przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Wiceprezydent Miasta Piotr Mync
Data odpowiedzi:
2013/06/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

 

W związku z Pana zapytaniem w sprawie zabudowy terenu (parku osiedlowego) w rejonie ulic: Ku Słońcu – Litwinowicza – Kasprzaka w Szczecinie informuję, o następujących ustaleniach.

Właścicielem  przedmiotowej nieruchomości jest Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Księcia Bogusława X 7/LU4. Z informacji, jakie otrzymałem od Prezesa Funduszu wynika, że Spółka nie planuje zabudowy  przedmiotowej nieruchomości, a także nie zamierza jej zbywać ani wydzierżawiać.

Teren ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z informacji uzyskanych w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Szczecina  (pismo z dnia 03.06.2013r.), wynika, że działka nr 38 z obr. 2107 znajduje się w granicach obszaru objętego uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu pod nazwą „Świerczewo – Santocka” (Uchwała Nr LI/1084/2002 z dnia 15.04.2002r.).

Aktualnie ww. plan nie jest opracowywany i na obecnym etapie nie można określić przyszłego przeznaczenia, sposobu zagospodarowania terenów oraz terminu uchwalenia nowego planu. W związku z powyższym nie ma przepisu prawa miejscowego pozwalającego na realizację inwestycji.

Ponadto informujemy, że na podstawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin (Uchwała Nr XVII/470/12 RM Szczecin z dnia 26 marca 2012r.), wnioskowana działka znajduje się na obszarze jednostki planistycznej Z.S.08 której ogólne zapisy brzmią jak poniżej, ale szczegóły mogą być określone dopiero w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego:

 

 

Kierunki:

 

funkcja dominująca: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna niskiej intensywności;

funkcje uzupełniające: usługi wolno stojące i wbudowane, usługi sakralne, fragmentarycznie zabudowa jednorodzinna, zieleń;

Polityka przestrzenna

 

 

zasady przekształceń: przekształcenia form zabudowy, uzupełnienia, wyposażenie terenu, poprawa warunków mieszkaniowych i ładu przestrzennego;

Standardy kształtowania przestrzeni

 

 

 

 

 

 

 

struktura przestrzenna (kompozycja): kompozycja zespołu zabudowy do zachowania i uzupełnień;

zasady zabudowy: nowa zabudowa w typie zabudowy i wysokości nie wyższej niż zabudowa istniejąca, dopuszcza się likwidację lub przekształcenie basenu przeciwpożarowego;

komunikacja: obsługa głównie z ulic: Świerczewska, Karola Miarki, Sucharskiego, Kasprzaka, Mikołajczyka;

inżynieria: sieci uzbrojenia rozdzielczego do utrzymania, rozbudowy i przebudowy; realizacja nowych sieci;

ochrona przyrody: ochrona zasobowa wód podziemnych(GZWP 122);

ochrona zabytków: strefa ochrony konserwatorskiej do ustalenia w planie, występuje strefa ochrony archeologicznej WIII, dla obiektów zabytkowych w ewidencji ochrona w planie;

 

Zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenie przeznaczenia terenu i sposobu jego zabudowy następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego a w przypadku jego braku  w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

W 2012 roku prowadzone było w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej postępowanie o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji zlokalizowanej na przedmiotowym terenie, polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, parkingiem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, oraz budową niezbędnej infrastruktury technicznej.

Po przeprowadzeniu procedury administracyjnej i wykonaniu analizy urbanistycznej określonej przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalono, ze proponowana inwestycja nie spełnia łącznie warunków zawartych w art. 61 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,  w szczególności w zakresie braku spełnienia warunku kontynuacji parametrów, cech i wskaźników  kształtowania nowej zabudowy i w dniu 22.08.2012r. odmówiono ustalenia warunków zabudowy.

Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej prowadzi obecnie postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo – usługowego o pow. sprzedażowej   max. do  1100 m2, z parkingiem nadziemnym na 23 miejsca, wraz z zagospodarowaniem terenu,  budową dwóch nośników reklamowych o wys.  20m, oraz niezbędną infrastrukturą techniczną  przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie na dz. nr ewid. 38 z obr. 2107.

                 Postępowanie prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lutego 2013 r.,  Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 r.,  o  planowaniu  i  zagospodarowaniu  przestrzennym.

O wynikach przeprowadzonej analizy, w szczególności w zakresie spełnienia warunków kontynuacji parametrów, cech i wskaźników kształtowania nowej zabudowy, oraz o innych zebranych dowodach w sprawie strony zostaną poinformowane zgodnie przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

W przypadku spełnienia łącznie warunków zawartych w art. 61 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności w zakresie spełnienia warunku kontynuacji parametrów, cech i wskaźników  kształtowania nowej zabudowy nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy.     

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do tego samego terenu więcej niż jednemu wnioskodawcy ( art. 63 ust.1 ustawy). Wniosek może złożyć każdy, na tym etapie nie jest wymagane  posiadanie prawa do dysponowania terenem. Możliwe jest zatem składanie kolejnych wniosków w tej sprawie. Natomiast wniosek o pozwolenie na budowę może złożyć jedynie osoba posiadająca prawo do dysponowania terenem na cela budowlane.

 

 


Interpelacja: Dot. zabudowy parku osiedlowego na Świerczewie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/06/05, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/06/05 15:17:45
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/06/05 15:17:45 nowa pozycja