przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.1.5.2019
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I ROZWOJU
Z DNIA 15 STYCZNIA 2019 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Ciąg dalszy dyskusji z dn. 08.01.19 nt. projektu budżetu Miasta w sferze "ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami".
4. Omówienie projektu budżetu Miasta na rok 2019 - sfery:
- Transport i komunikacja,
- Kultura fizyczna, turystyka i rekreacja,
- Działalność promocyjna i współpraca międzynarodowa,
- Rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
5. Opiniowanie projektów uchwał o numerach:
- 272/18 w spr. budżetu Miasta na 2019 rok,
- 273/18 w spr. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2019 rok i lata następne,
- 2/19 w spr.uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023,
- 3/19 w spr. utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie,
- 7/19 w spr. określenia warunków udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.01.19przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Ciąg dalszy dyskusji z dn. 08.01.19 nt. projektu budżetu Miasta w sferze "ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami".


J. Bondar – Architekt Miasta – przedstawił wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania, które padły na ostatnim posiedzeniu Komisji (załącznik nr 3 do protokołu).


Ad. pkt. 4.
Omówienie projektu budżetu Miasta na rok 2019 - sfery:
- Transport i komunikacja,
- Kultura fizyczna, turystyka i rekreacja,
- Działalność promocyjna i współpraca międzynarodowa,
- Rozwój społeczeństwa obywatelskiego.


Transport i komunikacja

Obecni na sali dysponenci omówili wydatki bieżące i majątkowe zaplanowane w sferze „Transport i komunikacja”: str. 420-423, 470-476 projektu budżetu Miasta na rok 2019.

Ł. Kadłubowski – zapytał, czy rozważane jest uruchomienie transportu „na żądanie” np. na Os. Bukowo. Zapytał także o analizę potoków pasażerskich: czy została wykonana?

R. Tumielewicz – Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego –zapewnił, że jeśli taki wniosek wpłynie, będzie analizowany. Na dziś nie rozważano takiego rozwiązania. Trzeba pamiętać, ze wiąże się to z dodatkowymi środkami. Ad. analiza potoków pasażerskich powiedział, że jest to robione cały czas. Zarząd ma swoje obserwacje, wie gdzie kursy są mocno obciążone, a gdzie zainteresowanie jest mniejsze. Starają się na bieżąco to weryfikować. „Nie wydajemy tego w formie dokumentu.”

E. Łongiewska – Wijas – zapytała, czy będzie budowana droga rowerowa na odcinku od Kijewa do Jezierzyc?

M. Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – powiedział, że ta droga jest planowana i wstępnie zaprojektowana. Miasto szuka na to środków. Nie ma tego zadania w WPRS. „Za rok o tej porze będziemy o tym dyskutować”.

P. Bartnik – wymienił wszystkie inwestycje zaplanowane na al. Wojska Polskiego. Zapytał, z czego wynika ich kumulacja?

M. Przepiera – przypomniał, że jest to najdłuższa ulica w Szczecinie, stąd tak wiele zadań koniecznych do wykonania. Wszystkie one są to inwestycje unijne. Kumulacja wynika z perspektywy unijnej.

Ł. Kadłubowski – zapytał o ul. Hożą: radny ma duże wątpliwości, co do błędów w dokumentacji projektowej. Zwrócił uwagę na ul. Huculską: umowa została podpisana 3 m-ce temu i nic się nie dzieje. Zapytał też o ul. Andersena: skąd zmniejszenie środków na tym zadaniu?

B. Kowalewska – Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich – ad. ul. Huculska poinformowała, że wykonawca deklaruje zakończenie zadania w terminie i ma jeszcze na to czas.

M. Przepiera – wyjaśnił, że przy zadaniu „ul. Hoża” jest bardzo dużo pracy przy kanalizacji deszczowej stąd być może wątpliwości, co do dokumentacji projektowej. Ad.  zadanie „ul. Andersena” - kwota jest dostosowana do możliwości finansowych: zmniejszenie jest adekwatne do wykupu gruntów.

E. Łongiewska – Wijas – zapytała, czy dla ronda przy ul. Granitowej przewidziano ruch rowerów? Czy Podjuchy i zdroje będą skomunikowane rowerowo?

M. Przepiera – potwierdził, że rondo będzie miało ruch rowerowy. „Robimy na razie jedynie Węzeł Granitowa. Rozwiązania rowerowe na tej inwestycji będą”.

M. Szyszko – zapytał, czy jest tam zabezpieczenie na węzeł przesiadkowy?

M. Przepiera – potwierdził, że jest zabezpieczona na to kwota.

Kultura fizyczna i rekreacja

Obecni na sali dysponenci omówili wydatki bieżące i majątkowe zaplanowane w sferze „Kultura fizyczna i rekreacja”: str. 379-384, 450-456 projektu budżetu Miasta na rok 2019.

J. Balicka – zapytała o Teatr Letni.

M. Przepiera – poinformował, że w tym roku będzie ogłoszony przetarg na realizację, w tej chwili kończą się prace projektowe.

P. Bartnik – powiedział, że kwota, jaką przeznaczamy na gimnastykę sportową to ogromne pieniądze. Dyscyplina sportu jest niszowa. Duże emocje budzą sporty profesjonalne. Tam idą b. duże pieniądze. Szczecin jest miastem, w którym mamy b. dużo drużyn ekstraklasowych. Trzeba podjąć decyzję o tym, co będzie naszym priorytetem.

Działalność promocyjna i współpraca międzynarodowa

E. Łongiewska – Wijas – przypomniała, że w 2015 roku przeniesiono Wydział Promocji do Szczecińskiej Agencji Artystycznej, wraz z zadaniami. Zapytała, jaki jest rozdział środków? Czym się kieruje Miasto delegując pewne zadania do SAA, a pozostawiając pozostałe Wydziałowi Sportu czy Żegludze Szczecińskiej?

M. Przepiera – nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

P. Bartnik – poprosił o informacje nt. stadionu na ul. Krygiera.

M. Przepiera – poinformował, że w drugim przetargu jest jedna oferta, z kwotą wyższą od zakładanej. Aby zrealizować to zadanie konieczne jest zwiększenie budżetu. Odpowiednia autopoprawka została przygotowana i jest zbilansowana. Komisja Sportu dyskutowała nad tą zmianą i zaopiniowała ją pozytywnie. „Prosimy o zgodę na zwiększenie budżetu, podpisanie zgody i realizację inwestycji”.

M. Szyszko – poinformował, że prywatni udziałowcy są zainteresowani zakupem udziałów Spółce Akcyjnej „Pogoń”. Zapytał, czy w tej dyskusji nie należy zapoczątkować takiego wątku, by klub bardziej otworzył się i na tych akcjonariuszy?

E. Łongiewska – Wijas - zapytała, jakie są przewidywane koszty utrzymania stadionu?

M. Przepiera – powiedział, że szacunkowe koszty będą dwa razy większe jak dziś. Ale liczymy, że zrównoważą to przychody.

P. Bartnik – zapytał, kiedy będzie pierwszy mecz na nowym stadionie?

M. Przepiera – powiedział, że przewidywany termin to koniec 2022 roku.

R. Stankiewicz – nawiązał do zadania „Plaża Mieleńska”. Powiedział, że jest to istotna inwestycja dla Szczecina. Zaprotestował przeciwko zmniejszeniu środków na realizację tego zadania.

M. Przepiera – powiedział, że zadanie nie zostało zdjęte, te środki zostały jedynie przesunięte. Zadeklarował odrębne spotkanie z radnym w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego

Obecni na sali dysponenci omówili wydatki bieżące i majątkowe zaplanowane w sferze „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”: str. 415-419, 468-469 projektu budżetu Miasta na rok 2019.

Ł. Kadłubowski – powiedział, że środki na działalność Rad Osiedli od lat są niezmienione. Zapytał, czy jest zaplanowana waloryzacja?

A. Ciszewska – wyjaśniła, że Wydział zna plany finansowe Rad Osiedli, widzi jak są wydawane środki. To temat do dyskusji. Kwestia poszczególnych rad i potrzeb.

M. Szyszko – powiedział, że wzięcie na siebie przez Miasto kosztów utrzymania lokali rekompensuje brak zwiększenia budżetów Rad Osiedli.


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał o numerach:
- 272/18 w spr. budżetu Miasta na 2019 rok,
- 273/18 w spr. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2019 rok i lata następne,
- 2/19 w spr.uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023,
- 3/19 w spr. utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie,
- 7/19 w spr. określenia warunków udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.


Projekt uchwały Nr 3/19 w spr. utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą Szczecińskie Inwestycje Miejskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie

M. Przepiera – omówił projekt uchwały. Podkreślił, że organizowane w tej chwili nabory na stanowiska urzędnicze w Wydziale Inwestycji Miejskich kończą się niepowodzeniami. Nie ma chętnych do pracy za pieniądze oferowane przez Miasto.

P. Bartnik – powiedział, że należy zadać pytanie o zabezpieczenie majątku Miasta. Jest to jednak wyprowadzenie.

Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 3/19.

W głosowaniu: za – jednogłośnie, Komisja zaopiniowała go pozytywnie.

Projekt uchwały Nr 9/19 w spr. określenia warunków udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

M. Latkowska – Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że cena wykupu zależy od wielu czynników. Opłata za użytkowanie wieczyste generalnie jest pochodną od wartości nieruchomości.

Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 7/19.

W głosowaniu: za – 3, przeciw – 0, wstrzym – 1, Komisja zaopiniowała go pozytywnie.

Projekty uchwał o numerach: 272/18, 273/18 oraz 2/19 zaopiniowane zostaną na kolejnym posiedzeniu Komisji.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2019/01/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2019/03/05 11:48:48
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2019/03/05 11:48:48 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/01/25 11:48:19 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/01/10 12:28:55 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/01/10 11:54:22 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/01/10 11:47:29 Nowa pozycja