przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.78.2022
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 28 WRZEŚNIA 2022 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:
- 24 sierpnia 2022
- 31 sierpnia 2022
- 2 września 2022.
3. Komunikacja miejska- stan aktualny,perspektywy.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


nie zgłosozno.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:
- 24 sierpnia 2022
- 31 sierpnia 2022
- 2 września 2022.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły:
- z dnia 24 sierpnia 2022 - za 8 jednogłośnie 
- z dnia 31 sierpnia 2022 - za 8 jednogłośnie 
- z dnia  2 września 2022-  za 8 jednogłośnie 


Ad. pkt. 3.
Komunikacja miejska- stan aktualny,perspektywy.


K. Miler  Dyrektor ZDiTM - dokonał wprowadzenia do tematu,od 10 października br.   spodziewać się należy cięć na liniach tramwajowych od 10 października. Liczba wyjeżdżających taborów ma spaść o 20 %, Jest problem z naborem nowych motorniczych. Nieporównywalnie mniej młodych ludzi zgłasza się na szkolenia. Ubywa prowadzących pojazdy, dlatego lepiej jak coś jeździ rzadziej, ale jest pewne, że przyjedzie.Powód zmian to braki kadrowe. Gdy zostaną oddane wszystkie inwestycje drogowe to dopiero zderzymy się z dużym problemem.

Radny  Roman Lewandowski- nawiązał do swojej interpelacji z dnia 7 września br. nt. funkcjonowania komunikacji miejskiej. cyt. ' Poszukując rozwiązań obniżenia kosztów użytkowania taboru tramwajowego, zgłasza wniosek o dokonanie profesjonalnego opracowania, mającego za cel analizę wykorzystania, opłacalności użytkowania i budowy instalacji współczesnych rozwiązań zasilania tramwajów, za pomocą energii elektrycznej pozyskiwanej ze światła słonecznego i innych źródeł energii oraz budowy stacji zasilających. Gdyby okazało się, że zasadnym jest zmiana formy zasilania tramwajów w prąd elektryczny, można by uzyskać obniżenie kosztów użytkowania taboru tramwajowego oraz poprawę estetyki miasta, przez likwidację konstrukcji trakcji elektrycznej.

Pytania:

  1. Czy jest opracowanie dotyczące wyżej przedstawionej kwestii? - jeżeli jest, to proszę o jego udostępnienie
  2. Jakimi analizami dysponuje Urząd Miasta w kwestii dokonania obniżenia kosztów funkcjonowania taboru komunikacyjnego (tramwaje, autobusy), mając na uwadze perspektywę przyszłości – minimum 5 i więcej lat do przodu.
  3. Jakie konkretne działania są podejmowane teraz i będą w przyszłości, aby usprawnić i obniżyć koszty funkcjonowanie komunikacji miejskiej? ".

Nie uzyskał odpowiedzi na te pytania w związku z czym ponawia je.

Ł. Kadłubowski- zbyt mało zostało powiedziane o problemach samorządów  odnośnie problemów komunikacji miejskiej związanej z  podwyżkami cen paliw. Oczekuje informacji jakie podwyżki są oczekiwane przez kierowców, jakie działania podejmuje miasto aby pozyskać kierowców? Jaka jest średnia płac?  Czy są podejmowane działania w zakresie obniżki podatku Vat – na jakim etapie jest ta sprawa,  czy  otrzymaliśmy jakieś wsparcie rządowe w związku z podwyżkami cen paliw?

K. Miler- pytania są głównie do Prezesów Spółek przewozowych.

J. Balicka Przewodnicząca Komisji - jest to jedno z pierwszych posiedzeń komisji, na kolejne zostaną zaproszeni Prezesi Spółek, w związku z tym, iż sprawa finasowania komunikacji jest domeną komisji BFiR proponuje połączone posiedzenie komisji Budżetu oraz Gospodarki Komunalnej, celem omówienia wszystkich zagadnień.

D. Radzimska Dyrektor WGK- Prezesi spółek szukają kierowców na targach pracy, finansują kursy. Można sprowadzić kierowców z Kaukazu czy z Indii, ale z tym jest problem. Pamiętajmy o barierze językowej, są  niestety zarzuty, że nawet kierowcy z Ukrainy nie są komunikatywni. Odpływ ludzi wynika z przejść na emeryturę a młodzi nie są zainteresowani taka płacą.

Radny P. Jaskulski- ubolewa, iż na posiedzenie nie zostały zaproszone wszystkie osoby odpowiedzialne za komunikację miejską, pozwoliłoby to na szerszą dyskusję. Ma przykre przypuszczenie, że jeśli nic nie zmienimy, to mieszkańcy nas rozstrzelają, od kilku miesięcy są problemy z komunikacja miejską. Komunikacja to możliwość funkcjowania miasta. Nie możemy biernie przyglądać się, jak komunikacja miejska nam się zwija. Czy mamy plan naprawczy? Jak miasto planuje komunikację miejską w przyszłym roku? Nawiązał do opracowanych badań pt. ”Szczęśliwy dom” gdzie mieszkańcy wskazali, iż jednym z najważniejszych problemów dla nich jest sprawnie funkcjonująca komunikacja, aż 26% mieszkańców wskazało, iż jest to najgorsze ogniwo. Musimy zrobić konsultacje z mieszkańcami, aby przedstawić im problemy. Czy miasto monituje pisma do Ministerstwa Finansów wskazując problem braku środków na szczeblu rządowym. 

D. Radzimska Dyrektor WGK- sytuacja jest cały czas analizowana z udziałem Skarbnika Miasta i Prezydent Szotkowskiej, Skarbnik Miasta monituje sprawę.

K. Miler- W 2023 roku ZDiTM chce utrzymać rozkład z roku 2022.Postępowanie zewnętrzne pokaże jakie są potrzeby.

Radna J. Balicka- w jaki sposób  możemy pozyskać kierowców, jakie działania są potrzebne?

K. Miler – miasto może lobbować poprzez działania spółki, wyjeżdżać i szukać w krajach ościennych, gdzie zarobki są niższe. Wie, że PKS wyjeżdza do Gruzji pozyskuje kierowców, wybudowali hotel robotniczy.

Radny M. Biskupski-  zapytał, ile pieniędzy będzie potrzebne, aby komunikacja miejska stała się przyjazna dla użytkownika?To dałoby nam podstawę, żeby szukać tych pieniędzy, być może przez rezygnację z innych wydatków. Czy nie zasadne jest podpisanie umów lojalnościowych z kierowcami? Czy miasto robiło analizę w zakresie ewentualnego połączenia spółek miejskich autobusowych.

J. Balicka Przewodnicząca Komisji – jak już wspomniała na wstępie, jest to jedno z pierwszych posiedzeń komisji, na kolejne zostaną zaproszeni Prezesi Spółek.

D. Radzimska-kierowcy odchodzą nie patrząc na koszty są skłoni do zapłacenia kosztów całego kursu i odchodzą do innej pracy.

K. Miler- wiadomo, że potrzebne jest przynajmniej 50 milionów złotych dofinansowania, żeby transport publiczny działał w sposób satysfakcjonujący mieszkańców.

Radny M. Pawlicki– zapytał o badanie potoków pasażerskich czy posiadamy taki aktualny  dokument, jest to kompetencja ZDiTM, do tej pory były wykonywane  przez firmę zewnętrzną? aktualne badania pozwolą nam na optymalizację sieci i zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania,  bez uszczerbku na jej jakości.

K. Miler- tak jak już wspominał dokumenty są z roku 2018, które pokazały jakie są obciążenia na konkretnych liniach. Będą zlecone po 2023 roku nowe badania potoków,  po zakończeniu remontów sieci (koszt starych to 380 tysięcy złotych). Jest to spowodowane brakiem kierowców i motorniczych. Jaka kwota potrzebna do zachowania obecnej stawki – granice 50 milionów aby komunikacja funkcjonowała tak jak sobie życzymy.

Radny M. Pawlicki- czy można prosić o raporty dla  komisji ?

K. Miler- jest to obszerny dokument dostarczy go do Biura Rady Miasta.

M. Pawlicki– prosi o przekazane na panel radnego ww. dokumentów.

Radny M. Ussarza- zapytał o

  • ile mamy motorniczych i kierowców w roku bieżącym,  ile np.  3 lata wcześniej ( chce poznać liczbę wakatów)
  • ile mamy kierowców i motorniczych z zagranicy – skala procentowa
  • jaki jest koszt utrzymania tego samego odcinka komunikacji miejskiej tramwajowej lub autobusowej – co wychodzi taniej,
  •  są wstępne wypowiedzi o cięciach linii albo podwyżkach cen biletów- czy mamy wstępne analizy?
  • jaki jest średni czas pracy kierowców i motorniczych?

Przewodnicząca J. Balicka- zwróciła uwagę, iż w Szczecinie mamy długa listę zwolnień z opłat za komunikację miejska, co powoduje niezbilansowanie kosztów  jej funkcjonowania – brak przychodów.

Radny P. Słowik- nie uciekniemy przed problemem podwyżki płac dla tej sfery, musimy mówić o zwiększeniu kwot w budżecie. Zastanówmy nad połączeniem spółek autobusowych  i tramwajowej. Czy spółki ze sobą rozmawiają aby dostosować rozkłady. Zróbmy siatkę być może mniej połączeń ale pewnych, czy planowane są aktualne badania jak wyglądają potoki, jakie są preferencje i potrzeby mieszkańców po pandemii. Wiemy, że SKM nie będzie w roku 2024  musimy dostosować siatkę do potrzeb mieszkańców. Nie mamy podstaw do podnoszenia cen biletów, jeśli jakość usług spada. Może podwyższmy strefę PP, kwestie ekologiczne – muszą być zapewnione odnawialne źródła energii, autobusy wodorowe,  mamy połacie dachów na zajezdni Wojska Polskiego stoją puste, podobnie Klonowica nie wykorzystane. Inwestycje na pewno się zwrócą.

Przewodnicząca Komisji J. Balicka- transport zasilany wodorem jest przedmiotem zainteresowania miasta, zaprosimy M. Przepierę Zastępcę Prezydenta na komisję, problemem są stacje zasilane wodorem.

K. Miler-  musimy podjąć  decyzję jakie działania podejmujemy? inwestycyjne czy płacowe. Pytania odnośnie pozyskiwania energii odnawialnej są do Prezesów, tak jak i o liczby kierowców (wie, że jest ich 400). Jako ZDiTM pracują nad tym aby  wzmocnić szczyt komunikacji a pomiędzy szczytem autobus będzie pewny ale co godzinę.

Radny P. Słowik-  zgłaszał interpelację, iż  pasażerowie wielokrotnie narzekali na to, że część kursów wyświetlanych na tablicy nie odpowiada faktycznemu czasowi przyjazdu autobusu czy tramwaju. Nieraz zdarza się, że tablica wskazuje pojazd, który w ogóle nie przyjeżdża.

K. Miler- nie wszystkie pojazdy kursujące po Szczecinie są wyposażone w moduł GPS, a bez tego nie da rady wyświetlać faktycznego czasu przyjazdu. Wiadomo, że 441 pojazdów ma zamontowane urządzenia umożliwiające lokalizację, ale w praktyce wygląda to różnie. Występujemy o pieniądze na wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w GPS i urządzenia powiązane z tablicami. Jednak dziennie dużo jest przypadków, że pojazdy z GPS są zastępowane autobusami rezerwowymi czy tramwajami po remontach.

D. Radzimska– przygotują dane dla zapytań radnych (z podziałem ilości motorniczych i kierowców) na kolejne posiedzenie komisji. Transport wodorowy jest przedmiotem zainteresowania  miasta, zależy to od wielkości pozyskania środków zewnętrznych, na bieżąco są modyfikowane wszystkie programy.

Radny R. Lewandowski- zadał pytanie jakimi analizami dysponuje Urząd Miasta w kwestii dokonania obniżenia kosztów funkcjonowania taboru komunikacyjnego (tramwaje, autobusy), mając na uwadze perspektywę przyszłości. Nie uzyskał odpowiedzi, wynika, że żadnych analiz nie ma. Jako radni moglibyśmy podjąć merytoryczną dyskusję w celu usprawnienia komunikacji. Jeszcze raz prosi o dostarczenie rzetelnego raportu stanu funkcjonowania komunikacji miasta i wniosków i propozycji co należy zrobić w przyszłości.

Radny K. Romianowski- ubolewa nad brakiem Prezesów Spółek na posiedzeniu, zapytał czy prawdą jest, iż w SPA Dąbie  zatrudnia się firmę outsourcingową, której płaci się 4 miliony złotych na zatrudnianie kierowców na umowę zlecenie? Szukamy oszczędności, firma jest założona w roku 2015 i od tej pory świadczy usługi dla spółki, czy to jest zasadne? Ma kontakt z kierowcami, oni oczekują ok. 500-1000 tysiąca złotych podwyżki. Z tych 4 milionów możemy zaspokoić w części te potrzeby.

D. Radzimska- Prezesi podejmują różne działania aby zatrudniać kierowców, zweryfikują te dane.

Radny L. Duklanowski- od kilku lat podejmujemy decyzję o przekazywaniu wozo-kilometrów w ramach eksploatacji  do  sąsiednich gmin. Prosi o informacje ile wozo-kilometrów jest poza miastem Szczecin (bez Polic), czy to się wpisuje w politykę transportową miasta? Zajmijmy się tym tematem.

J. Balicka- nie zgadza się z takim tokiem myślenia, 40% dzieci i młodzieży w szczecińskich szkołach to dzieci dojeżdzające do Szczecina, nie można ich pozbawić komunikacji.

D. Radzimska- są to naczynia połączone, dostajemy  dofinansowanie do tych połączeń.

Radny P. Jaskulski- czy planuje się podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej?

J. Balicka- jak już wspomniała będzie posiedzenie połączonych komisji Budżetu i Finansów oraz Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

D. Radzimska – nikt dziś nie odpowie na to pytanie, wymaga to szerszej analizy.Bierzemy pod uwagę wyliczenia także z innych miast Polski. Na razie nie zapadła jeszcze decyzja.

Radny Ł. Kadłubowski- nawiązując do artykułu w którym Prezydent wypowiada się o ewentualnej podwyżce cen biletów prosi o szerszą informację.

 J. Balicka- jak już wspomniała będzie posiedzenie połączonych komisji Budżetu i finansów oraz Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, postaramy się omówić ten temat.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


NIE ZGŁOSZONO.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2022/09/20
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2022/10/12 11:49:58
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2022/10/12 11:49:58 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/28 12:09:18 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/21 08:38:06 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/21 08:37:55 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 13:38:44 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 13:37:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 13:36:38 Nowa pozycja