PROTOKÓŁ NR 0012.2.5.2019
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 16 STYCZNIA 2019 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał:
•272/18 Budżet Miasta Szczecina na 2019 rok w sferze: Transport i komunikacja. dysponenci: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Biuro Strategii oraz Wydział Inwestycji •2/19 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023, rok w sferze: Transport i komunikacja. •3/19 - utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie, •13/19 - przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2019 roku, •14/19 - powierzenia Gminie Stare Czarnowo prowadzenia zadania w zakresie zarządzania drogą gminną oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia w tej sprawie, w ramach realizacji projektu „Budowa drogi rowerowej łączącej gminę Stare Czarnowo z miastem Szczecin”, |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za- 9 (jednogłośnie) przyjęła protokól z posiedzenia:
- w dniu 19 grudnia br bez uwag.
- w dniu 9 stycznia br. bez uwag
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał:
•272/18 Budżet Miasta Szczecina na 2019 rok w sferze: Transport i komunikacja.
dysponenci: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Biuro Strategii oraz Wydział Inwestycji
•2/19 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023, rok w sferze: Transport i komunikacja.
•3/19 - utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie,
•13/19 - przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2019 roku,
•14/19 - powierzenia Gminie Stare Czarnowo prowadzenia zadania w zakresie zarządzania drogą gminną oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia w tej sprawie, w ramach realizacji projektu „Budowa drogi rowerowej łączącej gminę Stare Czarnowo z miastem Szczecin”,
projekt uchwały nr 272/18 w sprawie budżetu miasta na 2019 r. z autopoprawką
S. Fritsch Zastępca Dyrektora ZDiTM – dokonał wprowadzenia do tematu omówił propozycje budżetu w zakresie administrowania drogami w tym wydatki bieżące i majątkowe z autopoprawką.
Radny Ł. Kadłubowski- zgodnie z ustawą stawki za prąd mają być zmniejszone, a my zakładamy w projekcie budżetu zwiększenie wydatków.
A.Ciszewska Zastępca Dyrektora WGKiOŚ- jest to rezerwa celowa; opiera się na wyliczeniach spółek.
Radny L. Duklanowski- przyjmując taką strategię wzrostu cen paliwa, musimy stworzyć prognozę wzrostu w każdym dziale budżetu. Przyjmujemy założenia wzrostu nie wiedząc jak będzie w rzeczywistości.
Zastępca Prezydenta M. Przepiera- jest to rezerwa, miasto nie chce być zaskoczone. Przyjmujemy kalkulacje przedstawioną przez spółki. Rezerwa jest bezpieczeństwem.
Radny Ł. Kadłubowski- zapytał czy miasto zakupiło nowe rowery wykorzystywane w systemie rower miejski?
A.Cieszewska- sprawdzi czy zakupiono nowe rowery udzieli informacji radnemu.
Radny L. Duklanowski- zapytał o usługi/ umowę podpisaną z PKS-em na jakie linie ?
K. Miller Kierownik ZDiTM– PKS obsługuje linie zarówno nocne jak i dzienne, mamy podpisaną umowę o współpracy z gminą Kołbaskowo i Dobra.
Przewodnicząca Komisji J. Balicka- czy mamy podpisane porozumienie z gminą Goleniów na obsługę komunikacyjną parku technologicznego?
K. Miller - trwają rozmowy na wniosek Goleniowa.
Radny M. Usarz- zapytał czy Miasto prowadzi badania potoków osób korzystających ze ścieżek rowerowych, pytanie zadanie w kontekście modernizacji al. Wojska Polskiego i koncepcji modernizacji ścieżek.
M. Przepiera- budowa infrastruktury rowerowej na terenie m.Szczecina wpływa na zwiększenie liczby osób korzystających z bezpiecznych ścieżek rowerowych a także jest to związane z polityką miasta dot. rozwoju roweru miejskiego. W koncepcji modernizacji al. Wojska Polskiego planują budowę ronda, ścieżki są ujęte w ramach inwestycji.
M. Charęza Kierownik Referatu Ruchu WGKiOŚ- podczas realizacji inwestycji planują modernizację starych 8-miu sygnalizacji świetlnych. Określenie ilości osób korzystających ze ścieżek rowerowych jest określane, wielkością procentów w stosunku do całego udziału uczestników, ta liczba wzrasta co roku.
Radny Ł. Kadłubowski- kiedy odbiór projektu na modernizację węzła Łękno.
M. Przepiera- w październiku 2019.
Radny M. Szyszko- zapytał o ul. Łubinową, inwestycja przekładana od kilku lat, jakie perspektyw realizacji?
M. Przepiera- chcą przyjąć poprawkę w marcu pozwalającą na realizację tej inwestycji , finansowanie jest powiązane z al. Wojska Polskiego jak podpiszemy umowę, to będziemy wiedzieć jakie mamy założenia budżetowe.
Radny Ł. Kadłubowski- zapytał czy są prowadzone przez miasto działania odnośnie poprawy bezpieczeństwa przy zjeździe z ronda Szarych Szeregów ?
S. Frisch– jest to zjazd z ronda, wprowadzenie oświetlenia nie wchodzi w grę.
M. Charęza– są prowadzone rozmowy z Eneą w celu wymiany oświetlenia.
W dalszej części porządku obrad B. Kowalewska Dyrektor WIM – omówiła projekt budżetu w dziale inwestycje miejskie.
Radna D. Jackowski- zapytała w kontekście inwestycji Łękno; czy nie warto zmienić metodologii planowania inwestycji przyjmując większy wskaźnik roboczo godziny– czy to nie urealnia budżetu danego zadania (ościenne gminy już to stosują).
B. Kowalewska- przeprowadzali szacowanie, jednakże to firmy proponują takie stawki.
M. Przepiera- dyskutowali czy proponować wyższą stawkę, jest to gra z wykonawcami. Zastanawiamy się nad tą metodologią.
Radny P. Słowik- węzeł Głębokie kiedy rozpoczynamy inwestycję? jak to wpłynie na połączenie remontu z al. Wojska Polskiego?
M. Przepiera- w tym roku rozpoczęcie, jest już ZRiD, jednak inwestycja wchodzi w w ul. Kupczyka; jest szansa na przerób 14 mln.zł., gonią terminy z dofinasowaniem. Mamy nadzieję, że rondo na ul. Arkońskiej będzie oddane na koniec lutego/ początek marca to usprawni ruch, otwarcie objazdów. Przejezdność Spacerowej do końca października.
Dyrektor BS K. Bogusławska- omówiła swoją sferę.
Radny J. Posłuszny- sygnalizuje już od kilku lat podjęcie tematu wyprowadzenia taboru ciężkiego z miasta.
M. Przepiera- obwodnica zachodnia w części rozwiązuje ten problem, zostały zwiększone działania rządowe na geologię, planują również przebudowę Taczka.
Komisja w wyniku głosowania: za-9, przeciw- 3 , wstrzym.- 0 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały z autopoprawką
Radny W. Dzikowski- zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia zwolnienia samochodów hybrydowych z opłat za SPP, było stanowisko komisji poprzedniej kadencji w tym temacie.
Projekt uchwały nr 2/19 w sprawie uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023
Komisja w wyniku głosowania : za- 8, wstrzym.- 1 , przeciw- 2 zaopiniowała pozytywnie
Projekt uchwały 3/19 w sprawie utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie
Wprowadzenia do tematu dokonał M. Przepiera Zastępca Prezydenta - celem spólki jest "sprawniejsze i efektywniejsze realizowanie projektów inwestycyjnych". Powołana spółka zajmie się przygotowywaniem, prowadzeniem i nadzorowaniem inwestycji a także aplikowaniem o środki zewnętrzne i rozliczania się z tych środków (chodzi o fundusze unijne). Kluczową zaletą ma być jednak możliwość zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów na warunkach rynkowych, obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna inwestycji.
Radna D. Jackowski- jakie obowiązki przejmie spółka na początek?
M. Przepiera- zadania wydziału inwestycji nie rozpoczęte ale zapisane w budżecie, Zakładają jej rozruch od połowy roku. Zadania jednostki BiRO nie, ale nie wykluczają, idea jest taka aby inwestycje były w jednej dziedzinie.
Radny W. Dzikowski- posiadanie dobrej kadry jest związane z wynagrodzeniem i spółka to umożliwi.
Radny W. Dąbrowski- rozumie intencje Prezydenta, ale zgłosił poprawkę tzw. element kontrolny, aby Prezydent składał sprawozdanie z działalności spółki, przeciwnicy powołania spółki wskazywali na brak kontroli nad spółką.
M. Przepiera- czuje tą intencję podejmie próbę sformułowania poprawki i przedstawi radnym. Spółka nie ma elementu decyzyjnego to Rada Miasta wraz z Prezydentem będzie kreowała politykę
B.Śmiecińska Dyrektor BNW- co roku przekazujemy informację o wszystkich spółkach dla Komisji Rewizyjnej, oczywiście jak będzie to wpisane w uchwałe wypełnia te zalecenia.
M. Przepiera- dodała ,iż spółka nie ma nieruchomości.
Radny M. Usarz- zapytał o plany kadrowe spółki: ile obecnie pracowników jest w WIM czy wszyscy przejdą do nowej spółki?co z pozostałymi?
B.Kowalewska- obecnie jest 49 etatów w WIM-ie, w tym 6 wakatów, ponadto braki kadrowe wynikają z urlopów macierzyńskich (2 osoby), absencje chorobowe nawet sięgające do 50 %
M. Przepiera- nie ma obowiązku przechodzenia do spółki, najpierw należy powołać radę nadzorczą, następnie konkurs na prezesa, chcą przejąć najlepszych, może będą inni chętni z innych wydziałów. Część pracowników zostanie w WiM-e są tam zadania administracyjne, wykonywane nie tylko dla WIM-u (np. decyzje ZRiD-owskie).
D. Jackowski- zaletą powstałej spółki ma być możliwość „zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów na warunkach rynkowych”, a teraz przejmujemy pracowników WIM-u którzy nie spełniają założonych kryteriów?
M. Przepiera- to wyłoniony w konkursie Prezes wyłoni kadry, nadal chcemy pozyskać najlepszych, koszty roczne utrzymania spółki to 3 mln.zł.
Komisja w wyniku głosowania : za- 6, wstrzym,- 2, przeciw- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 13/19 w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2019 roku,
Projekt uchwały omówiła A. Szotkowska Zastępca Prezydenta m.Szczecina.
Komisja w wyniku głosowania : za- 9 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt bez uwag
Projekt uchwały nr 14/19 w sprawie powierzenia Gminie Stare Czarnowo prowadzenia zadania w zakresie zarządzania drogą gminną oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Miasto Szczecin porozumienia w tej sprawie, w ramach realizacji projektu „Budowa drogi rowerowej łączącej gminę Stare Czarnowo z miastem Szczecin”,
Komisja w wyniku głosowania: za- 9 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt bez uwag
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2018/12/13
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2019/02/20 10:43:22
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2019/02/20 10:43:22 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2019/01/23 14:30:41 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2019/01/10 11:45:36 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2019/01/10 11:26:26 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2018/12/19 11:27:06 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2018/12/13 08:39:31 | Nowa pozycja |