PROTOKÓŁ NR 0012.6.43.2023
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 17 KWIETNIA 2023 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Łukasz Tyszler - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Dyskusja nad wprowadzeniem ograniczania sprzedaży napojów alkoholowych na terenie m. Szczecina
(zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych, sprzedaż alkoholu na Bulwarach). |
4. | Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta
•89/23 w sprawie wysokości opłaty za pobyt w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień - Dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym-Izba Wytrzeźwień •90/23-zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
NIE ZGŁOSZONO.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania; za- 7 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia w komisji w dniu 28 marca br bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad wprowadzeniem ograniczania sprzedaży napojów alkoholowych na terenie m. Szczecina
(zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych, sprzedaż alkoholu na Bulwarach).
Przewodniczący Komisji Ł. Tyszler- powitał gości dokonując wprowadzenia do tematu, do komisji wpłynęła propozycja projektu uchwały w sprawie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych, spotkaliśmy się aby wysłuchać przedstawicieli szerokiego gremium. Pomysł ograniczenia sprzedaży alkoholu nie jest nowy, gminy od 2018 roku mają bowiem możliwość wprowadzenia takich obostrzeń zarówno w całej miejscowości lub na jej wybranym obszarze. Zdecydowano się na ten krok m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i Zakopanem. Ponadto KBPiS RM przekazała swoje stanowisko o rozpatrzeniu cofnięcia zgody na picie alkoholu "pod chmurką" na bulwarach na Łasztowni – komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
insp. Piotr Makuch Komendant Miejski Policji– temat złożony, wyraził wątpliwość, czy zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa min. na bulwarach. Przedstawił statystyki zdarzeń, latem ubiegłego roku (lipiec-sierpień) na bulwarach przeprowadzono 156 interwencji. Z jednej strony to dużo, ale gdy spojrzymy na szczeciński deptak, to tam było ich więcej. Na bulwarach mieliśmy latem 26 interwencji w sprawie zakłócania porządku przez osoby nietrzeźwe. W skali miasta to tylko 1 procent wszystkich takich zdarzeń. Gdy przeliczymy to na liczbę osób, która tamtędy się przewija, to w mojej ocenie nie jest tak źle. Jeżeli zabronimy tam spotykania się młodzieży, to pójdą gdzie indziej, decyzję należy poprzeć na bazie doświadczeń innych miast, które zdecydowały się na takie kroki. Najważniejsza jest kultura picia. Problemem bulwarów jest brak zagospodarowania tego miejsca.
Marek Sateja Zastępca Komendanta Straży Miejskiej- straż miejska w ubiegłym roku na bulwarach przeprowadziła 67 interwencji i kontroli, nowym problemem dla straży jest zapewnienie bezpieczeństwa w Lasku Arkońskim, pojawiają się obcokrajowcy rozpalający ogniska i nadużywający alkoholu. Czy wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu na bulwarach rozwiąże problem? Trudno przewidzieć, na pewno pijący znajdą inne miejsce.
Szczepan Stempiński Pełnomocnik ds. Bezpieczeństwa- na pewno alkohol jest przyczynkiem niepożądanych zachowań, zakaz dystrybucji środków odurzających nie spowodował ich używania przez społeczeństwo, jest orędownikiem tego, aby bulwary pozostały miejscem gdzie można spożywać alkohol, także w wymiarze edukacyjnym. Czy zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych ma sens? zakaz sprzedaży alkoholu nie rozwiąże problemu jego nadużywania. Według niego lepszym rozwiązaniem jest edukacja i egzekucja obowiązujących przepisów. Nie jest zwolennikiem zakazów.
Adriana Brzeźniak-Misiuro Dyrektor w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień-zgadza się z poglądem Komendanta. W trzech gminach, w których wprowadzono zakaz nocnej sprzedaży alkoholu, ilość sprzedawanego alkoholu nie spadła. To pokazuje, że po prostu kupowany jest on wcześniej. Kiedy stworzymy sytuację, że alkohol stanie się dobrem luksusowym, to będzie jeszcze bardziej kusił, żeby go zdobyć. Powinniśmy postawić na profilaktykę i przestrzeganie zasad sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, nie popiera pomysłu wprowadzenia zakazu sprzedaży nocnej alkoholu na terenie Szczecina.
Agnieszka Jaśkowiak Dyrektor BOI- na bulwarach mamy 29 punktów gastronomicznych sprzedających alkohol, liczba wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie miasta kształtuje się następująco – grupa A- 800 wykorzystano - 640, grupa B – 650 wykorzystano - 628, grupa C - 650 wykorzystano - 596. Limity nie są przekroczone.
Marta Gieziek Dyrektor Ośrodka Terapii i Uzależnień-niestety alkohol jest tani i łatwo dostępny, towarzyszy nam w kulturze i tradycji. Z punktu widzenia wieloletniego Dyrektora MOPR-U może stwierdzić, iż zdarzenia przemocy pojawiały się po alkoholu, obecnie w ośrodku widzi skalę pacjentów, które pojawiają się o pomoc.Lepszym rozwiązaniem niż zakaz jest edukacja, profilaktyka i świadomość szkodliwości.
Beata Bugajska Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych- według danych, możliwość wprowadzenia ograniczeń sprzedaży alkoholu przez gminy istnieje od 2018 roku, na takie działanie zdecydowało się wtedy około 10% gmin w całym kraju, ale część wycofała się z tego pomysłu. Nocny zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje m.in. w Zakopanem, na rynku w Poznaniu czy pobliskim Dębnie. Wydział dofinansuje działania profilaktyki.
dr Janusz Wołoszyn, specjalista w dziedzinie psychiatrii ze szpitala w Zdrojach -od blisko 30 lat zajmuje się terapią uzależnień, problem nie jest w butelce, problem jest w człowieku. Restrykcyjne prawo nie załatwi tego bardzo zniuansowanego problemu. Rozwiązaniami są edukacja, profilaktyka i zapewnianie młodzieży atrakcyjnych form spędzania czasu. Problem alkoholizmu dosięga cały przekrój społeczeństwa, problem leży w narodzie bowiem alkohol w naszej kulturze towarzyszy nam od wieków.
Marek Mokosa Zastępca Dyrektora Szpitala w Zdrojach- restrykcyjny system nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów, potrzebna jest psychoedukacja i prewencja, 3% populacji dorosłych Polaków jest uzależnionych, wprowadzenie zakazu picia alkoholu na bulwarach nie zmniejszy ilości pacjentów, picie na bulwarach stało się subkulturą, jeśli nie będzie można kupić alkoholu zainteresowani przyniosą go ze sobą. Zmiana kultury picia to edukacja, oprócz zjawiska upojenia alkoholowego na bulwarach mamy do czynienia z osobami odurzonymi substancjami psychoaktywnymi.
dr Janusz Wołoszyn- dodał, iż nadmierne spożywanie alkoholu to problem interdyscyplinarny muszą być zaangażowane w rozwiązanie problemu szkoły, psycholodzy, duchowni, instytucje, ważne jest aby alkoholik usłyszał, że za dużo pije.
Przewodnicząca Rady Miasta Renata Łażewska- po wysłuchaniu szerokiego gremium, wypracowała swoje zdanie na temat zakazów spożywania napojów alkoholowych. Uważa, że problem jest bardziej scentralizowany i lokalne zakazy niewiele zmienią. W godzinach wieczornych cały czas pokazywane i reklamowane jest picie alkoholu. Wzór idzie z góry. Jesteśmy w błędnym kole. Chcemy pomóc ale jak? Sprzedaż alkoholu na stacjach paliw – to jest kuriozum, jak można jedno z drugim połączyć? Musimy mieć świadomość rozpatrywania problemu szerzej.
Radna Stefania Biernat– nie mówimy o zakazie spożywania napojów alkoholowych, mówimy o problemie skutków jego picia. Należy ochraniać młodzież, ale także i rodziny, które rozpadają się przez alkohol. Popiera pomysł wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na terenie Szczecina.
Radny Bazyli Baran- obawia się braku decyzyjności w kontekście przyszłych wyborów bo zawsze są wyborcy, którzy mają odmiennie zdanie. Jesteśmy narodem, dla którego alkohol jest fatum. Jako psycholog szuka rozwiązania problemu poprzez znalezienie odpowiedzi dlaczego ludzie się zachowują, tak jak się zachowują - jednym z elementów nadmiernego picia alkoholu przez Polaków jest jego podaż, w krajach skandynawskich jest mniej sklepów z alkoholem niż w jednym z polskich miast a u nas sprzedaje się dziennie 5 milionów tzw.’małpek’. Na bulwarach stworzyliśmy azyl dla młodzieży nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, co młodzież tam pije, a sam był świadkiem jak pili alkohol wysokoprocentowy.
Radna Agnieszka Kurzawazwróciła uwagę, że zakaz sprzedaży alkoholu ma nie tylko pomóc osobom uzależnionym, ale także mieszkańcom z okolic sklepów monopolowych, którzy skarżą się na dantejskie sceny pod swoimi oknami. Mieszkańcy skarżą się na libacje pod nocnymi sklepami. Jest przekonana, że 90 proc. osób kupujących tam w nocy jest już pod wpływem alkoholu. Nikt tego nie sprawdza i sprzedają im kolejne butelki. Wnosi aby rady osiedla były poproszone o opinię na temat ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.
Radna Maria Herczyńska-od początku była przeciwna strefie zezwalającej na picie „piwa pod chmurką” na bulwarach. Nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, co młodzież tam pije. Nikt nie chodzi i nie uczy kultury picia. Czy jest tam jakaś kontrola? Widzi przyzwolenie na picie wysokoprocentowego alkoholu, od którego młodzież bardzo szybko się uzależnia. Gdybyśmy wprowadzili tam całkowity zakaz, to łatwiej byłoby egzekwować przestrzeganie prawa.
Łukasz Tyszler Przewodniczący Komisji – nawiązując do wniosku A. Kurzawy – skieruje zapytanie do RO /pismo stanowi załącznik nr 4 do protokołu/. Podsumowując, jest to dopiero początek szerokiej dyskusji. Chciał, żebyśmy się spotkali w szerokim gronie i wsłuchali w głos specjalistów. Jesteśmy przedstawicielami ogółu mieszkańców i podejmowanie przez nas decyzji jest objęte dużą odpowiedzialnością.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta
•89/23 w sprawie wysokości opłaty za pobyt w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień - Dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym-Izba Wytrzeźwień
•90/23-zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie
Projekt uchwały 89/23 w sprawie wysokości opłaty za pobyt w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień - Dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym-Izba Wytrzeźwień
Projekt uchwały omówiła p. B. Bugajska Dyrektor WSS Komisja w wyniku głosowania; za- 7 jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały Projekt uchwały 90/23-zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie |
Projekt uchwały omówiła p. B. Bugajska Dyrektor WSS
Komisja w wyniku głosowania; za- 7 jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Łukasz Tyszler |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2023/03/31
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2023/05/30 09:27:41
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2023/05/30 09:27:41 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/05/23 08:12:37 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/04/18 13:57:00 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/04/11 07:20:10 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/04/06 10:40:57 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/04/03 10:20:11 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2023/03/31 10:44:02 | Nowa pozycja |