Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014
Dot. wschodniej jezdni Al. Niepodległości i Al. Wyzwolenia
Numer: 1432Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2014/03/10
W „Zintegrowanym planie rozwoju transportu publicznego w Szczecinie w latach 2007-2015” stanowiącym załącznik do Uchwały Nr XLIII/1091/10 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 stycznia 2010 r. w rozdziale „2.4 Polityka transportowa miasta, w tym kwestia dotycząca parkowania” pojawia się sformułowanie akcentujące udogodnienia dla pieszych, które winny służyć poprawie funkcjonowania miasta:
"W celu osiągnięcia społecznego zadowolenia z polityki dotyczącej transportu publicznego prowadzonej przez Miasto Szczecin, należy zapewnić poprawę bezpieczeństwa ruchu. Można to osiągnąć poprzez:
-
poprawę komfortu podróżowania, która powinna dotyczyć:
- warunków podróżowania alternatywnymi środkami transportu – rowerem, pieszo,
- warunków podróżowania transportem zbiorowym.
Osiągnięcie tego celu powinno doprowadzić do znaczącego zmniejszenia uzależnienia mieszkańców Szczecina od samochodu poprzez stworzenie możliwości i podwyższenie atrakcyjności innych sposobów podróżowania głównie do Śródmieścia (transportem zbiorowym, rowerem, pieszo), znacznie bardziej efektywnych pod względem ekonomicznym i mniej szkodliwych dla środowiska naturalnego.
W zakresie transportu alternatywnego – rowerem, pieszo – poprawa dostępności rejonów miasta, stanowiących główne cele podróży.
Osiągnięcie tego celu będzie realizowane poprzez:
- zwiększenie udziału ruchu rowerowego w podróżach do Śródmieścia,
- zwiększenie udziału ruchu pieszego w podróżach wewnątrz Śródmieścia,
- rozwój systemu dróg rowerowych,
- rozwój systemu ciągów pieszych,
- przygotowanie miejsc przeznaczonych do parkowania rowerów.
Poprawa warunków podróżowania osób o ograniczonych możliwościach ruchowych nastąpi przez ułatwienie korzystania z układu drogowego i ciągów pieszych.
Osiągnięcie tego celu będzie realizowane poprzez:
- zapewnienie miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych,
- ułatwienie dostępu do sklepów,
- modernizację ciągów pieszych i przejść przez jezdnie,
- dostosowanie sygnalizacji świetlnej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych."
O przepustowości układu drogowego decydują w przeważającej mierze skrzyżowania. Mówi o tym wiele opracowań. Przykładowo w pozycji „Analiza przepustowości szlaków komunikacyjnych Aglomeracji Wrocławskiej oraz Badanie potrzeb transportowych przedsiębiorców Aglomeracji Wrocławskiej”, choćby na stronie 38, gdzie jako „wąskie gardła” wymienione zostały 22 lokalizacje, z których 21 odnosi się do skrzyżowań, czy też na stronie 40, gdzie wymieniono 7 skrzyżowań, na których zjawisko kongestii jest szczególnie nasilone.
Podobne zjawisko możemy obserwować w Szczecinie, gdzie to skrzyżowania determinują płynność poruszania się po mieście. Wskutek tego można zaobserwować w części odcinków jezdni ograniczonych skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną cykliczne zwiększenie natężenia ruchu przeplatane z okresami, w których pojazdów na danym odcinku nawet zupełnie nie ma. Jednym z takich odcinków jest pozbawiony skrzyżowań odcinek wschodniej jezdni al. Niepodległości między Bramą Portową a pl. Żołnierza Polskiego. Na tym odcinku samochody poruszają się cyklicznie w rytm sygnalizacji regulującej ruch na Bramie Portowej, a co więcej – wyraźnie widać, że układ drogowy jest w tym miejscu zdecydowanie przewymiarowany w stosunku do panującego ruchu. Natężenie ruchu choćby na wysokości przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Bogurodzicy (to w przybliżeniu środek odcinka między Bramą Portową a pl. Żołnierza Polskiego) nawet w godzinach szczytu komunikacyjnego nigdy nie jest takie, aby zapełniało każdy z trzech pasów ruchu w kierunku północnym. Co więcej, żaden z wylotów ze skrzyżowania na Bramie Portowej – czy to prawoskręt z Wyszyńskiego, czy też pasy do jazdy na wprost z al. Niepodległości od strony skrzyżowania ul. Dworcowej i al. 3 Maja oraz lewoskręt z pl. Zwycięstwa, nie ma trzech pasów szerokości, toteż z reguły w ciągu al. Niepodległości wykorzystywane są w sposób zupełnie swobodny z reguły jedynie dwa pasy ruchu, przy czym ich ewentualna zmiana przez kierowców podyktowana jest chęcią zmiany bądź utrzymania relacji w obrębie pl. Żołnierza Polskiego. Dopiero zresztą bezpośrednio przed tym skrzyżowaniem wykorzystywane są rzeczywiście trzy pasy ruchu.
Podobna sytuacja ma również miejsce na jezdni wschodniej al. Wyzwolenia na odcinku od pl. Żołnierza Polskiego do pl. Rodła. Podobna jest cykliczność ruchu, podobne natężenie ruchu pojazdów, a w konsekwencji podobne także przewymiarowanie układu drogowego.
Przed dwoma tygodniami w trakcie posiedzenia jednej z komisji prezentowano przebieg przyszłej drogi rowerowej, zarówno w ciągu al. Wyzwolenia (od pl. Żołnierza Polskiego do pl. Rodła), jak i al. Niepodległości (Or Bramy Portowej do pl. Żołnierza Polskiego), przy czym w tym drugim przypadku sygnalizowano, że koncepcja jest aktualnie bardzo wstępna i mocno orientacyjna.
Jednocześnie według posiadanej ogólnodostępnej wiedzy powszechnie wiadomo, że w roku bieżącym ma się rozpocząć duża inwestycja realizowana przez Szczecińską Energetykę Cieplną pod jezdnią wschodniej nitki al. Niepodległości. Po zakończeniu inwestycji ma się dokonać również zmiana układu drogowego w tym miejscu polegająca w skrócie na przeniesieniu z okolic torowiska na drugą stronę jezdni miejsc parkingowych.
W związku z powyższym proszę o informacje:
- Czy nie warto byłoby rozważyć zwężenia jezdni al. Niepodległości na opisywanym odcinku do szerokości dwóch pasów ruchu oprócz odcinka bezpośrednio poprzedzającego skrzyżowanie (ok. 80-100 m), na którym można by utrzymać dla utrzymania przepustowości skrzyżowania dotychczasowe rozwiązanie? Zwężenie nie zmniejszyłoby przepustowości, ponieważ ta warunkowana jest cyklami sygnalizacji świetlnej z obu stron odcinka. Jednocześnie dzięki takiemu rozwiązaniu można by poszerzyć chodnik albo też wprowadzić strefę zieleni izolacyjnej między chodnikiem a przyszłym parkingiem. Podniosłoby to zapewne atrakcyjność tego odcinka jezdni, podobnie jak dokonało się to po wykonanej kilka lat temu przebudowie na Nowym Świecie w Warszawie. Jednocześnie powyższe rozwiązanie zdaje się odpowiadać obowiązującemu „Zintegrowanemu planowi rozwoju transportu publicznego w Szczecinie w latach 2007-2015”
- Dla odcinka jezdni al. Niepodległości obowiązują obecnie dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: „Centrum – Brama Portowa” oraz „Centrum A”. W obu zapisy mówią o trzech pasach ruchu w jezdni. Droga rowerowa zaś lokowana jest albo w pasie dzielącym jezdnie albo też po wschodniej stronie jezdni. Czy do przeprowadzenia zmian opisywanych przeze mnie powyżej konieczna byłaby zmiana zapisów mpzp? A może istniałaby możliwość wydzielenia pasa dla rowerów w jezdni celem utrzymania obecnej szerokości chodnika oraz zrealizowania nasadzeń zieleni? Może również można by umożliwić na jednym z pasów ruchu zatrzymywanie pojazdów podobnie jak na ul. Niemierzyńskiej.
- Jeśli dla realizacji zgodnego z „Zintegrowanym planem rozwoju transportu publicznego w Szczecinie w latach 2007-2015” rozwiązania należałoby dokonać zmiany w obowiązującym mpzp, czy nie byłoby wskazanym przystąpić do tych zmian obecnie, kiedy można jeszcze w dowolny sposób kształtować czy to ostateczne rozwiązania, jakie nastąpią po remoncie, czy też samą organizację ruchu w jej ciągu?
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Centrum – Brama Portowa” przewiduje także powstanie parkingu podziemnego na kilku obszarach – m.in. pod wschodnią nitką al. Niepodległości. Czy nie warto byłoby rozważyć takiej inwestycji przy okazji przebudowy tego obszaru zamiast poszukiwania i proponowania kolejnych lokalizacji parkingowca w miejscach nieakceptowanych społecznie i niejednokrotnie agresywnie ingerujących w tkankę miejską?
- Po raz kolejny – czy można tak dopasować sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych na wysokości skrzyżowania z ul. Bogurodzicy, aby pieszy mógł ten odcinek (położony przecież w ścisłym centrum miasta) w jednym cyklu świateł i nie musiał się czuć jak intruz w swoim mieście? Zmiana taka czyniłaby zadość zapisom „Zintegrowanego planu rozwoju transportu publicznego w Szczecinie w latach 2007-2015”.
- Podobna sytuacja jak w ciągu al. Niepodległości ma miejsce w ciągu al. Wyzwolenia, przy czym obszar ten nie jest objęty mpzp. W trakcie realizowanej inwestycji polegającej na budowie drogi rowerowej między pl. Żołnierza Polskiego a pl. Rodła w obrębie chodnika będą realizowane (nie na wszystkich odcinkach) miejsca parkingowe. Czy można by ograniczyć ilość pasów ruchu kosztem urządzenia miejsc parkingowych bez ingerencji w szerokość chodnika? Dwa pasy ruchu w zupełności obsłużyłyby panujący dzisiaj na tym odcinku ruch uliczny, a jednocześnie pozwalając zachować szerokość chodnika umożliwiłyby pieszym komfortowe poruszanie się, ponieważ ten odcinek chodnika jest jednym z tych, na których natężenie ruchu pieszych jest jednym z wyższych w Szczecinie.
Interpelujący Radni:
Nazwisko i Imię | Nazwa klubu |
---|---|
Duklanowski Marek | Prawo i Sprawiedliwość |
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wydział merytoryczny | Odpowiadający | Data odpowiedzi | Odpowiedź w terminie? |
---|---|---|---|
Wydział Gospodarki Komunalnej | Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka | 2014/03/20 | Nie |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2014/03/07 14:12:13 | modyfikacja wartości |
Marta Klimek | 2014/03/07 11:31:24 | modyfikacja wartości |
Marta Klimek | 2014/03/07 11:30:20 | nowa pozycja |