przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. przystanków komunikacji „Wernyhory”

Numer: 1469
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2014/03/31

Przy skrzyżowaniu ul. Wernyhory i Mickiewicza / Żołnierskiej znajdują się przystanki „Wernyhory”. Wg badań przeprowadzonych w roku 2011 na wszystkich przystankach rozlokowanych wokół skrzyżowania, a noszących wspólne miano „Wernyhory” wymiana pasażerska wynosiła ponad 12 tys. osób w ciągu dnia roboczego. Dawało to przystankowi ósme miejsce pod względem wymiany pasażerskiej w całym Szczecinie spośród niemal pięciuset przystanków i jednocześnie drugie spośród przystanków położonych poza śródmieściem.

1. Przystanek „Wernyhory 11” (identyfikator: 30311).
Na przystanku tym znajdują się dwa funkcjonujące punkty handlowe, choć jeszcze przed dwoma laty stały tam trzy kioski. Usunięciem jednego z nich należy chyba tłumaczyć fatalny stan nawierzchni na przystanku.

Kompletnie zdegradowana nawierzchnia przystanku Wernyhory 11.

To miejsce wygląda jak by miało być częścią dzielnicy slumsów, a nie przylegało do reprezentacyjnego przecież Pogodna. Na niewielkim przecież obszarze znajdują się różne rodzaje nawierzchni – od bitumicznej przez betonową po zwykłą klepiskową. Gdzieniegdzie egzystują fragmenty zniszczonego trawnika. Na przystanku znajduje się jedna niewielka wiata, która w godzinach popołudniowych nie zaspokaja potrzeb pasażerów. Wiata została w ostatnich tygodniach wymieniona, choć poprzednia (uwidoczniona zresztą na zdjęciu) była w dobrym stanie. Ewentualna wymiana jej, jeśli już, mogła skutkować większym rozmiarem wiaty, która dla dużej ilości pasażerów byłaby odpowiednia. Niestety wymieniono wiatę na praktycznie taką samą pod względem wielkości, choć – raz jeszcze warto to powtórzyć, poprzednia nie domagała się wcale, ze względu na stopień zużycia, wymiany.

Otoczenie jednego z głównych przystanków komunikacji w mieście.

2. Przystanek „Wernyhory 21” (identyfikator: 30321) i „Wernyhory 22” (identyfikator: 30322).
Przystanek ten posiada dwa perony dla pasażerów, przy których zatrzymują się tramwaje linii 5 i 7. Oba mają długość ponad 70 metrów, jednak jedynie do jednego z nich (południowy – kierunek: do centrum miasta) prowadzi legalne przejście dla pieszych z ulicy Somosierry. Ulica ta stanowi ważny ciąg pieszy dla mieszkańców os. Somosierry i terenów sąsiednich i to nią idzie większość pasażerów zmierzających z i do przystanku. Peron północny (przystanek w kierunku Krzekowa) nie posiada legalnego najkrótszego wejścia w ul. Somosierry. Pasażerowie jednak, skracając drogę, przechodzą w sposób nielegalny i przez nierówny teren do przejścia dla pieszych przy ul. Somosierry.
Doskonale jest to widoczne, kiedy zalega śnieg.

W miejscu, gdzie przechodzą pasażerowie do jednego z peronów winno funkcjonować legalne przejście.
Taki stan rzeczy nie jest dogodnym rozwiązaniem dla pieszych i powinien ulec zmianie. W Warszawie czy Poznaniu i wielu innych miastach zachodniej Europy rozwiązania z podwójnym dojściem do przystanków funkcjonują z powodzeniem. W Szczecinie, wydaje się, że tylko w tym jednym przypadku mamy do czynienia z takim rozwiązaniem i nawet tutaj jest to zastosowane w sposób połowiczny i niewystarczający.
W związku z powyższym proszę o informacje:

  1. Jakie opłaty miesięczne są pobierane od właścicieli punktów handlowych położonych przy przystanku „Wernyhory 11”?
  2. Kiedy nawierzchnia chodnika na przystanku zostanie wyremontowana, a w konsekwencji ujednolicona?
  3. Czy można oczekiwać na właściwe i kompleksowe zagospodarowanie tego terenu (Wernyhory 11)? Rozumie się przez to przygotowanie spójnej koncepcji dla całego terenu oraz opracowanie projektów ewentualnych pawilonów handlowych w tym miejscu?
  4. Czy Gmina Miasto Szczecin podjęła rozmowy z podmiotem odpowiedzialnym za mur znajdujący się od razu za chodnikiem? Czy podjęto rozmowy z właścicielem budynku położonego vis a vis przystanku (bezpośrednio przy przystanku „Wernyhory 12”)? Stan elewacji tego budynku jest również nie do przyjęcia.
  5. Kiedy nastąpi udogodnienie w postaci umożliwienia bezpośredniego przejścia pieszym z przystanku „Wernyhory 22” do skrzyżowania z ul. Somosierry? Prace wymagałyby jedynie usunięcia płotu oddzielającego torowisko i ułożenia nawierzchni betonowej między torami dokładnie w tym miejscu: http://goo.gl/maps/biu2Z. Jaki byłby orientacyjny koszt robocizny dla takich prac? Materiały znajdują się z pewnością w depozycie ZDiTM.


Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2014/04/15 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/03/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/03/31 09:41:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/03/31 09:41:07 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2014/03/31 09:39:58 nowa pozycja