przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.53.2021
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 19 MAJA 2021 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jan Posłuszny - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Dyskusja nad uwagami do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 8 (jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia 5 maja br.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad uwagami do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.


D. Wacinkiewicz Zastępca Prezydenta Miasta - prace nad studium trwają już od pewnego czasu, uczestniczyli już w kilku spotkaniach komisji Rady Miasta Szczecin i we wszystkich dyskusjach, jednym z najważniejszych wątków zgłaszanych jest komunikacja.   Wspólne zrozumienie tematu musi polegać na ustaleniu wspólnego problemu. Jak zatrzymać proces „rozwalającego się Miasta” co niesie za sobą koszty komunikacji, budowy sieci infrastrukturalnej szkół, przedszkoli. Chcą powstrzymać trend wyprowadzania się do gmin ościennych.  Obserwują niewielki powrót młodych ludzi do śródmieścia, chcą zahamować proces budowy wielorodzinnej na tzw. wyspach. Ta zabudowa wielorodzinna powinna być planowana w połączeniu z komunikacją miejską. Radni zwracają uwagę na budowę jednorodzinną powstającą na obrzeżach, takie lokalizacje wymagają wspólnej refleksji. Nie wykonali w studium twardych warunków wskazujących na brak możliwości dla takich lokalizacji. Jeżeli ktoś będzie poza planem chciał wybudować dom, na podstawie  decyzji o warunkach zabudowy  zawsze może. Ale poprzez politykę inwestycyjną, infrastrukturalną i komunikacją chcą wskazać jakie tereny będą  atrakcyjne dla zamieszkania.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- odniosła się do uwag radnych przekazanych wraz z zawiadomieniem komisji:

1. ogrody działkowe – uwagi dot. nakazu ich skanalizowania, roli ekologicznej, przeznaczenia docelowego. Ok. 4% powierzchni miasta to ogrody działkowe (porównywalnie do Poznania i Wrocławia), przeznaczenie docelowe w planie na usługi i zieleń urządzoną, są to utrzymywane rezerwy na ten cel, po drodze pojawiły się ustawowe rozwiązania; uwłaszczono ogrody, proces jest sformalizowany. Koszty likwidacji ogrodów i przydzielenia ogrodów zastępczych; to koszt ok. 50 tys. zł. na działkę.  Ustawa ROD zakłada  obowiązek uwłaszczenia i mówi o tym iż gmina ma zapewnić  dojazd do ogrodu, elektrykę oraz siec.  Nakaz kanalizy wynika z innych przepisów, studium nie może tego nakazać. Nie jest to zadanie własne gminy, studium pokazuje, że rezerwy ogrodów działkowych będą utrzymane.

W uwadze do studium pojawiał się problem zamieszkiwania na działkach powodujący wzrost zanieczyszczenia.  Problem  skanalizowania  Wyspy Puckiej jest ujęty w studium,  jest to zadanie bardzo kosztowne – w roku 2013 koszt był oszacowany  na 17, 5 miliona złotych, gęstość zaludnienia na wyspie jest tak niska, że nie możemy sięgnąć po środki unijne. Rola ekologiczna ogrodów to drzewa owocowe, które stanowią żerowiska ptactwa.  Ogrody działkowe są to rezerwy, po które miasto ma prawo sięgnąć po wypłaceniu odszkodowań, skanalizowanie tych terenów jako rezerwy jest nieracjonalne.

2.  komunikacja -  wnioski  są poza studium,  studium jest dokumentem  kierunkowym  mówiącym o rozwoju komunikacji;  nie może mówić o działaniach remontowych , modernizacyjnych  jest to w gestii spółek. Studium to dokument kierunkowy nie możemy zaliczać ulic do układu podstawowego, zaproponowane uwagi dot. umiejscowienia przejścia podziemnego na ul. Zalewskiego (sposób przekraczania ciągu spacerowego jest uciążliwy) nie może być zrealizowany. Niedługo będzie otworzony kolejny odcinek obwodnicy, który odciąży tam ruch i powróci funkcja ciągu pieszego. Zejście tunelem podziemnym przez ul. Piotra Skargi jest to trudne rozwiązanie techniczne.  Przejścia podziemne - odchodzi się od takich rozwiązań, są to rozwiązania bardzo kosztowne. Na ul. Zalewskiego jest ciek wodny.  Wprowadzenie w studium zapisów dot. modernizacji ul. Modrej jest nie uwzględnione bo są to obszary zamknięte wojskowe, nie wolno na takich terenach wpisywać zobowiązań planistycznych.

Radny  P. Słowik- zgłaszał problem  ciągu  pieszorowerowego:  Arkonka – Jasne Błonia; w dwóch miejscach jest przerwany jezdnią,  zgłaszał wniosek realizacji  przejść podziemnych.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- wyjaśniła powyżej, po pierwsze obwodnica powinna zmienić sposób ruchu w tym rejonie , mamy również ograniczenia do infrastruktury podziemnej.

Radny M. Ussarz-popiera postulaty radnej Dominiki Jackowski, aby skanalizować ogrody, kolejnym  problemem są  odpady.  Jest przeciwny likwidacji ogrodów działkowych, ale kanalizacja jest konieczna.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP - w studium wskazujemy taką możliwość, jest potrzeba systemowego rozwiązania problemu poprzez  opracowanie programu. Studium nie załatwi tego problemu.  Nie ma woli jego rozwiązania przez ogrody, są to ogromne koszty dla miasta. Dylematem jest  odpowiedź na pytanie: ile osób przyłączy się mając taką możliwość ?

Radny L. Duklanowski-  odniósł się do swojej propozycji-   nowej linii tramwajowej na  ul.26- Kwietnia jest  wpisana  do studium jako nieobligatoryjna ( tylko do ul. Taczaka).  Jego uwaga dot. jej przebiegu, zaproponował, aby skręcała w ul. Santocką do Witkiewicza. Skomunikowanie tej części miasta będzie rozsądne bo jest tam gęsta zabudowa wielorodzinna.  W studium jest rezerwa terenu tym bardziej, iż plan jest taki, aby ul. Witkiewicza była dwujezdniowa.

K. Szareniewicz-Kwas ta uwaga dot. alternatywnego  przejazdu  tramwaju  przez ul. Santocką i ul. Witkiewicza , jest opisana w części opisowej. Jest uwzględniona. Blok elektromobilnymi pojazdami -jesteśmy w trakcie modernizacji torowisk, wymiana taboru to długi i kosztowny proces. Przygotowujemy się do tego faktu, kupiliśmy osiem obiektów i zakupujemy kolejne; nie możemy w tak drastyczny sposób zmienić „skoku cywilizacyjnego”  miasto poniosło w chwili obecnej dużo wydatków na  modernizację torowisk. Mogą zapisać kierunek.

Radna D. Jackowski- w kontekście ogrodów działkowych, gmina ma już narzędzia prawne; ustawa o gospodarce nieruchomościami i utrzymaniu czystości daje takie kompetencje.  Gmina może przywołać/ zmusić właściciela  terenu do przyłączenia się do sieci i taka sama sytuacja może być w ogrodach działkowych, zwłaszcza, iż miasto  posiada sieci przy  ogrodach działkowych. Czy wiemy ile  ogrodów działkowych w Szczecinie jest  skanalizowanych? Ścieki bytowe spływają do gruntu na terenie całego miasta, np. na Gumieńcach spływają do gruntu i dostają się do wody pitnej. Na każdej działce znajduje się altana z toaletą, naturalną rzeczą jest, iż ludzie z niej korzystają. Na Gumieńcach sami (jako mieszkańcy) przeprowadzają badania wód gruntowych.  Wyniki w okresie letnim i po topniejących śniegach są niezadawalające i mamy taką sytuację jak na jeziorze Słonecznym i Wody Polskie nie radzą się z zarastającą trzciną. W swoich uwagach, chodziło jej o to, aby wpisać obowiązki wynikające z zamieszkiwania na ogrodach; wpisać nakaz jako możliwość egzekwowania przyłączenia do sieci. Kolejna uwaga to usunięcie zapisów dot. obiektów wielkopowierzchniowych; przy każdym ryneczku mamy zapis, iż mamy targowisko do likwidacji. Wyciągnęliśmy już wnioski z lokalizacji Kaskady i Galaxy  , które  „zarżnęły”  handel lokalny.  Targowiska są potrzebne. Nowe prawo wodne nakłada na właścicieli  opłatę za odprowadzenie wód deszczowych do gruntu czy też kanalizacji deszczowej. Wody z osiedli są również odprowadzane z dachów do ścieków a mogłaby powstać podziemne zbiorniki do gromadzenia tej wody, potrzebne są zapisy w studium. Dajmy mieszkańcom miasta możliwość, aby użytkownik mógł gromadzić wodę deszczową  do zbiorników zamkniętych.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- odniosła się do propozycji radnych: „targowiska” całkowita zgoda zapis został usunięty – nie będą zastępować ich galeriami, nakaz skanalizowania działek przyjrzą się jeszcze raz zapisom, kierunkowo mogą wpisać zalecenia, ale tak jak mówiła musi być zintegrowany program; „Wody deszczowe” - muszą patrzeć na studium jako na kontynuację zobowiązań wynikającą z planów (obłożenie 60%), po uchwaleniu studium będą zmiany planów miejscowych i widzą potrzebę wykorzystania wody deszczowej w miejscu jej opadów. Alternatywa mediów; zbiorniki retencyjne tzw. „retencja mała” opady na działki indywidulane są zapisy w studium, tzw. retencja tzw. duża jest zadaniem własnym gminy, będą wytypowane miejsca na ten cel.

Radna D. Jackowski- traktują w studium osiedla całościowo. Czy nie powinno się dzielić je np. na północ i południe – taka potrzeba istnieje na Gumieńcach, te dwa tereny mają inne ukształtowanie i problemy. Część południowa się rozbudowuje, nie ma tam terenów rekreacyjnych – prośba o nietraktowanie  obszarów  jako jednorodnego.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- zieleń jest elementem socjologicznym, potrzebna zabudowie jednorodzinnej jak i wielorodzinnej. Jest potrzeba konsolidacji, aby najmłodsi mogli nawiązywać relacje. Gęstość zabudowy powinna mieć wpływ na projekty terenów zielonych, ale to nie jest zadanie dla studium; wskazują  to w diagnozie.

Radna D. Jackowski- analizując osiedla, badając je za pomocą wskaźników, osiedle Gumieńce może się wydawać zielonym terenem, jednak na południu nie mamy nic.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP -przyjmuje ta uwagę.

Radny R. Lewandowski- studium uwarunkowań to dokument strategiczny, brak jest zapisów dot. badań geodezyjnych terenu Szczecina ( żródła ciepła do wykorzystania). Rozważenie funkcjonowania linii tramwajowych na rzez autobusów elektrycznych ( są tańsze). Rozwój komunikacji winien być powiązany z aspektem mieszkaniowym i miejscami pracy plus rekreacja.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP-geotermia w studium, wskazujemy na takie możliwości, natomiast przeprowadzenie badań musi być sfinansowane, czas realizacji ok. 2 lata. Studium nie ogranicza poszukiwania  alternatywnych źródeł ciepła. Likwidacja linii tramwajowej to odległy problem, obecnie realizujemy dużo inwestycji tramwajowych, bardzo kosztownych. Jest to odległa perspektywa.

Radny P. Słowik- cieszy się z zapewnienia, iż będziemy wycofywać się z przekształcania targowisk na sklepy. Zapytał o zabezpieczenie tego zapisu. Mapa nr 6 to mapa dostępności pieszych do zielni ogólnomiejskiej; zapytał o metodologię.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- powierzchnie handlowe, tak jak powiedziała zapis usunięty; mamy obłożenie w 60 % tam gdzie się możemy spotkać się z roszczeniami to zapisy pozostają (dot. to dwóch obiektów wielkopowierzchniowych- zmiana na Łasztowni bo tam mamy zabytkowa fabrykę czekolady). Mapa zieleni będzie poprawiona.

Radny P. Słowik– ulica Nowowielkopolska teren po obiekcie Fala, plan zakłada zmniejszenie jezdni do jednopasmowej, czy ta jezdnia jest tam potrzebna, teren zielony osiedlowy. Widzi w studium potrzebę powstania obiektu wysokiego jako kontynuacja CITY, bez lokalizacji nowej jezdni.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP-Hanza jest zamknięciem alei z wysokościowymi obiektami, pomiędzy Pazimem a Hanzą, stworzenie takiej inwestycji generuje potrzebę obsługi komunikacyjnej, jej zdaniem jest potrzeba.

Radny M. Ussarz- brak zapisów o transformacji energetycznej.

Kwas-transformacja energetyczna nie polega na budowaniu nowych żródeł, tylko na ich rozpraszaniu.  Jest to wpisane w studium w rozdziale energetyka.

Radny L. Duklanowski– poruszył sprawę układu drogowego, w studium  mamy zapisy  dot. nowego przebiegu Szosy Polskiej, która  wchodzi  w  obszar działek im. B. Chrobrego, teren trudny do budowy (estakada). Mamy trasę północną, która wchodzi w ul. Bogumińską, tam jest rezerwa drugiej nitki i tam winniśmy skierować prace. Wracając do ogrodów działkowych, temat jest trudny jednak winien być załatwiony kompleksowo.

A. Kwas-Szereniewicz Kierownik BPP- kanalizacja działek zgadza się, że trzeba rozwiązać systemowo program. Potrzebny jest  program, do rozmów winien być zaproszony Prezes Ogrodów Działkowych. Trwa proces uwłaszczania działek. Odnośnie zapisów przebiegu drogi w rejonie ulicy Szosa Polska zbyt rygorystyczne zapisy spowodują, iż powrót do inwestycji będzie wymagał zmiany studium. 

Wiceprzewodniczący Komisji J. Posłuszny– ogrody działkowe to trudny temat. Są to rodzinne ogrody działkowe; w tej chwili zmieniają charakter, tworząc działkowcom warunki do zamieszkiwania, stworzymy tereny mieszkalne, stanie się to elementem niesprawiedliwym dla innych mieszkańców, problemy zaczną się nawarstwiać. Jeśli doprowadzamy infrastrukturę miejską, będziemy mieć tam osiedla. Jest za tym, aby zaprosić Prezesa Ogrodów w zakresie omówienia zakresu perspektyw ich funkcjonowania. Ważnym elementem jest fakt, iż przy wywłaszczaniu na cele miejskie koszt wywłaszczania będzie dla gminy wzrastał. Zachęca miasto do współpracy z ogrodami – temat szeroki, wart zastanowienia. Temat, którym zajmuje się od lat, to wyprowadzenie ciężkiego taboru samochodów z miasta, czy możemy w studium to zapisać?

A.Kwas-Szereniewicz-  zgadza się,  iż w sprawie ogrodów działkowych jest  pewien pat w którym jesteśmy. Z jednej strony podniesienie walorów ekologicznych dzięki ogrodom z drugiej zaś skanalizowanie rodzi ograniczenia, może podzielić na lokalizację docelowo, te które będą rezerwami na inne funkcje. Transport ciężki, jako zadanie strategiczne zostało zapisane w studium, temu służy obniżenie klasy dróg.   

Radna D. Jackowski- otrzymała odpowiedź na interpelację w sprawie wyprowadzenia samochodów ciężkich z miasta; w marcu weszły przepisy umożliwiające gminom na drogach krajowych wprowadzenie ograniczeń, otrzymała odpowiedź, iż miasto pracuje nad wyprowadzeniem samochodów ciężkich.


 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłosozno.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jan Posłuszny

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2021/05/14
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2021/06/23 10:05:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2021/06/23 10:05:35 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/06/01 11:06:31 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/20 10:06:27 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 09:27:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 09:02:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 08:43:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 08:40:53 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 08:40:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/14 08:31:18 Nowa pozycja