przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2013/01/18
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie stanu zaawansowania projektu budowy parkingu na ul. Duczyńskiego w kontekście negatywnej opinii ABW oraz bieżącego badania obłożenia miejsc parkingowych znajdujących się w okolicy uprzejmie informuję.

Planowany wielopoziomowy parking ma być usytuowany na dz. 11/1 z obrębu 1029 w Szczecinie zgodnie z obowiązującymi przepisami a w szczególności:
1. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
2. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. ze zm.)
3. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina, tom III - Jednostki Planistyczne – Stare Miasto S.S.02 i S.S.09.G.
Żaden z ww. dokumentów nie zabrania lokalizacji tej inwestycji na terenie przedmiotowej działki. Przywołane przez ABW Delegaturę w Szczecinie rozporządzenie w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochronie nie daje Dyrektorowi Delegatury ABW prerogatyw do wyrażania bądź nie wyrażania zgody na realizację miejskiej inwestycji na terenie objętym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
Określenie odległości planowanego parkingu od granicy przyległych działek nr 1dr, 12/1, 13/1, 3 ustali:
1. decyzja o warunkach zabudowy,
2. cytowane w pkt od 1 – 3 przepisy oraz wymagania p.poż.
Ten etap opracowania lokalizacji określa uciążliwość inwestycji dla środowiska i ma doprowadzić do ustalenia warunków zabudowy tego terenu przez planowaną inwestycję.
Odnośnie bieżącego monitorowania obłożenia miejsc parkingowych zgodnie z informacją uzyskaną z Nieruchomości i Opłat Lokalnych sp. z o.o. wynika, że dotychczasowe obserwacje rejonu ul. Duczyńskiego i terenów pod Trasą Zamkową wskazują na pełne obłożenie pojazdami każdego wolnego miejsca, w którym można zaparkować pojazd, bez względu na to, czy jest to dozwolone czy nie. Wskazana sytuacja była wielokrotnie opisywana na łamach lokalnej prasy oraz potwierdzana przez przedstawicieli służb porządkowych, którzy wykonując swoje obowiązki służbowe karzą kierowców niszczących trawniki oraz istniejącą infrastrukturę drogową pozostawiając pojazdy w miejscach niedozwolonych. Należy podkreślić, iż we wskazanym rejonie występuje znaczny deficyt miejsc postojowych a dodatkowo część terenu pod Trasą Zamkową poprzez wyłączenie i udostępnienie go na prawach wyłączności podmiotom zewnętrznym zmniejsza ilość ogólnodostępnych miejsc postojowych. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy bez wątpienia wskazać można dążenie kierowców do uniknięcia obowiązku wnoszenia opłat za parkowanie na sąsiednich ulicach, które są włączone do SPP a w przypadku kierowców chcących wnieść opłatę za parkowanie brakiem miejsc postojowych na sąsiednich ulicach włączonych do SPP. Obecnie prowadzone są działania związane z utworzeniem nowych miejsc parkingowych w tym rejonie (pod Trasą Zamkowa). Istnieją prawne możliwości wszczęcia procedury nadania kategorii drogi publicznej drogom wewnętrznym znajdującym się na terenach pod Trasą Zamkową w trybie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) a w konsekwencji wprowadzenia SPP – co z dużym prawdopodobieństwem spowodowałoby zwiększenie rotacji na przedmiotowym obszarze. Spółka wystąpiła w tej sprawie do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w dniu 10 grudnia 2012 roku. Jeśli chodzi o przeprowadzenie badań (części SPP) obłożenia miejsc postojowych na wskazanym obszarze, to ich przeprowadzenie aby było wiarygodne powinno zostać przeprowadzone najwcześniej w II kwartale bieżącego roku, natomiast kompleksowe badanie funkcjonowania całej strefy najwcześniej we wrześniu bieżącego roku, aby można było ocenić obłożenie miejsc postojowych, rotację pojazdów rok po wprowadzeniu zmian wynikających z uchwały Rady Miasta Szczecin nr XX/564/12.


Interpelacja: Dot. składania zapytań
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/01/21, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/01/21 08:22:05
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/01/21 08:22:05 nowa pozycja