PROTOKÓŁ NR 0012.12.41.2022
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY I PROMOCJI
Z DNIA 4 LIPCA 2022 ROKU
Początek posiedzenia - 14:30
Zakończenie posiedzenia - 15:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Prezentacja wniosku dot. Europejskiej Stolicy Kultury 2029. |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Prezentacja wniosku dot. Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
R. Bajena – przedstawił ideę ubiegania się Miasta Szczecin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029 (załącznik nr 3 do protokołu).
P. Słowik – zapytał, czy są jakieś pomysły na wspólne ubieganie się o ten tytuł np. z innymi miastami?
R. Bajena – powiedział, że jest dużo różnych partnerów, twórców i podmiotów, których nie ma jeszcze na liście wnioskodawców. Liczy na to, że w miesiącach wakacyjnych będzie można uzyskać listy intencyjne zarówno ze strony gmin polskich jak i miast takich jak Ryga, Wilno, Berlin czy Pilzno.
U. Pańka – radna uczestniczyła w procesie poprzedniej aplikacji o tytuł ESK. Do konsultacji, tworzenia i omawiania zaproszono ogromne grono. Ze strony radnych była wielka przychylność i praca każdej instytucji. Sam proces ubiegania się o ten tytuł był wielką inspiracją. Warto zainspirować się ówczesnymi działaniami. Powiedziała, że będzie popierać inicjatywę aplikowania o tytuł ESK.
J. Balicka –poparła inicjatywę przedstawioną przez p. Bajenę. Jednocześnie, jako członek Komisji Budżetu zapytała, o jakich środkach finansowych mówimy? Czy któreś z dużych miast Polski zgłosiło już swój akces do ESK? Jeśli nie, to czy przyczyną tego mogą być ogromne pieniądze, jakie trzeba będzie w to przedsięwzięcie zaangażować?
P. Jaskulski – poparł inicjatywę, wymieniając nowopowstałe instytucje kultury w Szczecinie. Uznał, że każda złotówka wydana na promocję miasta poprzez kulturę zwróci się wielokrotnie i przysłuży rozwojowi miasta. Warunkiem jest przygotowanie bardzo dobrej oferty.
R. Bajena – wyjaśnił, że współpraca z Pilznem toczyła się poza staraniami Szczecina o tytuł ESK. Z tego czasu pozostały do dziś kontakty z osobami, które wówczas ten tytuł dla Pilzna zdobyły. Ad. środki finansowe – nie muszą być bardzo spektakularne na samym początku tych starań. Ad. inne miasta startujące do konkursu – tego jeszcze dziś nie wiadomo. Konkurs zostanie ogłoszony przez ministerstwo na początku przyszłego roku.
P. Bartnik – przypomniał, że poprzednia koncepcja przy staraniach o tytuł ESK zakładała Szczecin jako stolicę regionu transgranicznego. Przypomniał też historię ubiegania się o ten tytuł w 2016 roku. Jego zdaniem rzeczą niezbędną w tym procesie jest zachować konsensus do końca i do końca być razem w realizacji pomysłu.
L. Rogaś – Zastępca Prezydenta Miasta – powiedziała, że Szczecin zasługuje na tytuł ESK. Mamy bogatą i różnorodną ofert i to nie podlega dyskusji. Musimy mieć jednak świadomość, że od strony organizacyjnej i finansowej jest to ogromny wysiłek. Wymaga to dyskusji, mocno poszerzonej, z udziałem m.in. Kolegium Prezydenckiego, Komisji Kultury ale i środowisk. Dopóki nie będziemy znali warunków finansowych i opinii środowiska, nie możemy podejmować żadnych decyzji, nawet na tym wstępnym etapie. Jeżeli w budżecie ma się pojawić nowa pozycja, to musi zostać wyceniona. W 2016 roku było to 2,4 mln zł w skali jednego tylko roku. Jeżeli ma to być wspólny wysiłek całego środowiska, to nie ma dziś instytucji, która podejmie się przygotowania wniosku. Być może po raz kolejny należy powołać dedykowaną do tego instytucję.
J. Leszczyńska – cieszy się z propozycji p. Bajeny. Środowisko jest zróżnicowane ale i chętne, by jeszcze raz zawalczyć i to bardzo pozytywny sygnał. Jednak dziś, kiedy instytucje kultury borykają się z brakiem środków, szukają ich na opłacenie kolejnych faktur, my rozważamy utworzenie kolejnej instytucji i szukanie pieniędzy na przygotowania do ESK2029. Największa jej obawa jest związana z budżetem. Zauważyła też, że w przedłożonym materiale brak jest opinii instytucji kultury. Ich głoś z pewnością byłby cenny.
R. Bajena – powiedział, że lista osób i instytucji popierających wniosek jest szersza. Oczywiście jest do uzupełnienia. Ad. propozycja utworzenia odrębnej instytucji uważa, że jest Dom Skandynawski czy Inkubator Kultury, które robią szereg projektów międzynarodowych to są podmioty, które mogą rzetelnie pracować nad bardzo dobrze przygotowanym wnioskiem o tytuł ESK.
P. Bartnik – uznał, ze do sprawy należy podejść poważnie. Trzeba założyć od początku, że chcemy ten konkurs wygrać. Nie ma sensu robić zabawę dla zabawy. Szkoda naszych pieniędzy i prestiżu miasta na działania pozorowane.
U. Pańka – jej zdaniem potrzebna jest nowa instytucja kultury, bądź osoba koordynująca projektem. Musi być osoba lub instytucja, która stworzy projekt i będzie nim koordynować, będzie współpracować z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem biznesowym. To musi być dokładnie opisany i zabudżetowany projekt.
R. Bajena – powiedział, że pierwszy etap konkursu to wypełnienie krótkiego, ok. 60 stronicowego wniosku. Po przejściu do kolejnego etapu byłby czas o pomyśleniu o specjalnym podmiocie/ instytucji, która będzie miała 2 lata czasu na przygotowanie aplikacji i zbudowanie tej drugiej tury. Nawiązał też do Pilzna, które uzyskało tytuł ESK: miasto dysponowało budżetem stanowiącym ułamek tego, co zaplanowano w budżecie Szczecina, a grupa inicjatywna liczyła ok. 5 osób – zapaleńców, którzy byli motorem przygotowania tej aplikacji. Siła nie jest w zbytnim formalizowaniu tego. Sam proces, solidaryzowanie się ludzi sprzyja temu, że będzie to bardziej otwarte.
P. Słowik – podsumowując dyskusję powiedział, że mamy b. dużo energii względem tego pomysłu, ale i głos rozsądku, który przypomina o kwestiach finansowych. Zaproponował, że po przygotowaniu bardziej rozbudowanego projektu/ wniosku Komisja wróci do tematu na sali sesyjnej. Na spotkanie zaprosimy środowiska i zaangażowane osoby i będziemy wówczas mówić o większych konkretach. Zgodził się, że pierwszy etap nie jest mocno kosztowny, ale musimy być przygotowani na etap drugi. Także i finansowo.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Przemysław Słowik |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2022/07/01
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2022/10/18 12:24:31
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2022/10/18 12:24:31 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2022/07/01 09:07:34 | Nowa pozycja |