Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Mariusz Kądziołka Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2014/07/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację w sprawie regulaminu i cennika Kompleksu Rekreacyjnego „Arkonka” informuję co następuje:
W zakresie, przygotowania oraz przedstawienia do zatwierdzenia Radzie Miasta Szczecin nowego regulaminu funkcjonowania obiektu Arkonka ZUK wskazał, iż na obiekcie obowiązują zasady wprowadzone obecnie przez zarządzającego zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz. 1240 ze zm.). Na podstawie wskazanego przepisu zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym umieszcza, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące:
1) zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego;
2) ograniczeń w korzystaniu z wyznaczonego obszaru wodnego;
3) sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi.
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ww. ustawy, wyznaczonym obszarem wodnym jest kąpielisko, miejsce wykorzystywane do kąpieli, pływalnię oraz inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m, w związku z czym jej przepisy znajdują zastosowanie do omawianego obiektu. Natomiast zakres osób „zarządzających wyznaczonym obszarem wodnym” wyznacza art. 4 ust. 2 ustawy, stanowiąc, że za zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiada:
1) na terenie parku narodowego lub krajobrazowego - dyrektor parku,
2) na terenie, na którym prowadzona jest działalność w zakresie sportu lub rekreacji - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w tym zakresie,
3) na pozostałym obszarze - właściwy miejscowo wójt (burmistrz, prezydent miasta),
- zwani dalej „zarządzającym obszarem wodnym”. W przypadku kompleksu „Arkonka”, istotną częścią tego przepisu jest punkt drugi oraz trzeci, wg których na „terenie, na którym prowadzona jest działalność w zakresie sportu lub rekreacji”, zarządzającym obszarem wodnym jest jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w tym zakresie, natomiast na pozostałym obszarze właściwy miejscowo wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zakład Usług Komunalnych, jako samorządowa jednostka budżetowa gminy Miasto Szczecin, świadcząca usługi komunalne należące do zadań własnych gminy Miasto Szczecin, nie posiada osobowości prawnej i działa w zakresie osobowości prawnej gminy. W uchwale Rady Miasta Szczecin Nr LII/1368/10 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie reorganizacji zakładu budżetowego pn. Zakład Usług Komunalnych oraz zmiany i uchylenia niektórych uchwał, w § 2 wskazany jest katalog usług komunalnych należących do zadań własnych gminy Miasto Szczecin, do wykonywania których uprawniony został ZUK. Zgodnie z pkt 5, ZUK wykonuje zadania w zakresie utrzymania kąpielisk miejskich i innych terenów rekreacyjnych. Ponadto na mocy pełnomocnictwa WO-I.0052.1.303.2014.KO z dnia 18.06.2014 r. Prezydent Miasta Szczecin udzielił pełnomocnictwa dla Dyrektora ZUK do dokonywania czynności w imieniu Prezydenta Miasta Szczecin, związanych z pełnieniem funkcji „zarządzającego obszarem wodnym”. W konsekwencji, w ramach przysługujących na mocy ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych kompetencji ZUK uprawniony był do wprowadzenia zasad korzystania z obiektu rekreacyjnego „Arkonka”, stanowiącego - jak wskazano powyżej - wyznaczony obszar wodny. W tym zakresie zasady te nie podlegały więc zatwierdzeniu przez Radę Miasta Szczecin.
Podsumowując, Zakład Usług Komunalnych, w ramach kompetencji przysługujących zarządzającemu wyznaczonym obszarem wodnym umieścił w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z wyznaczonego obszaru wodnego, sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi. Powyższe zasady obowiązują od 27 czerwca 2014 r. i stanowią załącznik do niniejszego pisma.
Nie sposób stwierdzić więc, że nie został przygotowany regulamin obiektu – stanowią go zasady korzystania z kompleksu ustalone oraz udostępnione użytkownikom w sposób omówiony powyżej.
Odnośnie cennika informuję, że propozycja cen za korzystanie z Kompleksu Rekreacyjnego Arkonka została przekazana dla Pana Prezydenta z miesięcznym wyprzedzeniem przed planowanym zakończeniem prac inwestycyjnych.
Ponieważ sesja Rady Miasta zgodnie z harmonogramem wyznaczona została na 23.06.2014, Prezydent Miasta przygotował i skierował projekt uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie upoważnienia Prezydenta Miasta Szczecin do określenia wysokości opłat za korzystanie z kompleksu rekreacyjnego „ARKONKA” do wniesienia pod obrady w ww. dniu.
Projekt powyższej uchwały został umieszczony w porządku obrad sesji Rady Miasta w dniu 23.06.2014 r.
Równocześnie przedmiotowy projekt uchwały był w porządkach obrad Komisji Rady Miasta, podczas których był omawiany, zgłaszane były uwagi i wnioski do proponowanego cennika, które w większości były uwzględniane i przedstawione przy omawianym projekcie uchwały na sesji Rady Miasta w dniu 23.06.2014.
W świetle powyższych wyjaśnień, uważam, że tryb przygotowania propozycji cennika opłat i samej uchwały był przedstawiony z wystarczającym wyprzedzeniem czasowym, pozostawiającym również czas na omówienie na Komisjach Rady Miasta.
Wg mnie, nie było przeciwwskazań aby na sesji Rady Miasta w dniu 23.06.2014 r., na mocy ww. uchwały upoważnić Prezydenta Miasta do wprowadzeniu zaproponowanych opłat za korzystanie z Kompleksu Rekreacyjnego ARKONKA lub podjąć uchwałę przez Radę Miasta wyznaczającą wprost wysokość opłat za korzystanie z tego obiektu.
Interpelacja: Dot. regulaminu i cennika kąpieliska Arkonka