przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.50.2021
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2021 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rozpatrzenie wykazu nr 6/2021 - ZBiLK.
3. Podsumowanie prowadzonych rozmów ws. budowy przedszkola na ul. Przygodnej.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie wykazu nr 6/2021 - ZBiLK.


Wykaz nieruchomości: 6/2021/ZBiLK (znak: ZBiLK.DDG.4142.758.2021.TŚ/MN) - załącznik nr 3 do protokołu

Wprowadzenia dokonał Tomasz Sroka – Dyrektor ZBiLK - zgodnie ze złożonym wykazem.

Przewodniczący Władysław Dzikowski – odniósł się do procedury przetargowej. Przypomniał, że warunku przetargu są z góry określone. Zmiany w umowie mogą być pretekstem do unieważnienia przetargu. Zapytał, czy podmioty, o których mowa prowadzą działalność na czas oznaczony, czy nieoznaczony?

Tomasz Sroka – Dyrektor ZBiLK poinformował, że w przypadku wszystkich podmiotów jest to czas nieoznaczony.

Radna Grażyna Zielińska zwróciła uwagę na pomyłkę i konieczność zmiany zapisu w wykazie z „nieruchomości gruntowej”, czy „nieruchomość gruntową zabudowaną”. Poprosiła o informację, kiedy w przeszłości komisje stałe RM zajmowały się tym tematem. Poprosiła o doprecyzowanie, jak będzie wyglądało powiadomienie przedszkoli o nowych warunkach.

Tomasz Sroka – Dyrektor ZBiLK przyznał rację co do pomyłki pisarskiej w złożonym wykazie. Poinformował, że przedszkola o takiej możliwości zostaną powiadomione po posiedzeniu Komisji.

Wobec braku dalszych pytań ze strony Radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. wykaz nieruchomości.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem wykazu nieruchomości nr 6/2021/ZBiLK:

Za - 7, przeciw - 1, wstrzym. - 6

Wykaz został zaopiniowany pozytywnie.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie prowadzonych rozmów ws. budowy przedszkola na ul. Przygodnej.


Przewodniczący Władysław Dzikowski – przekazał prowadzenie posiedzenia Wiceprzewodniczącej Komisji p. Dominice Jackowski.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – poprosiła o wyjaśnienie, na jakim etapie jest inwestycja oraz jak wyglądają kwestie formalne niezbędne do jej rozpoczęcia.

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – omówił i przedstawił chronologię kilkumiesięcznego procesu rozmów z mieszkańcami dotyczących lokalizacji przedszkola. Miasto przedstawiło wówczas dwa argumenty związane z proponowaną lokalizacją przedszkola: argument związany z mpzp, który wyraźnie wskazuje, gdzie przedszkole powinno być zlokalizowane oraz drugi argument związany z podpisaniem w maju 2021 umowy z wykonawcą inwestycji. Przetarg na wyłonienie wykonawcy został ogłoszony w grudniu 2020 r., rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło w kwietniu 2021 r., a w maju 2021 r. podpisano umowę z wykonawcą. Podkreślił wysoki poziom merytoryczny prowadzonych rozmów z mieszkańcami. W wyniku rozmów, przychylając się do wniosków mieszkańców Miasto podjęło decyzję o rezygnacji z planowanego połączenia komunikacyjnego ul. Taczaka z ul. Przygodną. Zadeklarował, że ze strony Miasta w związku z tą inwestycją nie jest planowana likwidacja ogrodów działkowych. Wyjaśnił, że w związku z zaawansowaniem inwestycji na podejmowanie zmian na poziomie lokalizacji inwestycji jest zdecydowanie za późno (w przypadku odstąpienia od umowy Miasto będzie zobowiązane do wypłaty odszkodowania w wysokości 20% kwoty inwestycji, która opiewa na ok. 27 mln zł). Zaznaczył, że w dokumentacji inwestycji oraz w Biuletynie Informacji Publicznej od początku widniała informacja, że przedszkole ma być zlokalizowane na 1/50. Przyznał jednak, że krążący w mediach film informacyjny dot. inwestycji mógł wprowadzać w błąd i sugerować inną lokalizację przedszkola. Nie został on jednak zrealizowany przez urzędników, a co więcej został on opublikowany już po podpisaniu umowy. Poinformował o postępowaniach administracyjnych związanych z inwestycją. Odnosząc się do kwestii wycinki drzew poinformował, że pod budowę przedszkola wykonawca w swoim pierwotnym wniosku wystąpił o pozwolenia na wycinkę 399 drzew. Zgodnie z oceną dendrologiczną przedstawioną przez wykonawcę 104 drzewa to drzewa zamierające i suche. Miasto jednak skupia się na tym, aby jak najwięcej drzew ochronić. Aby to osiągnąć projekt zakłada wybudowanie obiektu dwukondygnacyjnego, co sprawia, że kolizyjność budynku z drzewami jest mniejsza. Projekt konstrukcyjnie zakłada także patio, dzięki któremu uda się uchronić cenne gatunki drzewostanu. Miasto będzie jednak nadal pracować nad tym, aby zmniejszyć liczbę drzew koniecznych do wycinki. Przywołał także kwestię wydawania pozwoleń na budowę, które niejako miałby wydawać Prezydent sam sobie. Tak jest skonstruowane prawo, a Miasto musi działać zgodnie z nim. W tym postępowaniu GMS jest wnioskodawcą, a Prezydent jest organem. Nie jest to sytuacja niecodzienna, ponieważ znaczącą większość inwestycji odbywa się według tych procedur.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski - odnosząc się do zarzutów stawianych Miastu w związku z tą inwestycją wskazała na manipulację, jakiej dopuszczają się przeciwnicy budowy przedszkola. Poinformowała, że rozpowszechniają oni nieprawdziwe informacje o rzekomych planach likwidacji ogrodów działkowych oraz Parku Przygodna. Przypomniała, że w 2018 r. pojawił się projekt uchwały Radnego PiS, który zakładał zabudowę mieszkaniową wielorodzinną na całej działce 1/50 i wycinkę wszystkich drzew. Jako mieszkanka Osiedla Gumieńce powiedziała, że wraz z innymi mieszkańcami od ponad 7 lat walczy o budowę przedszkola, aby nie trzeba było dowozić dzieci do przedszkoli w innej części miasta. Zwróciła uwagę, że przeciwko budowie przedszkola aktywnie protestuje mała grupa mieszkańców Gumieniec, większość  protestujących to mieszkańcy innych osiedli. To głos mieszkańców Gumieniec powinien być w tej sprawie najważniejszy, a oni chcą budowy przedszkola. Przywołała działania RO Gumieńce, która informowała mieszkańców na bieżąco o inwestycji. Poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytanie z chatu dot. tego, kto dokonał oceny stanu drzew?

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – odpowiedział, że pełna dokumentacja inwentaryzacji dendrologicznej została wykonana przez Green-Art, L. P. Nowak.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – poprosiła o wyjaśnienie stanu prawnego i procedury wydawania pozwolenia na budowę tej inwestycji.

Wiesława Rabińska – Dyrektor Wydziału Administracji i Budownictwa – wyjaśniała, że miasta na prawach powiatów są w tej kwestii traktowane szczególnie, ponieważ Prezydent jednocześnie pełni rolę Prezydenta oraz Starosty. Zgodnie z prawem nie ma więc potrzeby wyłączenia.

Andrzej Kamrowski – p.o. Przewodniczącego Rady Osiedla Gumieńce – wyjaśnił, że do RO od lat spływały wnioski o budowę przedszkola. Protesty przeciwko wycince drzew pojawiły się w momencie, kiedy inwestycja była już zaawansowana. Poinformował, że do RO zgłasza się wielu mieszkańców, którzy popierają budowę przedszkola.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – dodała, że pierwszy wniosek dot. budowy przedszkola pochodzi z 1997 r., ponieważ już wtedy była taka potrzeba.

Radna Edyta Łongiewska-Wijas – przypomniała, że dyslokacja przedszkola jest wyłącznie kwestią woli politycznej. Przywołała przykłady inwestycji, w których zmiany przeprowadza się nawet po jej formalnym odebraniu. Zmiany są więc możliwe tym bardziej w przypadku ul. Przygodnej, kiedy jeszcze nie rozpoczęto robót. Obecna sytuacja klimatyczna wymaga od nas szczególnej troski o zasoby przyrodnicze, a to właśnie drzewa powinny być naszą odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Nowoczesne będą tylko te osiedla, które będą miały drzewa.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – dodała, że należy pamiętać, że tylko część działki zostanie przeznaczona pod inwestycję.

Radny Dariusz Matecki – poinformował, że Radni przed posiedzeniem nie otrzymali dokumentów związanych z inwestycją. Przypomniał, że nikt nie neguje konieczności powstania przedszkola. Dodał, że w świadomości mieszkańców inwestycja ma zostać zrealizowana na terenie, na którym obecnie jest łąka, a nie na terenie zadrzewionym. Zapytał, jakie są plany wobec terenu, na którym według filmu miało powstać przedszkole?

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – odpowiedziała, że zgodnie z prawem działki w Mieście są zbywane w przetargach nieograniczonych.

Igor Podeszwik - zwrócił uwagę, że mieszkańcy nie protestują przeciwko budowie przedszkola w ogóle, ale przeciwko budowie przedszkola na tej konkretnej działce. Ponadto zgodnie z mpzp starodrzew ma być chroniony, a ta inwestycja koliduje z tym założeniem. Zapytał, w jaki sposób ta kwestia była badana na etapie wydawania pozwolenia na budowę?

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – odpowiedział, że w mpzp nie ma pojęcia „starodrzewiu”, a „wartościowego drzewostanu”. Nie można go wycinać, jednak od tej zasady są wyjątki, związane m.in. ze stanem chorobowym drzewa. Ta kwestia jest obecnie badana, aby jak najwięcej drzew uratować.

Radny Przemysław Słowik – powiedział, że w całej dyskusji brakuje popatrzenia na sprawę pod kątem ekologii oraz ochrony zieleni. Wspomniał podtopienia, które miały miejsce na Gumieńcach. Odpowiedzią na „zabetonowanie” Gumieniec powinna być szczególna dbałość o zieleń na tym osiedlu, ponieważ tylko ona może uchronić mieszkańców przed powtórzeniem tych zdarzeń. Teren ten przez swoją bioróżnorodność jest unikalny w skali Miasta. Powtórzył, że mieszkańcy nie protestują przeciwko przedszkolu, zgadzają się, że jest ono potrzebne. Proponują jednak zmianę lokalizacji na działkę 1/70, co do której podjęto decyzję o przeznaczeniu jej na zabudowę mieszkaniową. W tej sytuacji trudne jest zrobienie kroku wstecz i przyznanie się do błędu, ale jest to krok, który powinien zostać postawiony. Poprosił o przedstawienie danych demograficznych dla Osiedla Gumieńce.

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – przedstawił dane na rok 2020-2021: 1200 dzieci w wieku przedszkolnym, obecna oferta to 516 miejsc w przedszkolach na osiedlu.

Wiceprzewodnicząca Dominika Jackowski – objaśniła jak wygląda realizacja inwestycji od strony wykonawcy. Poinformowała, że bardzo wiele umów zostało już podpisanych, więc tak istotna zmiana wiązałaby się z bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi dla Miasta.

Zofia Fiuk-Dymek – Dyrektor BPPM – poinformowała, że został złożony wniosek o zmianę mpzp, na omawianym terenie.

Adam Kopciński-Galik – przedstawił zdjęcia i materiały związane z zielenią na ul. Przygodnej. Zaprezentował teren Parku Przygodna oraz działki, gdzie zrealizowana ma być inwestycja.

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – odnosząc się do zarzutu o nieprzedstawienie dokumentacji projektowej poinformował, że są to ogromne ilości materiałów i technicznie niemożliwe jest przekazanie ich w przystępnej formie. Przypomniał jednak, że wgląd do materiałów jest jak najbardziej możliwy.

Bartosz Augusiak – przedstawił się jako mieszkaniec osiedla. Potwierdził, że na osiedlu jest bardzo dużo dzieci w wieku przedszkolnym.  Zauważył, że teren, wokół którego toczy się dyskusja co prawda jest wartościowy przyrodniczo, jednak jest on także miejscem, w którym dochodzi do wielu sytuacji społecznie nieakceptowalnych (nadużywanie alkoholu).

Helena Freino – zaapelowała o zmianę podejścia do planowania przestrzennego w Mieście, aby uwzględniało ono dbałość o przyrodę. Przypomniała, że w rejonie inwestycji zlokalizowane jest czynne ujęcie wody podziemnej, które powinno być szczególnie chronione. Przypomniała o złożonym wniosku do BPPM o zmianę mpzp. Należy zaktualizować podejście do planowania przestrzennego, aby przystawało ono do współczesnych potrzeb ekologicznych.

Tomasz Banaszek – podkreślił konieczność budowy przedszkola, ponieważ usługi, które obecnie oferuje Miasto są niewystarczające.

Przewodniczący Władysław Dzikowski – przejął prowadzenie posiedzenia. Przypomniał, że Radnym materiały są przekazywane na bieżąco. Radni mają możliwość zainteresowania się sprawą. Przypomniał, że w tym temacie de facto decyzje zostały podjęte w 2018 r., kiedy podjęty był mpzp dla tego terenu. Wyjaśnił, że jeśli mieszkańcy nadal wyrażają wolę protestowania przeciwko inwestycji, przysługuje im takie prawo na drodze administracyjnej.

Paulina Zyskowski – jako mieszkanka osiedla poinformowała, że sama musiała dowozić swoje dziecko do przedszkola do centrum. Przedszkole jest pilną potrzebą, więc wydłużanie tego procesu jest niezgodne z interesem mieszkańców. Ponadto dowożenie dziecka do przedszkola samochodem także generuje zanieczyszczenia dla środowiska.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Musiał
Podinspektor BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2021/09/22
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2021/11/17 12:58:16
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2021/11/17 12:58:16 Nowa pozycja
Anna Musiał 2021/09/29 13:46:45 Nowa pozycja
Anna Musiał 2021/09/22 13:31:01 Nowa pozycja
Anna Musiał 2021/09/22 13:10:13 Nowa pozycja
Anna Musiał 2021/09/22 12:49:44 Nowa pozycja
Anna Musiał 2021/09/22 11:34:12 Nowa pozycja