Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014
Dot. miejsc parkingowych na oddawanej do użytku inwestycji polegającej na przebudowie ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem okolic szpitala przy ul. Arkońskiej.
Numer: 893Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2012/12/03
Lada dzień zostanie oddany do użytkowania przebudowany odcinek ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej. Dotychczasową brukowaną nawierzchnię zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Zaplanowano uspokojenie ruchu poprzez poprowadzenie pasa autobusowo-tramwajowego (PAT) w środkowej części jezdni. Jednocześnie na przystankach tramwajowych umożliwiono łatwiejsze wysiadanie pasażerom poprzez wyniesienie jezdni i stworzenie w ten sposób peronów.
Trzeba przy tym zauważyć, że oczywiście ulica zyskała w wymiarze estetycznym, w wielu sytuacjach jest zwyczajnie wygodniej (równa nawierzchnia dla kierowców, lepiej oznakowane przejścia dla pieszych, droga rowerowa dla rowerzystów i ułatwienia dla komunikacji miejskiej), ale pewne rozwiązania są mocno dyskusyjne.
Wiele kontrowersji wzbudza przede wszystkim wyniesienie okolic przystanków. Znając zachowanie kierowców na ul. Wierzbowej w Szczecinie, gdzie przyjęto rozwiązanie ze źle umieszczonymi progami zwalniającymi, łatwo założyć, że podobne zachowanie będzie miało miejsce i na ul. Arkońskiej oraz Niemierzyńskiej. Zmiana pasa ruchu przez kierowców będzie łamaniem przepisów i jednocześnie stworzeniem dodatkowego zagrożenia w ruchu, jednak niemożliwym jest postawienie przy każdym z takich miejsc patrolu policji czy Straży Miejskiej. Dodatkowo wyznaczenie PAT-a na 1-kilometrowym odcinku ul. Arkońskiej, czyli faktycznie wprowadzenie zakazu wyprzedzania, będzie powodowało, że wyprzedzenie pojazdu poruszającego się zdecydowanie wolniej (jadący 15 km/h kierowca szukający miejsca parkingowego), będzie zwyczajnie niemożliwe.
Przy przebudowie nie wzięto również pod uwagę potrzeby umiejscowienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Przed przebudową funkcjonowały choćby miejsca w okolicy szpitala przy ul. Arkońskiej zlokalizowane bezpośrednio przy ogrodzeniu szpitala. Dodatkowo było możliwe parkowanie na chodnikach. Po przebudowie miejsca te zginęły. Zatem panujący już wcześniej deficyt miejsc parkingowych wyrażający się choćby nieuporządkowanym parkowaniem na ul. Bułgarskiej, obecnie jeszcze się pogłębił. To bardzo zła tendencja.
Podobnie sytuacja wyglądać będzie na zabudowanym odcinku ul. Niemierzyńskiej. Wcześniej samochody mogły parkować na chodnikach i częściowo na jezdni. I tak to w rzeczywistości wyglądało. Już po przebudowie jednak, choć ten odcinek do użytkowania nie jest ciągle oddany i obowiązuje na nim zakaz ruchu (nota bene nie respektowany przez nikogo), widać, że parkujące samochody zwyczajnie się nie mieszczą na wyznaczonych miejscach parkingowych i będą łamać przepisy. Jednocześnie wątpliwym wydaje się taka organizacja ruchu, która na odcinku od skrzyżowania z ul. Krasińskiego do skrzyżowania z ul. Lenartowicza (w kierunku pętli tramwajowej Las Arkoński) przewiduje dwa pasy ruchu nie wprowadzając jednocześnie zakazu zatrzymywania. Skutkiem tego prawy pas najprawdopodobniej notorycznie będzie zajęty przez parkujące pojazdy, a lewy jednocześnie będzie służył do jazdy. Rozsądniejszym wydawałoby się wyznaczenie jednego pasa do ruchu przy wydzieleniu miejsc parkingowych (np. w formie zatok parkingowych) na prawym pasie. Takie rozwiązanie z pewnością byłoby czytelniejsze.
W związku z powyższym proszę o informacje:
1. Czy jest możliwa rezygnacja z przyjętych w ciągu ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej rozwiązań (wydzielony PAT i wyniesienia przy przystankach), które będą generowały zagrożenie w ruchu?
2. Jaki jest cel realizacji takiego założenia, kiedy mówiło się wielokrotnie wcześniej, że doprowadzenie tzw. obwodnicy śródmiejskiej do ul. Arkońskiej i brak kontynuacji inwestycji w latach następnych choćby do „węzła Łękno”, będzie skompensowane przebudową w szeroką przelotową arterię ul. Arkońskiej?
3. Czy jest możliwe wydzielenie dodatkowych miejsc parkingowych w bezpośredniej bliskości szpitala przy ul. Arkońskiej?
4. Czy jest możliwa zmiana organizacji ruchu na opisanym wyżej odcinku ul. Niemierzyńskiej wraz z przywróceniem koniecznych do normalnej egzystencji mieszkańców miejsc parkingowych?
Interpelujący Radni:
Nazwisko i Imię | Nazwa klubu |
---|---|
Duklanowski Marek | Prawo i Sprawiedliwość |
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wydział merytoryczny | Odpowiadający | Data odpowiedzi | Odpowiedź w terminie? |
---|---|---|---|
Wydział Gospodarki Komunalnej | Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka | 2012/12/21 | Nie |