przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.67.2023
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 24 KWIETNIA 2023 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Spotkanie z Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie - podsumowanie działań w roku ubiegłym, perspektywy na najbliższe lata.
4. Sprawy różne i wolne wnioski - korespondencja.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania; za - 9 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  22 marca 2023.


Ad. pkt. 3.
Spotkanie z Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie - podsumowanie działań w roku ubiegłym, perspektywy na najbliższe lata.


mł. bryg. Jacek Cyburt p.o. Komendanta  Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie– dziękując za zaproszenie przedstawił sprawozdanie  z działalności straży pożarnej w roku 2022, stanowi załącznik nr 3 do protokołu.Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie dysponowała na dzień 31.12.2022 303 etatami funkcjonariuszy PSP oraz 14 etatami pracowników cywilnych.Oprócz szeregu różnych działań nie tylko związanych z gaszeniem pożarów straż pomagała w usunięciu skutków silnych wiatrów w styczniu 2022 roku, była zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy, pomoc uchodźcom na granicy Polsko – Ukraińskiej, wsparła działania we Francji, a także działania na Odrze. Przeprowadzono 168 czynności kontrolno-rozpoznawczych; skontrolowano 170 obiektów, stwierdzono 642 nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych a także działania związane z prewencją społeczną na terenie miasta Szczecin w 2022 r.Potrzeby zmiana lokalizacji JRG nr 1 oraz KM PSP z ul. Grodzkiej w okolice ul. 26 Kwietnia / etap opracowania dokumentacji projektowej dla nowej siedziby Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4  KM PSP w Szczecinie koszt 223 860,00 tysiące złotych/.

Radny W. Dzikowski- podziękował za sprawozdanie i obecność liczy na współpracę z komisją tak jak miało to miejsce do tej pory.

Radny W. Dąbrowski- - wyraził uznanie dla szerokiego spektrum działalności straży, zapytał o podnośnik służący min. zabezpieczeniu najwyższego budynku miasta, czy staraż otrzymała już taki specjalistyczny sprzęt? Czy remonty JRG nr 2 i JRG nr 3 są zamknięte?  na jakim etapie są rozmowy z miastem w zakresie przeniesienia JRG nr 1 oraz KM PSP z ul. Grodzkiej w okolice ul. 26 Kwietnia? W imieniu zarządców nieruchomości zgłosił problem braku możliwości egzekwowania przez nich mandatów dla lokatorów pozostawiających na strychach i innych miejscach ogólnodostępnych swoich  rzeczy stwarzających zagrożenie ppoż. Czy straż nie może ich mandatować tylko upominać wspólnoty i ich zarządców, a oni dalej nie mają podstaw prawnych do rozwiązania problemu.

J. Cyburt-  jest zakupiony nowy podnośnik, obecnie odbywają się szkolenia operatorów, JRG nr 2 – starają się dokończyć remont własnymi środkami i pracą, JRG nr 3 – jest zakończona kompleksowo. Zmiana lokalizacji JRG nr 1 w okolice ul. 26 Kwietnia – jest na etapie rozmów z miastem jak wspomniał opracowano dokumentację projektową dla nowej siedziby, w sprawie przepisów dla zarządców skontaktuje się z radcą prawnym jak można rozwiązać problem.

Radny W. Dąbrowski- proponuje , aby w zamianę lokalizacji JRG nr 1 w okolice ul. 26 Kwietnia  włączyła się komisja – zaprosić BPPM na jakim etapie zmiana planu?

Radny W. Dzikowski- zapytał czy straż jest przygotowana do gaszenia samochodów elektrycznych.

J. Cyburt-  temat jest znany, długotrwałym procesem jest chłodzenie samej baterii samochodu, są nowe techniki analizują temat.

Przewodniczący Komisji B. Baran – jakiej pomocy straż pożarna oczekuje od komisji?

J. Cyburt- podziękował za dotychczasowe wsparcie finansowane, każda pomoc jest mile widziana.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski - korespondencja.


Przewodniczący Klubu Radnych KO Ł. Tyszler w imieniu klubu radnych chciałby wnieść pod obrady komisji projekt uchwały w sprawie nadania nazwy urzędowej placowi w mieście Szczecinie „plac 4 czerwca 1989 r.dla placu usytuowanego na działce  nr 12/12 z obrębu ewidencyjnego nr 1084. Położenie placu jest na Łasztowni.

Przewodniczący Komisji B. Baran poddał pod głosowanie poszerzenie porządku obrad opiniowanie ww. projektu uchwały KO

Przewodniczący Klubu PiS M. Pawlicki -poinformował, iż jako klub nie będą brali udziału w głosowaniu nad projektem uchwały /zbyt poźno dowiedzieli się o tym fakcie, ponadto w dniu dzisiejszym mają posiedzenie klubu i  podejmą stanowisko/.

Komisja w wyniku głosowania ; za- 5 , przeciw-0, wstrzym.- 4  przyjęła wniosek

Przewodniczący Komisji B. Baran poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania nazwy urzędowej placowi w mieście Szczecinie

Komisja w wyniku głosowania; za- 5 ,przeciw- 0,  wstrzym.-0,  zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały – 4 osoby nie brały udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Komisji poinformował o  piśmie mieszkanki zamieszkałej na al. Wojska Polskiego w Szczecinie, które stanowi uwagi w zakresie przestrzegania porządku publicznego – załącznik nr 4 do protokołu. Pismo jest wielowątkowe.

Radny W. Dzikowski– wnosi o przekazanie pisma do Prezydenta  w zakresie przestrzegania porządku publicznego  celem przeanalizowania, zajęcia stanowiska i udzielenia odpowiedzi zainteresowanej a w odpisie komisji. Niestety problem dotyczy kultury podróżnych, przepisy są jednak trudne do wyegzekwowania.

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.

Ł. Tyszler- problemem jest  korzystanie  z komunikacji miejskiej w sposób kulturalny Jest to ważny temat, jest to temat edukacji młodego człowieka.

Radny B. Baran  problemem jest palenie na przystankach komunikacji miejskiej, mamy uchwałę, jednakże prawo jest nieegzekwowane.

Radny  M. Pawlicki – może zasugerujmy akcję edukacyjną.

Radny W. Dąbrowski- popiera pomysł, może akcje edukacyjne w szkołach. Zaprośmy merytorycznego Prezydenta celem przedyskutowania problemu edukacji najmłodszych.

K. Mechliński Komendant SM- w ramach posiadanych sił i środków wysyłamy patrole, zarówno na przystanki miejskie jak i w środkach komunikacji miejskiej. Edukacja jest najważniejsza.

Radny B. Baran- kolejnym tematem jest kultura zachowań na pasażu Bogusława.

Radna S. Biernat- czy nie zasadne jest rozważenie założenia na bulwarach  ozdobnej bariery oddzielającej  deptak od wody , tak aby  uniknąć skoków do wody, jest to głos mieszkańców.

Sz. Stempiński Pełnomocnik Prezydenta ds. Bezpieczeństwa- otworzenie bulwarów miało zbliżyć ludzi do wody, czy założenie barier nie spowoduje, iż młodzi ludzie będą sobie stawiać przeszkody aby je pokonać i skoczyć do wody. Mamy przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości  mamy uchwałę Rady Miasta  o zakazie palenia na przystankach problemem jest ich egzekucja, zbyt mało strażników miejskich na 1 mieszkańca miasta.  

M. Pieczykolan Dyrektor WZKiOL - sytuacja na bulwarach jest monitorowana przez WOPR.

Radna M. Myśliwiec- prosi o wzmożenie kontroli w parkach i miejscach publicznych wobec osób wypuszczających groźne psy bez smyczy

Ponadto Komisja poinformowała wnioskodawcę, że złożony przez niego  wniosek o nadanie  nazwy ulicy  przy  ul. Borsuczej  w Szczecinie   nie spełnia wymogów formalnych  zgodnie z wymogami Uchwały Rady Miasta Nr XXVI/772/21 z dn. 23.02.2021 r. w sprawie procedury nadawania i zmian nazw ulic, placów i parków w Szczecinie – pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2023/04/12
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2023/05/15 13:20:49
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2023/05/15 13:20:49 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/24 14:13:57 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/12 13:10:41 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/12 12:32:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/12 12:23:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/12 12:19:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2023/04/12 12:15:57 Nowa pozycja