PROTOKÓŁ NR 0012.2.97.2023
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 29 LISTOPADA 2023 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Omówienie projektów uchwał
nr 276/22 w sprawie budżetu Miasta Szczecin na 2024 rok, nr 277/23 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin. /sfera Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska/ |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Radny R. Lewandowski- prosi o wprowadzenie do porządku obrad,punktu dot. omówienia jego wniosków zgłoszonych do budżetu miasta na rok 2024.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka–proponuje omówić wnioski po głosowaniu nad uchwałami w sprawach różnych.
Radny zgodził się z takim tokiem postępowania.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
punkt przełożono na kolejne posiedzenie
Ad. pkt. 3.
Omówienie projektów uchwał
nr 276/22 w sprawie budżetu Miasta Szczecin na 2024 rok,
nr 277/23 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin.
/sfera Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska/
Wprowadzenia do tematu dokonałap. A. Szotkowska- omówiła założenia budżetowe w zakresie sfery gospodarki komunalnej i ochrony środowiska- transport / wydatki bieżące i przychody/.
R. Księżopolski Kierownik Biura Zarządzania Energią- przedłożyłzałożenia pracy swojego biura.
Radny Ł. Kadłubowski - czy może prosić na piśmie o schematyczny raport wykonanych działań biura oraz działań planowanych.
M. Ussarz- skąd wynika wzrost opłaty parkingowej w pozycji dochody? Czy planujemy podwyżkę opłat za wywóz odpadów? Czystość miasta – wszystkim nam zależy, aby było na wysokim poziomie, czy środki są wystarczające? Komunikacja i transport – środki zaplanowane są mniejsze niż oczekiwania, czy planujemy podwyżki dla pracowników komunikacji nie będących motorniczymi, jak wygląda przywrócenie linii tramwajowych, zgodnie z informacją Prezesa Tramwajów Szczecińskich miały wzrosnąć od miesiąca października br.
p. A. Szotkowska – gospodarka odpadami, system może się zbilansować w układzie ciągłym, stawka za odbiór odpadów pozostaje na poziomie 2023 roku. SPP- nie planujemy zmiany strefy i podwyżki opłat, kończą się inwestycje i zwiększa się liczba miejsc. Zadanie utrzymania czystości na terenie miasta objętym strefą, jest realizowane przy pomocy NIOL-u, który planuje doposażenie spółki w sprzęt, tak jak i ZDiTM. Efekty są tańsze, niż zlecanie zadania na zewnątrz, zaplanowano kwotę 1 miliona na doposażenie spółki; transport i komunikacja planuje się zwiększenie wynagrodzenia –motorniczy otrzymali wzrost wynagrodzenia od tego roku, od 1 stycznia 2024 pozostali. Tramwaje szczecińskie, ogłosiły kursy dla motorniczych zgłosiło się ponad 20 chętnych, na kolejnych kursach również pojawili się nowi kandydaci, zakładają, że te osoby od stycznia zasilą spółkę.
Radny D. Smoliński- nawiązując do wniosku radnego Ł.Kadłubowskiego, prosi o uzupełninie informacji o projekt modelu współpracy z firmą SEC, zapytał o rezerwę celową na transport i komunikację- wskazał na dużą różnicę między zapotrzebowaniem a zapisami budżetu, czy szacowane podwyżki w tramwajach szczecińskich zapewniają zachowanie poziomu zatrudnienia czy spodziewane są korekty.
R. Księżopolski- umowa z SEC-em, to formalne uregulowanie pomiędzy jednostkami i spółką, w tej chwili jednostki mają indywidulane umowy, scentralizowanie pozwoli im na analizę kosztów. Nie należy się spodziewać zmiany taryfy, które są zatwierdzane , publikowane i nie ma pola do negocjacji. Oszczędności wynikają z weryfikacji mocy zamówionej.
Radny D. Smoliński- czy zakładają dalsze oszczędności przy współpracy z firmą SEC?
R. Księżopolski-wprowadzamy taki punkt ‘zero’ , weryfikujemy ten fakt i poźniej możemy podejmować działania np. w danym momencie następuje modernizacja albo rozbudowa obiektu, wtedy będziemy robić dla nich nowe analizy zużycia kosztów.
A.Szotkowska-efektem ma być zbudowanie bazy danych, która pozwoli na większą świadomość spółek i analizę wydatków np. przy podobnych kubatorowo obiektach. Jest zapisana rezerwa celowa na komunikację, RM kwartalnie w ramach budżetu dokonuje korekt.
Radny D. Smoliński- zapytał o SPPK.
A.Szotkowska – jeśli chodzi o SPPK z uwagi na położenie Police i dostępność do innych ofert pracy zatrudnienie wygląda najgorzej, niewyjazdy są monitowane przez ZDiTM i na bieżąco w miarę możliwości uzupełniane.
Radny A. Radziwinowicz– zapytał o wzrost dochodów w lasach komunalnych. Prosi o informację na maila, dot. planowanej wycinki z uwzględnieniem obszarów i ilości.
A.Kieszkowska- wzrost wynika z wycinki chorych drzew, poddanych ekspertyzie, z uwagi na szkodnika, którego należy wyeliminować, po inwentaryzacji dokonano takiej decyzji, ponadto wycinka drzew niebezpiecznych przy ciągach komunikacyjnych.
Radny Ł. Kadłubowski- zapytał o brak kontynuacji programu „Jedno dziecko- jedno drzewo”.
A.Kieszkowska – był to program finansowany przez Lasy Państwowe, obecnie nie ma kontynuacji, nie możemy przypisać sobie tego programu.
W dalszej części porządku obrad projekt budżetu omówił
M.Przepiera Zastępca Prezydenta – wydatki inwestycyjne.
Radny P. Słowik- zapytał o bank nasadzeń, brak środków w roku 2024, jest wiele miejsc na terenie miasta gdzie można nasadzić drzewa, nie wie jaka jest przyczyna, że odstępujemy od tego; np. przy szkole na ul. Rajskiego wycięto drzewa a brak jest nowych nasadzeń, można do tego procesu wykorzystać alert Szczecin, małymi krokami nasadzać zieleń. Co z taborem tramwajowym czy planujemy zakup nowego niskopodłogowego?
M. Przepiera Zastępca Prezydenta– budżet WOŚr jest całkiem pokaźny, są nowe nasadzenia związanie z zakończeniem inwestycji min. plac Zwycięstwa, remont alejek Fałata.
- Kieszkowska- w kwestii nasadzeń chcą kompleksowo podjeść do tematu, często są realizowane wnioski podmiotów o nowe nasadzania –na wniosek.
- Szotkowska – każdy mail o nowe nasadzenia nie pozostaje bez odpowiedzi, prosi o wskazywanie miejsc, alert nie do tego służy.
M. Przepiera- jak będą środki będziemy kupować tabor niskopodłogowy, jednak dwukierunkowy, czekamy na nabór wniosków, były ale tylko na autobusy.
Radna J. Balicka- zapytała o modernizację ul. Czesława, od dziesięciu lat składa systematycznie wniosek do budżetu czy jest pozycja ujęta na rok 2024?
M. Przepiera – jestmodernizacja ul. Czesława wraz z ul. Ofiar Oświęcimia.
Radny A. Radziwinowicz- poparł wniosek radnego Słowika o kontynuację banku nasadzeń, jest to ważne z punktu widzenia SBO, bo zgłaszając cyklicznie taki wniosek był informowany o konieczności wskazania lokalizacji, jako mieszkaniec miasta nie ma takich możliwości. Zapytał o wymianę toalet w mieszkaniach ZBiLK-U- ile jeszcze w zasobach miejskich pozostało mieszkań bez toalet?
A.Szotkowska – w ciągu ostatnich lat udało się ok 1,5 – 1,6 toalet wymienić, pozostało jeszcze 3 tysiące. Założenie ok 200-250 rocznie.
Radny Ł. Kadłubowski- zapytał o modernizacje Parku Żeromskiego.
A.Kieszkowska- w sprawie parku mamy zaplanowaną koncepcję na rok 2024.
Radny M. Ussarz- zwrócił uwagę, iż zgodnie z założeniami budżetowymi, była przeznaczona kwota 1 mln. zł. na każdą radę osiedla, a sama modernizacja pl. Batorego w ramach środków jednej rady wynosi 6 mln. zł. Co z modernizacją ul. Nowoszerokiej. Zapytał o wkład miasta w budowę centrum przesiadkowego, most między ulicą Zieloną a Zapadłą, na co są przeznaczone dodatkowe środki na pl. Zwycięstwa i al. Jana Pawła, pl. Orła Białego?
M. Przepiera- plac Batorego leży w reprezentacyjnym miejscu Szczecina został wyłoniony wykonawca, modernizacja ul. Nowoszerokiej – realizowana, pojawiają się drobne problemy dnia codziennego. Budowa centrum przesiadkowego– w ramach partnerstwa publiczno –prywatnego, nie zajmuje się tym zadaniem, pl. Zwycięstwa – zadanie kończone, od początku środki były rozpisane do roku 2024, dokupujemy nowe nasadzenia; al. Jana Pawła – montujemy dodatkowo płotki, które uchronią zieleń; pl. Orła Białego jest rozpisany przetarg.
Radny D. Smoliński- słyszeliśmy o racjonalnych działaniach nowopowstałego Biura Zarządzania Energią, czy powstałe w ten sposób oszczędności inwestycyjne można przeznaczyć na zieloną energię, termomodernizację – czy jest to oszacowane, czy planujemy systemowe działania miasta wobec dzików zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców?
M. Przepiera- starają się ograniczyć koszty w nowopowstałych obiektach np. poprzez stosowanie ogniw fotowoltanicznych, starają się dążyć do samowystarczalności energetycznej, stosują wszelkie nowe rozwiązania technologiczne, przyświeca nam przede wszystkim bezpieczeństwo, ekologia i finanse.
A.Kieszkowska – jestprogram systemowy w zakresie odławiania dzików.
Radny R. Lewandowski- wniosek formalny o przeniesienie głosowania projektów uchwał 276/22 w sprawie budżetu Miasta Szczecin na 2024 rok oraz 277/23 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na kolejne posiedzenie komisji, celem przedstawienie jego wniosków zgłoszonych do budżetu miasta na rok 2024.
za- 3, przeciw- 5 , wstrzym.- 0 wniosek upadł
Przewodnicząca Komisji J. Balicka- przypomniała, iż na początku komisji ustalono sposób procedowania nad wnioskami, miał się odbyć po głosowaniu nad uchwałami w sprawach różnych, radny zgodził się z takim tokiem postępowania.
Głosowanie projektów uchwał
-
nr 276/22 w sprawie budżetu Miasta Szczecin na 2024 rok,
za- 5, przeciw- 1 , wstrzym.- 2 komisja przegłosowała pozytywnie projekt uchwały
- nr 277/23 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin /sfera Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska/
za- 5, przeciw- 1 , wstrzym.- 2 komisja przegłosowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodnicząca Komisji zapoznała zebranych z pismem dot. modernizacji ul. BASENOWEJ z uwagi na brak guorum, zaproponowała głosowanie odpowiedzi w sprawie na kolejnym posiedzeniu – załącznik nr 3 do protokołu.
Radny R. Lewandowski- z uwagi na brak quorum wycofał się z prezentowania swoich wniosków.
Następnie głos zabrał przedstawiciel RO Wielgowo- Sławociesze-Zdunowo, który przedstawił wniosek do budżetu miasta na rok 2024 w sprawie ujęcia pozycji ‘Budowa ciągu pieszo-rowerowego wyposażenia w urządzenia turystyczne z elementami placu zabaw i urządzeniami aktywnej rekreacji” – kwota 450 .ooo,- , rada pierwotnie uzyskała pozytywną decyzję WGKiOŚ, jednak realizacja wniosku nie znalazła się do tej pory w budżecie, jest to wniosek podpisany przez 2,800 mieszkańców, zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego, prosi o wystapinie komisji do budżetu na rok 2024.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka– z uwagi na brak quorum poprosiła o złożenie wniosku na piśmie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2023/11/15
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2023/12/07 11:36:52
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2023/12/07 11:36:52 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/12/05 11:09:29 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/11/28 13:28:17 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/11/17 08:30:16 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/11/17 08:28:04 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/11/16 08:47:40 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/11/15 08:28:12 | Nowa pozycja |