przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015

Numer: 1488
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2014/04/29

Zgodnie z harmonogramem Realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 przyjętego uchwałą XVlII/514/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. Prezydent Miasta Szczecina, poprzez upoważnionych przez siebie urzędników, powinien w roku 2013 zrealizować następujące zadania:

1. Do końca marca 2014 roku przygotować informację o realizacji Programu za 2013 rok i przedłożyć ją Radzie Miasta (pkt.5.5).

Panie Prezydencie, jaka jest przyczyna nie wywiązania się przez Pana z obowiązku nałożonego przez Radę Miasta w określonym terminie?

2. Do 15 maja każdego roku Pan Prezydent powinien przesłać właściwemu ministrowi do spraw zdrowia lub wskazanemu przez niego podmiotowi roczne sprawozdanie z wykonania zadań ujętych w sprawozdaniu.

Panie Prezydencie, czy przesłał Pan takie informacje do 15 maja 2013 roku z realizacji zadań za 2012 rok?

3. Zgodnie z przedstawionym Radnym Miasta Szczecin Raportem z Wykonania Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na Lata 2011-2015 dla Gminy Miasto Szczecin za rok 2013 wynika, iż w tym okresie zrealizowano następujące zadania:

pkt. III 1) Realizacja Lokalnego programu rozwoju zróżnicowanych form wspierania zatrudnienia i przedsiębiorczości społecznej dostosowanych do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi (zadnie nr 2.3.3 harmonogramu). Jak wynika z przedstawionych informacji w 2013 roku odbyły się 2 spotkania z pracodawcami. Ponadto dowiadujemy się, że w ramach realizacji Programu zarejestrowały się 154 osoby z zaburzeniami psychicznymi, 39 na skutek działań PUP podjęło pracę lub inne zatrudnienie, 9 osób rozpoczęło staż zawodowy, 2 osoby odbyły szkolenia zawodowe.

Panie Prezydencie czy gdyby nie było w Szczecinie tego Programu, to powyższych czynności podległy Panu Powiatowy Urząd Pracy nie realizowałby? Czy potrzebna jest uchwała Rady Miasta do rejestrowania, szkolenia, zatrudniania osób niepełnosprawnych w Szczecinie? Czy bez tej uchwały osoby niepełnosprawne byłyby pozbawione w Szczecinie podstawowych praw?

pkt. III 2) Realizacja Lokalnego programu poszerzania, zróżnicowania i unowocześniania pomocy i oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie pomocy bytowej, mieszkaniowej, stacjonarnej i samopomocy środowiskowej na lata 2012-2015 dla Gminy Miasto Szczecina (zadanie nr 2.2.2 harmonogramu). Jak wynika z przedstawionych informacji w 2013, w ramach działań z zakresu interwencji kryzysowej wsparciem objęto 774 osoby, ponadto ze środowiskowych form wsparcia skorzystało 198 osób (oczekujących na miejsce 31), ze specjalistycznych usług opiekuńczych skorzystały 52 osoby, w warsztatach terapii zajęciowej wzięło udział 135 osób, na umieszczenie w DPS dla osób przewlekle psychicznie chorych oczekuje 78 osób, 5 osób z niepełnosprawnością intelektualną korzysta z. mieszkania chronionego.

Na podstawie tych informacji, pytam:

  1. Panie Prezydencie, czy przed podjęciem ww. uchwały Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - Dział Interwencji Kryzysowej nie przyjmował osób chorych psychicznie? Czy to dopiero dzięki temu Programowi osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wsparcie MOPR-u?
  2. Czy dzięki Programowi powstały Środowiskowe Domy Samopomocy? Czy to dzięki realizacji Programu osoby niepełnosprawne mogą z nich korzystać? Tylko proszę nie mówić, że powstał Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Tartacznej, albowiem zarówno on jak i pozostałe jego części składowe utworzono wcześniej i funkcjonowały w strukturach Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wł. Broniewskiego i Romera, a w roku 2013 zostały jedynie wyłączone jako odrębna jednostka organizacyjna Miasta, ze znaczną szkodą dla poziomu świadczonych usług, blokując jednocześnie możliwość tworzenia w nich nowych miejsc (zgodnie z Raportem w kolejce czeka 31 osób, a utworzenie tego SDS-u, zgodnie z obowiązującym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy, powoduje, że nie można zwiększyć liczby uczestników, gdyż 120 osób to maksymalna liczba, a podobno taka jest obecnie).
  3. Czy specjalistyczne usługi opiekuńcze nie były wcześniej realizowane?
  4. Czy WTZ-ty powstały w związku z realizacją Programu? Od kiedy działają WTZ-ty? Czy w 2013 roku utworzono nowe miejsca?
  5. Panie Prezydencie, czy prawdą jest, że 78 osób posiada decyzję administracyjną kierującą do DPSu dla osób przewlekle psychiczne chorych, wydaną z Pana upoważnienia, a niewykonaną jedynie z powodu braku wolnego miejsca? Czy jest to możliwe, skoro powtarza Pan wielokrotnie, że takiej kolejki nie ma, że jest od 20 do 50 osób (różne informacje Pan podaje)? Czy to Pan mija się z prawdą czy podlegli Panu pracownicy przedstawiają nieprawdziwe dane? Czy prawdą jest, że pracownicy socjalni maja zakaz wydawania decyzji tej grupie uprawnionych? Jak to jest możliwe, że liczba uprawnionych z tym rozpoznaniem w Szczecinie maleje, gdy na całym świecie rośnie? Czy to sukces Pana polityki, czy nieujawnianie prawdy? Zastanawia, że tendencja odwróciła się w czasie, gdy z rocznym opóźnieniem Pańscy urzędnicy zorientowali się, że nowo budowany dom w dawnym szpitalu miejskim przeznaczony będzie dla tej grupy potrzebujących.
  6. Panie Prezydencie, czy mieszkanie chronione dla 5 osób z niepełnosprawnością intelektualną powstało w 2013 roku? Jaki ta informacja ma związek z realizacją Programu w 2013 roku? A jeśli ma to dlaczego nie ma informacji na temat drugiego mieszkania chronionego dla osób psychicznie chorych? Czy zostało ono zlikwidowane? Czy ktoś nie zauważył, że takie mieszkanie już od kilku lat istnieje?

Panie Prezydencie, poza powyższymi zadaniami, zgodnie z Harmonogramem Realizacji Programu, powinien Pan w 2013 roku zrealizować następujące zadania:
1.1.3. Realizacja lokalnego programu promocji zdrowia psychicznego;
1.2.2. Kontynuacja realizacji programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szkole i w środowisku lokalnym z uwzględnieniem istniejących regulacji prawnych;
1.3.2. Realizacja lokalnych programów informacyjno-edukacyjnych sprzyjających postawom zrozumienia i akceptacji oraz przeciwdziałających dyskryminacji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi;

1.4.1. Wzmocnienie i rozwój kompetencji Działu Interwencji Kryzysowej działającego w ramach MOPR w Szczecinie;
2.1.2. Realizacja programu zwiększania dostępności i zmniejszania nierówności w dostępie do różnych form psychiatrycznej opieki zdrowotnej w powiecie lub gminie;
2.1.3. Integrowanie działalności placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej poprzez tworzenie lokalnego centrum zdrowia psychicznego;
2.2.3. Wspieranie finansowe samopomocowych projektów służących rozwojowi form oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
2.2.4. Zapewnienie ciągłości wsparcia finansowego projektom pozarządowym realizującym takie formy oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają działania ciągłego;
2.2.5. Wzmacnianie i rozwój form pomocy świadczonej osobom z zaburzeniami psychicznymi;
2.3.3. Zwiększenie dostępności rehabilitacji zawodowej, organizacja poradnictwa zawodowego i szkoleń zawodowych dla osób z zaburzeniami psychicznego;
2.3.4. Przygotowanie kampanii informacyjnej adresowanej do pracodawców promującej zatrudnianie osób z zaburzeniami psychicznymi;
2.3.5. Prowadzenie kampanii informacyjnej adresowanej do pracodawców promujących zatrudnienie osób z zaburzeniami psychicznymi;
2.3.6. Dostosowanie form aktywizacji zawodowej i zatrudniania osób z zaburzeniami psychicznymi w działalności powiatowych urzędów pracy;
2.4.4. Przygotowanie aktualizowanego corocznie przewodnika informującego o dostępnych formach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Panie Prezydencie, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Dlaczego w przygotowanym Raporcie przedstawionym do zatwierdzenia Radzie Miasta Szczecin znalazła się informacja jedynie o dwóch spośród kilkunastu zadań, do realizacji których jest Pan zobowiązany?
  2. Czy jest to wynik lekceważenia Pana Prezydenta przez podległych Panu urzędników, którzy niechlujnie przygotowali Raport i postawili Pana w niezwykle trudniej sytuacji?
  3. Czy jest to może przejaw absolutnej niekompetencji osób odpowiedzialnych za realizację tego Programu?

Całe szczęście, że PUP wykazał się inicjatywą i faktycznie wykonał coś poza rutynowym działaniem, bo byłaby to totalna kompromitacja, zmuszająca Pana do likwidacji pionu odpowiedzialnego za politykę społeczną.

Panie Prezydencie, niezależnie od odpowiedzi na moje pytania, przedstawiony Radzie Miasta Raport dowodzi niezwykłej arogancji Pana i całego pionu odpowiedzialnego za miejską politykę społeczną. Raport o wykluczeniu poprzez lekceważenie potrzeb osób chorujących psychicznie i ich rodzin oraz o braku jakichkolwiek działań na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, Pańscy urzędnicy próbują sprzedać jako niebywałe osiągnięcia. Przedstawiając ten dokument lekceważy Pan nie tylko Radnych Rady Miasta Szczecina, ale przede wszystkim osoby niepełnosprawne, najsłabszych obywateli Miasta.

Wstyd, Panie Prezydencie!



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Baran Bazyli Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Spraw Społecznych Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska 2014/05/13 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/04/30, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/04/30 09:36:11
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/04/30 09:36:11 nowa pozycja