przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. umieszczania flag narodowych na pojazdach komunikacji miejskiej

Numer: 1063
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2013/05/10

26 kwietnia i 9 maja 2013 r. dało się zaobserwować na pojazdach komunikacji miejskiej (26 kwietnia na autobusach i tramwajach, 9 maja najprawdopodobniej jedynie na tramwajach) umieszczone małe flagi bało-czerwone.
Od dawna wiadomo, że data 26 kwietnia, funkcjonująca dawniej jako tzw. „rocznica wyzwolenia Szczecina”, datą żadnego wyzwolenia nie jest. Po pierwsze, nie ma mowy o jakimkolwiek „wyzwoleniu”, po drugie – data dla Polaków jest co najmniej mało istotna (pierwsi przedstawiciele władz polskich dotarli do Szczecina 2 dni później, a miasto przejęto dopiero 5 lipca) i wreszcie data ta nieodparcie rodzi wspomnienia dawnych czasów, kiedy świętem tym (Rocznicą Wyzwolenia Szczecina) ewidentnie gloryfikowano Armię Czerwoną, niosącą Polakom de facto nie wyzwolenie, ale kolejne dziesięciolecia zniewolenia wyrażające się setkami tysięcy pomordowanych i więzionych, zarówno na terenie Polski jaki i ZSRR.
Dzień ten to też dzień, który obchodzony jest w formie uroczystej na Cmentarzu Centralnym. W oficjalnym zaproszeniu na nie była mowa o „upamiętnieniu wydarzeń”.
Również data 9 maja budzi pewne kontrowersje. I jeśli miałoby chodzić o tzw. Dzień Zwycięstwa, to przecież w całej niemal Europie, w tym również w Polsce, jest on obchodzony 8 maja. Wobec powyższego proszę o udzielenie informacji:
1. Dlaczego na pojazdach komunikacji miejskiej 26 kwietnia i 9 maja umieszczone były flagi narodowe? Jakie daty chciano w ten sposób uczcić?
2. Jaki jest sens upamiętniania w oficjalnych obchodach daty 26 kwietnia? Co autor zaproszenia miał na myśli pisząc o „wydarzeniach”, które należy „upamiętnić”? O jakie „wydarzenia” dokładnie chodziło?
3. Czy w obu przypadkach zachodzi potrzeba czczenia wątpliwych historycznie dat poprzez umieszczanie na pojazdach komunikacji zbiorowej flag biało-czerwonych?
4. Czy istnieje jakiś kanon dat, w których na pojazdach komunikacji miejskiej umieszcza się biało-czerwone flagi? Jakie daty on obejmuje (proszę o podanie)?



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2013/05/20 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/05/10, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/05/10 09:33:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/05/10 09:33:22 nowa pozycja