przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.26.2020
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 22 STYCZNIA 2020 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał:
- 1/20 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej zabudowanej, będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie przy ul. Gryfińskiej 137, stanowiącej działkę nr 40/6 z obrębu 4038,
- 2/20 - wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży udziału w nieruchomości, położonej w Szczecinie, przy ul. Inwalidzkiej,
- 13/20 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum -Plac Odrodzenia 3” w Szczecinie,
- 14/20 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Drzetowo – Grabowo – Łady” w Szczecinie.
4. Zapoznanie się z korespondencją.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji złożył wniosek o poszerzenie porządku obrad o opiniowanie projektu uchwały nr 17/2020.

Ww. wniosek został przyjęty w wyniku głosowania: za-10; przeciw-0; wstrzym.-0.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.


 

Protokół z posiedzenia w dniu 11 grudnia 2019 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-10; przeciw-0; wstrzym.-0.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał:


- 1/20 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej zabudowanej, będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie przy ul. Gryfińskiej 137, stanowiącej działkę nr 40/6 z obrębu 4038,

Wprowadzenia dokonała Danuta Chłap Kierownik Referatu ds. prywatyzacji nieruchomości gruntowych Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Radny Witold Dąbrowski zapytał na czym polega samowola budowlana.

Anna Szotkowska Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedziała, że nie doszło do odbioru inwestycji i dopuszczenia do korzystania.

Wobec powyższego Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 1/20.

- 2/20 - wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży udziału w nieruchomości, położonej w Szczecinie, przy ul. Inwalidzkiej,

Wprowadzenia dokonał Przemysław Taraciński Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości. Omówił projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 2/20.

- 13/20 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum -Plac Odrodzenia 3” w Szczecinie,

Wprowadzenie dokonała Zofia Fiuk – Dymek Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Anna Sokołowska Kierownik Zespołu Urbanistycznego Śródmieście Zachód w BPPM szczegółowo omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Radny Przemysław Słowik stwierdził, że na ul. Rayskiego jest bardzo dobra zmiana. Zapytał czy taki sam zapis można wprowadzić na ul. Monte Cassino dla terenu elementarnego S.C.2024.KDD.

Katarzyna Krauze Kierownik Zespołu Komunikacji w BPPM odpowiedziała, że na tym obszarze został wzmocniony ciąg pieszo – jezdny. Dodała, że na wysokości sklepu Społem zlokalizowany jest parking, do którego należy zapewnić dojazd.

Przemysław Słowik zauważył, że istnieje możliwość zapisania w planie deptaku. Zaproponował, aby z tej możliwości skorzystać. Dodał, że to nie będzie obowiązek a możliwość.

Radny Jan Posłuszny stwierdził, że był zaangażowany w negocjacje z restauratorami. Cieszy się, że z ich strony nie ma do tego planu żadnych uwag. Uważa, że przyjęcie tego planu jest bardzo istotne dla tych restauratorów. Nie można przedłużać z uchwaleniem tego planu. Dodał też, że plan porządkuje wiele kwestii, np. wygląd ogródków letnich. Powiedział, że plan był długo w uzgodnieniach.

Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji zauważył, że część restauratorów dostosowywała się z montażem i demontażem przedogródków na okres zimowy. Stworzono plan, który był w uzgodnieniach, który reguluje te kwestie, wszyscy zgodzili się na ujednolicone przedogródki.

Radny Łukasz Kadłubowski zapytał o teren Al. Wojska Polskiego 33 – dlaczego zgadzamy się na powiększenie powierzchni zabudowy.

Dominika Jackowski Wiceprzewodnicząca Komisji dlaczego zwiększamy do 24 m, nie próbujemy  zrobić spadkowej linii. Zapytała czy tych zapisów nie można sformułować inaczej, np. spadziowej linii kamienic od frontu. Zapytała również kiedy było uzgodnienie do planu.

Zofia Fiuk – Dymek odpowiedziała, że projekt przed wyłożeniem jest rozsyłany radnym. Wówczas jest idealny moment na składanie wniosków.

Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji zauważył, że dla radnych dobrym zwyczajem było organizowanie spotkań w celu omówienia i wyłożenia planów.

Jan Posłuszny zaproponował, aby wrócić do takiego działania. Złożył wniosek formalny o reaktywację zespołu do prezentacji planu przed jego wyłożeniem dla radnych RM i przedstawicieli rad osiedli.

Komisja w wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 przyjęła ww. wniosek.

Przemysław Słowik nalegał, aby w planie znalazł się zapis o przeznaczeniu terenu S.C.2024.KDD jako drogi publicznej – ulicy dojazdowej z dopuszczeniem przekształcenia w publicznie dostępny ciąg pieszy.

Anna Sokołowska zaproponowała, aby był to ciąg pieszo – jezdny.

Przemysław Słowik przychylił się do tej sugestii.

Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji zaproponował, aby wniosek został przyjęty w formie autopoprawki Biura Planowania Przestrzennego Miasta, jeżeli nie kłóci się to z procedurą uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Komisja przez aklamację przyjęła tę propozycję.

Wobec powyższego Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji zaproponował, aby odstąpić od opiniowania projektu uchwały nr 13/20

Komisja przez aklamację przyjęła tę propozycję.

- 14/20 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Drzetowo – Grabowo – Łady” w Szczecinie.

Wprowadzenie dokonała Angelika Szerniewicz – Kwas Generalny Projektant w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 14/20.

-17/20 - zgłoszenia kandydatów do składu Społecznej Komisji Mieszkaniowej

Anna Szotkowska dokonała wprowadzenia. Powiedziała, że po 3 osoby zgłaszają Kluby Rady Miasta oraz 3 osoby przeznaczone są dla przedstawicieli Stowarzyszeń.

Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania: za-5, przeciw-1, wstrzym.-1 pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 17/20.


Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z korespondencją.


Komisja zapoznała się z korespondencją w następujących sprawach:

  • Zał. 3 informacją WUiAB nt. stacji bazowych z dnia 9.12.2019 r.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Dominika Jackowski zaproponowała, aby w warunkach zabudowy, przetargu wpisywać zapis zobowiązujący dewelopera do wybudowania czy udostepnienia swojego lokalu na potrzeby przedszkola czy żłobka dla 60 dzieci i przekazania takiego pomieszczenia dla miasta. Chodzi o teren przy ul. Przygodnej, jest to bardzo cenna działka.

Anna Szotkowska stwierdziła, że ma to swoje konsekwencje finansowe. Lokalizacje żłobków opiniowane są przez Wydział Spraw Społecznych. Dodała, że gdzie można, tam miasto tworzy żłobki.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2020/01/15
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2020/02/19 12:44:01
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2020/02/19 12:44:01 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2020/02/13 12:39:14 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2020/01/16 11:15:59 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2020/01/16 11:03:53 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2020/01/15 10:40:29 Nowa pozycja