Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/09/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację z dnia 26 sierpnia 2013 r. (znak: BPM-I-0003.188.2013.IŁ) w sprawie remontu oraz koncepcji zagospodarowania lokalu przy al. Wojska Polskiego 2,w którym ulokowana zostanie nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, informuję uprzejmie, że zgodnie z założeniami programowymi przedstawionymi przez dyrektora MBP Krzysztofa Marcinowskiego, działalność nowego lokalu będzie opierać się przede wszystkim na szeroko pojętej popularyzacji literatury, czytelnictwa oraz różnych innych inicjatyw kulturalnych .
Ponieważ przejęty przez MBP lokal od wielu lat cieszył się opinią miejsca spotkań ludzi kultury, wymiany myśli i kontaktu z aktualną książką i prasą, celem Biblioteki jest podtrzymanie tej tradycji. Oprócz działalności stricte informacyjnej i promującej uczestnictwo w życiu kulturalnym naszego miasta, zamiarem instytucji jest także organizowanie cyklicznych spotkań z twórcami i animatorami kultury. W swojej formule będą one podobne do cieszących się dużą popularnością imprez organizowanych przez MBP w nieodległej przeszłości, jak np. cykl „Herbatka u...” lub „Seryjni Poeci”. Dotąd Biblioteka była zmuszona korzystać z pomieszczeń wynajmowanych np. w Polskim Radiu Szczecin, ponieważ nie dysponowała własną przestrzenią, zdolną pomieścić wszystkich zainteresowanych gości. Projektowany w lokalu przy al. Wojska Polskiego 2 salon kulturalny nie będzie ograniczał się wyłącznie do kręgów literackich, ale ma gromadzić osoby, których doświadczenia, osobowość lub wiedza mogą stać się inspiracją dla mieszkańców Szczecina. Gromadząc księgozbiór nowej filii MBP zamierza skupić się przede wszystkim na nowościach wydawniczych, a samo miejsce ma się stać źródłem rzetelnej informacji o tym, co aktualnie dzieje się w literaturze, zarówno pięknej, jak i popularnonaukowej, na co warto zwrócić uwagę w księgarniach, jakie są recenzje w opiniotwórczej prasie.
Usytuowanie lokalu w centrum miasta, u zbiegu dwóch ruchliwych ulic, na uczęszczanym szlaku komunikacyjnym, jest też dla Biblioteki szansą na rozszerzenie działań promocyjnych, dotyczących zarówno przedsięwzięć podejmowanych przez MBP, jak i inne instytucje kulturalne Szczecina. Dlatego duży nacisk zostanie położony na budowanie wizerunku nowej filii bibliotecznej jako miejsca nowoczesnego, wykorzystującego nowe technologie upowszechniania literatury i wiedzy. Zgodnie z wyzwaniami współczesności gromadzone będą tutaj nie tylko tradycyjne książki, ale także zbiory w wersjach elektronicznych, audiobooki, e-booki, muzyka, filmy, zapewniony będzie też dostęp do cyfrowych wersji czasopism.
Początek merytorycznej działalności nowej placówki planowany jest w drugim kwartale 2014 roku 2014. Wstępna kalkulacja całorocznych kosztów utrzymania lokalu zakłada kwotę ok. 320 000 zł, na którą składają się koszty energii, sprzątania, ochrony, wywozu śmieci, podatków, czynszu, opłat telekomunikacyjnych oraz wynagrodzeń zatrudnionych pracowników.
Interpelacja: Dot. planów odnośnie Salonu Literackiego (po byłym MKPiK na ul. Wojska Polskiego)
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2013/09/10 09:03:24 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2013/09/10 09:00:41 | nowa pozycja |