przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.100.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 14 LUTEGO 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Dyskusja nad projektem uchwały 14/24 w sprawie powierzenia Gminie Miasto Szczecin wykonywania praw właścicielskich nad Jeziorem Słonecznym.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania; za-  9 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia w dniu  29.01.24 bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad projektem uchwały 14/24 w sprawie powierzenia Gminie Miasto Szczecin wykonywania praw właścicielskich nad Jeziorem Słonecznym.


A. Szotkowska  Zastępca Prezydenta Miasta– opiniują negatywnie przejęcie jeziorka przez miasto na tym etapie,  szanując inicjatywę i w pełni rozumiejąc oczekiwania mieszkańców.  Nie ma potrzeby regulowania stanu prawnego ani odpowiedzialności za ten obszar, bo to jest zrobione. Odpowiedzialnym podmiotem zarówno za jeziorko jak i za rzekę Bukową są Wody Polskie, więc mówimy tu o podzieleniu zadań, co wydaje się na ten moment nie odpowiednim rozwiązaniem dlatego, że jeżeli Państwo wyłączycie jeden element z całego organizmu, na który to element wpływa cały organizm, to naprawę sytuacji nie poprawi ani nie zmieni. Trudno ocenić koszty z jakimi wiąże się to działanie. Od roku jesteśmy w kontakcie z Wodami Polskimi w celu poszukiwania rozwiązań, które ma nadzieję zadowolą wnioskodawców. Wody  Polskie opracowały koncepcję techniczno-kosztową odprowadzenia wód opadowych i roztopowych zlewni , w pełni deklarujemy współpracę.

 

Krzysztof Rudzki, przewodniczący Komitetu Inicjatywy uchwałodawczej ws. powierzenia gminie Miasto Szczecin praw właścicielskich nad Jeziorem Słonecznym – chciałby rozmawiać ponad podziałami  nt. przejęcia jeziorka, jest to inicjatywa społeczna.  Mieszkańcy chętnie podpisywali się pod projektem uchwały, w oszacowaniu kosztów może pomóc jedyna odpowiedzialna jednostka jaką obecnie są Wody Polskie. Chodzi nam o to, by usunąć szkody powstałe po katastrofie ekologicznej - podkreślił.  Zależy nam jednak również i na tym, by w przyszłości utrzymywać jeziorko w dobrej kondycji. Jego stan, nawet przed skażeniem, był tragiczny.  Mieszkańcy uważają, że zbiornikiem na terenie miasta winien  zarządzać organ bliżej związany z mieszkańcami, czyli miasto.  W uchwale jest określony termin do kiedy mamy przejąć jeziorko, jeżeli obciąży to zbyt mocno budżet miasta możemy wprowadzić autopoprawkę.

A. Szotkowska  Zastępca Prezydenta Miasta– odnośnie wielkości kwoty, na dzień sesji był przyjęty szacunek kosztów, wnioskodawcy skupiają się na funkcji rekreacyjnej, jednakże nie zapominajmy o funkcji retencyjnej.

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie- zawiaduje zbiornikiem w imieniu Skarbu Państwa, nawiązując do historii przypomniał, iż w roku 2009 była opracowana koncepcja programowo-przestrzenna zabudowy  rzeki Bukowa  w kooperacji z gminami Kołbaskowo  Szczecin, Dobra wyceniona na 57 mln. zł. , ta koncepcja miała pozwolić na osiągniecie stanu dobrego jakości wód w całej zlewni rzeka Bukowa. W ramach tego zadania wykonano zbiornik retencyjny w Warzymicach co zniwelowało  problem wód opadowych, obecnie koncepcja jest aktualizowana, wszyscy czujemy odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu hydraulicznego, rozumieją inicjatywę mieszkańców i z punktu widzenia formalnego po uzyskaniu zgód jest to możliwe. Obecnie podjęli próbę wpisania rzeki Bukowa, która jest dopływem Odry, do specustawy odrzańskiej, mającej na celu m.in. wprowadzenie systemowych rozwiązań pozwalających na odbudowę zasobów przyrodniczych na Odrze i w jej dorzeczu.  To zapewniłoby finansowanie niezbędnych prac na rzece Bukowa i całej zlewni.  Dyrektor złożył deklarację, że prace nad przywróceniem stanu biologicznego rzeki i jeziorka do poziomu pożądanego cały czas będą kontynuowane.

 

D. Radzimska Dyrektor WGK-   od roku miasto wspólnie z Wodami Polskimi wypracowuje rozwiązania, które powinny przynieść efekty oczekiwane przez mieszkańców Gumieniec. Na bazie  opracowanej kompleksowo koncepcji techniczno - kosztowej pn. „Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej wraz z ochroną przed powodzią terenów gminy Dobra, Kołbaskowo i Szczecin leżących w zlewni rzeki Bukowej”, opracowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, obejmująca zarówno rzekę Bukową wraz z Jeziorem Słonecznym.  Szczecin podjąl szereg działań i tak ZWiK opracował koncepcję odprowadzenia wód deszczowych z ul. Derdowskiego  oraz koncepcję dotycząca wód opadowych,  ZUK opracował koncepcję przepustów wskazanych na ulicach przez mieszkańców miasta i radnych, ZDiTM zlecił  przebudowę przepustów na rzece Bukowej, WGK pozyskuje i weryfikuje pozwolenia wodno-prawne na wyloty. Prace konserwacyjne polegające na bagrowaniu i pogłębieniu były opiniowane z gronem eksperckim, z uwagi na fakt, iż jest zbiornikiem płytkim i ma tendencję do zamulania - załącznik nr 3 do protokołu.

Radny R. Lewandowski– zapytał o szacunek czasowy jaki jest potrzebny do uporządkowania czystości wody na jeziorku, przy założeniu, iż miasto przejmie jeziorko czy to załatwi sprawę?

 

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie– same jeziorko Słoneczne to ok.4-5 mln. zł., wszystko zależy od tego jakie działania techniczne podejmiemy, nie mamy projektu technicznego.

 

Przewodnicząca Komisji  J Balicka- ile kosztuje utrzymanie jeziora przez Wody polskie?

 

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie–informacja sprzed kilku lat to kilkadziesiąt tysięcy– prace utrzymaniowe, nie są utrzymywane w czasie ciągłym tylko wg. potrzeb. Musimy oddzielić prace inwestycyjne od tych działań. Czasowo- ok. dwóch sezonów, czysto teoretyczny przedział.

 

Radny A. Radziwinowicz- podziękował wnioskodawcom, bo każda inicjatywa społeczna wymaga zaangażowania. Uważa, jednak, że to nie jest ten czas. Nawiązał do katastrofy ekologicznej, czy ktoś posiada wiedzę w jaki sposób spłynęły wody pożarnicze do jeziorka poprzez rzeczkę Wierzbiak, potem Bukową, jakie działania podjęto aby uniknąć w przyszłości takiej sytuacji,

 

Przewodnicząca Komisji  J Balicka - czy firma która spowodowała katastrofę zapłaciła odszkodowania, czy podjęto działania aby uzyskać zwrot poniesionych nakładów.

 

A. Szotkowska  Zastępca Prezydenta Miasta- zapewniła, że wszyscy widzimy ten sam cel, przy różnych narzędziach i współpracy różnych służb.

  

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie – nie ma na dzień dzisiejszy  wiedzy czy firma została pociągnięta do wypłaty odszkodowania, przekaże informacje niezwłocznie.

 

Radny L. Duklanowski– problem tego jeziora to sprawa związana z czystością wody w tym jeziorze, czy jest przeprowadzona inwentaryzacja jak wygląda czystość ścieków wprowadzanych do Wierzbaka a w konsekwencji do jeziora. Problem polega na tym, że okoliczne gospodarstwa mieszkalne i zakłady dokonują zrzutu często nieoczyszczonych ścieków i to jezioro jest w takim stopniu zanieczyszczone. Pierwsze bagrowanie, usuwanie z dna tego jeziora różnych nieczystości odbyło się w drugiej kadencji samorządu. Chyba kilka lat temu też taki proces był przeprowadzony  to nic nie da, jeżeli nie rozwiążemy problemu zanieczyszczeń u tego jeziora.

 

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie – nielegalne zrzuty nie są zinwentaryzowane, po stronie miasta jest ich zintensyfikowanie. Niestety ogrody działkowe zrzucają chociażby wody opadowe, które są z pescydydami i chemikaliami, nie wiemy jak wyglądają zrzuty do górnej części Wierzbaka, już zabudowanej. Zgadza się, iż prawidłowa gospodarka na górnym przebiegu rzeki Bukowej jest podstawowym zagadnieniem, którym powinniśmy się zająć.

 

D. Radzimska Dyrektor WGK– poinformowała, iż na terenie gminy są prowadzone akcje w zakresie weryfikacji zbiorników bezodpływowych, na bieżąco weryfikują te kwestie  SM, Policja, Wody Polskie i WiOŚ. Wiele wylotów wymaga aktualizacji, pozyskania pozwoleń wodno-prawnych i jest to sukcesywnie wykonywane,  Wody Polskie wysyłają informację sukcesywnie, która jest analizowana przez jednostki miasta. Nie wszystkie wyloty należą do miasta.

 

Radny J. Posłuszny–  radni, jak powiedział jeden z radnych zajmują  się ta sprawą chyba około 20 lat. Powracamy do tematu zawsze jaka wydarzy się cos złego, apeluje aby po wyborach powrócić do tematu, będą nowe władze, trzeba podjąć działania  z gminą Dobra.  Problem polega na tym, że okoliczne gospodarstwa mieszkalne i zakłady dokonują zrzutu często nieoczyszczonych ścieków i to jezioro jest w takim stopniu zanieczyszczone

 

Michał Durka Dyrektor Wody Polskie – tak jak powiedział wcześniej podjęli próbę wpisania rzeki Bukowa, która jest dopływem Odry, do specustawy odrzańskiej, mającej na celu m.in. wprowadzenie systemowych rozwiązań pozwalających na odbudowę zasobów przyrodniczych na Odrze i w jej dorzeczu.   Dyrektor złożył deklarację, że prace nad przywróceniem stanu biologicznego rzeki i jeziorka do poziomu pożądanego cały czas będą kontynuowane.

 

Marek Duklanowski przewodniczący RO, DyrektorWód Polskich przez okres 4 lat, z Dyrektor Radzimską jako Wody Polskie prowadził korespondencje w sprawie 150 zinwentaryzowanych niewylotów, z działek na rzece Bukowej. Poinformował, iż w roku 2015 roku Rząd Polski podpisał porozumienie ze stroną niemiecką w sprawie utrzymania Odry granicznej, jednym z zadań było wykopanie rynny szerokiej kinety od ujścia Regalica do Babiny, Czepiny, szacowane koszty detonacji urobku,  który byłby zbagrowany  – 500 zł. za tonę, powierzchnia jeziorka Słonecznego 5,5 ha co daje sumę 21 milionów złotych, w poprzednich latach /2019/ były rozmowy z UM, iż bagrowanie powinno przeprowadzić miasto. Chciałby radnym przedstawić wiedzę  którą posiada, bowiem na sesji padło wiele nierzetelnych informacji.   

 

Przewodnicząca Komisji  J Balicka- podziękowała za udział w posiedzeniu, na tym etapie komisja nie będzie głosować nad przedłożonym projektem uchwały.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radny  R. Lewandowski – prosi aby na jednym z kolejnych ulic zając się tematem ul. Zaściankowej bezpieczeństwo ruchu




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/02/07
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2024/03/13 11:37:07
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2024/03/13 11:37:07 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/02/21 12:46:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/02/08 11:44:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/02/07 10:11:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/02/07 10:04:41 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/02/07 09:58:08 Nowa pozycja