PROTOKÓŁ NR 0012.12.66.2024
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY I PROMOCJI
Z DNIA 15 KWIETNIA 2024 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:15
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Rekomendowanie kandydatów do: Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2023, Nagrody Artystycznej za całokształt działalności, Nagrody Artystycznej za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury, które miały miejsce w roku 2023 oraz do tytułu Mecenasa Kultury za 2023 rok. |
4. | Głosowanie nad wnioskiem w spr. wyłonienia w trybie bezprzetargowym operatora Kina Pionier. |
5. | Opiniowanie projektu uchwały Nr 57/24 zmieniającej uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub ujętym w gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze miasta Szczecin |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
P. Słowik – zaproponował, by po dokonaniu wyboru osób nominowanych do Nagród Artystycznych i tytułu Mecenasa Kultury zaopiniować projekt uchwały nr 57/24 - zmieniającej uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub ujętym w gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze miasta Szczecin.
Powyższe zostało przyjęte przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu18.03.24 przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Rekomendowanie kandydatów do: Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2023, Nagrody Artystycznej za całokształt działalności, Nagrody Artystycznej za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury, które miały miejsce w roku 2023 oraz do tytułu Mecenasa Kultury za 2023 rok.
D. Serwa – Dyrektor Wydziału Kultury - przekazała informacje nt. zgłoszeń kandydatów do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2023 (załącznik nr 3 do protokołu), do Nagrody Artystycznej za całokształt działalności (załącznik nr 4 do protokołu), Nagrody Artystycznej za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury, które miały miejsce w roku 2023 (załącznik nr 5 do protokołu) oraz do tytułu Mecenasa Kultury Szczecina za 2023 rok (załącznik nr 6 do protokołu).
Następnie prof. D. Dyczewski przedstawił rekomendacje Prezydenckiej Rady Kultury kandydatów zgłoszonych do nagród.
Następnie wybrano radnego M. Ussarza oraz radnego R. Stankiewicza do składu Komisji Skrutacyjnej oraz przeprowadzono tajne głosowania, w wyniku których rekomendowano kandydatów do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2023:
-- Olgę Adamską,
- Sylwię Fabiańczyk,
- Katarzynę Szeszycką.
Do Nagrody Artystycznej za całokształt działalności nominowani zostali:
- - Stanisław Biżek,
- Jacek Piątkowski,
- Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.
Do Nagrody Artystycznej za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury, które miały miejsce w roku 2023 nominowano:
- Chór Politechniki Morskiej,
- Olgę Dąbkiewicz
Do tytułu Mecenasa Kultury Szczecina za 2023 rok rekomendowano:
- Off Marina Developer - Marcin Raubo,
- Sanprobi Sp. z o.o. Sp.k.
Wyniki powyższych głosowań stanowią załącznik nr 7 do protokołu.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 57/24 zmieniającej uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub ujętym w gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze miasta Szczecin
E. Dominiak – Górska – Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków – omówiła projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
W głosowaniu: za – jednogłośnie, ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.
Ad. pkt. 5.
Głosowanie nad wnioskiem w spr. wyłonienia w trybie bezprzetargowym operatora Kina Pionier.
L. Rogaś – Zastępca Prezydenta Miasta - rekomendowała Stowarzyszenie Kin Studyjnych do dalszego prowadzenia Kina Pionier. Daje ono gwarancję, że zgodnie z naszymi oczekiwaniami to kino nadal będzie miało taki charakter jak do tej pory. Stowarzyszenie ma rekomendację Ministerstwa Kultury, Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz dotychczasowego właściciela p. Miśkiewicza.
M. Gabryszewska – Prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych – przedstawiła historię Stowarzyszenia, jego misję, strukturę, filary działalności, zasady finansowania oraz propozycję prowadzenia Kina Pionier 1907 (materiał stanowi załącznik nr 8 do protokołu).
E. Łongiewska – Wijas – poprosiła o wyjaśnienie nieścisłości: w piśmie od p. Wiceprezydent jest prośba o zajęcie stanowiska w sprawie oddania w najem lokalu, w porządku obrad jest głosowanie nad wnioskiem w spr. wyłonienia operatora kina. To są dwie różne kwestie. Radna prosi też o informację: w ofercie jest zapis o tym, że kasjerzy/ bileterzy zatrudnieni będą na umowach cywilno-prawnych. Czy dzisiaj oni też tak pracują
M. Gabryszewska – tak i jest to dość powszechna praktyka. Ekipa zajmująca się bieżącą obsługą to są w znakomitej większości studenci i dla nich ta forma zatrudnienia jest najdogodniejsza
E. Łongiewska – Wijas - czy poza umową najmu będzie zawierana umowa na powierzenie operatorstwa? Oferta pokazana przez Stowarzyszenie jest bardzo ogólnej natury. To jest ostatnie posiedzenie Komisji Kultury tej kadencji. Czy nie powinna tego opiniować Komisja Kultury przyszłej kadencji? 5-letniej, podobnie jak umowa powierzenia. Racjonalnie podchodząc do tematu wydaje się, że to przyszła rada i przyszła komisja powinna podjąć tą decyzję.
P. Słowik – ciągłość samorządu jest jednym z najważniejszych elementów stanowienia państwa. Tu jest ona zachowana. Kolejna kadencja będzie to zadanie kontrolować i weryfikować. Istotny jest tu czas. Wiedzieliśmy, że od 1 maja kino będzie przejęte przez Miasto. Zależy nam na ciągłości, na tym by kino nie zaprzestało działalności. Oczekiwanie na Komisję Kultury kolejnej kadencji niewątpliwie doprowadzi do przerwy w działalności kina.
U. Pańka – to Rada tej kadencji rozpoczęła proces i ona powinna go zakończyć. Nie możemy radnym kolejnej kadencji pozostawiać do rozpatrzenia sprawy, z którą będą się od początku zapoznawać.
J. Balicka – przypomniała, że w grudniu ub. roku podjęto decyzję o zakupie Kina Pionier. Trzeba sprawę jak najszybciej zakończyć i podpisać umowę. Nawiązując do wypowiedzi p. Gabryszewskiej zapytała o remont pomieszczeń kina. Kiedy ma być robiony?
M. Gabryszewska – kwestia remontu zależy od możliwości budżetowych Miasta. Miasto jako właściciel jest odpowiedzialne za remont generalny budynku. My jako operator odpowiadamy za to, by jego bieżąca działalność sama się finansowała. Myślę, że jest to możliwe, ale konieczny jest tu generalny remont. Jednak zamkniecie kina na czas remontu może okazać się rozwiązaniem niekorzystnym dla kina. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie niezbędnych napraw tak, by spokojnie przygotować się do generalnego remontu.
L. Rogaś - odpowiadając na pytanie radnej E. Łongiewskiej – Wijas wyjaśniła, że będzie to dwa w jednym: chcemy przekazać kino, które jednak jest lokalem w trybie uchwały w spr. zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi. Natomiast najemca będzie miał zapisy w umowie dot. prowadzenia kina.
E. Łongiewska – Wijas - zapytała o szacowane koszty remontu.
L. Rogaś – po uzyskaniu pozytywnych opinii Komisji Kultury i Komisji Budownictwa zorganizujemy spotkanie z dotychczasowym właścicielem, by ustalić wszystkie szczegóły dot. m. in. remontów niezbędnych do przeprowadzenia. Nie chcemy zamykać kina. Chcemy teraz wykonać prace niezbędne i sukcesywnie poprawiać stan budynku.
E. Łongiewska – Wijas - poinformowała, że przy pełnej przychylności dla Stowarzyszenia, wstrzyma się od głosu. Jej zdaniem nagły pośpiech jest tu niepotrzebny.
P. Bartnik – kiedyś część pokazów festiwalowych Berlinale, była pokazywana w Pionierze. Czy nie warto do tego wrócić? Zapytał też o pomysł na ściągnięcie do kina ludzi młodych, takich którzy do kina chodzą rzadko.
M. Gabryszewska – zadanie jest trudne, po okresie pandemii chęć uczestniczenia w pokazach filmowych ludzi młodych jest mniejsza. Pomysłem na to są wydarzenia, spotkania z ciekawymi ludźmi. To pomysł na sukces, który jednak wymaga sporych nakładów finansowych i dużej pracy.
Wobec braku dalszych głosów w dyskusji przewodniczący P. Słowik poddał pod głosowane wniosek o przekazanie Kina Pionier w zarządzanie Stowarzyszeniu Kin Studyjnych.
W głosowaniu: za – 8, przeciw – 0, wstrzym. – 1 Komisja zaopiniowała ww. wniosek pozytywnie..
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Przemysław Słowik |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2024/04/08
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2024/05/07 07:45:49
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2024/05/07 07:45:49 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2024/04/22 11:49:09 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2024/04/15 09:50:29 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2024/04/08 09:18:00 | Nowa pozycja |