PROTOKÓŁ NR 0012.8.61.2023
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH, SPORTU I MŁODZIEŻY
Z DNIA 23 MARCA 2023 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Patryk Jaskulski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 2.03.2023 r. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał w sprawach:
- 65/23 - zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych, - 16/23 - przyjęcia zasad korzystania z obiektów sportowych położonych na terenie jednostek funkcjonujących w ramach systemu oświaty, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, oraz powierzenia Prezydentowi Miasta Szczecin uprawnień do ustalania wysokości opłat za korzystanie z tych obiektów. |
4. | Omówienie wyników otwartego konkursu ofert "Organizacja imprez sportowo – rekreacyjnych na terenie Gminy Miasto Szczecin". |
5. | Zmiany w statutach rad osiedli. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 2.03.2023 r.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 2.03.2023 r.
Za - 8 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał w sprawach:
- 65/23 - zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych,
- 16/23 - przyjęcia zasad korzystania z obiektów sportowych położonych na terenie jednostek funkcjonujących w ramach systemu oświaty, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, oraz powierzenia Prezydentowi Miasta Szczecin uprawnień do ustalania wysokości opłat za korzystanie z tych obiektów.
- 16/23 - przyjęcia zasad korzystania z obiektów sportowych położonych na terenie jednostek funkcjonujących w ramach systemu oświaty, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, oraz powierzenia Prezydentowi Miasta Szczecin uprawnień do ustalania wysokości opłat za korzystanie z tych obiektów
Dariusz Saramak – Animator – omówił funkcjonowanie Orlików oraz przedstawił pracę animatorów. Wyraził opinię, że każdy mieszkaniec powinien mieć dostęp do Orlików niezależnie od statusu materialnego. Przypomniał, że takie było ich pierwotne założenie. Wprowadzenie odpłatności za korzystanie z Orlików będzie miało negatywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. W obecnej trudnej sytuacji wielu rodziców nie będzie stać na opłacenie zajęć dla dzieci. Odnosząc się do argumentacji Miasta dotyczącej zwrócił uwagę, że animator prowadząc zajęcia odpowiada za obiekt i jego funkcjonowanie. Animatorzy dbają o Orliki i pilnują, żeby były użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Podkreślił znaczenie zajęć na Orlikach dla integrowania lokalnej społeczności.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – wyraził uznanie dla pracy animatorów. Przypomniał, że Komisja dyskutowała już o przedmiotowym projekcie uchwały. Zwracając się do przedstawicieli UM zapytał, czy projekt uchwały uległ zmianie od tamtego czasu?
Grzegorz Janowski – Zastępca Dyrektora WOś – poinformował, że projekt uchwały nie uległ zmianie. Wyjaśnił, że doprecyzowanie kwestii odpłatności nastąpi w zarządzeniu Prezydenta.
Radny Przemysław Słowik – zapytał, czy znane są zapisy, które miałyby zostać wprowadzone zarządzeniem Prezydenta? Wyraził obawę co do funkcjonowania Orlików po przyjęciu uchwały w przedłożonej formie. Zwrócił uwagę, że poziom biurokracji może sparaliżować ich działanie. Poprosił o wyjaśnienie, ile Orlików objęłaby uchwała?
Grzegorz Janowski – Zastępca Dyrektora WOś – wyjaśnił, że zmiany w stosunku do obowiązującej uchwały są kosmetyczne. Celem uchwały jest unormowanie działań organizowanych przez inne podmioty. Wyjaśnił, że projekt uchwały odnosi się do obiektów przy szkołach – ok. 120 obiektów.
Radny Przemysław Słowik – zwrócił uwagę, że zgodnie z obowiązującą uchwałą dyrektorzy mogą pobierać opłaty za zajęcia organizowane przez inne podmioty. Zapytał o możliwość wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat (np. w formie automatów). Zapytał, dlaczego Miasto nie starało się o dofinansowanie programu animatorów sportowych?
Grzegorz Janowski – Zastępca Dyrektora WOś – wyjaśnił, że aplikowanie o środki wiązałoby się z koniecznością zadeklarowania, że obiekty będą udostępniane nieodpłatnie. Ponadto należałoby zabezpieczyć 50% płacy dla animatorów. Odnosząc się do pytania o możliwość elektronizacji systemu poboru opłat wyjaśnił, że wiąże się on z dodatkowymi wydatkami, ponadto wymaga czasu. Przypomniał, że intencją nie jest zamknięcie boisk, ale doprecyzowanie uchwały z 2004 r. w kontekście odpłatności podmiotów zewnętrznych.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – zwrócił uwagę, że w dyskusji pojawia się argument mówiący o doprecyzowaniu zapisów w zarządzeniu Prezydenta. Radni nie widzieli jednak projektu tego zarządzenia. Zapytał, czy znane są stawki, jakie miałyby zostać wprowadzone zarządzeniem Prezydenta?
Grzegorz Janowski – Zastępca Dyrektora WOś – wyjaśnił, że stawki nie zostały jeszcze ustalone. Poinformował, że szkoły mają cenniki, jednak nie obejmują one boisk.
Radny Łukasz Kadłubowski – zwrócił uwagę, że dyskusja staje się bezprzedmiotowa, ponieważ po ostatniej dyskusji w projekcie uchwały nie zostały wprowadzone żadne zmiany.
Radny Mirosław Żylik – zwrócił uwagę, że każda szkoła powinna pobierać opłaty, ponieważ odpowiada za te obiekty i ich utrzymanie. Ta uchwała ma przede wszystkim pomóc dyrektorom w zarządzaniu Orlikami.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – zaproponował głosowanie nad negatywnym zaopiniowaniem projektu uchwały wraz z wnioskiem o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad sesji.
Wobec braku głosów ze strony Radnych Przewodniczący przeszedł do głosowania.
Głosowanie nad negatywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 16/23 ws. przyjęcia zasad korzystania z obiektów sportowych położonych na terenie jednostek funkcjonujących w ramach systemu oświaty, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, oraz powierzenia Prezydentowi Miasta Szczecin uprawnień do ustalania wysokości opłat za korzystanie z tych obiektów wraz z wnioskiem o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad sesji w dn. 28.03.2023 r.
Za – 5, przeciw – 3, wstrzym. - 0
Wniosek stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – zaproponował wystosowanie do Prezydenta dezyderatu w celu zabezpieczenia w budżecie Miasta na 2024 r. środków na zatrudnienie animatorów na obiektach sportowych typu „orlik”.
Wobec braku głosów ze strony Radnych Przewodniczący przeszedł do głosowania.
Głosowanie nad skierowaniem do Prezydenta dezyderatu w celu zabezpieczenia w budżecie Miasta na 2024 r. środków na zatrudnienie animatorów na obiektach sportowych typu „orlik”
Za – 5, przeciw – 3, wstrzym. - 0
Dezyderat stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
- 65/23 - zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych
Magdalena Błaszczyk – Dyrektor BDO – omówiła projekt uchwały zgodnie z jego treścią i uzasadnieniem. Poinformowała, że uchwała pośrednio wynika także z pozytywnie rozpatrzonej przez RM petycji, która wpłynęła w styczniu 2022 r.
Radny Przemysław Słowik – wyraził opinię, że minimalne liczba mieszkańców powinna być zmniejszona do 200 (§ 9 ust. 1 pkt 1). Ponadto w procedowaniu wniosku powinny być uwzględnione preferencje wnioskodawcy co do wyboru formy konsultacji (dodanie w § 14 ust. 2 „z uwzględnieniem preferencji wnioskodawcy”).
Magdalena Błaszczyk – Dyrektor BDO – wyjaśniała, że proponowane zapisy muszą zostać sprawdzone pod względem prawnym.
Radny Mirosław Żylik – zgodził się z przedmówcą, że 400 podpisów mieszkańców to zbyt dużo.
Radny Marcin Biskupski – zwrócił uwagę na kwestię obowiązku przeprowadzenia konsultacji na wniosek Komisji lub grupy 4 radnych. Wyraził opinię, że w projekcie uchwały powinien znaleźć się ten zapis, ponieważ był on wprowadzony jako zmiana do obowiązującej uchwały.
Magdalena Błaszczyk – Dyrektor BDO – poinformowała, że powyższa kwestia była konsultowana z radcą prawnym i możliwe, że została ona zabezpieczona w projekcie uchwały, tylko innymi zapisami.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – podsumowując zaproponował skierowanie do Prezydenta wniosku o wprowadzenie w formie autopoprawki następujących zmian:
- zmniejszenie wymaganej liczby mieszkańców do 200 (§ 9 ust. 1 pkt 1),
- wprowadzenie zapisu: "W przypadku wystąpienia z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie, w której zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa niezbędne jest prowadzenie konsultacji społecznych, Prezydent nie może odmówić przeprowadzenia konsultacji społecznych, gdy z wnioskiem spełniającym wymogi określone w § 9 wystąpi podmiot, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2. W takim przypadku wniosek spełniający wymogi określone w § 9 ust. 2 rozpatrywany jest w terminie 5 dni.”
- wprowadzenie zapisu o uwzględnieniu preferencji wnioskodawcy przy wyborze formy konsultacji (w § 14 ust. 2 dodaje się "z uwzględnieniem preferencji wnioskodawcy").
Wobec braku dalszych głosów ze strony Radnych Przewodniczący przeszedł do głosowania.
Głosowanie nad skierowaniem do Prezydenta wniosku o wprowadzenie w formie autopoprawki powyższych zmian w projekcie uchwały nr 65/23 ws. zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych
Za – 7 (jednogłośnie)
Wniosek stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 65/23 ws. zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych (w przypadku wprowadzenia powyższych zmian)
Za – 7 (jednogłośnie)
Ad. pkt. 4.
Omówienie wyników otwartego konkursu ofert "Organizacja imprez sportowo – rekreacyjnych na terenie Gminy Miasto Szczecin".
Krzysztof Kupis – Dyrektor WS – przedstawił informacje dotyczące otwartego konkursu ofert (Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie GMS) – załącznik nr 6 do protokołu. Omówił rozstrzygnięcie konkursu – załącznik nr 7 do protokołu.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – poprosił o przekazanie kalendarza imprez sportowych (przekazano – załącznik nr 8 do protokołu).
Ad. pkt. 5.
Zmiany w statutach rad osiedli.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – poinformował o przekazaniu materiałów, które stanowią załącznik nr 9 do protokołu.
Radny Przemysław Słowik – wyraził opinię, że poważniejsze zmiany w statutach powinny pozostać w kompetencjach Rady Miasta kolejnej kadencji. Zaproponował, aby zmiana ograniczała się do wydłużenia kadencji.
Radny Łukasz Kadłubowski – zwrócił uwagę, że poza długością kadencji niektóre kwestie nie budzą wątpliwości (np. kwestia przyjęcia mandatu) i one powinny być procedowane teraz.
Radny Mirosław Żylik – wyraził opinię, że kwestie najpilniejsze dla funkcjonowania RO powinny być procedowane już teraz.
Przewodniczący Patryk Jaskulski – zapowiedział powrót tego tematu pod obrady Komisji.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Musiał Podinspektor BRM | Patryk Jaskulski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2023/03/15
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Musiał
- dnia:
- 2023/04/13 14:31:49
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Musiał | 2023/04/13 14:31:49 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/23 11:06:20 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/21 08:53:58 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/16 11:19:17 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/16 11:07:49 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2023/03/15 14:13:33 | Nowa pozycja |