przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.42.2021
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 10 MAJA 2021 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Stan bezpieczeństwa miasta - sprawozdanie roczne policji.
4. Nazewnictwo ulic.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania :za - 8 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 12 kwietnia br. 


Ad. pkt. 3.
Stan bezpieczeństwa miasta - sprawozdanie roczne policji.


Omówił temat  P. Makuch Komendant Miejski Policji – (prezentacja dokonana w formie wizualnej) – załącznik nr 2A do protokołu.

Rada S. Biernat- odnosząc się do informacji przekazanej przez Komendanta odnośnie wakatów w policji zapytała czy są prowadzone rozmowy w szkołach, w klasach tzw. ”mundurowych”.

P. Makuch – tak spotykają się z uczniami szczecińskich szkół, covid utrudnił znacznie tą możliwość, jednakże po spotkaniu otrzymali 4 podania o przyjęcie do pracy. Na ścianie tzw. ”wschodniej” Polski nie ma w ogóle wakatów, u nas przedstawia się to inaczej. Związane jest to zapewne z bliskością zagranicy do której wyjeżdżają młodzi ludzie za pracą, jest tez inna specyfika pracy. W mieście jest trudniej, były przypadki iż policjanci byli oddelegowani z małych miasteczek na służbę do Szczecina, jednak  ilość i rodzaj przestępstw spowodowały brak zainteresowania pracą na terenie naszego miasta.

Radny W. Dąbrowski- zapytał o "cyberprzestępczość"?

P. Makuch- statystyki to ręczna praca, w kolejnym sprawozdaniu spróbują zobrazować ten problem. Jeżeli chodzi o ten rodzaj przestępczości to przede wszystkim profilaktyka „ Bezpieczny Senior”, „ Cyberdżungla”.

Sz. Stempiński Doradca Prezydenta ds. Bezpieczeństwa– podziękował  policjantom za ciężką  pracę i zaangażowanie. Nadmienił, iż w sprawie wakatów w policji rozwiązaniem jest delegowanie policjantów z ościennych gmin,  w ramach posiadanych kompetencji  Komendanta Wojewódzkiego. Szczecin należy potraktować priorytetowo. Dodał, iż w fazie końcowej jest projekt realizacji monitoringu, z którego również będzie korzystać Policja. Wchodzą w etap prób, koszt całości to 16 milionów złotych. Zagrożenia drogowego spowodowanego przejazdem tranzytowym przez miasto TIR-ów, wyjaśnił, iż jednym z elementów jest brak odpowiedniej ilości kontroli uprawnionionego do tego GITD (na przejazd 32 milionów pojazdów zanotowano tylko tysiąc kontroli), w marcu była nowelizacja ustawy, która niestety nie nadała uprawnień strażom miejskim  do wykonywania takich czynności.

P. Makuch–poprawa wizerunku policji może odbyć się tylko za pomocą ciężkiej pracy i służby. Pomału odbudowują wizerunek, niestety służba policji jest niewdzięczna, działania  prewencjyjne wykorzystują  środki przymusu.

Radny J. Posłuszny-  proponuje wspólne spotkanie Komisji Rewizyjnej i BPiS w zakresie transportu samochodów ciężkich przez miasto ( zaprosić GITD i ZDiTM ).    


Ad. pkt. 4.
Nazewnictwo ulic.


Przewodniczący  Komisji  B. Baran  poinformował o wnioskach skierowanych do komisji w sprawie nazewnictwa ulic:

·  nadania nazwy Herkulesa  – załącznik nr 3 do protokołu.

W. Wnuk Geodeta Miasta- opiniuje pozytywnie wniosek- opinia Geodety stanowi załącznik do akt sprawy. Jednocześnie wnosi o przedłużenie nazwy dla działki 2/9 obręb 3084  oraz  5/38 obręb  3051 ( własność gminy m. Szczecina)

W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za-8 (jednomyślnie)  zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy „Herkulesa”. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji oraz MKZ celem wydania opinii w sprawie.

·  nadania nazwy „ Gąsienicowa”  (zgodnie z wnioskiem właściciela działki drogowej – załącznik nr 4 do protokołu)

W. Wnuk Geodeta Miasta- opiniuje pozytywnie wniosek- opinia Geodety stanowi załącznik do akt sprawy.

Radny W. Dąbrowski – wnosi o rozpatrzenie innej nazwy zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez właściciela działki drogowej.

Komisja po dyskusji przyjęła nazwę Morskiego Oka 

Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednomyślnie)  zaopiniowała pozytywnie wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy „ Morskiego Oka”. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji oraz MKZ celem wydania opinii w sprawie.

·   nadania nazwy „ Tatary  (zgodnie z wnioskiem właściciela działki drogowej  – załącznik nr 5 do protokołu)

W. Wnuk Geodeta Miasta- odnośnie nazwy Tatary w Szczecinie nie ma takiej nazwy, jednak jej brzmienie jest niejednoznaczne i może budzić wątpliwości, co do jej pochodzenia „Tatary” to nazwy różnych wsi w Polsce a także Białorusi - opinia Geodety stanowi załącznik do akt sprawy.

W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednomyślnie)   podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy „ Kościeliska ”. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji oraz MKZ celem wydania opinii w sprawie.

·   rozszerzenia  nazwy ulicy „ Wronia ”  (zgodnie z wnioskiem mieszkańca miasta   – załącznik nr 6 do protokołu)

W. Wnuk Geodeta Miasta- odnośnie ww. wniosku poinformował zebranych, iż powinna zostać nadana dla tej działki drogowej nazwa „Sianokosów” a nie „Wronia” jako logiczna kontynuacja już istniejącej ulicy o tej samej nazwie; działka stanowi własność miasta.

W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednomyślnie)   podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie przedłużenia nazwy ulicy „ Sianokosów ”. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji oraz MKZ celem wydania opinii w sprawie.

·  likwidacji nazwy ulicy nie istniejącej „Kołobrzeska” (zgodnie z wnioskiem  wieczystego użytkowania działki drogowej) – załącznik nr  7 do protokołu)

W. Wnuk Geodeta Miasta- z wnioskiem o likwidację (anulowanie) nazwy ulicy „Kołobrzeska” wystąpił właściciel działki drogowej ( nr 17 z obrębu ewidencyjnego 3021). Nazwa ulicy „Kołobrzeska” powstała w wyniku zmiany – uchwałą Nr 102 z dnia 20.12.1949r. - nazwy ulicy „Szczepanowskiego”, która została dokonana z dniem 26.01.1950r. W roku 1978 ul. Kołobrzeska została pozbawiona kategorii drogi lokalnej i zaliczona do kategorii dróg zakładowych z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 1978r. Ulica ta została przekazana Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego  jako droga zakładowa.  Ulica ta obecnie fizycznie nie istnieje, brak jest zabudowań oraz nadanych numerów porządkowych (adresów) związanych z tą ulicą. Poinformował również zabranych, iż Biuro Geodety Miasta zakończyło postępowanie dotyczące podziału działki nr 17 oraz kilku działek sąsiednich. W związku z powyższym, w celu uporządkowania obecnie istniejącego stanu wskazana byłaby likwidacja ww. nazwy. Zdaniem Biura Geodety Miasta właściwym byłoby również anulowanie nazwy „Kołobrzeska” na całym odcinku ulicy, tj. również w granicach działki nr 10 z obrębu ewidencyjnego nr 3019.

Przewodniczący Komisji B. Baran– poinformował, iż Komisja uzyskała zgodę wieczystego użytkownika działki na anulowanie nazwy „Kołobrzeska” w granicach działki nr 10 z obrębu ewidencyjnego nr 3019.

W związku z powyższym Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednomyślnie)  podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie likwidacji nazwy ulicy „ Kołobrzeska”. Komisja wystąpi do Komisji Kultury i Promocji oraz MKZ celem wydania opinii w sprawie.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2021/04/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2021/06/07 14:07:41
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2021/06/07 14:07:41 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/06/07 14:05:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/05/10 13:39:03 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/04/30 11:09:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/04/30 11:03:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2021/04/30 10:54:21 Nowa pozycja