęta przez aklamację.

K. Rezler – poinformował, że MOSRiR nie będzie miał żadnego problemu ze składaniem takiego sprawozdania.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W. Dąbrowski – poprosił, by Komisja zwróciła się do Prezydent Szotkowskiej o ustosunkowanie się do dwóch spraw zgłoszonych mailem przez kierowcę ZDiTM, a dotyczących: 1/ stref bezpieczeństwa dla kierowców i 2/ zwężenia jedni na ul. Szosa Polska.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2022/01/20
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2022/09/20 09:30:10
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2022/09/20 09:30:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 09:30:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/02/22 13:40:19 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/02/21 11:33:57 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/02/18 12:16:10 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/02/08 12:47:07 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/01/27 14:03:25 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/01/21 09:47:53 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/01/20 13:37:00 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2022/01/20 13:36:25 Nowa pozycja