przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/04/01
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na pytanie dotyczące realizacji Strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2009-2015 uprzejmie informuję:

Strategia rozwiązywania problemów społecznych na lata 2009-2015 skupia się w swych założeniach na osiągnięciu trzech celów strategicznych. Pierwszy z nich dotyczy wspierania osób i rodzin w umacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności zaspokajania potrzeb życiowych i uczestnictwa w życiu społecznym, drugi budowania aktywności lokalnej osób, grup i środowisk na rzecz podnoszenia stopnia partycypacji społecznej mieszkańców Szczecina, trzeci natomiast tworzenia funkcjonalnej, sprawnej i efektywnej infrastruktury polityki społecznej miasta. Realizacja tych celów opiera się przede wszystkim na zaproponowanych w Strategii projektach, jako działaniach zmierzających do osiągnięcia założonych celów operacyjnych, w sposób kompleksowy obejmujących zdiagnozowane problemy społeczne.

W realizację powyższego, nieprzerwanie od 2009 roku zaangażowane są zarówno publiczne jednostki organizacyjne, jak i niepubliczne podmioty, którym zlecane są zadania w powyższym zakresie.

Aby zobrazować zainicjowane Strategią rozwiązywania problemów społecznych na lata 2009-2015 działania wystarczy wymienić niektóre, przyjęte i realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie oparte na ścisłej współpracy z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Nie wszystkie zostały wprost wymienione w proponowanych w Strategii projektach, natomiast każdy z nich ściśle wpisuje się w objęte nią obszary. Każde z podjętych działań oparte jest na zidentyfikowanych potrzebach, dokładnej analizie oraz wiedzy i doświadczeniu realizujących je profesjonalistów.

I tak przykładowo:

I. W obszarze objętym projektem - Miejski program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych - utworzono Punkt Konsultacyjny, prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Szczecinie w czterech lokalizacjach Miasta Szczecina
- Al. Papież Jana Pawła II 42, ul. Strzałowska 9, ul. Struga 10, ul. Abramowskiego 19, w ramach, którego psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, konsultanci ds. przemocy, prawnicy udzielają wparcia: osobom doznającym przemocy lub stosującym przemoc wobec członków rodziny, dzieciom i rodzinom dotkniętym przemocą lub alkoholizmem rodziców, osobom uzależnionym, osobom współuzależnionym oraz osobom będącym w kryzysie.
Świadczona w ramach Punktu Konsultacyjnego pomoc ma charakter zarówno indywidualny jak i grupowy (oferta Punktu wpisuje się również w założenia Miejskiego programu przeciwdziałania narkomanii). Ponadto prowadzenie punktów konsultacyjnych zlecane było organizacjom pozarządowym, dzięki czemu obszar oddziaływań w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi sukcesywnie wzrastał.

II. W obszarze objętym projektem - Lokalny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecina Nr 62/2011 powołany został Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w ramach którego grupa specjalistów z różnych dziedzin realizuje zadania, do których należą w szczególności:

  • diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
  • podejmowanie, poprzez grupy robocze, działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
  • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
  • inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

Utworzenie Zespołu podyktowane było przyjętymi w 2010 r. zmianami do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, niemniej jednak interdyscyplinarne zespoły robocze funkcjonowały w ramach Rejonowych Ośrodków przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie już w 2009 roku.

Ponadto, wpisując się w zadania wynikające ze Strategii, w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, w ramach Działu Interwencji Kryzysowej utworzono towarzyszącą mieszkańcom Szczecina w najtrudniejszych sytuacjach, działającą całodobowo Sekcję Interwencji Kryzysowej. Zatrudnieni w niej psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni wspierają mieszkańców Szczecina przez całą dobę w najtrudniejszych dla nich chwilach, podejmując interwencje na każdy sygnał, w tym dotyczący przemocy.

W 2011 roku stale rozwijającą się ofertę działań skierowanych do osób doznających przemocy w rodzinie rozszerzono uruchamiając hostel dla ofiar przemocy.
Niezwykle istotną rolę, z punktu widzenia problematyki w powyższym obszarze odgrywa realizowana cyklicznie od 2011 przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie i Komendę Miejską Policji w Szczecinie kampania społeczna przeciwko przemocy pn. „Biała Wstążka”.

III. W marcu 2009 roku opracowano Lokalny system wsparcia dziecka i rodziny, zapisany w Strategii jako trzeci z zaproponowanych projektów. W ramach powyższego projektu zostały zrealizowane lub podlegają bieżącej realizacji następujące działania :

  1. zapobieganie umieszczeniu dziecka w opiece zastępczej, poprzez między innymi poszerzenie oferty i dostępności do usług specjalistycznych, w tym rozwój specjalistycznego poradnictwa rodzinnego i wolontariatu, z uwzględnieniem działań w zakresie zapobiegania uzależnieniom i stosowania przemocy w rodzinie.
  2. rozwój i wsparcie rodzicielstwa zastępczego, poprzez między innymi prowadzenie kampanii społecznych, akcji i wszelkiego rodzaju inicjatyw promujących ideę rodzicielstwa zastępczego, poszerzanie oferty i dostępności do usług specjalistycznych dla osób prowadzących rodzinne formy opieki zastępczej, dzieci w nich przebywających jak również dzieci biologicznych opiekunów zastępczych (zadanie to wpisuje się również w zaproponowany w Strategii projekt: Wspieranie rodzicielstwa zastępczego).
    Tutaj szczególnego znaczenia nabiera wprowadzenie w styczniu 2012 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która specjalistycznemu poradnictwu rodzinnemu przypisuje istotną wagę. Ukonstytuowała dotychczasowe działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie w zakresie wspierania rodziny niewydolnej wychowawczo, zagrożonej umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej oraz wspierania i rozwijania rodzinnych form opieki zastępczej, w szczególności rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka. Poprzez wprowadzenie asystentury dla rodzin biologicznych oraz koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej potwierdziła zasadność działań realizowanych zgodnie z założeniami Strategii przez psychologów, terapeutów i specjalistów pracy z rodziną.
  3. przekształcenie 3 dużych placówek opiekuńczo - wychowawczych i utworzenie jednej wielofunkcyjnej, spełniającej obowiązujące standardy, odpowiednio zabezpieczającej potrzeby dzieci wymagających całodobowej opieki i wychowania, w tym w filiach do 14 wychowanków i mieszkaniach usamodzielnienia, łączącej w sobie funkcję interwencyjną i socjalizacyjną oraz dzieci zagrożonych umieszczeniem w opiece zastępczej poprzez prowadzenie specjalistycznych grup wsparcia dziennego i specjalistyczne poradnictwo dla rodziców i opiekunów, jak również zapewniającej miejsca dla pełnoletnich wychowanków w mieszkaniach chronionych i w wyjątkowych sytuacjach miejsca hostelowe dla rodziny z dziećmi (zadanie to wpisuje się również w zaproponowany w Strategii projekt: Przekształcenie całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych). W związku z wejściem w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, z dniem 1 stycznia 2013 r. Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza im. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie przy ul. Wszystkich Świętych została przekształcona w Centrum Opieki nad Dzieckiem im. Konstantego Maciejewicza.

IV. W obszarze objętym projektem - Miejski projekt pomocy w dożywianiu, do końca 2013 roku realizowano Wieloletni Program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Powyższy program skierowany był do dzieci do 7 roku życia, dzieci do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, osób dorosłych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w szczególności osób bezdomnych, samotnych, chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Pomoc w ramach programu udzielana była w formie rzeczowej - tj. w postaci gorącego posiłku przede wszystkim w przedszkolach i szkołach dla dzieci i młodzieży jak również w barach na terenie Miasta Szczecina, dla osób, które we własnym zakresie nie mogły go przygotować. Pomoc w ramach programu realizowana była również w formie świadczeń finansowych na zakup produktów żywnościowych.

Udział Gminy Miasta Szczecin w przedmiotowym programie pozwolił na stworzenie oferty dla seniorów powyżej 60 roku życia pn. „Gorący posiłek dla seniora”- umożliwiający zakup posiłków w atrakcyjnej cenie w dwóch lokalizacjach wyposażonych w odpowiednie miejsce do spożywania posiłków tj. w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera oraz w siedzibie Dziennego Domu pomocy Społecznej przy ul. Potulickiej, przekształconym później w Dział Wsparcia Dziennego w strukturach DPS przy ul. Romera. Osoby zainteresowane otrzymywały stosowne skierowania we właściwych Rejonowych Ośrodkach Pomocy Rodzinie. Seniorzy, których dochód nie przekroczył 150% kryterium dochodowego w pomocy społecznej mogli bezpłatnie korzystać z powyższej oferty na podstawie decyzji przyznającej pomoc w postaci gorących posiłków w ramach Wieloletniego Programu” Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Obecnie projekt ten jest kontynuowany przede wszystkim w oparciu o Uchwałę Nr 221 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 oraz na podstawie uchwały Rady Miasta Szczecina Nr XXXVII/1122/14 z dnia 20 stycznia 2014r. w sprawie ustanowienia programu osłonowego w zakresie dożywiania w Szczecinie na lata 2014-2020.

V. W obszarze objętym projektem - Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych pracowników pomocy społecznej zorganizowano szereg szkoleń mających na celu pogłębienie umiejętności pracowników Ośrodka i przedstawicieli innych służb, instytucji i organizacji pozarządowych, których działania związane są z rozwiązywaniem problemów społecznych w Szczecinie. Tematyka szkoleń obejmowała zasady współpracy interdyscyplinarnej w przeciwdziałaniu uzależnieniom czy zjawisku przemocy w rodzinie, podejmowania skutecznej interwencji środowisku. Ponadto zorganizowane zostały szkolenia z zakresu realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w kontekście regulacji związanych z realizacją założeń ustawy, pojawiających się wniosków i oczekiwań. Istotną rolę w rozwijaniu kompetencji pracowników pomocy społecznej ma projekt systemowy „ Profesjonalne kadry - lepsze jutro”, realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Udział w projekcie pozwolił na podwyższanie przez pracowników służb społecznych kompetencji poprzez ukończenie studiów podyplomowych, uzyskiwanie specjalizacji I i II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego, oraz udział w szkoleniach z zakresu między innymi prawidłowej komunikacji, radzenia sobie pracowników sytuacjach stresowych czy metod przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

VI. W obszarze objętym projektem - Prace społecznie użyteczne, w Gminie Miasto Szczecin nieprzerwanie przez cały okres obowiązywania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2009-2015 funkcjonuje Program prac społecznie użytecznych, które organizowane są w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej i jako instrument aktywizacji społeczno-zawodowej wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku.
Program prac społecznie użytecznych realizowany jest na podstawie art.73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 155 poz.921), poprzedzonego Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U Nr 210, poz. 1745), które przestało obowiązywać z dniem 2 sierpnia 2011 roku na podstawie art. 11 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1725).

VII. W obszarze objętym projektem - Wsparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w ramach rozbudowywania oferty wsparcia zrealizowane zostały między innymi następujące przedsięwzięcia:

  • Uruchomiono mieszkanie chronione przy ul. Mickiewicza 69A przeznaczone dla 6 mężczyzn, którzy ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną chorobą psychiczną potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Mieszkanie funkcjonowało pierwotnie w strukturach Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych przy ul. Broniewskiego 4/6 w Szczecinie obecnie prowadzone jest przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczecinie, z siedzibą przy ul. Tartacznej 14.
  • Uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Niemcewicza 9 przeznaczony dla 35 mieszkańców Szczecina w wieku powyżej 18 roku życia, po przebytym kryzysie psychicznym, które nie wymagają aktualnie leczenia szpitalnego. Pierwotnie placówka funkcjonowała w strukturach Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych przy ul. Broniewskiego 4/6 w Szczecinie, obecnie jako Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 2 prowadzony przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczecinie, z siedzibą przy ul. Tartacznej 14.
  • Uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Pocztowej 25 przeznaczony dla 25 pełnoletnich osób upośledzonych umysłowo. Pierwotnie placówka funkcjonowała w strukturach Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera w Szczecinie obecnie jako Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 3 prowadzony jest przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczecinie, z siedzibą przy ul. Tartacznej 14.

Ponadto w ramach środków będących w dyspozycji Urzędu Miasta Szczecin dofinansowywano projekty mające na celu aktywizację społeczną i zawodową realizowane przez organizacje pozarządowe zrzeszające rodziny, opiekunów przyjaciół osób
z zaburzeniami psychicznymi.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi, jak również ich rodziny korzystają także ze wsparcia w postaci aktywizacji społecznej i zawodowej w ramach Projektu Systemowego „Aktywna Integracja w Szczecinie” prowadzonego przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

VIII. W obszarze objętym projektem - Projekt systemowy MOPR w Szczecinie „Aktywna Integracja w Szczecinie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki od 2008 roku wsparciem w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej objęto osoby bezrobotne, młodzież w wieku 15-20 lat z rodzin zastępczych i biologicznych oraz osoby niepełnosprawne.

W ramach działań skierowanych do osób bezrobotnych przewidziano między innymi wsparcie asystenta rodziny, socjoterapeuty, psychologa, mające na celu wyposażenie uczestników projektu w kompetencje społeczne. W kolejnych etapach działania obejmowały aktywizację zawodową w tym szkolenia zawodowe oraz konsultacje z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy.

Wsparcie dla młodzieży obejmowało między innymi grupowe i indywidualne zajęcia kompensacyjne, warsztaty i wyjazdy socjoterapeutyczne, konsultacje i warsztaty z psychologiem. Podejmowane działania dotyczyły również wejścia młodych ludzi na rynek pracy (szkolenia, konsultacje z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy).

Dla tej grupy odbiorców udział w projekcie był również okazją do rozwijania zainteresowań i pasji - między innymi, część młodzieży brała udział w rejsie na Morzu Bałtyckim na pokładzie żaglowca Kapitan Głowacki.

Dotychczas, ze wsparcia w ramach projektu systemowego „Aktywna Integracja w Szczecinie skorzystało blisko 1700 osób. (zadania realizowane w ramach projektu wpisują się również w zaproponowany w Strategii projekt: Aktywność na rynku pracy oraz Aktywny w życiu społecznym i zawodowym).

IX. W obszarze objętym projektem - Program Integracji środowiskowej dla osób w podeszłym wieku, w okresie realizacji założeń Strategii zrealizowane zostały między innymi następujące przedsięwzięcia:

  • rozbudowano ofertę usług opiekuńczych - zadania realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Poza usługami opiekuńczymi tzw. zwykłymi czy gospodarczymi oraz specjalistycznymi skierowanymi do osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone są usługi specjalistyczne dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (np. pielęgniarskie, rehabilitacyjne w zakresie nie objętym kontraktowaniem przez NFZ.),
  • W 2012 roku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie utworzono Klub Seniora, którego nadrzędnym celem jest aktywizacja społeczna seniorów zamieszkałych w obszarze działania Rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie Śródmieście. Powyższa inicjatywa jest częścią Pilotażowego wdrożenia pn. „Szczecińskie Partnerstwo na Rzecz Osób Starszych” realizowanego w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Po zakończeniu realizacji projektu w listopadzie 2013 roku działalność Klubu jest kontynuowana.
  • Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego w Szczecinie mieszkania chronionego dla seniorów.
  • Corocznie ogłaszane są konkursy ofert dla organizacji pozarządowych, w ramach których wyłaniane są podmioty podejmujące działalność wobec osób starszych w zakresie ich integracji w środowisku lokalnym, rozwijania zainteresowań i umiejętności.
  • W kwietniu br. uruchomiony zostanie kolejny trzeci Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego przeznaczony dla 20 osób starszych, który będzie funkcjonował w strukturach DPS przy ul. Romera.

X. W obszarze objętym projektem - Rozwój i dostosowanie do lokalnych potrzeb placówek dziennego wsparcia dziecka i rodziny, w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie wyodrębniono Dział Wsparcia Dziennego do którego zadań należało między innymi nadzór, koordynowanie i specjalistyczne wspieranie działań podejmowanych przez placówki w szczególności wobec rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożonych umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej. Obecnie, w wyniku zmian wprowadzonych ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej współpraca podlega kontynuacji, głównie w oparciu o działania podejmowane przez asystentów rodziny zatrudnionych w MOPR i placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez organizacje pozarządowe na zlecenie Miasta Szczecin.

XI. W obszarze objętym projektem - Poprawa dostępności pomocy społecznej dla mieszkańców, w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w ramach Działu Interwencji Kryzysowej utworzono całodobową Sekcję Interwencji Kryzysowej, natychmiastowo reagującą na wszelkie zgłoszenia w sytuacjach kryzysowych. Działania Sekcji koncentrują się na tym aspekcie interwencji kryzysowej, który obejmuje działania doraźne, krótkoterminowe, zmierzające do udzielenia natychmiastowej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. We współpracy ze służbami interwencyjnymi (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe) pracownicy SIK uczestniczą w niesieniu pomocy ofiarom wydarzeń traumatycznych, wymagających udzielenia natychmiastowego wsparcia psychologicznego. Poza działaniami ściśle związanymi z interwencją kryzysową SIK wypełnia lukę w obszarze zabezpieczenia społecznego dla mieszkańców Szczecina w godzinach popołudniowych i nocnych oraz w dni wolne od pracy również w dni świąteczne, kiedy inne instytucje są nieczynne.

W obszar ten wpisują się również innowacyjne rozwiązania przyjęte w Szczecinie, polegające na utworzeniu w Domach Pomocy Społecznej miejsc czasowego pobytu dla osób starszych i somatycznie chorych, będących na co dzień pod opieką swych rodzin. Pozwoliło to na utrzymanie osób wymagających całodobowej opieki w ich środowisku rodzinnym.

Ponadto aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia kolejnego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Strzałowskiej, przeznaczonego w szczególności dla osób z chorobą Alzheimera, w którym powstanie również ośrodek dziennego pobytu. Gmina Miasto Szczecin ubiega się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt został zakwalifikowany pod względem formalnym. Aktualnie oczekujemy na decyzję Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu środków finansowych.

XII. W obszarze objętym projektem - Miejski Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych realizowano między innymi:

  • wspieranie osób niepełnosprawnych w możliwościach podnoszenia kwalifikacji i zaopatrzenia w sprzęt usuwający bariery w poruszaniu się i komunikowaniu poprzez instrumenty programu „Aktywny Samorząd" i w ramach realizacji zadań ustawowych finansowanych ze środków PFRON;
  • finansowanie, w ramach środków będących w dyspozycji Urzędu Miasta Szczecin projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe w zakresie wsparcia oraz aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych;
  • prowadzenie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Sekcji Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych, w ramach której dzięki taborowi pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowany jest ustawowy obowiązek dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół, a wobec osób dorosłych świadczenie przewozów w systemie radio-taxi.

XIII. W obszarze objętym projektem - Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej - partnerstwo społeczne na rzecz integracji osób niepełnosprawnych zrealizowano przyjęte założenia i we wrześniu 2013 roku otwarto Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej w Gminie Dobra, gdzie przewidziano zatrudnienie 127 osób niepełnosprawnych oraz 50 osób bezrobotnych, rekrutowanych spośród osób zarejestrowanych w szczecińskim i polickim Powiatowym Urzędzie Pracy.

XIV. W obszarze objętym projektem - Rozwój instytucji ekonomii społecznej – Klubów i Centrów Integracji Społecznej, w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie utworzono Klub Integracji Społecznej, którego głównym celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna bezrobotnych mieszkańców Szczecina korzystających jednocześnie ze świadczeń z pomocy społecznej. Obecnie zadanie to współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Ponadto, na terenie Szczecina funkcjonują prowadzone przez organizacje pozarządowe, w ramach umów zawartych z Miastem Szczecin, dwa Centra Integracji Społecznej. Działania Centrów opierają się głównie na wyposażeniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w umiejętności społeczne i zawodowe oraz pomoc w odnalezieniu się ich uczestników na rynku pracy.

Powyżej przedstawiono tylko niektóre inicjatywy oparte na założeniach Strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2009-2015. Faktyczny obraz jest znacznie szerszy i dotyczy wszystkich podmiotów działających w zakresie wsparcia społecznego. Uzasadniono tym samym rangę, jaką przypisuje się przedmiotowej problematyce. Aktualizacja Strategii dokonywała się poprzez uchwalane miejscowe akty prawne, m.in.:

  1. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 dla Gminy Miasta Szczecin,
  2. Miejski Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Szczecinie na lata 2013 - 2020,
  3. Program rozwoju pieczy zastępczej Gminy Miasto Szczecin na lata 2013 - 2015,
  4. Program osłonowy w zakresie dożywiania w Szczecinie na lata 2014-2020

oraz corocznie aktualizowane Gminne Programy:

  1. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  2. Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii,

Na aktualizację założeń Strategii wpływały również dokonujące się zmiany w zakresie prawa ogólnego, w tym w szczególności:

  1. wejście w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  2. zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
  3. zmiany w ustawie o pomocy społecznej,
  4. zakończenie obowiązywania ustawy „Program państwa w zakresie dożywiania” i wprowadzenie uchwałą Rady Ministrów Wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020”

W związku z tym, że upływa okres realizacji Strategii podjęto działania zmierzające do przygotowania nowego dokumentu, który w bieżącym roku przedłożony zostanie pod obrady Rady Miasta Szczecin.

Odpowiadając na pytanie dotyczące corocznego zwiększania planów finansowych wydatków domów pomocy społecznej w Szczecinie do wysokości potrzeb uprzejmie informuję, iż konstrukcja budżetu Miasta uwzględnia aktualną sytuację gospodarczą w kraju i w mieście. Począwszy od 2008 roku przyrost bieżących dochodów własnych nie gwarantuje zaspokojenia coraz wyższych bieżących potrzeb Miasta, w szczególności w sferze społecznej. Zarówno w budżecie państwa, jak i w budżetach samorządów pojawiły się napięcia i konieczność dokonywania wyboru priorytetów. Budżet państwa w dziale opieka społeczna na rok 2014 jest niższy i stanowi 96,4% wydatków roku 2013. W konsekwencji dotacje dla samorządu na zadania zlecone i własne są też odpowiednio niższe.
W poszczególnych latach sytuacja budżetowa spowodowała i jednocześnie wymusiła na Skarbniku Miasta wprowadzenie coraz to bardziej restrykcyjnych i skutecznych metod racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi z nastawieniem przede wszystkim na celowość dokonania wydatku. Ze względu na obszerny zakres działalności Wydziału w zakresie pomocy społecznej i ochrony zdrowia jak i jej dynamiki wprowadzanych zmian w trakcie roku, niezwykle ważne i istotne jest wypracowanie takich procedur efektywnego gospodarowania środkami publicznymi, aby w odpowiednim momencie umiejętnie po przeanalizowaniu budżetu reagować na stosowne zmiany.

W związku z powyższym dokonane zwiększenia budżetów domów pomocy społecznej w trakcie roku budżetowego wynikają przede wszystkim z umiejętności wnikliwego analizowania budżetu Wydziału pod kątem ewentualnych oszczędności, przy zachowaniu poziomu referencyjności zadań wykonywanych przez Wydział w strukturze zadań polityki społecznej i zdrowia oraz specyfiki tych zadań (np.: konieczności zapewnienia warunków do realizacji zadań własnych o charakterze obowiązkowym, konieczności uzyskania standardów usług, wykonywanie miejskich programów uznanych za szczególnie ważne, itp.).

W celu obniżenia kosztów funkcjonowania domów pomocy społecznej w 2014 r. przeprowadzono wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup i dostawę żywności dzięki czemu uzyskano oszczędności. (vide tabela nr.1 analiza oszczędności).
Ponadto, Wydział Spraw Społecznych oprócz zwiększeń planów finansowych domów pomocy społecznej dokonuje corocznie zrównoważenia korekty dotacji z budżetu państwa na pensjonariuszy przyjętych na tzw. starych zasadach tzn. mieszkańcy przyjęci przed dniem 01 stycznia 2004 r. poprzez zwiększenie środków własnych Gminy.

Wydział Spraw Społecznych w nawiązaniu do wystąpienia pokontrolnego z dnia 04 lipca 2011 znak: WKiAW/II/NM/1711/232/11 dotyczącego przeprowadzonej kontroli w Domach Pomocy Społecznej zgłosił zastrzeżenia do niektórych elementów oceny z kontroli i złożył wyjaśnienia w zakresie nieuzasadnionego zwiększenia planu w 2010 roku w DPS przy ul. Romera o 80.000 tys. zł. Poinformował, iż w dniu 20 kwietnia 2010 roku wpłynął do Wydziału wniosek w sprawie zwiększenia budżetu jednostki w zakresie wydatków rzeczowych. Po przeprowadzonej ocenie wykonania planu finansowego za I półrocze w DPS przy ul. Romera stwierdzono w wyszczególnionych paragrafach wydatków znaczące odchylenie wykonania w stosunku do upływu czasu (bardzo ostra zima).

W załączeniu przedkładam szczegółowe plany finansowe wszystkich domów, w pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej w latach 2010-2013 (Tabela nr 2).

Natomiast kwestia obliczania średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domach pomocy społecznej została określona w ustawie o pomocy społecznej i zgodnie z art. 6 pkt. 15 tej ustawy średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej wynika z kwoty rocznych kosztów działalności domu przeznaczonej na utrzymanie mieszkańców, z roku poprzedniego, bez kosztów inwestycyjnych i wydatków na remonty, powiększonej o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy, podzielonej przez liczbę miejsc, ustaloną jako sumę rzeczywistej liczby mieszkańców w poszczególnych miesiącach roku poprzedniego. Działania związane z racjonalizacją wydatków w Domach Pomocy Społecznej mają na celu również optymalizację wysokości średniego kosztu utrzymania mieszkańca w DPS, co ma istotne znaczenie w kontekście ponoszonej odpłatności przez mieszkańców i ich rodziny.


Interpelacja: Dot. strategiii miasta w zakresie opieki społecznej

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/04/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/04/02 09:25:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/04/02 09:25:42 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2014/04/02 09:18:12 nowa pozycja