Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/12/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie dzierżawy gruntów zlokalizowanych przy ul. Włodzimierza Ostoi – Zagórskiego z przeznaczeniem na parking, garaż lub teren rekreacyjny uprzejmie informuję, że przedstawiony na załączniku do pisma grunt jest drogą publiczną. Zgodnie z ewidencją gruntów i budynków stanowi pas drogowy ulicy Włodzimierza Ostoi – Zagórskiego, która została zaliczona do kategorii dróg gminnych. Natomiast sprawy związane z zajęciem pasa drogowego reguluje ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. DZ. U. z 2013 r., poz. 260).
Jednocześnie wyjaśniam, że zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, w szczególnie uzasadnionych przypadkach może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem zarządcy drogi wydawanym w drodze decyzji administracyjnej a za zajęcie pasa drogowego zarządca drogi zobligowany jest pobierać opłatę (opłata jednorazowa za cały okres zajęcia). Stawki opłat za zajęcie pasa drogowego określono w Uchwale nr XXVIII/567/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 8 listopada 2004r. (Dz. Urz. Woj. Zach. z 24.11.2004 r. nr 85, poz. 1592) ze zm., uzależniając ich wysokość od kategorii drogi, na której następuje zajęcie.
Zgodnie z obowiązującą procedurą, aby otrzymać stanowisko zarządcy drogi co do możliwości zajęcia pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, należy wystąpić do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego z wnioskiem (odpowiadającym wymogom formalnym) o wyrażenie zgody na lokalizację w pasie drogowym obiektów i urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową, wydawanej w trybie przepisu art. 39 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (tzw. decyzji lokalizacyjnej). Wniosek taki powoduje wszczęcie postępowania administracyjnego, w toku którego zarządca drogi bada potencjalną możliwość udzielenia zezwolenia na lokalizację ww. obiektów lub urządzeń (wnioskowana lokalizacja podlega przede wszystkim opiniowaniu pod względem bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego), a stanowisko zajmuje w formie decyzji administracyjnej.
Na mocy decyzji lokalizacyjnej wnioskodawca nabywa wstępne prawo do dysponowania nieruchomością. Jest to jeden z warunków, którymi winien legitymować się inwestor wnioskując o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin.
Jeżeli po dopełnieniu powyższych procedur, w świetle poczynionych w ich ramach ustaleń, nie występują przeszkody do zajęcia terenu we wnioskowanym miejscu, należy ponownie wystąpić do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg oraz robotami w pasie drogowym, udzielanego w trybie przepisu art. 40 ustawy o drogach publicznych. Wniosek winien odpowiadać wymogom formalnym określonym w przepisie § 1 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz. U. z 2004 r. nr 140, poz. 1481). Po rozpatrzeniu złożonego wniosku zarządca drogi wydaje stosowną w sprawie decyzję.
Interpelacja: Dot. gruntów zlokalizowanych przy ul. Włodzimierza Ostoi-Zagórskiego