przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu i Źródlanej / Różanej (ponowienie ponowienia)

Numer: 955
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2013/02/06

Corocznie na skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu / Źródlanej / Różanej giną piesi przechodzący przez przejście dla pieszych. Corocznie w tej lokalizacji ma miejsce kilka wypadków z udziałem pieszych.

Wielokrotnie (bodaj czterokrotnie) zwracałem uwagę w sposób oficjalny na istniejący problem (co najmniej kilkanaście razy rozmawiałem o tym problemie z urzędnikami różnych szczebli w Urzędzie Miasta), jednak dla odpowiadających w imieniu Pana Prezydenta problem wydaje się nie istnieć. Każdorazowa odpowiedź sprowadza się do stwierdzenia – przyjęte rozwiązania są najlepsze z możliwych, a jedyne, co mogłoby pomóc, to wprowadzenie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej obejmującej jednocześnie wszystkie relacje na skrzyżowaniu. Ze względu na znaczne ograniczenie płynności ruchu w tamtym miejscu oraz wysoki koszt nie przewiduje się, taką otrzymuję odpowiedź, jakichkolwiek zmian w tym miejscu.

Ten stan rzeczy jest wysoce niepożądany, a tego typu odpowiedzi, bez pochylenia się nad tematem i szukania rozwiązań, wskazują na niepokojący stosunek podległych służb do problematyki bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu.

Również ustawianie radary Straży Miejskiej (na nitce północnej bezpośrednio przed skrzyżowaniem z ul. Źródlaną) wydaje się rozwiązaniem niewystarczającym, raz ze względu na niewielką częstotliwość ekspozycji fotoradaru (ok. 5 godzin w miesiącu), dwa ze względu na rejestrowanie wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości dopiero od… 60 km/h, zatem prędkości o 20 km/h wyższej od dopuszczalnej. Według różnych źródeł dystans potrzebny do zatrzymania pojazdu przy prędkości 40 km/h wynosi ok. 20 m, podczas gdy przy prędkości 60 km/h jest on dwukrotnie większy. Ten margines „tolerancji” stosowany przez Straż Miejską pozwala na utrwalanie się złych nawyków i praktycznie przed niczym nie zabezpiecza.

WYDAJE SIĘ OCZYWISTYM, ŻE TRZEBA SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ,  ALE ROZWIĄZAŃ NAPRAWDĘ, A NIE DZIAŁAŃ POZOROWANYCH!

W związku z powyższym proszę o informacje:

1. Czy byłoby możliwe zastosowanie na tym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej, ale jedynie tej wzbudzanej przez pieszych (jak w pobliżu dawnej SSR „Parnica” przy ul. Gdańskiej lub jak na skrzyżowaniu ulic Hożej i Bogumińskiej)? Jaki byłby koszt tego rozwiązania? Wielokrotnie otrzymywałem informację, że sygnalizacja musiałaby obejmować wszystkie relacje na  skrzyżowaniu. Z jakiego przepisu to wynika? Przypomnę, że najistotniejszym wyzwaniem jest zabezpieczenie bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu, a nie umożliwienie płynnego wyjazdu z dróg podporządkowanych.

2. Czy jest możliwe zastosowanie sygnalizacji, która działałaby na zasadzie załączenia czerwonego światła przy przekroczeniu prędkości przez kierowców na odcinku bezpośrednio poprzedzającym przejście dla pieszych? Podobne sygnalizacje funkcjonują w wielu miejscach w Europie, a sytuowane są w lokalizacjach, gdzie nie jest konieczne bezwzględne zatrzymywanie pojazdów, zaś istotniejszym jest ograniczenie ich prędkości. Przykładem może być miasteczko Cavalese w północnych Włoszech gdzie taka sygnalizacja funkcjonuje: https://maps.google.pl/?ll=46.288166,11.466787&spn=0.008734,0.021136&t=h&z=16&layer=c&cbll=46.288151,11.466669&panoid=24mKZiiPo5nkOhnsBj_Mkw&cbp=12,108.23,,0,0.2

3. Czy byłoby możliwe wystąpienie do stosownych służb o zainstalowanie w tym miejscu stałego masztu z fotoradarem? Takie maszty usytuowane są w ciągu ul. Ku Słońcu (między skrzyżowaniem z ul. Karola Miarki i Piękną oraz przy skrzyżowaniu z ul. Hrubieszowską), z których co najmniej jeden nie pełni dzisiaj swojej roli wskutek montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu i Santockiej.

4. Czy możliwe byłoby zwężenie na części odcinka jezdni do jednego pasa ruchu przy uwzględnieniu oczywiście istniejącego natężenia ruchu w tym miejscu? Z ronda ks. Gierosa wyjazd w ul. Derdowskiego jest wyjazdem w jezdnię, która w odległości ok. 150 m od ronda ulega zwężeniu do jednego pasa ruchu. Poza wyjątkowymi sytuacjami nie powoduje to żadnego utrudnienia w ruchu i nie zmniejsza jego płynności. Podobne rozwiązanie na ul. Ku Słońcu mogłoby być nieodczuwalne praktycznie dla kierowców, a mogłoby się przyczynić do zdecydowanego podniesienia bezpieczeństwa pieszych. Jakie jest natężenie ruchu (ilość pojazdów na godzinę – w godzinach jego największego natężenia albo śrdniodobowo) na wyjeździe z ronda ks. Gierosa w ul. Derdowskiego i w ul. Ku Słońcu w kierunku zachodnim oraz na wjeździe na rondo ks. Gierosa z ul. Ku Słońcu od strony zachodniej? Czy wprowadzenie zwężenia na obu nitkach ul. Ku Słońcu wpływałoby dostrzegalnie na przepustowość całego odcinka w kontekście istotnej bariery dla płynności, jaką jest i tak samo rondo ks. Gierosa?

W załączeniu zrzuty ekranu z programu Google StreetView z miasta Cavalese we Włoszech.

Znak drogowy ostrzegający kierowców o sygnalizacji świetlnej wraz z informacją o możliwości przejazdu z prędkością poniżej 50 km/h 

Sygnalizacja świetlna wraz z pomiarem prędkości. Sygnalizacja uniemożliwia przejazd przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości.



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2013/04/10 Nie
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2013/02/14 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/02/06, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/02/06 11:51:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/02/06 11:51:40 nowa pozycja