przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.40.2023
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
Z DNIA 18 KWIETNIA 2023 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Łukasz Kadłubowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 16 stycznia br.
3. Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta i Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie w związku z obsługą aplikacji Alert Szczecin
4. Rozpatrzenie wniosku w sprawie podjęcia uchwały w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Szczecin dotyczących stworzenia programu wsparcia dla tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych tzw. ,,zielonych ścian” oraz ,,zielonych dachów” na terenie Miasta Szczecin.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 16 stycznia br.


Protokół z posiedzenia Komisji z 16 stycznia br. został przyjęty w wyniku głosowania /4-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta i Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie w związku z obsługą aplikacji Alert Szczecin


P. D. Radzimska (Dyrektor WGK) – dzień po dniu przedstawiliśmy jak wyglądała historia alertu w tej sprawie. Kwestie oczyszczania ulic z dnia na dzień diametralnie się zmieniają. Przedstawiła szczegółowe wyjaśnienia na piśmie.

Przedstawiciel ZDiTM – oczyszczanie ulicy Metalowej jest przewidziane 2 razy w miesiącu tj. 2 i 4 czwartek miesiąca. Jeśli chodzi o zarzut dot. braku oczyszczania 9 marca br.  to zgłoszenie nastąpiło poza godzinami pracy Urzędu Miasta. Następnego dnia tj. 10.03. br zgłoszenie zostało przekazane do realizacji do ZDiTM, jako odpowiedzialnego za jego realizację. W dniu 17 marca br. ZDiTM umieścił w aplikacji informację o realizacji zadania w dniu 09 marca br. Jezdnia została oczyszczona w 100%, ale z uwagi opady śniegu  występujące 10 i 11 marca br. jednostka odpowiedzialna za oczyszczanie musiała odśnieżyć ulicę i posypać ją piaskiem w celu zmniejszenia zagrożenia poślizgu. Ponadto trwające prace budowlane związane z SKM oraz budową bazy postojowo-cumowniczej dla lodołamaczy w Szczecinie powodują, że cyklicznie na jezdni zbiera się kurz i błoto itp. Podsumował, że  ZDiTM  miał ponad 3 tysiące zgłoszeń z samego alertu. Wszystko jest na bieżąco monitorowane i  sprawdzane na urządzeniach GPS, w które są wyposażone wszystkie urządzenia do oczyszczania miasta.

Radny M. Żylik –  ulica Metalowa biegnie po łuku i po każdym deszczu i wietrze zbiera się tam brud. Dobrze, że mieszkańcy reagują na wszelkie tego typu przypadki.

Radny P. Jaskulski - liczba 3 tys. zgłoszeń jest imponująca. Podziękował za mozolną i systematyczną pracę.

Przedstawiciel ZDiTM – to był piątek i w tym dniu warunki atmosferyczne były bardzo zmienne, ale zlecenie prac odbyło się bardzo szybko.

Radny D. Matecki - przekazał otrzymaną przed chwilą informację od Skarżącego, który prosił o możliwość połączenia hybrydowego na dzisiejszym posiedzeniu Komisji.

Radna J. Martyniuk – zgodnie z ustawą z dnia 7 października 2022 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, gdzie posiedzenia hybrydowe nie są już dopuszczalne. Natomiast posiedzenia zdalne musiałaby być poprzedzone podjętym stanowiskiem w tej sprawie na poprzednim posiedzeniu Komisji.  Komisja Skarg, Wniosków i Petycji RM z początkiem roku 2023 ustaliła, iż będzie obradować w trybie stacjonarnym, a Skarżący otrzymał na 7 dni wcześniej zaproszenie na posiedzenie Komisji.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - poddał pod głosowanie stanowisko o uznaniu przedmiotowej skargi za bezzasadną.

Komisja w wyniku glosowania /3-za, 1-wstrz./ jednogłośnie przyjęła ww. stanowisko, tym samym uznając przedmiotową skargę za bezzasadną.  

 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku w sprawie podjęcia uchwały w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Szczecin dotyczących stworzenia programu wsparcia dla tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych tzw. ,,zielonych ścian” oraz ,,zielonych dachów” na terenie Miasta Szczecin.


Wnioskodawca -  w dniu 24 stycznia 2023 roku Rada Miasta Szczecin przyjęła uchwałę nr 25/23 w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Szczecin w zakresie wspierania proekologicznych działań na terenie Miasta Szczecin. Paragraf § 1 uchwały brzmi: ,,Rada Miasta Szczecin określa kierunki działania Prezydenta Miasta Szczecin w zakresie wspierania proekologicznych działań na terenie Gminy Miasto Szczecin, w szczególności w zakresie tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych.” Na tym niestety się kończy, bowiem Rada Miasta nie określiła żadnych kierunków działania ani w zakresie tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych, ani tym bardziej w zakresie wspierania działań proekologicznych. Dlatego wnosio podjęcie uchwały  w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Szczecin dotyczących stworzenia programu wsparcia dla tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych tzw. ,,zielonych ścian” oraz ,,zielonych dachów” na terenie Miasta Szczecin, której projekt wraz z uzasadnieniem przekazał do Rady Miasta. W tej sprawie należy powołać zespół w którego skład wchodziliby przedstawiciele  mieszkańców, organizacji pozarządowych, rad osiedli, spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych, administratorzy budynków itp.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - ten temat był już poważnie omawiany na kilku posiedzeniach komisji. Uchwały kierunkowe nie mogą zawierać szczegółowych decyzji i narzucać Prezydentowi konkretnych zadań. Zwrócił się do Pani mecenas, czy przedmiotem wniosku może być podjęcie uchwały ?

P. J. Martyniuk- Placha (radca prawny BRM)  - wniosek może złożyć każdy, ale nie jest to jednoznaczne z podjęciem inicjatywy uchwałodawczej. Do tego potrzebna jest inicjatywa obywatelska. Uchwała kierunkowa nie może rozstrzygać wielu elementów, które powinny znaleźć się w programie opracowanym przez organ wykonawczy tj. Prezydenta Miasta. Uchwała kierunkowa w przedmiotowej sprawie jest już podjęta, dlatego możemy rozstrzygnąć tylko sam wniosek. Ponadto do przedmiotowego projektu uchwały brakuje opinii prawnej.  

Radny P. Jaskulski - jako Rada zrobiliśmy już bardzo dużo w zakresie ochrony drzew. Efektem rozmów na komisjach jest przyjęta uchwała kierunkowa. Nie chcieliśmy określać sztucznych ram. Czekamy na program przedstawiony przez Prezydenta Miasta nic nie narzucając. Popiera przedstawioną inicjatywę, ale nie spełnia ona wymogów formalno-prawnych.

Radny M. Żylik – podjęliśmy już uchwałę w tej sprawie i teraz czekamy na opracowanie programu przez miasto, które wnioskodawca w swojej propozycji przedstawia. Czekamy na efekt końcowy.

P. J. Martyniuk-Placha  – niestety nie mamy tutaj określonego terminu, ale możemy zapytać Prezydenta o prace nad programem np. poprzez interpelacje, zapytania czy wnioski i dezyderaty zgłaszane na posiedzeniach komisji.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – musimy wrócić do tematu i zapytać o prace nad programem. Daliśmy na to pół roku. Wydział merytoryczny też potrzebuje na to czasu, a Pani Ogrodnik obecnie zajmuje się zwycięskimi pracami SBO, więc musimy poczekać. Jak otrzymamy projekt programu to także zaprosimy wnioskodawcę na posiedzenie Komisji .

Radny D. Matecki – dlaczego nie możemy przyjąć przedmiotowego wniosku?

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski  – w styczniu br.  została podjęta uchwała kierunkowa w tej sprawie i musimy postępować zgodnie z literą prawa. Nie możemy dublować uchwał i teraz podejmować innej w tej samej sprawie. Ma też wątpliwości, co do kształtu samej uchwały.

P. J. Martyniuk-Placha (Radca Prawny UM)  – skierowanie na sesję uchwały za przyjęciem wniosku byłoby sprzeczne z przepisami prawa, ponieważ taka uchwała już obowiązuje. Przedstawiona uchwała jest zbyt szczegółowa dla organu wykonawczego.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - musimy opracować dobry program, a nie kopiować zapisy, które nie do końca sprawdziły się w innych miastach. Przedstawiony program przez Prezydenta Miasta zostanie rozpatrzony przez komisje merytoryczne, na które zostanie Pan zaproszony. Wtedy wspólnie zaproponujemy i przyjmiemy optymalne rozwiązania dla naszego Miasta.

Wnioskodawca – wobec powyższego wycofał swój wniosek.  


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Główny Specjalista BRM
 Łukasz Kadłubowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2023/04/07
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2023/06/30 15:24:14
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2023/06/30 15:24:14 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/04/07 11:13:18 Nowa pozycja