przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.7.2019
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 6 MARCA 2019 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Poznańskiej 3a w Szczecinie (dot. projektu uchwały nr 290/18).
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Poznańskiej 3a w Szczecinie (dot. projektu uchwały nr 290/18).


Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji przypomniał, że podczas omawiania projektu uchwały 290/18 Radni mieli wątpliwości co do nieruchomości położonej przy ul. Poznańskiej 3a, stąd nasza wizyta na Warszewie.

Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami dokonała wprowadzenia. Pokazała teren, który leży w granicach działki. Omówiła projekt uchwały nr 290/18 zgodnie z uzasadnieniem. Dodatkowo powiedziała, że nieruchomość znajduje się w terenie elementarnym o symbolu P.W.2107.MW,U o przeznaczeniu terenu zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami. Usługi realizuje się wyłącznie w pierwszej kondygnacji nadziemnej budynków mieszkalnych. Dodała, że nieruchomość jest zabudowana budynkiem ujętym w gminnej ewidencji zabytków o powierzchni użytkowej 436 m². Nabywca winien zabezpieczyć i utrzymać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie oraz korzystać z niego w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości. W przypadku planowanych przez nabywcę prac oraz zmian w przedmiotowym budynku winien on wystąpić o wydanie zaleceń konserwatorskich. Dodatkowo dla przedmiotowego obiektu obowiązują zapisy szczegółowe mpzp. W szczególności obowiązuje zakaz zmiany kształtu dachu, a także zakaz budowy balkonów, logii. Powiedziała również, że Rada Osiedla Warszewo negatywnie zaopiniowała zbycie przedmiotowej nieruchomości ze względu na istniejącą na działce inwestycyjnej historyczną zabudowę i zaproponowała rozważenie przeznaczenia działki pod lokalizację klubu, ośrodka kultury lub Centrum Aktywności Lokalnej. Wskazała Radnym narożną działkę wyznaczoną przez Miasto na budowę Centrum Aktywności Lokalnej, która znajduje się przy rondzie przy ul. Szczecińskiej.

Radny Jan Posłuszny zwrócił uwagę, że opinie wydziałów urzędu były pozytywne, jednak mieszkańcy opowiedzieli się negatywnie o tej sprzedaży. Dodał, że mieszkańcy mają wątpliwości co do późniejszej inwestycji na tym terenie.

Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji zauważył, że jest inny pomysł na zagospodarowanie przedmiotowej działki. Stwierdził, że tego typu obiekty są bardzo drogie w remoncie.

Jan Posłuszny powiedział, że należy się zastanowić, co na Warszewie ma być. Aktualnie na Warszewie mieszka ok. 15 tys. mieszkańców, a nie ma tu domu kultury, przedszkola czy szkoły, są duże utrudnienia komunikacyjne. Wskazana działka przy rondzie z przeznaczeniem pod budowę ośrodka kultury czy innej placówki aktywności lokalnej nie spełnia określonych warunków. Stwierdził, że ta działka powinna być zabezpieczona na poszerzenie drogi, kwestie związane z komunikacją. Zdaje sobie sprawę, że zbywana działka jest bardzo cenna i jest jedną z niewielu na Warszewie. Jednak plan pozwala na zabudowę mieszkaniową. Obawia się zburzenia historycznego charakteru tego miejsca.

Radny Przemysław Słowik stwierdził, że przyszły inwestor powinien część budynku przeznaczyć dla użyteczności publicznej.

Dominika Jackowski Wiceprzewodnicząca Komisji powiedziała, że w procesie budowlanym najważniejsze jest Studium, a później mpzp. To uchwalane prawo jest nadrzędne. Zauważyła, ze zgodnie z zapisami mpzp budynek nie może być nadbudowany, wyłącznie w parterze mogą powstać usługi, mogą powstać w tym miejscu maksymalnie cztery lokale mieszkalne. W związku z tym, że nieruchomość objęta jest ochroną konserwatorską, lokale nie mogą być lokalami komunalnymi, gdyż to się nie kalkuluje. Dodała, że niemożliwe jest współinwestowanie – inwestor i Miasto.

Radna Edyta Łongiewska – Wijas zaproponowała, aby przeznaczyć ten budynek na cele kulturalne, aby stworzyć na wzór Gdańska i Warszawy – domy sąsiednie. Stwierdziła, że ten obiekt idealnie wpisuje się w ten projekt. Powiedziała, że domy sąsiednie to projekt, który nie jest domem kultury, pojawia się mikrocentrum, które aktywizuje społeczność lokalną. Parter budynku z terenem zielonym jest najlepszym rozwiązaniem dla takiej aktywności. Dodała, że działka jest dobrze skomunikowana, jednak nie leży przy ruchliwej ulicy, w bliskości znajduje się kościół, który również integruje mieszkańców, jest też parking.

Radny Witold Dąbrowski zauważył, że decyzje podejmowane przez Radę są wyrywkowe. Chciałby aby do kwestii sprzedaży działek podejść kompleksowo. Stwierdził, że dla niego ważna jest opinia tych, którzy tam żyją.

Maria Latkowska dodała, że każda działka przeznaczona na sprzedaż poddana jest pod opiniowanie.

Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji powiedział, że Radni doceniają pracę Pani wydziału. Zapytał co można na tej działce przy tak skonstruowanych zapisach planu.

Iwona Łabno Kierownik Zespołu Urbanistycznego Północ w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta odpowiedziała, że zapis w mpzp mówi, iż podstawowym przeznaczeniem terenu jest funkcja mieszkaniowa.

Przemysław Słowik zauważył, że Miasto pomimo braku doświadczenia w budownictwie publiczno – prywatnym, może to zrobić. Należy jednak w parterze na sztywno wpisać usługi kultury.

Edyta Łongiewska – Wijas stwierdziła, że to Miasto ogłasza przetarg i określa funkcję jaka ma się tam znaleźć, a inwestor musi dostosować się do tej funkcji. Zaproponowała, przy takim rozwiązaniu ulgi dla inwestora.

Maria Latkowska odpowiedziała, że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, w trybie przetargu, nie ma takich możliwości.

Radny Mirosław Żylik obawia się, że może zaistnieć sytuacja taka, że kolejne 20 lat ten budynek będzie stał i niszczał.

Wobec powyższego Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały nr 290/18.

Komisja w wyniku głosowania: za-0, przeciw-6, wstrzym.-4 negatywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

Wobec powyższego Komisja w wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 przyjęła wniosek do Prezydenta Miasta o następującej treści:

Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa RM negatywnie zaopiniuje projekt uchwały nr 290/18 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego zabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej numerem działki 38/4 z obrębu ewidencyjnego 3074, położonej w Szczecinie przy ul. Poznańskiej 3a. Jednocześnie Komisja wnosi o przygotowanie projektu funkcjonalno - użytkowego dla ww. nieruchomości z przeznaczeniem, w pierwszej kondygnacji usług pod funkcje kulturalne, np. pod lokalizację klubu, ośrodka kultury lub Centrum Aktywności Lokalnej.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2019/02/27
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2019/03/13 13:04:31
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2019/03/13 13:04:31 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2019/03/06 13:54:48 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2019/02/27 13:54:53 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2019/02/27 12:44:28 Nowa pozycja