przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2012/12/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pani zapytanie z dnia 26 listopada br. w sprawie zaangażowania prezesa spółki ZWiK w innych spółkach, uprzejmie wyjaśniam co następuje.

Umowa wykonawcza z dnia 18 marca 2011 r. została zawarta pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. i w niniejszej ustalono zasady współpracy podczas realizacji Projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” oraz ustalono szczegółowy zakres świadczenia przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. usług publicznych w zakresie gospodarki odpadami na rzecz Gminy Miasto Szczecin w związku ze realizowaniem projektu. Ze strony Gminy Miasto umowę podpisał Prezydent Miasta Pan Piotr Krzystek przy kontrasygnacie Skarbnika Miasta Pana Stanisława Lipińskiego, natomiast Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. reprezentował Prezes Zarządu Pan Tomasz Lachowicz. Akces Pana Beniamina Chochulskiego na umowie w postaci podpisu wynika z pełnionej funkcji Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (MAO – Measure Authorising Officer), zgodnie z Certyfikatem Ministerstwa Środowiska Nr 425.

W przedmiocie domniemanych robót budowlanych polegających na podniesieniu gruntu, uprzejmie informuję, że na terenie przeznaczonym pod inwestycję nie są jeszcze prowadzone żadne roboty budowlane.

Na obecnym etapie realizacji umowy zawartej 17 lipca 2012 r. pomiędzy Mostostal Warszawa S.A. (wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym) a Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., prowadzone są prace projektowe (projekt realizowany w formule zaprojektuj – wybuduj). Prowadzone przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wizje lokalne i współdziałanie z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w tym zakresie oraz wyjaśnienia przedkładane od ubiegłego roku przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., potwierdzają jedynie poczynania ZMPSiŚ Sp. z o.o. związane z utwardzaniem powierzchni terenów Ostrowa Grabowskiego i Półwyspu Katowickiego, gdzie zlokalizowane są dwa pola refulacyjne.

Nieruchomość gruntowa będąca w użytkowaniu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., z przeznaczona na pola refulacyjne znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie działki geodezyjnej nr 4/7 obręb 1084 – w części przeznaczonej pod realizację Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. Zgodnie z uzyskaną informacją, jedno z pól wybudowane zostało w 2008 r. w ramach inwestycji polegającej na budowie nabrzeża Fińskiego (na dzień dzisiejszy kwatery wypełnione są urobkiem wydobytym w wyniku budowy tego nabrzeża). Drugie pole refulacyjne wybudowane zostało w 1988 r. zgodnie z decyzją Urzędu Morskiego w Szczecinie zezwalającą na budowę pola refulacyjnego wraz z uzdatnianiem terenu Ostrowa Grabowskiego. Kwatery na tym polu zapełniane są urobkiem pochodzącym z akwenów portowych, a w związku z koniecznością utrzymania właściwej głębokości przy nabrzeżach portowych, prace czerpalne prowadzone są przez cały rok. Dodatkowo w okresie zimowym wykonywane są na polach refulacyjnych prace konserwacyjno – remontowe, polegające m.in. na wycince faszyny oraz umacnianiu wałów.

Ponadto Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA prowadzi prace uzdatniające teren Ostrowa Grabowskiego poza granicami wydzielonej działki pod Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, z przeznaczeniem pod przyszłe inwestycje. Teren ten uzdatniany jest odpadami innymi niż niebezpieczne m.in. odpadem betonu oraz gruzem betonowym pochodzącym z rozbiórek i remontów (kod odpadu 17 01 01), glebą i ziemią (kod odpadu 17 05 04). Na prowadzenie działalności w zakresie odzysku metodą R-14 (określoną w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach) i zbierania ww. oraz innych odpadów, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uzyskał decyzję Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z dnia 19 stycznia 2007 r., z terminem ważności prowadzenia tej działalności do dnia 31 grudnia 2016 r.

Przywożony materiał jest kruszony i rozplanowywany na utwardzonym w ten sposób terenie przez podmioty, z którym Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zawarł odpowiednie porozumienia, a prowadzenie ww. robót wynika z konieczności zabezpieczenia przed zalaniem obiektów i instalacji należących do oczyszczalni ścieków podczas prowadzenia prac refulacyjnych na sąsiednich kwaterach oraz odtworzenia odcinka głównego wału dojazdowego o dł. ok. 400 m do stanowiska refulera i osadnika.
W świetle powyższych informacji nie zachodzą żadne okoliczności związane z rozpoczęciem robót budowlanych dla potrzeb Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów.

W odpowiedzi na pytanie trzecie informuję, iż Pan Beniamin Chochulski nie jest członkiem Rady Nadzorczej Spółki Wodnej Międzyodrze.
S.W. Międzyodrze jest Spółką wodną i jej funkcjonowanie jest uregulowane przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r., poz. 145 – j.t.). Zgodnie z art. 172 wskazanej ustawy organami spółki wodnej są walne zgromadzenie, zarząd oraz komisja rewizyjna. Pragnę nadmienić, iż Pan Beniamin Chochulski w S.W. Międzyodrze pełni funkcję sekretarza zarządu.

Działanie spółek wodnych zostało uregulowane przepisami Działu VII ustawy Prawo wodne. Należy podkreślić, że spółki wodne są formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne i mają na celu zaspokajanie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami.

Zgodnie z §3 statutu S.W. Międzyodrze terenem działania Spółki jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Międzyodrza w Szczecinie. Ponadto zgodnie z §4 statutu celem funkcjonowania Spółki jest między innymi uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Międzyodrza w Szczecinie, odbiór ze statków ciekłych odpadów ropopochodnych, popłuczyn z mycia ładowni oraz ich oczyszczanie, unieszkodliwianie i odzysk, odbiór i utylizacja odpadów ze statków w porcie szczecińskim.

Ograniczony zakres terytorialny działania spółki oraz funkcjonowanie w oparciu o odrębne przepisy (ZWIK w oparciu o Kodeks Spółek Handlowych, S.W. Międzyodrze w oparciu o przepisy Prawa wodnego), brak nastawienia na zysk, a jedynie na zaspokajanie potrzeb członków (w tym największego Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.), a zatem zupełnie inne cele, sprawiają, że wniosek, iż S.W. Międzyodrze i Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. są podmiotami konkurencyjnymi, jest zbyt daleko idący.


Interpelacja: Dot. zaangażowania prezesa Spółki ZWiK w innych spółkach
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/12/05, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/12/05 08:15:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/12/05 08:15:03 nowa pozycja