PROTOKÓŁ NR 0012.8.60.2023
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH, SPORTU I MŁODZIEŻY
Z DNIA 2 MARCA 2023 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Patryk Jaskulski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn.:
- 3.11.2022 r., - 19.01.2023 r., - 23.01.2023 r. |
3. | Opiniowanie projektu uchwały nr 37/23 ws. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2023 rok (w zakresie sportu). |
4. | Podział środków dla klubów piłkarskich w otwartym konkursie ofert w ramach Programu Wsparcia Sportu Amatorskiego - Wspieranie Piłki Nożnej Wiosna 2023. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn.:
- 3.11.2022 r.,
- 19.01.2023 r.,
- 23.01.2023 r.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 3.11.2022 r.
Za - 6 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 19.01.2023 r.
Za - 7 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 23.01.2023 r.
Za - 7 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały nr 37/23 ws. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2023 rok (w zakresie sportu).
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – omówił projekt uchwały oraz zmiany w budżecie Miasta w zakresie Wydziału Sportu.
Bożena Kowalewska - Dyrektor MOSRiR - omówiła zmiany w budżecie Miasta w zakresie MOSRiR.
Przewodniczący Patryk Jaskulski - zapytał o plany wobec Toru Kolarskiego.
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu - poinformował, że dofinansowanie nie zostało przyznane.
Wobec braku dalszych pytań ze strony Radnych Przewodniczący przeszedł do głosowania.
Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 37/23 ws. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2023 rok (w zakresie sportu)
Za - 6, przeciw - 0, wstrzym. - 1.
Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.
Ad. pkt. 4.
Podział środków dla klubów piłkarskich w otwartym konkursie ofert w ramach Programu Wsparcia Sportu Amatorskiego - Wspieranie Piłki Nożnej Wiosna 2023.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – poinformował, że jako Przewodniczący wystąpił do WS o przekazanie informacji dotyczących konkursu ofert i jego wyników w ramach Programu Wsparcia Sportu Amatorskiego – Wspieranie Piłki Nożnej Wiosna 2023. Uzyskane informacje zostały przekazane Radnym i stanowią załącznik nr 3 do protokołu.
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – dokonał wprowadzenia. Omówił wyniki konkursu ofert.
Radny Przemysław Słowik – zapytał, skąd wynika brak dotacji dla trzech klubów? Czy w tych przypadkach wystąpiły uchybienia formalne na etapie składania wniosków?
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – wyjaśnił, że były to kwestie formalne. Zwrócił uwagę, że jeśli pojawiają się takie błędy, to wniosek jest odsyłany do poprawki. Wówczas jest jeszcze szansa o wystąpienie o małą dotację.
Łukasz Wrzosek – Wydział Sportu – wyjaśnił, że odrzucone zostały oferty „Sztormu Szczecin” oraz „Czarni Szczecin”. W przypadku „Czarnych” przyczyną odrzucenia wniosku były błędy w kontekście określenia odbiorców zadania. W przypadku „Sztormu” pojawiła się wątpliwość co do możliwości realizacji zadania (ze względu na ilość zawodników).
Radny Marcin Biskupski – poprosił o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: czy kluby, które składają oferty mają zaległości wobec MOSRiR-u lub innych podmiotów? Czy jest wymagane złożenie stosowanego oświadczenia? Dlaczego „Świt” dostaje największe dotacje? Czy jest to uzależnione od klasy rozgrywek? Od czego zależy wysokość przyznawanych kwot? Dlaczego kluby z Prawobrzeża dostają mniejsze dotacje? Poprosił o zestawienie podziału środków z 3 ostatnich lat z podziałem na kluby i kategorie rozgrywek.
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – poinformował, że MOSRiR przekazuje zestawienia dotyczące zaległości klubów. Na dzień, w którym odbywa się komisja zaległości zostają spłacone.
Łukasz Wrzosek – Wydział Sportu – wyjaśnił, że głównym kryterium przy przyznawaniu środków jest wpływ na sferę szkolenia dzieci i młodzieży. Następnie kluby są kategoryzowane, oferty analizowane i proponowany jest podział środków w obrębie kategorii. Omówił sposób przydziału poszczególnych klubów do kategorii. Podkreślił, że istotnym parametrem oprócz ilości dzieci jest także ilość drużyn, w których mogą one grać (możliwość rozwoju dzieci). Wyjaśnił, że brana jest także pod uwagę wysokość pobieranych składek (samo pobieranie składek nie jest oceniane negatywnie, istotna jest ich wysokość). Odnosząc się do pytania o „Świt” wyjaśnił, że przy ocenie brana jest także pod uwagę sprawozdawczość z poprzednich realizowanych zadań oraz procent wkładu własnego ze strony klubu w zadanie. W przypadku „Świtu” wkład ten jest często na podobnym poziomie co sama dotacja.
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu - odnosząc się do pytania o kluby z Prawobrzeża poinformował, że w stosunku do nich są stosowane te same kryteria. Zwrócił uwagę na zmniejszanie budżetu WS.
Radny Marcin Biskupski – zapytał, czy w rozstrzygniętym konkursie pod uwagę były brane zaległości wobec Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej?
Łukasz Wrzosek – Wydział Sportu – wyjaśnił, że zgodnie z prawem w konkursach nie można wymagać od klubów zaświadczeń. Odbywa się to na bazie oświadczeń, ale nie jest wymagane oświadczenie o niezaleganiu wobec ZZPN, ponieważ jest to podmiot niezależny od Miasta. Wymogiem natomiast jest branie udziału w rozgrywkach, a jeśli klub byłby zawieszony, to nie mógłby spełnić tego warunku.
Radny Łukasz Kadłubowski – wyraził opinię, że partycypacja rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach w finansowaniu klubu jest pozytywną kwestią. Zwrócił uwagę, że kryteria powinny być bardziej klarowne już na początkowym etapie konkursu.
Radny Mirosław Żylik – wyraził opinię, że stosowane kryteria są właściwe, ponieważ dają realny obraz klubu (m.in. pod względem liczby trenujących dzieci).
Radny Patryk Jaskulski – zwrócił uwagę na trudną sytuację samorządów. Przypomniał, że Komisja zwróciła się do Prezydenta, aby potencjalne środki pozyskane od sponsora tytularnego Stadionu zostały przekazane do WS. Zapytał, czy przy podejmowaniu decyzji o podziale środków brane jest pod uwagę pobieranie środków z innych miejskich źródeł (np. spółek miejskich)?
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – poinformował, że WS nie posiada informacji dot. wspierania klubów przez inne instytucje. WS pochyli się jednak nad tą kwestią. Zwrócił się do klubów, aby kwoty były precyzyjnie określane, ponieważ w przypadku zwrotów środków, nie trafiają one do budżetu WS, tylko do ogólnej miejskiej puli.
Radny Przemysław Słowik – zwrócił uwagę, że w przypadku sportu profesjonalnego kwota jest zwiększana. Jednocześnie środki na sport amatorski są zmniejszane.
Krzysztof Kupis – Dyrektor Wydziału Sportu – poinformował, że ta dysproporcja wynika z tego, że Pogoń zawnioskowała o przekazanie jednorazowo środków na cały rok.
Paweł Adamczyk – KS Świt Szczecin – przedstawił prezentację, która stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Radny Mirosław Żylik – podkreślił progres jaki poczynił na przestrzeni lat „Świt”. Zwrócił uwagę na złe warunki socjalno-szatniowe obiektu, na którym trenuje klub.
Przewodnicząca RM Renata Łażewska – wyraziła uznanie dla działalności klubów w zakresie sportu i szkolenia drużyn dziecięcych oraz młodzieżowych.
ks. Tadeusz Balicki – SL SALOS Szczecin – odnosząc się do historii klubu, podziękował za dotychczasową współpracę i wsparcie ze strony Miasta wyrażając jednocześnie nadzieję za dalszą współpracę i rozwój.
Artur Brończyk – OKS Kasta Majowe – zwrócił uwagę na konieczność remontu obiektu.
Mariusz Kotkowski – Stal Szczecin – zwrócił uwagę na znaczną podwyżkę kwot za wynajem obiektów sportowych przez MOSRiR. Stawia to kluby w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dotacje nie pokrywają kosztów ponoszonych przez kluby. Zwrócił uwagę na wysokie pozostałe koszty ponoszone przez kluby (m.in. wynagrodzenia trenerów). Podkreślił dysproporcję finansową między Pogonią, a innymi klubami.
Andrzej Stańczyk – Jeziorak Szczecin – zwrócił uwagę na usterki obiektu, z którymi muszą zmagać się użytkownicy.
Radny Łukasz Kadłubowski – poprosił MOSRiR o przygotowanie zestawienia zidentyfikowanych potrzeb remontowych obiektów.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radna Maria Myśliwiec – zaproponowała, aby Komisja wystąpiła do RO z prośbą o informowanie o zebraniach.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – poinformował, że Komisja wystąpi do WGK z prośbą o przekazywanie informacji.
Rafał Miszczuk – Dyrektor BRM – poinformował o stanie zaawansowanie konsultacji z radami osiedli zmian w Statuach RO. Omówił uwagi podnoszone przez RO zgodnie z zestawieniem, które stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – poinformował, że kwestia Statutów RO będzie przedmiotem obrad kolejnego posiedzenia Komisji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Musiał Podinspektor BRM | Patryk Jaskulski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2023/02/23
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Musiał
- dnia:
- 2023/03/23 11:05:57
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Musiał | 2023/03/23 11:05:57 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/02 13:23:15 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/02/23 14:05:04 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/02/23 12:28:53 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/02/23 12:15:09 | Nowa pozycja |