przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.59.2022
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 15 MARCA 2022 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń komisji:14 i 21 lutego br oraz 7 marca br.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń komisji:14 i 21 lutego br oraz 7 marca br.


Komisja w wyniku głosowania;

  • za 7 / jednogłośnie / przyjęła  protokół  z posiedzenia  komisji  w dniu 14  lutego br.
  •  za 7  jednogłośnie/  przyjęła  protokół  z posiedzenia  komisji w dniu  21  lutego br.
  •  za 7 /jednogłośnie/  przyjęła  protokół  z posiedzenia  komisji w dniu  7 marca br.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


 

Przewodniczący  Komisji  B. Baran - poinformował o wnioskach skierowanych do komisji w sprawie nazewnictwa ulic:

  • nadania nazw ulicom Ptasia i Sielankowa  – komplet dokumentów stanowi załącznik nr  3  do protokołu.

Przewodniczący  Komisji  B. Baran – z inicjatywą nadania nazwy ulicy wystąpiła część współwłaścicieli  działki, nazwy otrzymały pozytywną opinię Zespołu Nazewnictwa Miejskiego  i Rady Osiedla Krzekowo-Bezrzecze.  Sprawa jest przedmiotem obrad już kolejnej komisji, radni po uzyskaniu opinii RO i ZNM skłaniali się do podjęcia próby nadania nazw ulicy bez zgody właścicieli. Poinformował, iż poseł na sejm RP p. A. Marchewka złożył interpelację w sprawie zmiany zapisów ustawy o drogach, aby nadanie nazwy dla drogi wewnętrznej nie wymagało „wszystkich” podpisów właścicieli a tylko „większości”.   

J. Martyniuk-Placha – na chwile obecną stan prawny jest taki, iż służby nadzorcze wymagają podpisów wszystkich właścicieli drogi wewnętrznej, można spróbować drogi sądowej, ale trzeba mieć argumenty w formie pisemnej, że usiłowano się skontaktować z pozostałymi wnioskodawcami. Sąd administracyjny będzie wymagał dokumentów, musimy uzupełnić wniosek o wiarygodne dokumenty.

B. Baran- wnioskodawczyni  przedstawi dokumentację ww. sprawie.

Radny W. Dąbrowski- jeżeli podejmiemy uchwałę tylko w tym przypadku,  to nie jest to kompleksowe załatwienia  wniosków, które wymagają zgody właścicieli. Analogiczne sytuacje mają miejsce przy wykupie mieszkań w budynkach wielomieszkaniowych, tam mimo  99% zgód wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli. Popiera mniejszy wymóg np. ¾ zgód. Dziś podejmowanie decyzji bez wszystkich materiałów jest bezsensowne.

Przewodniczący  Komisji  B. Baran B. Baran- posiada komplet dokumentów.

Radny W. Dąbrowski- co się wydarzy jak nie będzie dokumentów o których mówi Pani mecenas? Cofniemy własną uchwałę?

Przewodniczący  Komisji  B. Baran   B. Baran- nie widzi takiej potrzeby. Dostarczy Pani mecenas dokumenty.

Radny W. Dzikowski- podjęliśmy decyzję o rozwiązaniu problemu, musimy dziś zakończyć sprawę. W takich sprawach jak nie ma wszystkich zgód, wnioskodawca winien  wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora w sprawie, komisja winna przyjmować wnioski kompletne.

Przewodniczący  Komisji  B. Baran – robimy wszystko, aby  pomóc ludziom, którzy od 3 lat nie mogą się zameldować.

Radny M. Pawlicki- również proponuje aby w tej sprawie  wstrzymać się z podejmowaniem decyzji do czasu otrzymania kompletu dokumentów.

Komisja w wyniku głosowania: za- 4, przeciw- 1 , wstrzym.- 4   zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulica SIELANKOWA . Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji.

Komisja w wyniku głosowania: za- 4, przeciw- 1 , wstrzym.- 3   zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulica PTASIA . Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji.

  • wniosek Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie o anulowanie  nazwy ulicy „Cysterska” w części działki nr 278/2 z obrębu ewidencyjnego nr 4196 ( własność gminy m. Szczecin) - załącznik nr 4

W. Wnuk- dokonał wprowadzenia opiniując pozytywnie ta propozycje,  nazwa ta została nadana uchwałą Nr XIX/125/81 Miejskiej Rady Narodowej z dnia 12.03.1981r. dla ulicy nowo projektowanych terenów budownictwa jednorodzinnego w osiedlu Płonia jako „ulicy wychodzącej z ul. Przyszłości, powyżej zbiegu ul. Dębowej i nowo projektowanej Kołbackiej, biegnącej w kierunku wschodnim a następnie północno-wschodnim do połączenia z nowo projektowanym ciągiem pieszym”.

B. Baran- zespół Nazewnictwa Miejskiego zaopiniował pozytywnie, nazwę skierowała do Banku Nazw Ulic.

   W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za- 9 (jednomyślnie)  zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie   likwidacji nazwy ulicy CYSTERSKA. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji.

  •  nadania nazwy ulica „ Wspinaczkowa” zgodnie z wnioskiem właściciela działek drogowych – załącznik nr  4 do protokołu

Radny W. Dąbrowski- czy nie zasadne jest przedłużenie nazwy        ulicy Alpinistów?

W. Wnuk Geodeta Miasta-  nie,  bowiem tam są różne szerokości drogi, ponadto jest to wniosek dewelopera, który jest właścicielem drogi wewnętrznej.

B. Baran- Zespół Nazewnictwa Miejskiego zaopiniował pozytywnie wniosek.

W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy „WSPINACZKOWA”, przekaże do komisji Kultury i Promocji.  

 

Radny W. Dzikowski- w nawiązaniu do sugestii W. Wnuka odnośnie informacji,  iż trawa podział geodezyjny, prawidłowa procedura powinna być taka, iż podejmujemy decyzję po podziale. Widzi potrzebę zapraszania na komisję przedstawiciela WUAiB, aby uniknąć sytuacji, kiedy deweloper chce wybudować ulicę bez podziału i równorzędnie  chce nazywać ulice.   

Radny W. Dąbrowski- nazwa została przegłosowana, apeluje aby na przyszłość nie przyjmować takich wniosków.

  • nadania nazwy skwer Rodziny Quistorpów  zgodnie z wnioskiem Stowarzyszenia DENKMAL POMORZE  – załącznik nr  6 do protokołu

B. Baran-  inicjatywą nadania nazwy skwer Rodziny Quistorpów w Szczecinie dla terenu dawnego cmentarza ewangelickiego ( w obrębie dawnego zespołu opiekuńczo-szpitalnego „Betania”) wystąpiło Stowarzyszenie Denkmal Pomorze. Proponowana nazwa skweru otrzymała pozytywną opinię Zespołu Nazewnictwa Miejskiego oraz Rady Osiedla Łękno, teren obejmujący skwer jest własnością Gminy Miasto Szczecin.

Radny W. Dzikowski- czy jest opinia Komisji Kultury ?

Przewodniczący Komisji B. Baran- mamy przyjętą procedurę, skierujemy nasz wniosek do Komisji Kultury i Promocji po naszej decyzji.

Radny M. Pawlicki- wniosek formalny o wystąpienie do Komisji Kultury celem wydania opinii w sprawie.

Komisja w wyniku głosowania: za – 7 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.

  • nadania nazwy plac Dawida Altera Kurzmanna zgodnie z wnioskiem fundacji Polański  – załącznik nr  4 do protokołu

Przewodniczący Komisji B. Baran- z inicjatywą upamiętnienia postaci Dawida Altera Kurzmanna w Szczecinie wystąpiła  organizacja "Polański-Foundation", wniosek został poparty przez szerokie gremium min. Żydowski Instytut Historyczny,  Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie. Proponowana nazwa placu otrzymała pozytywną opinię Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, Rada Osiedla Dąbie zaopiniowała negatywnie wniosek, teren na którym jest usytuowany plac jest własnością Gminy Miasto Szczecin.

Radna S. Biernat- teren jest używany przez mieszkańców, którzy protestują. Znajdźmy inne miejsce .

B. Baran- w projekt zaangażował się członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego dr Łuczak, była uchwała intencyjna o budowę ściany pamięci  na tym terenie. Jest już rozpoczęta procedura. Deweloper ma uporządkować teren.

W. Wnuk- na Zespole Nazewnictwa Miejskiego była informacja od dr Łuczaka , iż stowarzyszenie czeka na pozwolenie na budowę i będą budować miejsce upamiętnienie. Rada Miasta Szczecin pozytywnie zaopiniowała upamiętnienie w takiej postaci. Teren zostanie utwardzony.

Radny M. Pawlicki- czy jest jakiś projekt tej inwestycji.

B. Baran- ścianka pamięci powstanie, wniosek realizuje Pomorskie Towarzystwo Historycznie bez względu na to, czy   nazwiemy plac czy nie.

Rady W. Dąbrowski- wniosek formalny przenieść debatę na kolejne posiedzenie komisji , zaprosić dr Łuczaka, Radę Osiedla i wnioskodawców a także poprosić o opinie komisje Kultury i promocji RM.

Komisja w wyniku głosowania za – 6 jednogłośnie  przyjęła ww. wniosek.

Komisja otrzymała również do wiadomości mail w sprawie zmian nazw  ulic przy których mieszczą się placówki  dyplomatyczne FR - załącznik nr 7 do protokołu.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2022/03/07
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2022/09/20 12:03:58
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2022/09/20 12:03:58 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/09/20 12:03:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/04/20 11:12:37 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/03/15 15:34:58 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/03/07 13:17:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/03/07 13:17:07 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/03/07 13:12:43 Nowa pozycja