PROTOKÓŁ NR 0012.2.72.2022
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 8 CZERWCA 2022 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Omówienie planu przeciwdziałania podtopieniom w mieście Szczecinie. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania :za - 9 jednogłośnie przyjęła protokół z dnia 13 maja br. - bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Omówienie planu przeciwdziałania podtopieniom w mieście Szczecinie.
Radny M. Ussarz– podziękował wszystkich służbom miejskim i wojewódzkim za zaangażowanie w usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi, zwłaszcza mieszkańcom Krzekowo-Bezrzecze, tam Szczecinianie odczuli najdotkliwiej skutki powodzi tracąc majątki, dlatego w tym roku tak ważne jest przygotowanie się do ewentualnych opadów.
Przewodnicząca Komisja Jolanta Balicka– zmiany klimatyczne odczuwamy również na terenie Europy, temat jest bardzo ważny stąd zaproszeni goście.
Radny R. Lewandowski- jakie podjęto realne działania w celu wyeliminowania ewentualnych skutków powodzi?
D. Radzimska- sprawę traktują bardzo poważnie, doświadczenia z ubiegłych lat pokazują skalę skutków, zaangażowano dużo środków finansowych nakładu ludzkiego i podjęto współpracę z instytucjami. Jest szereg kwestii do rozwiązania w zakresie utrzymania bieżącego i nakładów finansowych , podjęto rozmowy ze ZWiK- iem, ZUK , ZDiTM oraz Wodami Polskimi. Podejmowane są cały czas działania. Zasoby WGKiOŚ w zakresie deszczówki bardzo się rozrosły, zwiększono ilość etatów , opracowują plan trzyletni w zakresie działań.
Przewodnicząca Komisja J. Balicka – podtopienia nie dotyczą tylko Krzekowa, ale również Gumieniec i Niecki Niebuszewskiej.
A. Szotkowska Zastępca Prezydenta m. Szczecina– przyczyna podtopień to zjawiska ponad normatywne: mamy działania bieżące, działania długoterminowe inwestycyjne, działania doraźne reagujące.
Radny P. Jaskulski– jak układa się relacja na linii miasta i Wód Polskich?
Dyrektor M. Duklanowski Wody Polskie- jako instytucja została powołana w roku 2018, obowiązki które podlegają pod nich to wody płynące (cieki wodne i kanały), ( nie opiekują się jeziorem Głębokim bo nie ma odpływu), przedmiotem kompetencji jest Odra i ciek Bukowa ( jego położenie jest na terenie trzech osiedli) , przedmiotem delikatnego sporu jest ciek Warszewiec ( nieuregulowane kompetencje jest skomunalizowany). W zakresie Bukowej są dwa obszary problemowe (osiedle Krzekowo i ujęcie przyujściowe przy elektrowni Pomorzany pod wiaduktem): opad ubiegłoroczny miał wartość 0,2 % ( czyli raz na 500 lat) przy czym może być również i jutro, te wartości są umowne , pokazują skalę problemu. Ilość deszczu powyżej 100 mm w ciągu 24/h nie zostanie przyjęta przez żadną infrastrukturę. Przygotowana w roku 2009 koncepcja przy współudziale trzech gmin: Dobrej, Kołbaskowa i Szczecina przy współudziale Zarządu Melioracji i WFOŚ zakładała założeniu bajpasu w rejonie Odry Zachodniej , który reagowałby na odprowadzenia wody. W rejonie ulicy Ustowskiej miał być projektowany zbiornik retencyjny, na terenie Krzekowa – Bezrzecza ta koncepcja również zakładała powstanie zbiorników retencyjnych; nie pochylono się na sprawą limitujących spływ wody przepustów drogowych wykonanych przez ZWiK, dziś 3 z 4 zostało przejętych przez ZDiTM ( 4 –ty nie był przyjęty na ewidencję jest w procesie likwidacji); koncepcja wskazywała na zwiększenie przepustowości. Rzeka nie przyjmuje na dzień dzisiejszy wody, która obecnie opada, brakuje retencji w wielu miejscach. Cały czas współpracują ze służbami i wydziałami miejskim. Czekamy cały czas na kolejną uaktualnioną koncepcję – ma się pojawić. Na terenie Krzekowa spotyka niefrasobliwości deweloperów, jeden z nich nasypał sobie 130 cm gruntu i wybudował budynki naprzeciw rodzinnego domu dziecka, który poprzez te działania jest notorycznie zalewany, takie działania są obserwowane na Krzekowie od kilku lat, prowadzi to do podtopień, domy ulegają zalewaniu, są to działania niekontrolowane , drugie zjawisko to „śmiecienie w ciemno”, nieodpowiedzialność ludzka.
Radny P. Słowik- poruszył problem sytuacji parku przy ul. Modrej, woda stała dwa miesiące.
J. Pieciukiewicz– odniosła się do powstającej koncepcji/ projektu kto ją będzie finansował? i w jakim czasie?
M. Duklanowski- koncepcja z roku 2009 przewidywała partycypacje trzech gminy, w tej będzie tak samo – 30% Szczecin , 15% Dobra , 45% dla Kołbaskowa, po jego stronie jest dbałość o ciek, będzie jako jedyny w Polsce koszony 3 razy w roku.
Radny R. Lewandowski- nawiązał do odpowiedzi na interpelację odnośnie przepustowości kanału przy ul. Żyznej 41, z treści wynika, iż jest on drożny, czy rzeczywiście jest on wystarczający ?
p. Patyk Dyrektor ZWIK- kanał o przepustowości 300 m nie jest mały, problem Bezrzecza polega na tym, iż kanalizacja deszczowa na terenie Bezrzecza przebiega do rowów, które biegną po całym Bezrzeczu a potem do rzeki Bukowa , przy takim dużym opadzie deszczów woda lała się do kanałów z całych powierzchni utwardzonych i nie było możliwości odprowadzenia wody z kanalizacji deszczowej do rowów melioracyjnych. Kanały były budowane 15 lat temu na inne warunki, sytuacja tamtych opadów, pokazała, że żadna kanalizacja nie jest w stanie zapewnić przepustowości, rozwiązaniem jest budowa zbiorników retencyjncych.
Radny M. Ussarz- minął rok od zalania osiedla Krzekowo- Bezrzecze, zapytanie do ZWiK- działania bieżące, czy przed zbliżającym się sezonem letnim przeczyszczone zostały studzienki (prosi o harmonogram z wykazem gdzie i kiedy jakie ulice były przeczyszczone). Zaprezentował przykład ulicy Modrej, w mailu mieszkańcy podkreślają , iż obecnie, nawet przy mniejszym deszczu woda nie odpływa do studzienek, które są pozapychane. Proszą o pomoc, żeby sytuacja z lipca ubiegłego roku nie miała miejsca ( Modra 88) Prosi o informacje czy już problem został usunięty? Działania inwestycyjne, nie zgadza się z pojęciem iż większość sieci nie uwzględnia intensywnych deszczów, w którym roku sieci były prowadzone na terenie osiedla Gumieńce i Krzekowa – jaka jest ich przepustowość ( jaka jest na Modrej i na Pogodnie), jakie środku środki ZWiK – zaplanował na modernizację sieci z uwzględnieniem Niebuszewo-Bolinko ( zbiornik retencyjny) – prosi na maila o odpowiedź.
Radny P. Jaskulski– cieszy się, iż dostrzegamy fakt zmian klimatycznych, co jest przyczyną dwóch zjawisk ; ponadnormatywnych opadów, mamy do czynienia z zaniechaniem konserwacji cieku Bukowa, brak kanalizacji sieci deszczowych, czy poza koszeniem jest ujęty przegląd techniczny , czy w mieście jest tworzona mapa cyklicznych podtopień ? Uważa, iż podtopienia mają charakter lokalny Pogodno, Samosierry, Niebuszewo; Gumieńce. Czy miasto na bazie ewentualnej mapy rozpoczęło działania niwelujące skutki nawałnic.
Radny P. Słowik- zapytał o park na Bezrzeczu ( woda stała dwa miesiące, jaka gwarancja ,że to się nie powtórzy ) czy jako miasto mamy opracowane programy dot. małej retencji i ich propagowanie, zachęta do podłączenia się do odpustów, rynień, aby nie wpuszczać wszystkiego w kanał.
Daria Radzimska- odbyli szereg spotkań ze ZWiK-iem, ZUK-iem, opracowują program retencjowania zagospodarowania tych wód, jest to wielowektorowe podejście, działania bieżące edukacyjne. W perspektywie lat takich miejsc było wiele np. Warszewo. Zbiorniki retencyjne cały czas powstają.
Radny M. Ussarz – do ZUK- odpowiada on za rowy melioracyjne, zaprezentował ich stan na ulicy Sianokosów, Wronia , Jana – rowy nieprzeczyszczone. Prosi o podanie szczegółowych danych (na maila) harmonogram przeczyszczeń rowów w roku bieżącym oraz wykaz już przeczyszczonych od 2021 roku (odcinkami). Do WGK i Dyrektora Wód Polskich prośba o przesłanie dla radnych koncepcji modernizacji rzeki Bukowa. Udrożnienie rowów melioracyjnych winno odbyć się w trybie natychmiastowym, powódź może się powtórzyć, przygotować worki z piaskiem jak tylko pojawią się intensywne opady.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka– prosi radnego p. M. Ussarza o przelanie swoich zapytań na papier , aby wszyscy goście otrzymali zapytania.
M. Pieczykolan Zastępca Prezydenta WZKiOL– przyczyną zalań w ubiegłym roku były nie tylko opady deszczu, ale również cofka, która miała miejsce, skutki były większe niż oczekiwano. Omówił działania przeciwkryzysowe miasta, Wody Polskie zapewniają ochronę przeciwpowodziową dla mieszkańców, która wynika z ich kompetencji a dotyczą wylewania wód publicznych. Podniosą gotowość udzielania pomocy mieszkańcom ( worki z piaskiem, taczki) należy podkreślić zaangażowanie Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, niestety szereg działań dotyczących potopień jest wynikiem działalności zarządców ( ich niefrasobliwości w zakresie braku utrzymywania gotowości przeciwpowodziowej) brak koordynatora osiedla, było szereg przypadków kiedy pomoc była skierowana do tych osób które jej nie potrzebowały.
M. Duklanowski– w sprawie dokumentacji wyjaśnił, iż będzie udostępniona zainteresowanym gminom, które współpracują z nimi, przepusty są posadowione na mocy dwóch pozwoleń wydawanych przez starostów bez żadnego przeliczenia ( w roku 2006-2007); struga Bukowa czyli ciek o charakterze naturalnym jest konserwowany poprzez koszenie; w roku 2022 odbędzie się to trzykrotne, odmulenie raz na dwa – trzy lata. Rowy w całości nie są w gestii Wód Polskich ma je w pieczy gmina. Do utrzymania rowu jest zobowiązany z mocy prawa ten , kto osiąga korzyści , czy nie można zaangażować wspólnot mieszkaniowych.
W. Sikorski ZUK- wody opadowe to najważniejsza kwestia dla aglomeracji miejskich na najbliższe lata, prowadzimy działania wektorowo, lata nadchodzące będą charakteryzować się brakiem wody i nadmiarem wody, więc wszystkie działania winny być w dwóch kierunkach: retencja i działania inwestycyjne zwłaszcza w tzw. krytycznych miejscach miasta. W ostatnich latach ilość zjawisk ponadnormatywnych ulega zmianie, koncepcja rzeki Bukowa z roku 2009 i obecna jest wartościową. Celem koncepcji jest wypracowanie wytycznych do projektu, analizie pod kątem zlewni powinien zostać poddany teren całego miasta. Działania analityczne są wykonywane cały czas, wyremontowano główny ciek Lasu Arkońskiego z budową zbiorników retencyjnych ( na ul. Wapiennej wybudowano zbiornik retencyjny). Rowy melioracyjnej na Krzekowie wskazane w prezentacji radnego, są poddane konserwacji dwu/trzykrotnie rocznie, to że rośnie roślinność nie stanowi problemu, utwardza ona bowiem skarpy. Konserwacja to odmulanie i czyszczenie przepustów – koszt to 100 tysięcy zł. Na ul. Wroniej mieszkańcy sami wybudowali przepusty i są czyszczone przez ZUK. Część rowów na Krzekowie jest niedostępnych z uwagi na ich zabudowanie.
Radny P. Jaskulski- czy jest stworzona mapa miejsc, które były podtopione i jakie są tam działania, czy miasto planuje wprowadzić programy promujące zielone dachy i zbiorniki retencyjne na terenie prywatnych nieruchomości.
A.Szotkowska- Dyrektor Radzimska udzieliła odpowiedzi w zakresie programów retencyjnych są opracowywane, Dyrektor Pieczykolan mówił, iż jest prowadzona statystyka podtopień na terenie m. Szczecina .
RO Krzekowo Bezrzecze J. Pieciukiewicz- nie ma spójności w działaniach miasta, jest pełna obaw o zabezpieczenie mieszkańców przed powodzią. Czy ZWiK ma dodatkowe środki na przegląd kratek np. ul. Anny Marii, dopiero po interpelacji została oczyszczona. Na Krzekowie zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego, który zobowiązał miasto do budowy kanalizacji deszczowych, dopuścił ekspansję deweloperów, nikt nie sprawdza czy łamią prawo? Gigantyczne zalania są wynikiem nieodpowiednich działań budowlanych, kiedy powstaną przepusty. Czy od ubiegłego roku zwiększyły się środki na budowę i przebudowę rowów?
Przewodnicząca Komisji J. Balicka– prosiłaby o odpowiedź na piśmie na zadane pytania.
p. D. Radzimska- na dodatkowe oczyszczenie i umocnienie będą zabezpieczone środki, prace będą przeprowadzone w miesiąc czerwcu i lipcu.
Radny J. Posłuszny- do wszystkich jednostek; jaki budżet zabezpieczyli i na jakie konkretne inwestycje w zakresie rozwiązania wód deszczowych w Szczecinie - prosi na maila o informacje dla wszystkich radnych. Zaniepokoił go fakt, iż nie można ustalić włodarzy na odcinku Warszowca. Kanalizacja sanitarna na zlewni cieku i Bukowa czy została w jakiś sposób uregulowana? Melioracja to duży problem min. na Warszewie, przez inwestycje została zerwana, czy są podejmowane działania?
Przewodnicząca Komisji J. Balicka– prosiłaby o odpowiedź na piśmie na zadane pytania.
Radny R. Lewandowski– u. Pogodna na Głębokim , kiedy zostanie wykonana kanalizacja?
Radna M. Myśliwiec- poinformowała, iż zostały wstrzymane prace piaskownika Warszewca na ul. Judyma z uwagi na puszczyka zamieszkującego w drzewie, obecnie go nie ma, a prace są nadal wstrzymane.
W. Sikorski ZUK- do końca roku ma być zakończony remont piaskownika.
Przewodnicząca Komisji prosi o udzielnie odpowiedzi radnym na piśmie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radny P. Jaskulski – wnosi, aby komisja zawnioskowała o udostępnienie działki leżącej na tyłach budynku Filharmonii. Przedmiotowa działka o numerze 3/14 obręb 1030 należy do miasta i jest przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń parkową. Istnieje tu gotowa infrastruktura, która już dziś może służyć mieszkańcom, wystarczy otworzyć bramę wjazdową, ustawić kilka ławek, leżaków oraz koszy na śmieci. Mamy szansę stworzyć niskim nakładem finansowym bardzo atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną, która dałaby możliwość podziwiania architektury budynku filharmonii w otoczeniu zieleni.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania.
1. Czy miasto może już dziś na wskazanej działce ustawić elementy małej architektury i udostępnić przedmiotowy teren mieszkańcom, zgodnie z przeznaczeniem w MPZP?
2. Czy miasto ma w planach kompleksową inwestycję związaną z utworzeniem terenu zielonego na wskazanej działce?
Przewodnicząca Komisji J. Balicka – były rożne pomysły i koncepcje na zagospodarowanie tego terenu- sprawdzimy czy są podpisane umowy, kto z niej korzysta; udzieli odpowiedzi radnemu.
Radny K. Romianowski- po raz drugi prosi o komisje poświęcona tematyce komunikacji miejskiej. Wczorajsze posiedzenie komisji Inicjatyw Społecznych i Sportu pokazało, że jest to temat ważny.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka - mamy w harmonogramie ten temat, proponuje początek lipca.
Radny P. Jaskulski- Komisja ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży odbyła wczoraj posiedzenie wyjazdowe związane z funkcjonowania komunikacji miejskiej, na bazie wniosków komisja wniosła do Prezydenta o zabezpieczenie dodatkowych środków na poprawę jej funkcjonowania komunikacji, być może na najbliższej sesji; ponadto w związku z wnioskami kierowanymi przez Rady Osiedli, Komisja wyraziła gotowość do współpracy z Komisją ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w dalszej debacie nt. komunikacji miejskiej w Szczecinie. Komisja prosi o wspólne pochylenie się nad rozdysponowaniem środków budżetowych, mające na celu wygospodarowanie dodatkowych środków na funkcjonowanie komunikacji miejskiej – pisma stanowią załącznik nr 3 do protokołu.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka – prosi o przesłanie dla komisji ww. pism.
Komisja zapoznała się z odwołaniem mieszkanki odnośnie decyzji w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ( pisma z dnia 31.05.2022 oraz 1.06.2022 roku), komisja uznaje za ostateczne swoje stanowisko z dnia 11 maja br. , które stanowi o nierekomendowaniu Radzie Miasta zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty - załącznik nr 4 do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2022/06/01
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2022/08/30 10:28:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2022/08/30 10:28:42 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/08 12:14:43 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 14:16:35 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 13:08:51 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 13:05:00 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 13:04:02 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 13:02:29 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 12:55:24 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2022/06/01 12:46:27 | Nowa pozycja |