Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014
Dot. Szczecińskiego Roweru Miejskiego
Numer: 1509Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2014/05/06
Proszę o ustosunkowanie się do poniższego pisma w sprawie Szczecińskiego Roweru Miejskiego, które otrzymałam od jednego z mieszkańców Szczecina. Swego czasu (w 2011 r.) przedstawiłam swoje wątpliwości, co do nieprawidłowości przy budowie Centrum Żeglarskiego, także na podstawie maila od mieszkańca. Zostało to zlekceważone przez prezydenta Szczecina, co skutkuje obecnie olbrzymimi stratami dla nas, mieszkańców Szczecina.
Treść maila w sprawie potwierdza moje obawy, co do sposobu, w jaki spółka miejska NIOL sp. z o.o. próbuje na siłę podpisać umowę z wykonawcą zlecenia na wykonanie zadania Szczeciński Rower Miejski – bez rozwiania jakże istotnych wątpliwości. Po raz kolejny powtarzam: to będzie decyzja polityczna, a nie racjonalna i sensowna.
Poniżej treść tego maila:
„Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi informacjami na temat perturbacji związanych z wyborem wykonawcy, który miałby przygotować i uruchomić system wypożyczalni pt. Szczeciński Rower Miejski, zwracamy się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na niniejsze postępowanie prowadzone przez miejską spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne i na wybieranych partnerów do realizacji tego zadania.
Po ponad 7 tygodniach od wybrania wykonawcy, firma Enigma, która miała podpisać umowę na dostarczenie Roweru Miejskiego, wycofała i nie przystąpiła do podpisania umowy z NiOL. NiOL z kolei poinformował, że przystąpił do rozmów z kolejnym oferentem - firmą BikeU i planuje z nią po długim weekendzie (być może nawet dzisiaj lub jutro) podpisać umowę.
Problem polega na tym, że BikeU Sp. z o.o. póki co jest firmą nieposiadającą podobnie jak Enigma KOMPLETNIE ŻADNEGO doświadczenia w dostarczaniu systemów rowerów miejskich. Dodatkowo ostatnio wyszło na jaw, że firma BikeU została WYKLUCZONA w jednym z przetargów w Toruniu za FAŁSZOWANIE dokumentów!
"Zarzuty potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza, która wykluczyła z przetargu firmy BikeU i WiM System Warżała i Mac. - Pierwsza z nich przedstawiła referencje z działalności w Grecji, które - jak okazało się po przełożeniu ich przez tłumacza przysięgłego - zostały celowo i świadomie zafałszowane - wyjaśnia Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka prasowa KIO":
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130801/TORUN01/130809974
Czy władze miasta znają fakty i firmują współpracę z takimi firmami?
Przedstawiciel firmy BikeU, która jak widać ma już niechlubną historię z fałszowaniem dokumentów, w wypowiedzi dla szczecińskiej Gazeta.pl co prawda uspokajał nas, że „przeszkodą w realizacji Szczecińskiego Roweru Miejskiego nie będzie to, że firma wygrała podobny przetarg w Krakowie. - Mamy wystarczająco duży potencjał, by realizować podobne zlecenia w kilku dużych miastach jednocześnie - zapewnił", ale z doniesień w krakowskich mediach wynika, że firma ta ZOSTAŁA ODSUNIĘTA od realizacji kontraktu na system KMK Bike i przedstawiciele zamawiającego wręcz zastanawiają się nad WYPOWIEDZENIEM UMOWY firmie BikeU:
Dodatkowo na stronach internetowych Krakowa czytamy w komunikacie sprzed 4 dni, że "W Krakowie można korzystać z rowerów miejskich. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, przy wsparciu największego operatora Rowerów Miejskich w Polsce - firmy Nextbike, zapewnia mieszkańcom miasta system wypożyczalni – 29 stacji i 230 rowerów":
http://krakow.pl/aktualnosci/102021,202,komunikat,start_kmk_bike.html
wygląda więc na to, że w Krakowie to ktoś inny realizuje projekt, a nie BikeU?
Ani słowa o BikeU!!! Kto nas, mieszkańców Szczecina zatem OKŁAMUJE?
Chyba warto dokładniej przyjrzeć się przetargowi na Szczeciński Rower Miejski, żeby nie okazało się za kilka tygodni czy miesięcy, że wykonawca nie podołał wyznaczonemu zadaniu, albo wykonał go skandalicznie i z wieloma wadami i usterkami. Głośno ostatnio o tworzącym się w wielkich bólach systemie roweru miejskiego w Toruniu. Wykonawca bez odpowiedniego doświadczenia stworzył bubel, o którym mówi się już, że to najbardziej pechowa inwestycja ostatnich lat, a miasto rozważa nawet zerwanie umowy! Czy chcemy uczyć się na błędach własnych, czy może lepiej cudzych?
http://nowosci.com.pl/308651,Torunski-Rower-Miejski-w-opalach-Rosnie-liczba-wandalizmow.html
Naprawdę warto 3 razy się zastanowić, zanim podpisze się umowę na Szczeciński Rower Miejski, bo skutki mogą być równie opłakane jak w Toruniu. Poza tym jest to projekt wybrany w zeszłym roku przez mieszkańców naszego miasta, powinien być więc otoczony szczególną opieką! Być może warto przeprowadzić jakiś szybki audyt projektu przed podpisaniem umowy? Skoro wydłużono procedurę podpisania umowy z pierwszym wykonawcą do 7 tygodni, to chyba możemy, a wręcz powinniśmy dać sobie jeszcze 1-2 tygodnie na zbadanie dokumentów oraz doświadczenia wykonawców, żeby nie okazało się po wakacjach, że wydano nasze, wspólne pieniądze, a Szczecińskiego Roweru Miejskiego nie ma, albo jest ale z wadami i błędami.
Liczymy - ja i spore grono moich znajomych, a myślę również że jakaś część mieszkańców Szczecina - na odzew z Państwa strony i niedopuszczenie do wykonania fuszerki za publiczne pieniądze!
Paweł Piotrowski
pawel-piotrowski@gazeta.pl
Szczecin, 05.05.2014r. „
Interpelujący Radni:
Nazwisko i Imię | Nazwa klubu |
---|---|
Jacyna-Witt Małgorzata | Niezrzeszony |
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wydział merytoryczny | Odpowiadający | Data odpowiedzi | Odpowiedź w terminie? |
---|---|---|---|
Wydział Gospodarki Komunalnej | Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka | 2014/05/29 | Nie |